Номер справи 661/1515/19 Головуючий в 1 інстанції БойкоМ.Є.
Номер провадження 22-ц/819/1550/19 Доповідач Орловська Н.В.
12 листопада 2019 року Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Орловської Н.В.,
суддів: Кутурланової О.В.,
Майданіка В.В.,
секретар Прушинська О.В.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Новокаховського міського суду Херсонської області від 22 липня 2019 року у складі судді Бойко М.Є. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
26.03.2019р. Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області ( надалі УПСЗН) звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплаченої суми субсидії 10 899,63грн. нарахованих за період 01.10.2016р. по 30.04.2017р. та виплачених відповідачеві на підставі поданої ним заяви від 19.10.2019р. із тих підстав, що відповідач у декларації про майновий стан не зазначив, що його дружина, ОСОБА_2 , є ФОП та із 1.10.2016р. належить до платників податку 2 групи. Ненадання такої інформації спричинило безпідставне встановлення права на отримання субсидії та надмірне нарахування зазначеної суми, яку просить стягнути.
Рішенням Новокаховського міського суду Херсонської області від 22 липня 2019р. року позовні вимоги задоволені. Стягнуто із ОСОБА_1 заборгованість по субсидії на оплату житлово-комунальних послуг 10899,63 грн. та судові витрати 1921грн.
Рішення суду мотивовано тим, що суд встановив факт свідомого неподання ОСОБА_1 повної достовірної інформації про доходи члена своєї сім'ї, зареєстрованого у будинку відповідача, що спричинило неправомірне призначення на отримання відповідачем сум на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, тоді як підстави, які згідно ч.1 ст. 1215 ЦК України, звільняють відповідача від обов'язку повернути безпідставно набутих коштів, надмірно сплачених сум субсидії судом не встановлені.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову повністю.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що висновок суду про те, що переплата субсидії спричинена внаслідок його дій суперечить п.1,2.ст. 1215 ЦК України, оскільки суд не врахував, що згідно п.п.2,7,13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 25.10.1995р.№ 848, громадянин має подати заяву та довідку про доходи та несе відповідальність лише за подання відомості про доходи, майно, що вплинула або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та визначення її розміру. Обов'язок перевірки наданих даних покладається на відповідний структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, спеціалісти якого зобов'язані перевіряти правильність заповнення заяви, оформлення та повноти документів, що підтверджують право заявника на відповідний вид соціальної підтримки.
У відзиві на апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області посилається на безпідставність доводів скарги та просить рішення суду залишити без змін.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах, визначених ст. 367 ЦПК України, колегією суддів встановлені такі обставини.
Порядок призначення та розрахунку розміру субсидії на компенсацію оплати комунальних послуг здійснюється за правилами, встановленими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р.№848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива ( у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) де у п.12 встановлено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи з розміру середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - виходячи з річного доходу осіб за попередній календарний рік.
Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року за який враховуються доходи.
Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування другої групи, середньомісячний сукупний дохід визначається у розмірі трьох розмірів
прожиткового мінімуму. Система оподаткування та група платника єдиного податку для спрощеної системи оподаткування визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія. { Абзац шостий пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 635 ( 635-2016-п ) від 08.09.2016 }
Пунктом 13 цієї постанови встановлено, що для призначення субсидії громадянин подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви усіх необхідних документів.
Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту. При цьому структурним підрозділом з питань соціального захисту населення повідомляється заявнику про призначення (непризначення) житлової субсидії. {Абзац вісімнадцятий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 319 ( 319-2016-п ) від 27.04.2016 }
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , який проживає у АДРЕСА_1 , для призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та придбання скрапленого газу із жовтня 2016 року подав відповідну заяву від 19.10.2016р. із зазначенням дружини та сина , як членів сім'ї, які проживають у вказаному житловому будинку.
Також заявником подана декларація про доходи і витати, всіх осіб, які проживають і зареєстровані у вказаному приміщенні, у тексті встановленої форми передбачено заповнення заявником графи про найменування організації, де отримують дохід усі особи, що вказані як зареєстровані у житловому будинку, для тих із них, хто зареєстрований фізичною особою підприємцем має зазначатись група платника єдиного податку.
Як убачається із тексту поданої ОСОБА_1 декларації, зазначені відомості про дохід його дружини ОСОБА_2 як ФОП , відомості про групу платника єдиного податку не зазначено.
Відсутність у декларації повної інформації щодо групи оподаткування ФОП, до моменту прийняття рішення про призначення субсидії УПСЗН м. Нова Каховка зумовлювало необхідність протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви отримати всіх необхідних документів, у даному випадку інформацію про групу оподаткування ФОП ОСОБА_2 .
Проте, як убачається зі змісту рішення про призначення субсидії, виплати розраховані із жовтня 2016р. по квітень 2017р. виходячи із довідки про доходи де зазначено, що до розрахунку взяті інші доходи ОСОБА_2 починаючи із 1.2015р. по 12.2015р. у сумі 29908,03грн.
Як пояснив у апеляційному суді представник позивача розмір субсидії визначений із врахуванням доходу члена сім'ї заявника, ОСОБА_2 як підприємця зі спрощеною системою оподаткування єдиного податку першої групи. Крім того, зазначила, що при призначенні субсидії уточнень у наданих заявником відомостях про доходи відносно групи платника податку запитані не були. УПСЗН до розрахунку взяті доходи як для першої групи платника єдиного податку та враховано дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року за який враховуються доходи.
Відповідно до приписів абзацу третього п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р.№848 у редакції постанови КМУ № 475 від 26.06.2015р., у випадку коли громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Зобов'язання з повернення безпідставно набутого або збереженого майна за змістом ст. ч.1 ст. 1212 ЦК України виникають за умови набуття чи збереження майна; набуття чи збереження майна за рахунок іншої особи та відсутності правової підстави для його набуття чи збереження.
Відсутність правової підстави - це такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій нормі закону або суперечить меті правовідносин і його юридичному змісту. Тобто, набувач збагатився за рахунок потерпілої особи поза підставою, встановленою законом, іншими правовими актами чи правочином.
Набуття чи збереження майна є безпідставним також і у випадку коли первина підстава була, але в подальшому відпала.
За загальним правилом встановленим ст. 1215 ЦК України, передбачені умови коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Згідно ч.1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові виплати, надані фізичній особі як засіб для існування, якщо їх виплата проведена фізичної чи юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку відповідача.
При цьому правильність здійснення розрахунків, за якими проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмується. Тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісність набувача покладається на платника відповідних сум. ( правовий висновок ВП ВС у постанові від 19.01.2019р. у справі № 753/15556\15-ц).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із доведеності позивачем факту недобросовісності дій відповідача, який надав декларацію за 2015 рік.
Проте, із наявних у матеріалах справи письмових доказів вбачається, що рішення позивача про надання субсидії прийнято із врахуванням загального доходу сім'ї відповідача, до складу якої віднесені дружина ОСОБА_2 як платник єдиного податку першої групи, за відсутності будь якої інформації про фактичний вид оподаткування вказаного підприємця.
При зверненні із заявою про отримання субсидії такої інформації ОСОБА_1 не подавав, а тому відсутні підстави для висновку про те, що призначення і виплата субсидії у надлишковому розмірі спричинена свідомим наданням відповідачем недостовірних відомостей про доходи членів сім'ї.
Оскільки суд першої інстанції на вказані фактичні обставини справи уваги не звернув, а тому за відсутності доказів недобросовісності дій відповідача та надання ним недостовірної інформації про доходи, дійшов помилкового висновку про те, що субсидія у розмірі 10899,63 грн. підлягає стягненню на користь позивача, як така, що призначена та виплачена відповідачеві внаслідок свідомого надання ним недостовірних доходів сім'ї.
За викладених обставин постановлене судом першої інстанції рішення належить скасувати і ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог із викладених у мотивувальній частині підстав.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 375 ЦПК України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Новокаховського міського суду Херсонської області від 22 липня 2019 року скасувати і постановити нове.
У задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг 10899,63 грн та судових витрат 1921 грн - відмовити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у сумі 2881,50 грн.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з часу складення повного тексту постанови лише у випадках, встановлених п.2 ч.3 ст. 389 ЦПК України.
Дата складення повного судового рішення - 18.11.2019р.
Головуючий ______________ Н.В. Орловська
Судді ______________ О.В. Кутурланова
_______________ В.В. Майданік