Рішення від 18.11.2019 по справі 1340/6104/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа №1340/6104/18

18 листопада 2019 року

м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лунь З.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині не проведення йому перерахунку пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016;

- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок, виплату та в подальшому виплачувати пенсію відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №91-18081 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу ОВС чинним за січень 2016року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 без обмежень граничного віку.

Ухвалою від 24.01.2019 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою від 06.02.2019 провадження у справі №1340/6104/18 зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18.

16.10.2019 Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення, яким залишила без змін вищезазначене рішення Верховного Суду у зразковій справі. Рішення Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18 (№ Пз/9901/58/18 )набрало законної сили.

Ухвалою від 28.10.2019 провадження у справі поновлено.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення. Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» позивачу проведено перерахунок пенсії, однак, при перерахунку пенсії її розмір протиправно зменшено з 90 % до 70 %. Вважає, що така бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачу перерахованої пенсії є протиправною, оскільки порушено вимоги чинного законодавства, а відмовляючи у перерахунку та виплаті перерахованої пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області порушило конституційні права позивача та протиправно відмовило останньому у здійсненні перерахунку пенсії.

24.01.2019 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідач не володіє інформацією щодо права власності на нерухоме майно. Крім того, громадяни, які вперше придбають житло звільняються від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на підставі норм Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а не за рішенням Пенсійного фонду України. Тому, питання про звільнення від сплати збору повинне з'ясовуватись при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу, а не під час звернення до органів Пенсійного фонду.

Розглянувши справу у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін на підставі наявних матеріалів згідно з ч.5 ст.262 КАС України, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з березня 2005 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсію позивачу призначено з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті №18 від 04.03.2005, виданому ФЕУ УМВС України у Львівській області.

Відповідно до грошового атестату на момент звільнення позивачу призначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 195,00 грн; оклад по військовому або спеціальному званню - 135,00 грн; процентну надбавку за вислугу років 40% - 132,00грн.; надбавка за роботу з таємними документами 15% -29,25грн.; надбавку за безперервну службу-2140,72грн.; надбавку за особливі умови служби -165,00грн.; надбавка УПУ-462,00грн.; доплата від суми пенсії -1260,33грн.; премію за лютий 2005року. Всього - 93375,56грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, позивачу встановлено наступні розміри грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2008, а саме: посадовий оклад-1410,00грн; підвищений посадовий оклад - 1410,00 грн; оклад за звання «полковник» - 135,00грн; надбавка за вислугу років 40%-618,00грн.; надбавка за оперативну розшукову діяльність-647,22грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%-211,05грн.; премія 87,9%-3600,00грн.; надбавка за особливі умови служби 50%-1079,40грн. Всього - 7697,27грн.

У зв'язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення позивач отримав довідку №91-18018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, видану 22.03.2018 Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області.

Згідно із цією довідкою, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського «заступник начальника управління» до посади на день звільнення зі служби «заступник начальника управління відділу орган. роботи» становить: посадовий оклад- 3400,00грн; підвищення посадового окладу - 0,00грн; оклад за звання «полковник» - 2400,00 грн; надбавка за стаж служби 50%-2900,00грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%-510,00грн.; премія 11,84%-1090,46грн.. Всього - 10300,46грн.

Не погоджуючись зі зменшенням основного розміру пенсії з 90 % на 70 % грошового забезпечення при перерахунку пенсії та вважаючи, що встановлений розмір пенсії на момент призначення не може бути в подальшому змінений, позивач 07.11.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із відповідною заявою, в якій просив усунути порушення законодавства та здійснити з 01.01.2018 перерахунок його пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від суми грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія.

Розглянувши заяву позивача, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 28.11.2018 №4730/Я14-20/07.05-06 відмовило позивачу в перерахунку його пенсії у розмірі 90% від суми грошового забезпечення та повідомило останнього, що перерахунок його пенсії було здійснено за чинною на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Вважаючи дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.

Предметом спору у даній справі є оцінка правомірності дій відповідача щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Суд зазначає, що спірні правовідносини у цій справі є подібними до тих, спір щодо яких було вирішено у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18, провадження № Пз/9901/58/18 від 04.02.2019, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 4 ст.63 Закону № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Положеннями пункту «а» ч.1 ст.13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» ст.12): за вислугу 20 років - 50%, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 %, до категорії 2 - 95%.

Як видно з грошового атестата №18 (а.с.18), вислуга років позивача на момент звільнення з органів внутрішніх справ становила 33роки 04 місяці 05днів, тобто 20 років вислуги надає йому право на 50% надбавку за вислугу років, а за кожен рік вислуги понад 20 років в цілому -40%, всього - 90 % від грошового забезпечення.

Водночас, пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014, до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри « 90» замінено цифрами « 80», а цифри « 80» замінено цифрами « 70» відповідно.

Таким чином, ч.2 ст. 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивачу) було встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 %, до категорії 2 - 95 %.

Виконуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідач, починаючи з 01.01.2018 здійснив перерахунок пенсії позивачу, після якого основний розмір пенсії позивача був визначений відповідачем як 70 % грошового забезпечення.

Суд зазначає, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 по справі № 686/12623/17, які, відповідно до ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при здійсненні перерахунку пенсії відповідач протиправно застосував при перерахунку пенсії позивачу положення ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII в редакції, чинній на момент здійснення такого перерахунку, оскільки на переконання суду зазначена норма застосовується при призначенні пенсії особам, які звернулися за призначенням пенсії вперше після набрання чинності Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII, яким внесено зміни до ч.2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, а не особам, яким пенсію було перераховано після зазначеної дати.

Відтак, дії відповідача щодо перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб» розміру пенсії позивача з 01.01.2016, виходячи з розрахунку 70 % відповідних сум грошового забезпечення є протиправними.

Зважаючи на наявність порушеного права та необхідність його відновлення, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії позивачу із визначенням основного розміру пенсії як 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо вимоги позивача про проведення перерахунку «без обмеження граничного розміру», то суд зазначає наступне.

Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом» (ст.55 Конституції України).

Кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із аналізу вказаних норм убачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників публічних правовідносин.

Таким чином, вимога про зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №91-18081 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу ОВС чинним за січень 2016року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 без обмежень граничного віку, на думку суду, є передчасною, адже спору в цій частині фактично не існує, оскільки за відсутності суми нової перерахованої пенсії неможливо встановити обмежена вона граничним розміром чи ні.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1409,60грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.