Справа № 420/4787/19
15 листопада 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов'язання вчинити певні дії,-
Обставини справи.
З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить суд:
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 1 квітня 2019 року по 1 червня 2019 року, з урахуванням з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків.
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що йому з 1 квітня 2019 року по 1 червня 2019 року не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що свідчить про протиправну бездіяльність, оскільки будь-які дії стосовно вказаних виплат ним не вчинялися. Відсутність механізму виплати індексації не може позбавляти позивача права на отримання належних йому сум невиплаченого доходу.
07.10.2019 року від Відповідача надійшов відзив на позов, в обґрунтування якого зазначено, що позовні вимоги зазначеної заяви для Відповідача є незрозумілими та безпідставними з наступних підстав.
По-перше, є незрозумілим на підставі яких положень законодавства Позивач просить зробити перерахунок та виплату грошового забезпечення за період з 01.04.2019 по 01.06.2019. Головним управлінням в зазначений період пенсія за вислугу років Позивачу виплачувалась в повному обсязі на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. В тексті зазначеної позовної заяви мова йде про Закон України “Про індексацію грошових доходів населення”, однак перерахунок на підставі зазначеного Закону не проводився.
По-друге, перерахунок грошового забезпечення Позивач просить зробити “з урахуванням з 1 січня по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків”. Є незрозумілим які 75% просить врахувати Позивач, оскільки розмір грошового забезпечення Позивача складає 90%, ніяких надбавок у розмірі 75% Позивачу не виплачується. Також, незрозмулим є чому саме за цей період необхідно враховувати 75%.
По-третє, в той період за який Позивач просить зробити перерахунок, а саме з 01.04.2019 по 01.06.2019, він отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. Однак, головне управління ще раз звертає увагу суду, що наразі Позивач отримує пенсію за віком на підстав Закону України “Про загальнообов'зякове державне пенсійне страхування”, що є вже зовсім іншим видом пенсії, а отже, у Позивача відсутні законодавчі підставі для здійснення перерахунку того виду пенсії, яку він вже не отримує.
Заяви чи клопотання від сторін.
15.11.2019 року від сторін надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Інших заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.
Процесуальні дії судом не вчинялись.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
Обставини справи.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 26 липня 2019 року звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з проханням перерахувати пенсійні виплати як звільненій особі із військової служби посилаючись на 37 річний стаж роботи військової служби, а також на те, що з 1 квітня 2019 року по 1 червня 2019 року було поновлено йому виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, але без урахування того, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Також, Позивач вважає, що виплату перерахованої відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» пенсії (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. мали здійснити у розмірі 75 відсотків.
Відповідач повідомив, що на теперішній час, підстави для доплати відсутні. Також видано довідку, з якої вбачається, що гроші нараховані без урахування індексації.
Позивач вважає такі дії протиправними, а тому звернувся із даним позовом до суду.
Джерела права й акти їх застосування.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) установлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закону № 2262-ХІІ).
Порядок, умови та розміри перерахунку призначених пенсій врегульовано розділом ХІІI зазначеного закону.
Згідно з ч. 3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, в редакції від 01.01.2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 року прийнято Постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб “ (далі - Постанова № 704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб.
З метою виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103), якою встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Висновки суду.
Оцінюючи дії суб'єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про відмову в задоволені позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, Позивач просить зробити йому перерахунок пенсії за період з 01.04.2019 року по 01.06.2019 року з урахуванням того, що з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р., виплата підвищених пенсій має здійснюватись у розмірі 75 відсотків, на підставі пункту 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Судом встановлено, що Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд зазначає, що Постановою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019 року, касаційну скаргу Кабінету Міністраів України залишено без задоволення, а Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, залишено без змін.
Також, судом встановлено, що Позивачу, Одеським обласним військовим комісаріатом 21.05.2004 була призначена пенсія за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі наданих Військовою частиною НОМЕР_1 документів.
Головним управлінням при прийнятті функцій з призначення та перерахунку пенсій військовослужбовцям розмір грошового забезпечення Позивача, а також враховані Одеським обласним військовим комісаріатом складові грошового забезпечення було збережено в повному обсязі. Відповідачем до 01.08.2016 виконувались всі необхідні перерахунки які проводились на той час на підставі діючого законодавства, а саме: 19.04.2008 проведено перерахунок на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” а також 23.06.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
В подальшому, на підставі заяви, Позивача з 01.08.2016 було переведено на пенсію за віком за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.1993 №1058-ІУ. Пенсію Позивач отримував в діючому на той час Управлінні ПФУ в Київському районі м. Одеси.
Згодом, Позивача на підставі нової заяви, з 01.04.2019 переведено знову на пенсію за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. Головним управлінням при поновлення виплати пенсії за вислугу років було враховано складові грошового забезпечення відповідно до останньої наданої для перерахунку Одеським обласним військовим комісаріатом довідки - а саме, довідки від 07.03.2008 наданої на виконання постанови КМУ №1294.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постанови КМУ № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” Одеським обласним центром комплектування та соціальної підтримки надано нову довідку від 25.03.2019 року про розмір та складові грошового зебезпечення Позивача, однак враховуючи що рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 по справі №826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, перерахунок на підставі наданої довідки головним управлінням не проводився, оскільки визнано нечинними правові норми, як підстави для здійснення такого перерахунку.
Таким чином, Відповідач правомірно не вчиняв дії щодо перерахунку та виплати пенсії Позивачу у період з 1 квітня 2019 року по 1 червня 2019 року на підставі Постанови №103.
Враховуючи дотримання норм Закону № 2262-ХІІ, якими встановлений порядок, умови та розміри перерахунку пенсій, суд не вбачає невідповідності рівня державних гарантій права на соціальний захист Конституції України, а мети та засобів зміни механізму нарахування соціальних виплат - принципам пропорційності та справедливості, про порушення яких зазначає Позивач.
Відповідач є органом виконавчої влади, який відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України має право діяти лише у межах, передбачених діючим законодавством України. Головне управління ПФУ в Одеській області при перерахунку пенсії позивачу керувалось виключно чинним законодавством України. Таким чином підстави для зобов'язання ГУПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 1 квітня 2019 року по 1 червня 2019 року, з урахуванням того, що з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. виплати мали здійснюватись у розмірі 75 відсотків, також відсутні.
Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги спростовуються наведеними матеріалами справи. Адже, згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами з посиланнями на відповідні положення законодавства необґрунтованість позовних вимог позивача.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Бендерський проти України” від 15 листопада 2007 року, заява №22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить суд збов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату грошового забезпечення за період з 1 квітня 2019 року по 1 червня 2019 року, з урахуванням з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків, задоволенню не підлягають.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач на момент звернення до суду, був звільнений від сплати судового збору у встановленому порядку, а статтею 139 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 5-9, 77, 90, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бутенко А.В.
.