Іменем України
14 листопада 2019 року
Київ
справа №345/2357/17
адміністративне провадження №К/9901/21860/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області в складі судді Якиміва Р.В. від 31.07.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В., Попка Я.С. від 15.11.2017 у справі №345/2357/17 за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними,
У липні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому просив визнати протиправними дії щодо відмови у виплаті доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інших доплат; зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату позивачу доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інші доплати, починаючи з 1 травня 2017 року.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 31.07.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2017, позов задоволено.
Визнано дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протиправними щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 доплати за понаднормовий стаж, підвищення пенсії, та інших доплат до пенсії відповідно до чинного законодавства.
Зобов'язано Калуське об'єднане Управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інших доплат до пенсії відповідно до чинного законодавства з 01 травня 2017 року.
Не погоджуючись із судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить судові рішення скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06 грудня 2017 року відкрито касаційне провадження.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Справу передано до Верховного Суду.
У зв'язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та з 1993 року отримувала пільгову пенсію за Списком №1. Відповідно до постанови Калуського міськрайонного суду від 19.02.2016 року у справі №345/216/16-а ОСОБА_1 переведено на пенсію відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зазначеним судовим рішенням визнано протиправними дії Калуського ОУПФУ щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за віком та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до положення статті ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 25.07.2015.
На підставі даного рішення 19.02.2016 Калуським міськрайонним судом видано виконавчий лист, який позивачем пред'явлено до виконання і на його підставі здійснено перерахунок та виплату належної їй пенсії, про що свідчить лист Калуського ОУПФУ в Івано-Франківській області від 04.07.2017 року №241/Я-15. Щомісячна пенсійна виплата ОСОБА_1 до 01.05.2017 року становила 4189,92 грн.
Цим же листом ОСОБА_1 доведено до відома, що їй проведено перерахунок пенсії з 01.05.2017, розмір її становить 3936,00 грн..
Згідно листа від 04 липня 2017 відповідач повідомив позивача про те, що розмір його пенсійної виплати з 1 травня 2017 зменшено і становить 3936,00 грн, у зв'язку з тим, що розмір приведено у відповідність з нормами чинного законодавства, та обчислено наступним чином:
- основний розмір пенсії за віком розрахованої відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) становить 1336 грн (0,76388 від середньомісячного заробітку 1750,09 грн);
- доплата за понаднормовий стаж роботи (36 років) - 472,32 грн;
- підвищення по ст. 42 Закону № 1058-IV - 43,67 грн;
- доплата шахтарям до мінімального розміру - 2083,15 грн.
До цього перерахунку обчислення пенсії відбувалось наступним чином:
- основний розмір пенсії 3741,00 грн. (прожитковий мінімум 1247 х 3)
- доплата за понаднормативний стаж 448,92 грн. (36 років)
До виплати: 4189,92 грн.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій визнали неправомірним таке обчислення пенсії позивача з 1 травня 2017 року, зазначивши, що доплата за понаднормовий стаж є одним із видів надбавки, що повинна враховуватись до пенсії незалежно від встановленого мінімального розміру такої пенсії.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналогічні положення закріплені в абзаці третьому частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якою мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри «прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність».
З наведеного слідує, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі з урахуванням понаднормового стажу, передбаченого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде меншою, ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно з абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Частиною другої статті 25 вказаного Закону визначено, що коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85.
Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (в тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до статті 27, і з врахуванням статей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсії позивачу проводився у зв'язку з підвищенням з 1 травня 2017 року розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, при цьому розмір пенсії обчислено наступним чином: основний розмір пенсії - 1336 грн (0,76388 від середньомісячного заробітку 1750,09 грн); доплата за понаднормовий стаж роботи (36 років) - 472,32 грн; підвищення за ст. 42 Закону № 1058-IV - 43,67 грн; доплата шахтарям до мінімального розміру - 2083,15 грн.
Оскільки розмір пенсії позивача, розрахований відповідно до статті 27 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не досягав трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, то пенсійним органом встановлено доплату до мінімального розміру в сумі 2083,15 грн.
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.
Оскільки доплата за понаднормовий стаж вже включена в основний розмір пенсії позивача, така доплата не додається до розміру пенсії після її перерахунку, тому незаконного зменшення пенсійної виплати, як помилково вважає позивач, не відбулось.
Посилання судів на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 19 лютого 2016 року в справі № 345/216/16-а не спростовує вищенаведених висновків, оскільки вказаним рішенням суду не вирішувався і не міг вирішуватися спір у правовідносинах, які виникли у травні 2017 року, і не скасовує підстави для перерахунку пенсії, визначені чинним законодавством, як обов'язкові.
В межах розгляду даної справи, перерахунок здійснено у зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що відповідно до ст.42 Закону №1058 є обов'язковою підставою здійснення перерахунку пенсії.
Аналогічна правова позиція вказана Верховним Судом у справах № 345/1982/17 від 17.04.2018, №345/2340/17 від 14.05.2019.
Таким чином, всі належні позивачу доплати, які виплачувались до перерахунку 1 травня 2017 року, були включені позивачу в розмір пенсії і після перерахунку (у тому числі й доплата за понаднормовий стаж), а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до частини першої статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Касаційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити.
Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 31 липня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року скасувати.
Ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ю. Бучик
Судді Л.Л. Мороз
А.І. Рибачук