12 листопада 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3707/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря - Карча В.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представників відповідача - Слюсарєвої С.О., Шепітько І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
22.08.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 , в якому позивач з урахуванням уточнень просить суд визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, щодо відмови видавати розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» після погодження проекту розпорядження Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», що підтверджується протоколом постійної комісії Новопсковської районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів № 92 від 26.07.2019, що унеможливлює ОСОБА_1 отримати грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, протиправною; зобов'язати Новопсковську районну державну адміністрацію Луганської області видати розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», проект розпорядження (лист РДА від 05.07.2019 вих. № 24-7/8-2266) якого погоджено на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів 26.07.2019, протокол № 92. Позовні вимоги мотивовано таким.
Згідно з випискою з протоколу № 3 від 04.09.2018 засідання районної комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 280 від 18.04.2018 «Порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» було вирішено призначити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в сумі 682789,67 грн.
05.07.2019 Новопсковська РДА відповідно до п. 18 рішення Новопсковської районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» направила голові Новопсковської районної ради Лебедєву Б.В. лист № 24-7/8-2266, в якому просить погодити та розглянути на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів проект розпорядження Новопсковської РДА «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік».
08.07.2019 позивачеві зателефонували з Управління соціального захисту населення Новопсковської РДА в Луганській області та повідомили, що до Управління надійшли кошти на виплату грошової компенсації ОСОБА_1
09.07.2019 позивач відкрив у відділенні ПАТ «Державний ощадний банк України» спеціальний поточний рахунок для зарахування грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, реквізити якого цього ж дня повідомив Управлінню.
Згідно з пунктом 24 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» грошової кошти мали бути перераховані на рахунок позивача протягом трьох робочих днів з дати їх переказу.
15.07.2019 позивач направив до Управління соціального захисту населення Новопсковської РДА в Луганській області листа з проханням повідомити, чи надходили до Управління кошти на виплату ОСОБА_1 грошової компенсації.
Згідно з відповіддю Управління від 16.07.2019 № 16-7/8-2679 Управлінням проведено всю підготовчу роботу для організації виплати, однак до цього часу депутати районної ради не прийняли рішення про внесення змін до районного бюджету з урахуванням суми, яка надійшла в район, що унеможливлює виплату вказаної грошової компенсації.
23.07.2019 позивач направив листа до Новопсковської районної ради з проханням надати інформацію та назвати причину неприйняття до цього часу депутатами районної ради рішення про внесення змін до районного бюджету з урахуванням суми, яка надійшла в район.
31.07.2019 позивач отримав відповідь від Новопсковської РДА № С-225-2-07-37 від 29.07.2019, де зазначено, що Новопсковська РДА направила до Новопсковської районної ради проект розпорядження голови РДА «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», яким передбачається збільшення обсягу доходної частини районного бюджету на суму 682790 грн.
31.07.2019 позивач отримав відповідь від Новопсковської районної ради № 5-5/8-561, згідно з якою Новопсковською районною радою було вирішено погодити проект розпорядження голови Новопсковської РДА «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», наданий у листі РДА від 05.07.2019 вих. № 24-7/8-2266, що підтверджується протоколом постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів № 92 від 26.07.2019.
Згідно з ч. 18 рішення Новопсковської районної ради № 28/11 від 22.12.2018 «Про районний бюджет на 2019 рік» районній державній адміністрації за погодженням з головою районної ради після попереднього розгляду на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів здійснювати протягом 2019 року у разі необхідності розподіл (перерозподіл) обсягів міжбюджетних трансфертів у відповідності з фактичними зобов'язаннями щодо здійснення видатків за рахунок таких трансфертів.
Тобто, дане питання щодо використання субвенції розглядається та погоджується постійною комісією, а не сесією районної ради.
Новопсковська РДА, порушуючи постанову КМУ № 280 від 18.04.2018 «Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», п. 18 рішення Новопсковської районної ради № 28/11 від 22.12.2018 «Про районний бюджет на 2019 рік», безпідставно та протиправно відмовляється видавати розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» після погодження проекту розпорядження Новопсковської РДА «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», що підтверджується протоколом постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів № 92 від 26.07.2019, що унеможливлює позивачеві отримати грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Вказані обставини стали підставою звернення позивача до суду з позовом.
Ухвалою суду від 27.08.2019 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 03.10.2019 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
21.10.2019 від Новопсковської РДА до суду надійшов відзив на позовну заяву.
22.10.2019 від Новопсковської РДА до суду повторно надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач посилається на таке.
Відповідно до п. 18 рішення Новопсковської районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» районній державній адміністрації було делеговано право за погодженням з головою районної ради після попереднього розгляду на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів здійснювати протягом 2019 року у разі необхідності розподіл (перерозподіл) обсягів міжбюджетних трансфертів у відповідності з фактичними зобов'язаннями щодо здійснення видатків за рахунок таких трансфертів та/або зміну їх обсягу у разі здійснення Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Міністерством фінансів України, Департаментом фінансів облдержадміністрації та органами місцевого самоврядування зміни загального обсягу трансфертів, чи внесення змін до розпису Державного бюджету з подальшим затвердженням внесених змін районною радою у встановленому порядку під час внесення змін до районного бюджету або затвердження звіту про його виконання відповідно до ч. 10 ст. 23 Бюджетного кодексу України.
05.07.2019 за вих. № 24-7/8-2266 було подано проект розпорядження голови райдержадміністрації «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік». У супровідному листі голова райдержадміністрації внесла пропозицію голові Новопсковської районної ради погодити та розглянути на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів визначений проект розпорядження.
Однак, 19.07.2019 листом вих. № 24-7/8-2416 вищезазначений проект був відкликаний у зв'язку з тим, що кошти субвенції надійшли до загального фонду районного бюджету, а видатки мають проводитися зі спеціального фонду бюджету згідно з підпунктом 2 пункту 2 статті 71 Бюджетного кодексу України, пункту 3.2.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333 «Про затвердження Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 за № 456/20769, тому уточнення районного бюджету шляхом прийняття розпорядження голови райдержадміністрації неможливе і відповідно до вимог частини 7 статті 13, підпункту 5 частини 1 статті 52, частини 8 статті 78 Бюджетного кодексу України, зміни до районного бюджету можуть бути внесені виключно шляхом ухвалення рішення сесії Новопсковської районної ради.
Проте, 26.07.2019 відкликаний лист (від 05.07.2019 за вих. № 24-7/8-2266) розглядався на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету і фінансів, хоча у цьому вже не було необхідності.
Отже, вчинення дій на користь позивача, а саме - ухвалення рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» на підставі Бюджетного кодексу України та рішення Новопсковської районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» віднесено до компетенції іншого суб'єкта владних повноважень - Новопсковської районної ради, а не Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області.
31.07.2019 (вих. № 24-7/8-2556) був поданий проект рішення районної ради «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» на розгляд районної ради, також було ініційовано питання скликання позачергової сесії районної ради з метою забезпечення безперебійного фінансування видатків районного бюджету, забезпечення законних прав окремих категорій громадян, які потребують поліпшення житлових умов за рахунок субвенції з державного бюджету.
Проте, 08.08.2019 листом вих. № 5-5/8-571 Новопсковська районна рада відмовила у включенні цього питання до порядку денного сесії у зв'язку з тим, що на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету і фінансів 26.07.2019 розглядалося питання погодження проекту розпорядження голови райдержадміністрації «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік», який був відкликаний головою райдержадміністрації 19.07.2019 листом вих. № 24-7/8-2416.
14.08.2019 райдержадміністрацією (лист від 14.08.2019 вих. № 3-7/8-2718) було повторно направлено до районної ради проект рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» та ініційовано скликання позачергової сесії районної ради з питання внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік».
16.08.2019 відбулося засідання постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів районної ради, але питання про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» до порядку денного внесено не було.
Отже, всупереч вимог Бюджетного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови КМУ від 18.04.2018 № 280 посадові особи виконавчого апарату Новопсковської районної ради листом від 23.07.2019 № 5-5/8-540 вимагали надання інформації з пропозиціями розподілу коштів субвенції в сумі 682,79 тис. грн. між отримувачами грошової компенсації із зазначенням прізвища, адреси житла та суми коштів, внаслідок чого могла бути завдана істотна шкода охоронюваним законом правам та інтересам гр. ОСОБА_1 та державним інтересам.
17.09.2019 для забезпечення законних прав та інтересів гр. ОСОБА_1 щодо отримання грошової компенсації райдержадміністрацією (лист вих. № 24-7/8-3094) було повторно направлено до районної ради проект рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік».
19.09.2019 відбулася сесія Новопсковської районної ради, на якій було ухвалено рішення № 34/4 «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік». Цим рішенням було внесено зміни щодо фінансування видатків на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн. Зазначена обставина доводить, що рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» мало бути ухвалене районною радою.
04.10.2019 згідно з розпорядженням про виділення коштів управлінням фінансів Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області здійснено фінансування видатків на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн.
Згідно з випискою від 08.10.2019 та платіжним дорученням від 07.10.2019 № 1053 грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн було перераховано на рахунок ОСОБА_1 .
Враховуючи факт виплати позивачеві суми грошової компенсації в розмірі 682789,67 грн, відповідач вважає, що спірні правовідносини між позивачем та суб'єктом владних повноважень відсутні.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову (том 2 арк. спр. 4-7).
23.10.2019 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується з обставинами, викладеними відповідачем, просив вважати відзив таким, що не наданий, та повернути його, визнати бездіяльність відповідача щодо відмови видавати розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» після погодження проекту розпорядження, що підтверджується протоколом постійної комісії Новопсковської районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів № 92 від 26.07.2019, що унеможливило позивачу своєчасно отримати грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, протиправною (том 2 арк. спр. 119-121).
Також 23.10.2019 від позивача надійшло клопотання про повернення відзиву відповідачу (том 2 арк. спр. 117-118).
24.10.2019 від позивача надійшло клопотання про накладення на Новопсковську РДА штрафу (том 2 арк. спр. 128-129).
25.10.2019 від відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь позивача на відзив, в яких відповідач відхиляє міркування та аргументи позивача, викладені у його відповіді, просить відмовити в задоволенні позовних вимог (том 2 арк. спр. 153-159).
Ухвалою суду від 28.10.2019 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення на Новопсковську РДА штрафу відмовлено.
Ухвалою суду від 28.10.2019 клопотання ОСОБА_1 про повернення відзиву Новопсковської РДА відповідачу задоволено, відзив Новопсковської РДА від 17.10.2019 № 9-7/6-3510 (вх. № 53045/2019 від 21.10.2019) повернуто відповідачу без розгляду.
Ухвалою суду від 28.10.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.
Ухвалою суду від 06.11.2019 клопотання ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено.
Позивач у судовому засіданні в режимі відеоконференції надав пояснення, аналогічні викладеному в позові, пояснив, що на цей час він отримав грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн, проте вважає, що відповідач, відмовляючись приймати розпорядження про внесення змін до районного бюджету, допустив протиправну бездіяльність, що унеможливило позивачу своєчасно отримати грошову компенсацію. Просив суд визнати протиправною бездіяльність Новопсковської РДА щодо відмови видавати розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» після погодження проект розпорядження, що підтверджується протоколом постійної комісії Новопсковської районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів № 92 від 26.07.2019, що унеможливило позивачу своєчасно отримати грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Проте, суд зауважує, що позивачем не було подано заяви про відмову від позову в частині вимог щодо зобов'язання відповідача видати розпорядження, відкликання позову в частині чи заяви про зміну предмету позову, відтак, судом розглядаються позовні вимоги в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, вважають, що відповідач діяв у межах повноважень, визначених законом, зазначили, що на цей час позивачеві виплачено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в повному обсязі, відтак, спірні правовідносини відсутні.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є внутрішньо переміщеною особою, учасником бойових дій. Згідно з випискою з протоколу № 3 від 04.09.2018 засідання районної комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, вирішено призначити грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, ОСОБА_1 в сумі 682789,67 грн. Вказані обставини підтверджуються паспортом позивача, посвідченням серії НОМЕР_1 від 02.10.2017, випискою з протоколу № 3 від 04.09.2018 засідання районної комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (том 1 арк. спр. 39, 56, 57).
Відповідно до п. 18 рішення Новопсковської районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» районній державній адміністрації було делеговано право за погодженням з головою районної ради після попереднього розгляду на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів здійснювати протягом 2019 року у разі необхідності розподіл (перерозподіл) обсягів міжбюджетних трансфертів у відповідності з фактичними зобов'язаннями щодо здійснення видатків за рахунок таких трансфертів та/або зміну їх обсягу у разі здійснення Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Міністерством фінансів України, Департаментом фінансів облдержадміністрації та органами місцевого самоврядування зміни загального обсягу трансфертів, чи внесення змін до розпису Державного бюджету з подальшим затвердженням внесених змін районною радою у встановленому порядку під час внесення змін до районного бюджету або затвердження звіту про його виконання відповідно до ч. 10 ст. 23 Бюджетного кодексу України (том 1 арк. спр. 50-51).
05.07.2019 за вих. № 24-7/8-2266 до Новопсковської районної ради було подано проект розпорядження голови Новопсковської райдержадміністрації «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» з додатками. У супровідному листі голова райдержадміністрації внесла пропозицію голові Новопсковської районної ради погодити та розглянути на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів визначений проект розпорядження (том 2 арк. спр. 10-15).
19.07.2019 листом вих. № 24-7/8-2416 вищезазначений проект був відкликаний (том 2 арк. спр. 16).
Проте, 26.07.2019 відкликаний лист (від 05.07.2019 за вих. № 24-7/8-2266) розглядався на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету і фінансів, та за наслідками такого розгляду було рекомендовано районній раді погодити проект розпорядження (том 2 арк. спр. 40-41).
31.07.2019 за вих. № 24-7/8-2556 Новопсковською РДА було подано проект рішення районної ради «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» на розгляд Новопсковської районної ради, також було ініційовано питання скликання позачергової сесії районної ради з метою забезпечення безперебійного фінансування видатків районного бюджету (том 2 арк. спр. 17-37).
Листом від 08.08.2019 вих. № 5-5/8-571 Новопсковська районна рада повідомила, що це питання не було включене до порядку денного сесії у зв'язку з тим, що на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету і фінансів 26.07.2019 розглядалося питання погодження проекту розпорядження голови райдержадміністрації «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік», який був відкликаний головою райдержадміністрації 19.07.2019 листом вих. № 24-7/8-2416 (том 2 арк. спр. 38-39).
Листом Новопсковської РДА від 14.08.2019 вих. № 3-7/8-2718 повторно направлено до Новопсковської районної ради проект рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» та ініційовано скликання позачергової сесії районної ради з питання внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» (том 2 арк. спр. 42-62).
Листом Новопсковської РДА від 17.09.2019 вих. № 24-7/8-3094 вкотре було направлено до Новопсковської районної ради проект рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» (том 2 арк. спр. 65-66).
19.09.2019 відбулася сесія Новопсковської районної ради, на якій було ухвалено рішення № 34/4 «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік». Цим рішенням, зокрема, було внесено зміни щодо фінансування видатків на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн (том 2 арк. спр. 89-106).
04.10.2019 згідно з розпорядженням про виділення коштів управлінням фінансів Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області здійснено фінансування видатків на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн (том 2 арк. спр. 107-108).
Згідно з випискою від 08.10.2019 та платіжним дорученням від 07.10.2019 № 1053 грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн було перераховано на рахунок ОСОБА_1 (том 2 арк. спр. 109, 110). Вказана обставина не заперечується позивачем.
Вирішуючи спір по суті, суд керується таким.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Відповідно до пункту 1 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Згідно з пунктами 2 та 3 цього Порядку головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (крім м. Києва) рад.
Відповідно до пункту 2 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - квартирний облік), та перебувають не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за умови, що зміна місця проживання протягом року в межах однієї області не призводить до збільшення розміру компенсації.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
При вирішенні цієї справи суд враховує те, що на теперішній час питання, поставлені позивачем у позові, фактично вирішені.
У позовній заяві позивач наголошує, що бездіяльність відповідача щодо відмови видавати розпорядження про внесення змін до районного бюджету порушує його право на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Таким чином, метою звернення позивача до суду з позовом був захист порушеного права позивача на отримання вказаної грошової компенсації.
В ході судового розгляду справи позивачеві було виплачено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в сумі 682789,67 грн.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Зважаючи на виплату позивачеві грошової компенсації в сумі 682789,67 грн, суд доходить висновку, що оскаржені позивачем порушення виправлені відповідачем станом на дату розгляду справи, при цьому у суду відсутні підстави вважати, що для повного відновлення законних прав та інтересів позивача необхідно визнання бездіяльності відповідача щодо відмови видавати розпорядження про внесення змін до районного бюджету протиправною, з огляду на виправлення таких порушень шляхом здійснення виплати грошової компенсації, що є ефективним способом відновлення прав позивача.
Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору у встановленому законом порядку, відомостей про понесення сторонами інших судових витрат матеріали справи не містять.
Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 18 листопада 2019 року.
Суддя І.О. Свергун