Справа № 420/4765/19
15 листопада 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому (з урахуванням документів, наданих на виконання ухвал суду від 19.08.2019 року та від 09.09.2019 року), позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку, підвищенні та виплаті пенсії з 1 січня 2019 року з розрахунку основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення позивача;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок, підвищення та виплату позивача пенсії з розрахунку позивача основного розміру пенсії 90% його грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 16.09.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.
В судове засідання 29.10.2019 року сторони та/або їх представники не з'явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.52-53)
30.09.2019 року позивачем до суду подано заяву, вхід. № 35418/19, в які останній просить, зокрема, розглядати справу за його відсутності. (а.с.48) Відповідач про причини неявки його представника суд не повідомив, будь-яких заяв від нього щодо подальшого розгляду справи за такою явкою до суду не надійшло.
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивач, майор у відставці, проходив військову службу у рядах Збройних Сил України і був звільнений у запас за вислугою років. З 1 листопада 1998 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років та він отримував військову пенсію з 5 січня 2018 року з 25 % підвищенням згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, і деяким іншим категоріям осіб»;
- з проведеним перерахунком позивач категорично не згоден, з огляду на те, що згідно його розрахунків пенсії, за винятком останнього на 01.01.2019 року, отриманого в Болградському районному відділенні Пенсійного фонду України в Одеській області, починаючи з 2003 року, позивачу був призначений основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 35 років);
- відповідно до розрахунку пенсії позивачу була призначена пенсія 70% грошового забезпечення (вислуга років 35 років), при цьому в ніяких законодавчих актах України посилок на цю дію Пенсійного фонду України немає. Довідавшись 05.01.2019 року про те, що деякі військові пенсіонери стали отримувати пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення, 24.01.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок його пенсії з 01.01.2019 року і в подальшому нараховувати та виплачувати йому пенсію, згідно вислуги років, обчислену з максимального розміру 90% грошового забезпечення;
- проте, відповідачем у своїй відповіді від 11.02.2019 року № 178/11 було відмовлено у перерахунку, посилаючись на Закон України від 27.03.2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», де основний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% грошового забезпечення;
- позивач вважає, що відповідач безпідставно відмовив у перерахунку і підвищенні пенсії за вислугу років з 01.01.2019 років з урахуванням основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення. Позивач вважає, дії відповідача є неправомірними, такими, що обмежують та грубо порушують його конституційні і громадянські права.
Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивачу згідно з розрахунку 35 років вислуги призначено пенсію, виходячи з основного розміру 90% грошового забезпечення;
- відповідач посилається на те, що перерахунок пенсії проводиться на підставі комплексного застосування норм Закону № 2262, в тому числі й тих змін, що вносяться до нього іншими актами законодавства. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій;
- при проведенні перерахунку головне управління визначає максимальний розмір пенсії відповідно до статті 13 Закону № 2262. Відповідна норма не може бути проігнорована, оскільки вона застосовується до всіх осіб, які отримують пенсію згідно з Законом № 2262, яка на теперішній час не була визнана такою, що не відповідає Конституції України, а тому підлягає застосуванню у повному обсязі;
- після введення в дію постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням основного розміру пенсії вже у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено ст. 13 Закону № 2262 в редакції на момент здійснення перерахунку;
- у 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії вже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.01.2018 року;
- одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині 3 ст. 46 Конституції України і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме ст. 21 Конституції України. Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальних захист;
- в даному випадку, зменшенням максимального розміру пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення право позивача не скасоване, тоді як обмеження максимального розміру пенсії було закладено у ст. 13 Закону і в первісній редакції. Вказаними змінами не відбулося звуження обсягу існуючого права позивача на призначення пенсії. Так само і не було факту скасування чи звуження обсягу досягнутих прав за критеріями, зазначеними у рішенні Конституційного суду України від 22.09.05 року № 5-рп/2005. Після проведення перерахунку розміру пенсії позивача не зменшувався, а навпаки збільшився. До того ж, обмеження максимального розміру пенсії свідчить про врахування законодавцем статті 17 Конституції України, згідно з якою забезпечення економічної безпеки є однією з найважливіших функцій держави;
- позивач отримує пенсійні виплати, сума яких не зменшувалась, право на перерахування пенсії реалізовано. Таким чином, перерахунок пенсії позивача здійснено відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій головного управління відсутні.
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.
Судом встановлено, що 24 січня 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою (а.с.6-7), в якій просив зобов'язати відділ по пенсійному забезпеченню військовослужбовців та членів їх сімей зробити новий перерахунок та підвищення основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення з 1 січня 2019 року, виплачувати в подальшому йому пенсію з урахуванням цього підвищення.
Листом від 11.02.2019 року № 178/Р-11 (а.с.8) на вищезазначене звернення відповідач повідомив позивача про наступне:
- позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військових служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон);
- максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до пункту «а» статті 13 Закону в редакції, що діяла на 01.05.2014 року, не повинен був перевищувати 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;
- Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення перемов для економічного зростання в Україні» внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- Пенсійним фондом України відповідний перерахунок пенсій не проводився, оскільки зменшення розміру пенсій неприпустиме. Проте, після 01.05.2014 року при первинному призначенні пенсії за вислугу років розмір пенсії обчислювався з урахуванням внесених змін, в результаті чого з'явилася диспропорція у розмірах пенсій залежно від часу їх призначення чим порушувалася стаття 24 Конституції України щодо рівності громадян у правах;
- з прийняттям Кабінету Міністрів України постанови від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначених пенсій здійснено за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку;
- на підставі наданої Одеським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018 року, позивачу з 01.01.2018 року здійснено перерахунок пенсії виходячи з розміру 70% відповідної суми грошового забезпечення;
- пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, тому для проведення її перерахунку виходячи з іншого розміру підстав немає.
Не погоджуючись з відмовою відповідача у проведенні перерахунку, підвищенні та виплаті пенсії позивача з 1 січня 2019 року з розрахунку основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.
Судом також встановлено, що згідно матеріалів пенсійної справи позивача № ЮО094756 (а.с.60-84), за заявою позивача від 02.12.1998 року про призначення пенсії, позивачу згідно з розрахунком за вислугу років (35 років) призначено пенсію, виходячи з основного розміру 90 % грошового забезпечення.
Також, згідно з матеріалами пенсійної справи позивача, зокрема, відповідно до:
- перерахунку пенсії від листопада 2008 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 квітня 2007 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 12 листопада 2008 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 жовтня 2007 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 19 квітня 2008 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2008 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 19 квітня 2008 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 квітня 2008 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 18 червня 2008 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 липня 2008 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 12 листопада 2008 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 жовтня 2008 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 22 березня 2009 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 квітня 2009, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 19 червня 2009 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 липня 2009 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 17 вересня 2009 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 жовтня 2009 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 27 грудня 2009 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 листопада 2009 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 25 грудня 2009 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2010 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від грудня 2010 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 грудня 2011 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 26 грудня 2011 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2012 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 23 червня 2012 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 липня 2012 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від грудня 2013 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2013 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 21 листопада 2013 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 грудня 2013 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від ___ 2015 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 вересня 2015 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 3 травня 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 травня 2016 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 3 травня 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 грудня 2016 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 3 травня 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 травня 2017 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунків пенсії від 3 травня 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 жовтня 2017 року, та відповідно до яких, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 3 травня 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 листопада 2017 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 3 квітня 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2018 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 3 квітня 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 травня 2018 року:
Із сум грошового забезпечення:
Посадовий оклад - 5500,00
Оклад за військове звання - 1340,00
Процентна надбавка за вислугу років 50% - 3420,00
ВСЬОГО - 10260,00
Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення
(вислуга років 35) у розмірі: - 7182,00 грн.
Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018;
- перерахунку пенсії від 19 листопада 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 грудня 2018 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 35).
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 позов задоволено та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83 % до 70 % сум грошового забезпечення. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Вирішуючи спір по суті, Велика Палата Верховного Суду констатувала, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу згідно розрахунку 35 років вислуги призначено пенсію, виходячи з основного розміру 90% грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 зазначено, що дане рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Висновки Великої Палати Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду в яких: а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач; в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
Отже, вищенаведене обґрунтування відповідача - не відповідає фактичним обставинам справи та спростоване дослідженими вищенаведеними письмовими доказами у справі.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- позиція відповідача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини та/або фактичним обставинам справи;
- оскаржувані дії щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку, підвищенні та виплаті пенсії з розрахунку основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення позивача, вчинені відповідачем: не на підставі чинного законодавства України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії, тому вони є протиправними, відповідно
- позовні вимоги позивача, в тому числі похідні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок, підвищення та виплату пенсії позивача з розрахунку основного розміру пенсії 90% його грошового забезпечення, - підлягають задоволенню.
Крім того, як встановлено судом, згідно з матеріалами пенсійної справи позивача, зокрема, відповідно до:
- перерахунку пенсії від 3 квітня 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2018 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунку пенсії від 3 квітня 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 травня 2018 року:
Із сум грошового забезпечення:
Посадовий оклад - 5500,00
Оклад за військове звання - 1340,00
Процентна надбавка за вислугу років 50% - 3420,00
ВСЬОГО - 10260,00
Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення
(вислуга років 35) у розмірі: - 7182,00 грн.
Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018;
- перерахунку пенсії від 19 листопада 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 грудня 2018 року, та відповідно до якого, зокрема, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 35).
Крім того, у листі від 11.02.2019 року № 178/Р-11 на звернення позивача відповідач повідомив позивача, зокрема, про те, що на підставі наданої Одеським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018 року, позивачу з 01.01.2018 року здійснено перерахунок пенсії виходячи з розміру 70% відповідної суми грошового забезпечення.
Отже, спірний перерахунок пенсії позивача здійснений відповідачем з 1 січня 2018 року, а не з 1 січня 2019 року, як помилково зазначено позивачем у позові.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи із встановлених судом обставин, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку, підвищенні та виплаті пенсії з 1 січня 2018 року з розрахунку основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення позивача; зобов'язати відповідача провести перерахунок, підвищення та виплату пенсії позивача з 1 січня 2018 року з розрахунку основного розміру пенсії 90% його грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем у позові заявлено одну основну та одну похідну вимогу немайнового характеру.
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію № 2 від 03.09.2019 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову у загальній сумі 768,40 грн. (а.с.25)
Відповідно, стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст.ст. 9, 194, 205, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку, підвищенні та виплаті пенсії з 1 січня 2018 року з розрахунку основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення позивача;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок, підвищення та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року з розрахунку основного розміру пенсії 90% його грошового забезпечення.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.