Ухвала від 13.11.2019 по справі 0940/2071/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

13 листопада 2019 рокуЛьвів№ 857/5349/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Бруновської Н.В., Затолочного В.С.,

при секретарі судового засідання: Герман О.В.

за участю представника позивача Козака Б.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Пауер-Буд» про встановлення судового контролю за виконанням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року у справі №0940/2071/18 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Пауер-Буд» до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, третя особа Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення,-

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Мега-Пауер-Буд» звернулося до суду із позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, третя особа Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 січня 2019 року позов задоволено частково.

Не погодившись з прийнятим рішенням Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області оскаржило таке в апеляційному порядку.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 січня 2019 року у справі №0940/2071/18 скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області щодо невиконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області № 225 від 14.03.2017 в частині безспірного списання (перерахування) коштів в першочерговому порядку безпосередньо із загальної суми залишкових коштів наявних на рахунках боржника на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Пауер-Буд» в сумі 7 378 797 (сім мільйонів триста сімдесят вісім тисяч сімсот дев'яносто сім) гривень 27 копійок. Зобов'язано Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області виконати наказ Господарського суду Івано-Франківської області № 225 від 14.03.2017 шляхом здійснення безспірного списання (перерахування) коштів в першочерговому порядку безпосередньо із загальної суми залишкових коштів наявних на всіх рахунках боржника, за всіма кодами класифікації видатків бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Пауер-Буд» в сумі 7 368 797 (сім мільйонів триста шістдесят вісім тисяч сімсот дев'яносто сім) гривень 27 копійок. В задоволенні іншої позовної вимоги відмовити. Стягнути із бюджетних асигнувань Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Пауер-Буд» сплачений судовий збір в сумі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривні 00 коп.

15 жовтня 2019 року на адресу суду надійшло клопотання про встановлення судового контролю за виконанням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року, шляхом подання звіту про виконання вказаної постанови.

В судовому засіданні представник позивача клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення підтримав та просив її задовольнити.

Інші учасники справи в судове засідання не прибули, хоча були повідомлені про дату судового засідання на офіційні електронні адреси відповідно до пункту 1 частини 3 статті 124 КАС України.

Відповідно до частини 4 статті 382 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Заслухавши суддю -доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши доводи заяви наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як слідує з листа Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 11 жовтня 2019 року №2208/01-07, що відповідачем проводились розрахунки боржника за взятими договірними (бюджетними) зобов'язаннями в період з 26 вересня 2019 року по 04 жовтня 2019 року.

Дана інформація також підтверджується відповідними виписками з рахунків боржника від 26 вересня 2019 року, 30 вересня 2019 року, 03 жовтня 2019 року та 04 жовтня 2019 року.

Наведене свідчить, про ухиляння Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області від виконання Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року у справі №0940/2071/18.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Конституційний Суд України у Рішенні від 30.06.2009р. №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

У справі Soering vs UK (judgement of 7 July 1989) Європейський суд визначив, що Конвенція як правовий акт, що забезпечує захист прав людини, передбачає, що її гарантії мають бути реальними та ефективними. Крім того, будь-яке тлумачення прав та свобод, що гарантуються, має відповідати загальним рисам Конвенції, мета якої - забезпечення і розвиток ідеалів та цінностей демократичного суспільства. Таким чином, на державі лежить прямий обов'язок дотримуватися громадянських прав осіб і забезпечувати належне та своєчасне виконання рішення суду, що набрало законної сили.

Виконання будь-якого судового рішення є невід'ємною стадією процесу правосуддя, а отже, має відповідати вимогам ст. 6 Конвенції.

Поза сумнівом, вирішення справи в суді без невиправданого і необґрунтованого зволікання є запорукою ефективного захисту особою своїх прав. Водночас судовий захист, як і діяльність суду, не може вважатися дієвим, якщо судові рішення не виконуються або виконуються неналежним чином і без контролю суду за їх виконанням, зазначено в Концепції Пункт 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру.

Таким чином, колегія суддів враховує ту обставину, що матеріали справи не містять доказів виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року, що вказує на обґрунтованість доводів поданого клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Пауер-Буд», у зв'язку із чим наявні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у даній справі шляхом зобов'язання відповідача у справі №0940/2071/18 Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області подати в місячний строк з дня отримання ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року №0940/2071/18 в частині виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області №225 від 14 березня 2017 року шляхом безспірного списання (перерахування) коштів в першочерговому порядку безпосередньо із загальної суми залишкових коштів наявних на всіх рахунках боржника, за всіма кодами класифікації видатків бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Пауер-Буд» в сумі 7368797, 27 коп.

Керуючись ст.ст. 243, 325, 328, 329, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Пауер-Буд» про встановлення судового контролю - задовольнити.

Зобов'язати відповідача у справі №0940/2071/18 Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області подати в місячний строк з дня отримання ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року №0940/2071/18 в частині виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області №225 від 14 березня 2017 року шляхом безспірного списання (перерахування) коштів в першочерговому порядку безпосередньо із загальної суми залишкових коштів наявних на всіх рахунках боржника, за всіма кодами класифікації видатків бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Пауер-Буд» в сумі 7368797 (сім мільйонів триста шістдесят вісім тисяч сімсот дев'яносто сім) грн. 27 коп.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та оскарженню в касаційною порядку не підлягає.

Головуючий суддя З. М. Матковська

судді Н. В. Бруновська

В. С. Затолочний

Повний текст ухвали складено 14.11.2019р.