Рішення від 14.11.2019 по справі 420/157/19

Справа № 420/157/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код 20987385) щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код 20987385) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років, починаючи з 02 серпня 2018 р., з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період березень 2018 р. по липень 2018 р. включно, що включає: допомогу на оздоровлення за травень 2018 р. у сумі 15554,40 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за липень 2018 р. у сумі 2010 грн., щомісячну додаткову грошову винагороду за березень 2018 р. у сумі 82,21 грн.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що згідно положень п. 7 Постанови № 343 для осіб, які звільнені із служби з 1 березня 2018 р. та пізніше, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні Фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.

Оскільки позивач був звільнений з 1 серпня 2018 р., то середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії у моєму випадку становить суму виплат, які були нараховані та виплачені мені за період з березня 2018 р. по липень 2018 р. включно. Однак, до складу грошового забезпечення для обчислення моєї пенсії не врахована допомога на оздоровлення за травень 2018 р. у сумі15554,40 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань за липень 2018 р. у сумі 2010 грн.,щомісячна додаткова грошова винагорода за березень 2018 р. у сумі 82, 21 грн. З урахуванням викладеного, позивач вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 16.01.2019 року відкрито провадження по справі. Розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.

30.01.2019 року за вх. № 3518/19 за підписом представника ГУ ПФУ в Одеській області Мандрик В. (за довіреністю), надано відзив на адміністративний позов.

В обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що аналіз ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 свідчить про наявність двох обов'язкових ознак, необхідних для включення додаткового виду грошового забезпечення при обчисленні пенсії: 1) щомісячний характер та 2) утримання з цієї виплати єдиного внеску (страхових внесків - до 01.01.2011). Відповідно до пунктів 1,2 частини 7 розділу IV Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС від 25.06.2018 № 558 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) один раз на рік надається допомога для оздоровлення (далі - допомога) в розмірі місячного грошового забезпечення. Допомога надається військовослужбовцям за їх рапортом за місцем штатної служби на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникові (командирові) - на підставі наказу начальника вищого рівня із зазначенням у ньому розміру допомоги. Оскільки виплата матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення проводиться один раз на рік, то це свідчить про неможливість віднести їх до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в порядку ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Крім того, відповідно до пунктів 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Разом із відзивом представником відповідача за вхід. № 3525/19 надано клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням по справі № 522/2738/17.

Ухвалою суду від 05 лютого 2019 року клопотання відповідача задоволено та зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням по справі № 522/2738/17.

Ухвалою суду від 14.11.2019 року поновлено провадження у справі.

Дослідивши обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, відзив, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

02 серпня 2018 р. ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ із змінами та доповненнями.

07 грудня 2018 р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії та виплати різниці в пенсії за минулий час, у якій просив провести перерахунок та виплату призначеної пенсії, з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової допомоги, які були виплачені за період з березня 2018 р. по липень 2018 р. включно, та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Підставою для вказаного звернення стало не включення зазначених складових до грошового забезпечення для обчислення пенсії.

До заяви надано архівну відомість № 2 військової частини НОМЕР_2 , в якій зазначено складові грошового забезпечення та їх суми, що не були враховані для призначення пенсії та з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Листом від 20.12.2018 р. № 2789/Г-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило про відмову у перерахунку пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Отже, підстави для включення одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань до складу грошового забезпечення відсутні, з якого обчислюється пенсія, оскільки вказані виплати є не щомісячними та не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» переліку видів грошового забезпечення.

Правова позиція щодо відсутності підстав для включення до складу грошового забезпечення вказаних одноразових виплат висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17 (провадження № 11-806апп18), в якій здійснено відступ від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (№ 21-70а15).

Крім того, враховуючи правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 20.02.2018 К/9901/1465/17, згідно з якою грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань не враховуються для перерахунку пенсії.

Так, Верховний Суд України в своєму рішенні від 19.05.2015 по справі № 21-466а15 (номер рішення в ЄДРСР 44807129) дійшов висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 889 та Інструкцією про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 № 595, виданим на виконання постанови № 889, має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не включається до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Факт вибіркової виплати щомісячної додаткової грошової винагороди підтверджується архівною відомістю № 2, доданою Позивачем до позовної заяви.

Також Верховний Суд, у складі суддів палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, ухвалою від 26.06.2018 по справі № 522/2738/17 (адміністративне провадження № К/9901/1368/17) зазначив, що у судовій практиці не склалося єдиного підходу застосування ч. 3 ст. 43 Закону № 2262.

Відтак, розуміючи у сукупності та взаємозв'язку положення Закону № 2262. (ч. 3 ст. 43 та ч. 3 ст. 63) та Закону № 2011-XII (ч. 2 ст. 9) Верховний Суд, у складі колегії суддів судової палати щодо захисту соціальних прав, дійшов висновку, що грошове забезпечення військовослужбовців при призначенні (обчисленні), перерахунку їм пенсії має включати крім відповідних окладів за посадою, військовим - (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років тільки щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Враховуючи все вищевикладене, всі додаткові види грошового забезпечення, про які йде мова у прохальній частині позовної заяви - мають тимчасовий не щомісячний характер, який залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсії.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно з ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не стягуються.

Керуючись ст. ст. 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII “Перехідні положення” КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Головуючий суддя Токмілова Л.М.

.