Іменем України
18 листопада 2019 року
Київ
справа №825/1116/16
адміністративне провадження №К/9901/22074/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів - Жука А.В.,
Мартинюк Н.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.10.2016 (головуючий суддя - Л.О. Поліщук)
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016 (головуючий суддя - О.В. Епель, судді - О.В. Карпушова, М.І. Кобаль)
у справі № 825/1116/16
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Козелецього районного військового комісаріату Чернігівської області
про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Козелецього районного військового комісаріату Чернігівської області (далі - Козелецький РВК), в якому просив зобов'язати відповідачів на виконання розпорядження начальника ГУП ГШ ЗС України від 26.05.2015 №321/К/4506 та листа заступника військового комісара-начальника відділу обліково-мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_1 №3565 від 19.06.2015 оформити необхідні документи на громадянина ОСОБА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , для атестування до присвоєння первинного військового звання «молодший лейтенант запасу» за військово-обліковою спеціальністю - 290400 з подальшим прийняттям його на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу і призначенням на посаду - офіцера відділення комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 , шпк «старший лейтенант», Штат №03/782, ВОС -2904003 та направити їх по команді.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що ним неодноразово подавались рапорти про присвоєння йому первинного офіцерського звання, як під час військової служби, так і під час перебування в запасі та службі у військовому резерві. В травні 2016 позивач звернувся до відповідачів з клопотанням про оформлення необхідних документів на виконання розпорядження начальника ГУП ГШ ЗСУ на громадянина ОСОБА_1 для атестування до присвоєння первинного військового звання «молодший лейтенант запасу» за військово-обліковою спеціальністю - 290400 з подальшим прийняттям його на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу і призначенням на посаду - офіцера відділення комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 . Проте відповідачами відмовлено ОСОБА_1 у виконання розпорядження начальника ГУП ГШ ЗС України від 26.05.2015 №321/К/4506 та запропоновано звернутися до військової частини де є вакантні посади для проходження відповідного відбору та на підставі клопотання командира оформити необхідні документи у військовому комісаріаті за місцем перебування на військовому обліку. Таким чином, відповідачі не виконали обов'язкові для виконання розпорядження начальника ГУП ГШ ЗС України від 26.05.2015 №321/К/4506.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.10.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
4. При прийнятті рішень суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до висновку, що відсутні правові підстави для зобов'язання відповідачів оформити необхідні документи на позивача для атестування до присвоєння первинного військового звання «молодший лейтенант запасу» за військово-обліковою спеціальністю - 290400 з подальшим прийняттям його на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу і призначенням на посаду офіцера відділення комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
5. У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права, позивач просить рішення судів скасувати, прийняти нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги.
Позиція інших учасників справи
6. В запереченнях на касаційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_2 з доводами та вимогами касаційної скарги не погоджується, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Рух касаційної скарги
7. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.02.2017 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
8. Ухвалою Верховного Суду від 15.11.2019 справу прийнято до провадження та призначено до розгляду у попередньому судовому засіданні.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
9. ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з клопотанням про оформлення необхідних документів на виконання розпорядження начальника ГУП ГШ ЗСУ на громадянина ОСОБА_1 для атестування до присвоєння первинного військового звання «молодший лейтенант запасу» за ВОС - 290400 з подальшим прийняттям його на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу і призначенням на посаду - офіцера відділення комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 .
10. Відповідно до витягу з наказу Командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.05.2016 №101 сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта механізованого взводу механізованої роти механізованого батальйону звільнено з військової служби у запас за підпунктом «є» пункту 1 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». З 05.05.2016 позивача виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та знято з усіх видів забезпечення.
11. 23.05.2016 Чернігівський обласний військовий комісаріат у листі № 1835 зазначив, що відповідно до вимог спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 11.12.2015 № Д-5 «Про особливості прийняття громадян України на військову службу за контрактом під час особливого періоду» змінено порядок прийняття громадян на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу до Збройних сил України. Громадяни України приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу на підставі клопотання командира військової частини (установи) у разі прийняття ними позитивного рішення. Крім того, вказано, що для позитивного вирішення даного питання позивачу запропоновано звернутись до військової частини (установи) де є вакантні посади, для проходження відповідного відбору та на підставі клопотання командира оформити необхідні документи у військовому комісаріаті за місцем перебування на військовому обліку.
12. 06.06.2016 ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив позивача листом № 2202 про те, що в 2015 році, останній був звільнений з лав Збройних Сил України відповідно до наказу військового комісара № 22 від 06.03.2015 та став на облік до Козелецького РВК і перебуваючи в запасі, командуванням РВК порушувалися питання про присвоєнням тому первинного офіцерського звання з подальшим укладанням контракту на посаді офіцера відділення комплектування Козелецького РВК шпк «старший лейтенант». В процесі розгляду документів, позивач був мобілізований повторно на посаду відповідального виконавця мобілізаційного відділення Козелецького РВК відповідно до наказу військового комісара № 30 від 18.03.2015. На момент отримання телеграми ІНФОРМАЦІЯ_5 , яку позивач додає до свого звернення від 19.06.2015 № 3065, він вже перебував на дійсній військовій службі осіб, призваних під час мобілізації на особливий період, тому виконати вимоги зазначені в телеграмі, котрі стосуються лише осіб, які перебувають в запасі, застосувати щодо позивача було неможливо.
13. Військова частина НОМЕР_2 листами від 10.06.2016 №116/9/3/7107, від 21.06.2016 №116/9/3/7668, від 30.06.2016 №116/9/3/8020 неодноразово повідомляла позивача, що він може бути атестований до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу з подальшим прийняттям на військову службу за контрактом на посаду, яка відповідає здобутої ним повної вищої освіти та досвіду військової служби (роботи).
14. Відповідно до довідки Козелецького районного військового комісаріату від 06.10.2016 №3527 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 станом на 06.10.2016 в оперативному резерві першої черги Козелецького РВК не перебуває та службу у військовому резерві не проходить.
Релевантні джерела права й акти їх застосування (чинні на час виникнення спірних правовідносин)
15. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
16. Згідно із частиною першою статті 19, частиною першою статті 20 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять кадрову або строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, громадяни призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту і не проходили строкової військової служби, військовозобов'язані, а також жінки, які не перебувають на військовому обліку, укладають контракт про проходження військової служби за контрактом з додержанням умов, передбачених статтею 20 цього Закону.
На військову службу за контрактом приймаються громадяни, які пройшли професійно-психологічний відбір і відповідають установленим вимогам проходження військової служби: особи сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом або військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче бакалавра, пройшли (у разі потреби) курс військової підготовки за напрямом, що відповідає профілю службової діяльності, у тому числі ті, які проходять службу у військовому резерві, з одночасним присвоєнням первинного військового звання офіцерського складу, - на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.
17. Відповідно до статті 3 Статуту внутрішньої служби ЗС України (далі - Статут), який затверджений Законом України від 24.03.1999 № 548 військова служба у ЗС України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає в професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом вітчизни.
18. Відповідно до статей 13, 237 Статуту військовослужбовець зобов'язаний повсякденно підвищувати фізичну загартованість і тренованість; загартування військовослужбовців проводиться з метою підвищення стійкості їх організму до змін фізичних факторів довкілля, до умов, пов'язаних з особливостями військової служби і виконанням бойових завдань.
19. Згідно з пунктами 1.1, 1.3, 1.4 Переліку військово-облікових спеціальностей осіб офіцерського складу, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 20.06.2012 № 412/ДСК (далі - Перелік № 412/ДСК) військово-облікова спеціальність (далі - ВОС) - це категорія військового обліку, яка визначає військовослужбовцям та військовозобов'язаним військову спеціальність та належність до виду (роду) військ (сил).
ВОС має цифрове позначення (номер, код) та найменування, що дозволяє вести автоматизований військовий облік.
Перелік ВОС включає військові спеціальності, опанування якими дозволяє громадянам України виконувати військовий обов'язок.
ВОС мають шестизначне цифрове позначення (код). Перші дві цифри є кодом групи, до якої входить ВОС, чотири наступні цифри - спеціальність у групі.
ВОС класифікується за характером службової діяльності осіб офіцерського складу і поділяються на спеціальності: командного профілю (групи 01 - 039); інженерного і технічного профілю (групи 42 - 67); юридичного профілю (група 85); медичного профілю (група 90); ветеринарного профілю (група 99).
20. Пунктом 2.16. Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗС України, затвердженої наказом МО України від 10.04.2009 № 170 (далі - Інструкція № 170), визначено, що на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу відбираються придатні до військової служби за станом здоров'я громадяни України, які виявили бажання проходити військову службу у Збройних Силах України, мають відповідний рівень освіти, набутий досвід служби або професію, споріднену з військово-обліковою спеціальністю (далі - ВОС). Спорідненою ВОС вважається в межах одного напряму підготовки інша ВОС, під час комплектування посад за якою допускається призначення військовослужбовців без додаткової підготовки.
Метою проведення заходів з відбору осіб, які можуть розглядатись кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом (далі - кандидати), є всебічне вивчення моральних, ділових, фізичних, інтелектуальних, професійних та, інших особистих якостей, ставлення до служби у Збройних Силах України та готовність до виконання військового обов'язку.
21. Відповідно до розділу II Переліку № 412/ДСК за ВОС - 290400 «мобілізаційно-кадрова робота у військових комісаріатах» призначаються офіцери інших ВОС, які проходили військову службу на командних і штабних посадах в органах військового управління, військових частинах (підрозділах), установах, ВВНЗ (вищих військових навчальних закладах), ВНП ВНЗ (військових навчальних підрозділах вищих військових навчальних закладів).
22. Пунктом 104 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 р. № 1153 визначено, що особи сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом або військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або проходять службу у військовому резерві, мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли (у разі потреби) курс військової підготовки за напрямом, що відповідає профілю службової діяльності, з урахуванням потреби в офіцерах такої спеціальності можуть призначатися на посади, що підлягають заміщенню особами молодшого офіцерського складу.
23. Згідно з абзацом 42 пункту 2.20 Інструкції № 170 громадяни з вищою освітою, які виявили бажання навчатись за державним замовленням за програмою підготовки офіцерів запасу, звертаються із заявою до керівника військового навчального закладу, де здійснюється ця підготовка. Керівник військового навчального закладу направляє цих громадян до районних військових комісаріатів за місцем їх проживання чи перебування, де проводиться медичне обстеження і професійно-психологічний відбір у порядку, визначеному цим пунктом Інструкції. За результатами медичного обстеження і професійно-психологічного відбору керівник військового навчального закладу приймає рішення про допуск громадянина до участі в конкурсному відборі на навчання на курсі підготовки офіцерів запасу за державним замовленням. Перед початком цієї підготовки з громадянином укладається контракт про навчання за державним замовленням та контракт про проходження військової служби на посадах офіцерського складу після завершення навчання. Проекти наказів Міністра оборони України про присвоєння первинного військового звання молодший лейтенант громадянам, які за державним замовленням навчалися за програмою підготовки офіцерів запасу, прийняття їх на військову службу за контрактом та призначення на посади офіцерського складу, а також облікові документи опрацьовуються у військових навчальних закладах, де здійснювалась ця підготовка, та подаються на підпис не пізніше ніж за три місяці до дня випуску. Накази Міністра оборони України про присвоєння первинного військового звання, прийняття на військову службу за контрактом і призначення на посади громадян, які за державним замовленням навчалися за програмою підготовки офіцерів запасу, доводяться до районних військових комісаріатів за місцем проживання чи перебування цих громадян. Районні військові комісаріати забезпечують направлення громадян до місць проходження військової служби згідно з наказами Міністра оборони України.
24. Пунктами 2.1, 2.2 Інструкції з діловодства в Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 16.09.2013 № 200 (далі - Інструкція № 200) передбачено, що документування управлінської діяльності полягає у створенні документів, в яких зазначається, з дотриманням установлених правил, інформація про управлінські дії.
Управлінська діяльність військової частини здійснюється шляхом видання розпорядчих документів.
Розпорядження - вид розпорядчого документа, виданий начальником штабу військової частини, першим заступником керівника установи, а в разі його відсутності - одним із перших заступників керівника. Розпорядження також може видаватись від імені командира (керівника) військової частини.
У Генеральному штабі ЗС України видаються такі розпорядчі документи: накази ГШ ЗС України з основної діяльності; накази начальника ГШ - Головнокомандувача ЗС України, першого заступника начальника ГШ ЗС України (по особовому складу) відповідно до номенклатури призначення; накази начальника ГШ - Головнокомандувача ЗС України (по стройовій частині); накази (директиви) ГШ ЗС України (з питань здійснення організаційних (організаційно-штатних)заходів); накази ГШ ЗС України (з питань мобілізації та мобілізаційної готовності); накази (директиви) ГШ ЗС України (із стратегічного (оперативного) планування застосування ЗС України) та бойової готовності; спільні накази (директиви) МО України та ГШ ЗС України (із стратегічного (оперативного)планування застосування ЗС України) та бойової готовності; спільні накази (директиви) МО України та ГШ ЗС України (з питань реформування, розвитку ЗС України та здійснення організаційних (організаційно-штатних) заходів); розпорядження першого заступника начальника ГШ ЗС України.
Оцінка висновків судів, рішення яких переглядаються, та аргументів учасників справи
25. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перегляд судових рішень здійснюється в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевірка правильності застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права - на підставі встановлених фактичних обставин справи (частина перша статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).
26. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).
27. Законодавством регламентовано групи класифікації ВОС, однією з яких є ВОС-290400 «мобілізаційно-кадрова робота у військових комісаріатах», за якою на службу можуть бути призначені офіцери інших ВОС, які проходили військову службу на командних і штабних посадах та/або які не відповідають таким вимога, але пройшли додаткову підготовку.
28. Разом з тим, судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач має цивільну спеціальність, споріднену з ВОС юридичного профілю, тобто 850300 «юрисконсультська робота», а первинне військове звання «молодший лейтенант запасу» позивач просить присвоїти йому за ВОС-290400 - «мобілізаційно-кадрова робота у військових комісаріатах», тобто позивач дійсно має цивільну спеціальність, споріднену з ВОС, але не в межах одного напряму підготовки, і окрім цього, він не проходив службу на командних і штабних посадах.
29. Таким чином, колегія суддів суду касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що для присвоєння військового звання «молодший лейтенант запасу» за ВОС-290400, позивач потребує проходження додаткової підготовки і для присвоєння вказаного звання та прийняття на службу з призначенням на відповідну посаду, він нормативно визначеним вимогам не відповідає.
30. Крім того, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що лист тво начальника ГУ персоналу ГШ ЗСУ від 26.05.2015 № 321/К/4506 не є розпорядженням у розумінні чинного законодавства, як помилково вважає позивач, такий документ, зокрема не відповідає вимогам Інструкції № 200 та не є обов'язковим до виконання, а має лише рекомендаційний характер.
31. Враховуючи наведене, колегія суддів суду касаційної інстанції вважає правильним висновок судів попередніх інстанцій, що первинне військове звання «молодший лейтенант запасу» за ВОС - 290400 позивачу не може бути присвоєно.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
32. Викладені в касаційній скарзі доводи щодо помилковості висновків судів першої та апеляційної інстанцій не підтвердилися під час перегляду справи касаційним судом.
33. Суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми матеріального та процесуального права.
34. За змістом пункту 1 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги залишає судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
35. Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Висновки щодо розподілу судових витрат
36. Відповідно до частини шостої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
37. Оскільки суд касаційної інстанції не змінює судове рішення та не ухвалює нове, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 327, 341, 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
постановив:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.10.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016 у справі № 825/1116/16 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Ж.М. Мельник-Томенко
Судді А.В. Жук
Н.М. Мартинюк