Іменем України
14 листопада 2019 року
Київ
справа №808/3170/16
адміністративне провадження №К/9901/24157/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стрелець Т.Г.,
суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу №808/3170/16
за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України, ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року (суд у складі колегії: головуючого - судді Матяш О.В., суддів Прасова О.О., Татаринова Д.В.,) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року (суд у складі колегії суддів: головуючого судді -Чабаненко С.В., суддів: Баранник Н.П. Щербака А.А.),
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив:
1.1. визнати протиправною відмову МВС України щодо не призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у відповідності до ч.6 ст.23 Закону України "Про міліцію" в редакції Закону України " Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" № 208-УІІІ від 13.02.2015 року;
1.2. зобов'язати МВС України призначити ОСОБА_1 як інваліду ІІ групи одноразову грошову допомогу в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" № 208-УІІІ від 13.02.2015 року в Порядку, визначеному Постановою КМУ від 21.10.2015 року № 850.
2. Позивач в уточненій позовній заяві від 17.03.2017 просив визнати протиправними дії МВС України щодо непризначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків, у відповідності до Закону України «Про міліцію» №565-ХІІ від 20.12.1990 в редакції Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» №208-VІІІ від 13.02.2015; зобов'язати МВС України здійснити нарахування і виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків, у відповідності до Закону України «Про міліцію» №565-ХІІ від 20.12.1990 в редакції Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» №208-VІІІ від 13.02.2015, в розмірі 243600 гривень.
3. Позовна заява мотивована тим, що позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області та Головного управління МВС України в Запорізькій області із заявою про виплату грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності, проте ГУ НП в Запорізькій області відмовило в направленні його заяви до МВС України. Зазначає, що постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 08.06.2016 зобов'язано ГУ НП в Запорізькій області направити документи позивача до МВС України для вирішення питання про призначення та виплату одноразової грошової допомоги. 20.10.2016 його повідомлено, що Департаментом фінансово-облікової політики МВС України відмовлено в призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
4. Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо не призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків, у відповідності до Закону України «Про міліцію» №565-ХІІ від 20.12.1990 у редакції Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» №208-VІІІ від 13.02.2015 року. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України (ЄДРПОУ 00032684) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків, у відповідності до Закону України «Про міліцію» №565-ХІІ від 20.12.1990 у редакції Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» №208-VІІІ від 13.02.2015, у розмірі 234931 (двохсот тридцяти чотирьох тисяч дев'ятисот тридцяти однієї) гривні. В іншій частині позову відмовлено.
5. Рішення судів мотивовані тим, що позивач має право на нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, яка пов'язана з виконання службових обов'язків, відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію".
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Міністерство внутрішніх справ України звернулося до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
7. Касаційна скаргу аргументована тим, що право на отримання одноразової грошової допомоги мають звільнені зі служби особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, у тому числі пенсіонери, зі спеціальним званням міліції, проте позивач звільнений зі служби із званням "лейтенант внутрішньої служби", а не лейтенант міліції. Отже, запровадженні Законом України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» №208-VІІІ від 13.02.2015 зміни на позивача не можуть бути поширені, так як він належить до категорії осіб, перелічених у частині, що була виключена з редакції статті Закону України «Про міліцію».
8. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 листопада 2017 року відкрито провадження за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року.
9. Верховний Суд ухвалою від 13 листопада 2019 року прийняв до провадження вищезазначену касаційну скаргу.
10. Позивач відзиву на касаційну скаргу не надавав.
11. ОСОБА_1 у період з 11.12.1984 року по 26.06.1997 року проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах пожежного 1-СДПУ Жовтневого району м. Запоріжжя, старшого пожежного, командира відділення, начальника караулу.
12. Під час проходження служби ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідками начальника протипожежної служби в зоні ліквідації наслідків аварії на АЕС від 12.08.1987 року, 12.09.1987 року, 12.10.1987 року, карточкою обліку місця та тривалості роботи на об'єктах та території Чорнобильської АЕС, а також 30-кілометровій зоні, послужним списком ОСОБА_1 , списком (випискою) на додаткові виплати особовому складу управління внутрішніх справ Запорізької області, які знаходились на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, поданням на заохочення щодо ОСОБА_1 (а.с.121-128).
13. Наказом УМВС України в Запорізькій області від 26.06.1997 року №130 о/с лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України за ст. 63 п. «в» (через обмежений стан здоров'я) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР № 114 від 29 липня 1991 року. 26.11.2005 йому встановлено III групу інвалідності (60% ступень втрати працездатності) у зв'язку із виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.67).
14. 12.08.2015 року позивачу встановлено II групу інвалідності (70% ступень втрати працездатності) у зв'язку із виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.18-19).
15. В січні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області та Головного управління МВС України в Запорізькій області із заявами про виплату грошової допомоги у зв'язку зі встановленням II групи інвалідності.
16. 21.01.2016 року ГУ НП в Запорізькій області відмовило у виплаті одноразової грошової допомоги у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року.
17. Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 08.06.2016 року у справі №335/2367/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ НП в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено: визнано протиправною відмову ГУ НП в Запорізькій області щодо не направлення матеріалів для виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та зобов'язано ГУ НП в Запорізькій області направити до МВС України документи ОСОБА_1 для вирішення питання про призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 (далі - Порядок №850). Постанова суду набрала законної сили 20.06.2016 року (а.с.9-11).
18. ГУ МВС України в Запорізькій області листом від 20.10.2016 року №102-14/12/01-2016, на виконання вимог постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя до ДФОП МВС України направлено для розгляду матеріали на виплату одноразової грошової допомоги у разі встановлення ОСОБА_1 інвалідності.
19. Проте, 07.10.2016 року зазначені матеріали були повернуті Департаментом у зв'язку з невідповідністю вимогам Порядку №850 (а.с.82). Також Департамент фінансово-облікової політики МС України у листі від 07.10.2016 року №15/2-3781, яким повернуто матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 зазначив, що ці матеріали повернуті у зв'язку з невідповідністю вимогам Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 р. №850 (а.с.83).
20. Фактичною підставою для повернення матеріалів на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ОСОБА_1 II групи інвалідності стало те, що він має спеціальне звання внутрішньої служби, а не міліції, тому запроваджені Законом України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» №208-VІІІ від 13.02.2015 зміни на нього не поширюються, так як він належить до категорії осіб, перелічених у частині, яка була виключена з редакції статті закону.
21. Окрім того, судом досліджено заяву (рапорт) ОСОБА_1. до голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області про виплату грошової допомоги у зв'язку з тим, що 12.08.2015 він отримав II групу інвалідності (70% втрати працездатності). До заяви (рапорту) додавалися: 1). копія паспорту; 2). копія ідентифікаційного коду; 3). свідоцтво про хворобу №13 від 04.04.1997; 4). довідка МСЕК сер. АВ №0297480; 5). довідка про втрату працездатності сер. АБ №0028365; 6). довідка «Оранти»; 7). довідка УПСЗН; 8). посвідчення серії НОМЕР_2 ; 9). документи, що свідчать про перебування на ЧАЕС (а.с.66).
22. Всі перелічені документи наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні.
23. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
24. Аналізуючи доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.
25. Відповідно до абз. 3 п. 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 року визначено право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
26. Згідно до ч. 6 ст. 23 Закону України «Про міліцію» в редакції Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» №208-VІІІ від 13.02.2015 року, яка набрала чинності 12.03.2015 року, передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Також Законом України від 13.02.2015 №208-VIII внесено зміни до ст. 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції та викладено частину шосту статті 23 Закону України «Про міліцію» у вищезазначеній редакції.
Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затверджено постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року (далі Постанова № 850).
Відповідно до п. 2 Постанови № 850 встановлено, що особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 року № 208-VIII «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707.
Згідно п. 3 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900 від 23.12.2015, право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію.
Згідно з п.8 Порядку №850, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
При цьому п.9 Порядку № 850 передбачено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
27. Як вбачається з матеріалів справи постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 08 червня 2016 року у справі №335/2367/16-а, яка набрала законної сили 20.06.2016 року, встановлено, що оскільки одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850, ОСОБА_1 , інвалід 2 групи інвалідність якого пов'язана з виконанням службових обов'язків із ступенем втрати працездатності у розмірі 70%, що підтверджена актом огляду МСЕК від 12.08.2015 року, має право на виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до Постанови КМУ № 850 від 21.10.2015 року.
28. Дана постанова в апеляційному порядку не оскаржувалась та набула законної сили 20.06.2016 року.
Відповідно до приписів ч.2 ст.255 КАС України встановлено, що обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Враховуючи те, що судовим рішенням, яке набуло законної сили, встановлено право позивача на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до Постанови КМУ № 850 від 21.10.2015 року, доводи касатора про відсутність у ОСОБА_1 такого права є необґрунтованими та такими, що ідуть в розріз із принципом обов'язковості остаточного судового рішення.
29. Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що рішення про призначення ОСОБА_1 грошової допомоги або про відмову у призначенні такої допомоги на підставі п. 14 Порядку №850 відповідачем не приймалося.
Згідно з листом МВС України №15/2-3781 від 07.10.2016 документим, надані позивачем, повернуті у зв'язку з невідповідністю вимогам Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 р. №850 (а.с.83).
30. Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що МВС України може відмовити в призначенні одноразової грошової допомоги виключно шляхом прийняття відповідного рішення та виключно з підстав, передбачених пунктом 14 Порядку №850, відповідно до якого призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком:
учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку;
учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);
подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.
Суди попередніх інстанцій дослідили рапорт та додані до нього документи ОСОБА_1 та дійшли висновку, що ці документи за своїм змістом відповідають вимогам п. 7 Порядку №850.
31. Отже, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованих висновків, що при поверненні матеріалів на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідач як суб'єкт владних повноважень діяв не у спосіб, передбачений Порядком №850, оскільки останній не передбачає можливості повернення матеріалів, тим більше, без зазначення конкретних підстав для такої дії (конкретної норми Порядку №850, вимогам якої не відповідають матеріали ОСОБА_1 ).
32. Частиною першою статті 350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
33. З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
34. Зважаючи на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
35. Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
1. Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України - залишити без задоволення.
2. Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року по справі №808/3170/16 - залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Т.Г.Стрелець
Судді А.І. Рибачук
Л.В. Тацій