13 листопада 2019 року
Київ
справа №1.380.2019.001894
адміністративне провадження №К/9901/30983/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Тацій Л.В.,
суддів: Стрелець Т.Г., Стеценка С.Г.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року по справі № 1.380.2019.001894 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з цим позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2019 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 11.10.2017 № 28.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вирішити питання, щодо зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 04.10.1982 по 20.10.1992 на роботах за Списком № 2, що становить 9 років 10 місяців.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення йому пенсію на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку з дня звернення за призначенням пенсії.
Не погодившись із прийнятим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало апеляційну скаргу.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв'язку з невідповідністю апеляційної скарги вимогам статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а саме: не додано документа про сплату судового збору. Судом встановлено відповідачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявлених недоліків.
Копію зазначеної ухвали скаржнику вручено 02 жовтня 2019 року.
На виконання вимог ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року про залишення апеляційної скарги без руху, у встановлений суддею-доповідачем строк, особою, яка подала апеляційну скаргу, надано до суду апеляційної інстанції клопотання про продовження строку на усунення недоліків щодо сплати судового збору на строк 10 днів.
Клопотання обґрунтоване відсутністю бюджетних асигнувань на оплату судового збору за подання апеляційної скарги в строк встановлений судом.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року, в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги відмовлено.
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2019 року по справі № 1.380.2019.001894 - повернуто скаржнику.
На зазначену ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року відповідач подав касаційну скаргу, яку зареєстровано у Верховному Суді 11 листопада 2019 року.
За правилами частини 1 статті 334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження у справі колегією суддів встановлено таке.
Згідно з пунктом 1 частини 5 статті 296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Положеннями частини 2 статті 298 КАС України визначено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з пунктом 1 частини 4 статті 169 КАС України позовна заява (апеляційна скарга) повертається позивачеві (скаржнику), якщо позивач (скаржник) не усунув недоліки позовної заяви (апеляційної скарги), яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Зважаючи на викладене, Верховний Суд констатує, що суд апеляційної інстанції, повертаючи апеляційну скаргу з відстав не усунення недоліків скарги, вірно застосував положення пунтку 1 частини 4 статті 169 та частини 2 статті 298 КАС України, правильне їх застосування є очевидним, а доводи касаційної скарги не викликають сумнівів щодо застосування чи тлумачення зазначених норм процесуального права.
Щодо доводів заявника касаційної скарги в частині незгоди з висновком суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для продовження, встановленого судом строку на усунення недоліків апеляційної скарги, Верховний Суд зазначає таке.
Суд апеляційної інстанції вказав, що заявлене скаржником клопотання про продовження строку для усунення виявлених недоліків апеляційної скарги обґрунтоване відсутністю бюджетних асигнувань на оплату судового збору за подання апеляційної скарги в строк встановлений судом. Однак, правові підстави для задоволення заявленого клопотання є відсутніми, оскільки достатніх і належних доказів неможливості сплати судового збору за подання апеляційної скарги апеляційному суду не представлено, достатньо не обґрунтована необхідність надання додаткового строку для усунення недоліків апеляційної скарги. Скаржнику було надано достатньо часу на здійснення оплати судового збору.
З урахування наведеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги та про наявність підстав для повернення апеляційної скарги, у зв'язку з не усуненням недоліків апеляційної скарги у встановлений строк.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо, зокрема, суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.
У пункті 2 частини другої цієї статті встановлено, що у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
Суд апеляційної інстанції, повертаючи апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, виходив з того, що останнім у встановлений строк не було усунуто недоліків апеляційної скарги, залишеної без руху.
Таким чином, оскаржуване рішення є слушним, вмотивованим і таким, що ґрунтується на законі, зокрема положеннях пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України та частини п'ятої статті 298 КАС України. Правильне застосування судом апеляційної інстанцій норм права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення.
Зазначені в касаційній скарзі міркування та судження не применшують правильності висновків ухвали суду апеляційної інстанції.
Крім того, суд враховує, що відповідно до частини восьмої статті 169 КАС України повернення позовної заяви (апеляційної скарги) не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
З урахуванням наведеного суд касаційної інстанції прийшов до висновку про наявність підстав для визнання касаційної скарги необґрунтованою та відмови у відкритті касаційного провадження.
При прийнятті рішення про відмову у відкритті касаційного провадження у даній справі колегія суддів враховує позицію Верховного Суду, сформовану в ухвалах від 14 січня 2019 року у справі № 461/6614/17, від 17 січня 2019 року у справі № 1340/3701/18 та від 21 січня 2019 року у справі № 1340/3489/18, в яких суд касаційної інстанції прийняв аналогічне рішення у справах за касаційною скаргою того ж скаржника (Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області), з тих самих підстав касаційного оскарження та за такої ж форми касаційної скарги.
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 328, 333 КАС України, -
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року по справі № 1.380.2019.001894 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Надіслати Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Тацій Л.В.
Суддя Стрелець Т.Г.
Суддя Стеценко С.Г.