Постанова від 14.11.2019 по справі 1522/27685/12

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 листопада 2019 року

Київ

справа № 1522/27685/12

провадження № К/9901/14067/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши в порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Державної казначейської служби України, третя особа - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку розміру пенсії за вислугу років, визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, зобов'язання виплатити заборгованість, стягнення заборгованості, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м. Одеси у складі судді Чернявської Л.М. від 14 березня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Домусчі С.Д., Коваля М.П., Кравця О.О. від 5 липня 2016 року,

УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Державної казначейської служби України, третя особа - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку розміру пенсії за вислугу років, визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, зобов'язання виплатити заборгованість, стягнення заборгованості, в якому, з урахуванням уточнень, просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у перерахунку пенсії станом на 1 листопада 2013 року із розрахунку посадового окладу в розмірі 700,00 грн по старим показниками, які діяли у 2005 році, в період призначення пенсії;

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо розрахунку пенсії за новими показниками, які стали діяти після 2007 року, хоч у листі Головного управління МВС в Одеській області від 12 лютого 2013 року № 14/3-Д-17 розмір пенсії з 2384,00 грн підвищується до 3151,00 грн;

- визнати порушення прав та інтересів позивача заниженням пенсійного грошового забезпечення станом на 1 листопада 2013 року з 700,00 грн до 600,00 грн та зменшенням розміру пенсії, розмір якої з розрахунку посадового окладу в сумі 700,00 грн має становити 5393,23 грн на місяць;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії станом на 1 листопада 2013 року, виходячи з посадового окладу в розмірі 700,00 грн, з урахуванням якого розмір пенсії має становити 5393,23 грн на місяць;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області виплатити заборгованість з пенсійних виплат за період з 1 липня 2012 року по 1 листопада 2013 року в сумі 44957,12 грн;

- стягнути солідарно з відповідачів заборгованість з пенсійний виплат в сумі 44957,12 грн.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 14 березня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2016 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.

3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що органи Пенсійного фонду не уповноважені проводити перерахунок пенсій військовослужбовців самостійно та здійснюють відповідний перерахунок виключно після отримання документів від уповноважених органів, до компетенції яких входить визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовця.

Для здійснення перерахунку пенсії позивача необхідно дотримання визначеної пунктами 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року процедури: прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, повідомлення МВС України Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій та повідомлення Пенсійним фондом про це головні управління Пенсійного фонду України.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Приморського районного суду м. Одеси від 14 березня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2016 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити його позовні вимоги.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 20 жовтня 2005 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

18 серпня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок його пенсійного забезпечення станом на 18 серпня 2012 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 3 вересня 2012 року повідомило позивача про відмову у проведенні перерахунку пенсії.

6. Вважаючи таке рішення відповідача неправомірними, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов помилкового висновку про дотримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при відмові у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1

8. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подано заперечення на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 14 беоезня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2016 року, в яких воно просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

9. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 14 березня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2016 року Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області, Державною казначейською службою України, Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

10. Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

11. Згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

12. Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків розміру пенсій.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

13. Аналіз статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави для висновку про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

14. При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що розмір пенсії, обчислений з урахуванням підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

15. Проаналізувавши зміст постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або щодо введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі цієї постанови.

16. Аналогічна правової позиції висловлена Верховним Судом в постановах від 2 квітня 2019 року у справі № 592/761/16-а та від 12 червня 2019 року у справі № 359/5937/17.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

17. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 14 березня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2016 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н.В. Коваленко

судді Я.О. Берназюк

І.В. Желєзний