П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
14 листопада 2019 р.м. ОдесаСправа № 420/4035/19
Головуючий в І інстанції: Юхтенко Л.Р.
Дата та місце ухвалення рішення: 01.10.2019 р. м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача - Шеметенко Л.П.
судді - Стас Л.В.
судді - Турецької І.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльність щодо відсутності контролю та встановлення законності дій осіб по перенесенню центрального водогону, та зобов'язання вчинити певні дії, -
У липні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, позивач просив:
- визнати протиправними дії Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_2 загальною площею 0,2186 га, в тому числі 0,2186 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на території Трояндівської сільської ради АДРЕСА_2 , кадастровий номер 5122782200:02:001:0257, передачі у власність громадянці ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею загальною площею 0,2186 га, в тому числі 0,2186 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 на території Трояндівської сільської ради АДРЕСА_2 , кадастровий номер 5122782200:02:001:0257 та реєстрації права власності на земельну ділянку у встановленому законодавством порядку;
- визнати протиправним та скасувати рішення Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства (в межах населеного пункту) і передачу земельних ділянок у власність» від 06 березня 2019 року № 349-VІІ в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_2 загальною площею 0,2186 га, в тому числі 0,2186 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 на території АДРЕСА_1 сільської ради АДРЕСА_2 , кадастровий номер 5122782200:02:001:0257, передачі у власність громадянці ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею загальною площею 0,2186 га, в тому числі 0,2186 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 на території Трояндівської сільської ради АДРЕСА_2 , кадастровий номер 5122782200:02:001:0257 та реєстрації права власності на земельну ділянку у встановленому законодавством порядку;
- визнати протиправною бездіяльність Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо відсутності контролю та встановлення законності дій осіб по перенесенню центрального водогону з земельної ділянки площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 в інше місце з подальшим приєднанням (врізки) до зовнішніх інженерних мереж на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257, що стало причиною припинення водопостачання 20, 21 та 22.09.2019 року на половину території села Трояндове Лиманського району Одеської області;
- зобов'язати Трояндівську сільську раду Лиманського району Одеської області привести об'єкт самочинного будівництва, розташований на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 за адресою: АДРЕСА_1 на території Трояндівської сільської ради Лиманського АДРЕСА_3 Одеської області до попереднього стану згідно з договором дарування за реєстровим номером 227 від 30.05.2019 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року закрито провадження у даній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у зв'язку із тим, що дану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Позивачу роз'яснено, що з даним позовом він може звернутися до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року про закриття провадження у справі та справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції, наголошуючи, зокрема, на неповному з'ясуванні судом першої інстанції всіх обставин, що мають значення для вирішення спірного питання, порушенні судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спірного питання.
Представником відповідача поданий відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить залишити апеляційну скаргу позивача без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.
Вислухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції дійшов висновку, що дану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, оскільки наявний спір, незважаючи на його суспільне значення, обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу третьої особи.
Колегія суддів частково погоджується із вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на викладене.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом ч.ч. 1, 3 ст. 19 КАС України вбачається, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; 6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; 8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; 9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; 10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; 11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; 12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень»; 13) спорах щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.
В свою чергу, згідно п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій, чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Однак, спір у даній справі в частині заявлених вимог щодо визнання протиправними дій та рішення відповідача щодо затвердження проекту землеустрою та про передачу у власність земельної ділянки наведеному визначенню не відповідає.
Так, колегія суддів наголошує, що позивач в позовній заяві, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, зокрема, просить:
- визнати протиправними дії Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_2 загальною площею 0,2186 га, в тому числі 0,2186 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на території Трояндівської сільської ради АДРЕСА_2 , кадастровий номер 5122782200:02:001:0257, передачі у власність громадянці ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею загальною площею 0,2186 га, в тому числі 0,2186 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 на території Трояндівської сільської ради АДРЕСА_2 , кадастровий номер 5122782200:02:001:0257 та реєстрації права власності на земельну ділянку у встановленому законодавством порядку;
- визнати протиправним та скасувати рішення Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства (в межах населеного пункту) і передачу земельних ділянок у власність» від 06 березня 2019 року № 349-VІІ в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_2 загальною площею 0,2186 га, в тому числі 0,2186 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на території АДРЕСА_1 сільської ради АДРЕСА_2 , кадастровий номер 5122782200:02:001:0257, передачі у власність громадянці ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 0,2186 га, в тому числі 0,2186 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 на території Трояндівської сільської ради АДРЕСА_2 , кадастровий номер 5122782200:02:001:0257 та реєстрації права власності на земельну ділянку у встановленому законодавством порядку.
Як вбачається зі змісту наведених вимог позивача, а також наявної в матеріалах справи копії договору дарування земельної ділянки від 30.05.2019 року № 227, на підставі рішення Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 06.03.2019 року № 349-VІІ, в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно було здійснено реєстрацію права власності за ОСОБА_2 на земельну ділянку кадастровий номер 5122782200:02:001:0257, площею 0,2186 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (номер запису про право власності 30715914).
Також, із вказаного договору дарування земельної ділянки від 30.05.2019 року № 227 вбачається, що ОСОБА_2 передала безоплатно у власність, а ОСОБА_3 прийняв безоплатно у власність земельну ділянку - кадастровий номер 5122782200:02:001:0257, площею 0,2186 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно п. 2.1 наведеного договору право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття і державної реєстрації права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Сторони наведеного договору визначили, що прийняттям дарунку вважається одержання обдарованим примірника цього договору після його нотаріального посвідчення (п. 2.1).
Вказаний договір дарування земельної ділянки від 30.05.2019 року посвідчено приватним нотаріусом та зареєстровано в реєстрі за № 227.
Крім того, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 30.05.2019 року № 168617157, на підставі зазначеного договору дарування, за ОСОБА_3 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257.
Тобто, з наведеного вбачається, що на підставі оскаржуваного рішення у цій справі у ОСОБА_2 та в подальшому у ОСОБА_3 виникло право власності на земельну ділянку та фактично це право і оспорюється у даній справі.
Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
Таким чином, прийняте відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та передачу земельної ділянки у власність є ненормативним актом, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання.
Скасування такого акта не породжує наслідків для власника спірної земельної ділянки, оскільки захист порушеного права у разі набуття права власності на земельну ділянку, зокрема, фізичною особою має вирішуватися за нормами цивільного законодавства.
Отже, після оформлення відповідно до чинного законодавства права власності на земельну ділянку виник спір про право цивільне, а відтак, і захищати своє право та інтерес позивач повинен у способи, визначені статтями 16, 21 ЦК, статтею 152 ЗК.
За таких обставин, враховуючи, що прийняте відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та передачу земельної ділянки у власність є ненормативним, яке після його реалізації вичерпало свою дію фактом його виконання і з прийняттям якого у третіх осіб у даній справі виникло право власності на земельну ділянку, даний позов, предметом якого є дії та рішення відповідача щодо затвердження проекту землеустрою та про передачу у власність земельної ділянки, не може бути розглянутий за правилами КАС України, оскільки подальше оспорювання правомірності набуття фізичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, так як виникає спір про право цивільне.
Аналогічна правова позиція вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постановах від 17.02.2015 року справа № 21-551а14, від 24.02.2015 року справа № 21-34а15, а також в постановах Великої Палати Верховного Суду від 03 та 18 квітня 2018 року у справах № 761/33504/14-а та № 802/950/17-а, від 14 листопада 2018 року у справі № 826/240/16
Відповідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору дана справа в частині вимог про визнання протиправними дій та рішення відповідача щодо затвердження проекту землеустрою та про передачу у власність земельної ділянки підлягає розгляду цивільними судами у порядку, визначеному нормами ЦПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що дана справа в частині вимог про визнання протиправними дій та рішення відповідача щодо затвердження проекту землеустрою та про передачу у власність земельної ділянки не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, а тому, провадження у справі в цій частині вимог підлягає закриттю із роз'яснення позивачу його права на звернення до суду в порядку цивільного судочинства.
Разом з цим, закриваючи провадження у справі в частині вимог позивача про визнання протиправною бездіяльність Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо відсутності контролю та встановлення законності дій осіб по перенесенню центрального водогону з земельної ділянки площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 в інше місце з подальшим приєднанням (врізки) до зовнішніх інженерних мереж на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257, що стало причиною припинення водопостачання 20, 21 та 22.09.2019 року на половину території села Трояндове Лиманського району Одеської області, зобов'язання Трояндівську сільську раду Лиманського району Одеської області привести об'єкт самочинного будівництва, розташований на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 за адресою: АДРЕСА_1 на території Трояндівської сільської ради Лиманського АДРЕСА_3 Одеської області до попереднього стану згідно з договором дарування за реєстровим номером 227 від 30.05.2019 року, суд першої інстанції не навів жодних підстав для прийняття такого рішення.
Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції в оскаржуваній ухвалі лише надано оцінку вимогам позивача щодо визнання протиправними дій та рішення відповідача щодо затвердження проекту землеустрою та про передачу у власність земельної ділянки, та визначено, що дана справа за наведеними вимогами не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки у ОСОБА_2 та в подальшому у ОСОБА_3 виникло право власності на земельну ділянку.
Проте, доходячи наведених висновків та закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції не звернув увагу, що позивачем заявлялись вимоги не лише щодо визнання протиправними дій та рішення відповідача щодо затвердження проекту землеустрою та про передачу у власність земельної ділянки.
Так, зокрема, в заявленому позові, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо відсутності контролю та встановлення законності дій осіб по перенесенню центрального водогону з земельної ділянки площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 в інше місце з подальшим приєднанням (врізки) до зовнішніх інженерних мереж на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257, що стало причиною припинення водопостачання 20, 21 та 22.09.2019 року на половину території села Трояндове Лиманського району Одеської області.
У відповідності до приписів п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Враховуючи, що заявляючи наведені вище вимоги позивачем оскаржується саме бездіяльність відповідача, як суб'єкта владних повноважень, на якого покладено виконання управлінських/владних функцій та позивачем у цій частині вимог не оспорюється право власності третіх осіб, колегія суддів приходить до висновку, що дослідженню у справі в цій частині вимог підлягають виключно владні управлінські дії/бездіяльність сільської ради, яка у межах спірних правовідносин діє як суб'єкт владних повноважень, а також перевірка оскаржуваних дій/бездіяльності на відповідність вимогам, визначеним у статті 2 КАС України, а тому, спір у вказаній частині підлягає вирішенню за правилами адміністративного судочинства.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання Трояндівську сільську раду Лиманського району Одеської області привести об'єкт самочинного будівництва, розташований на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 за адресою: АДРЕСА_1 на території Трояндівської сільської ради Лиманського АДРЕСА_3 Одеської області до попереднього стану згідно з договором дарування за реєстровим номером 227 від 30.05.2019 року, колегія суддів зазначає наступне.
З аналізу змісту вимог ст.ст. 2, 4, 19 КАС України вбачається, що визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Звертаючись до суду із вимогою про зобов'язання Трояндівську сільську раду привести об'єкт самочинного будівництва, розташований на спірній земельній ділянці, до попереднього стану, позивач не визначив, на підставі яких повноважень відповідач має здійснити такі дії, а також не зазначив, які владні управлінські функції не виконані відповідачем, що обумовило звернення позивача із позовом саме щодо зобов'язання останнього привести об'єкт самочинного будівництва, розташований на спірній земельній ділянці, до попереднього стану.
Колегія суддів зазначає, що зі змісту заявленого позову вбачається, що вказані вимоги позивач пов'язує із порушенням свого права на водопостачання, а також фактично позивач оспорює право ОСОБА_3 , як власника земельної ділянки, на будівництво, зокрема, житлового будинку на цій земельній ділянці.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що спір у цій справі не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
На підставі наведеного, враховуючи характер спірних правовідносин, суб'єктний склад та сутність спору, з огляду на положення ст. 19 ЦПК України, колегія суддів приходить до висновку, що дана справа в частині вимог про зобов'язання Трояндівську сільську раду Лиманського району Одеської області привести об'єкт самочинного будівництва, розташований на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 за адресою: АДРЕСА_1 на території Трояндівської сільської ради Лиманського АДРЕСА_3 Одеської області до попереднього стану згідно з договором дарування за реєстровим номером 227 від 30.05.2019 року підлягає розгляду цивільними судами у порядку, визначеному нормами ЦПК України, а тому, провадження у справі у вказаній частині вимог підлягає закриттю згідно п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.
З огляду на вищевикладене у сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана ухвала постановлена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, неправильним застосуванням норм процесуального права, а тому, враховуючи межі розгляду судом апеляційної інстанції та його повноваження щодо перегляду ухвал суду першої інстанції, які перешкоджають подальшому провадженню у справі, колегія суддів вважає, що подана апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а оскаржуване судове рішення суду першої інстанції в частині закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в частині вимог про визнання протиправною бездіяльність Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо відсутності контролю та встановлення законності дій осіб по перенесенню центрального водогону з земельної ділянки площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 в інше місце з подальшим приєднанням (врізки) до зовнішніх інженерних мереж на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257, що стало причиною припинення водопостачання 20, 21 та 22.09.2019 року на половину території села Трояндове Лиманського району Одеської області скасуванню з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції у цій частині.
В свою чергу, на підставі наведених висновків, ухвала суду першої інстанції про закриття провадження у справі в іншій частині заявлених вимог підлягає зміні із доповненням її мотивувальної частини висновками суду, що наведені апеляційним судом у цій постанові, щодо підстав закриття провадження у справі в частині заявлених вимог про зобов'язання Трояндівську сільську раду Лиманського району Одеської області привести об'єкт самочинного будівництва, розташований на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 за адресою: АДРЕСА_1 на території Трояндівської сільської ради Лиманського АДРЕСА_3 Одеської області до попереднього стану згідно з договором дарування за реєстровим номером 227 від 30.05.2019 року, а в іншій частині - залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 240, 241, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 317, 320, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року в частині закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в частині вимог про визнання протиправною бездіяльність Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо відсутності контролю та встановлення законності дій осіб по перенесенню центрального водогону з земельної ділянки площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 в інше місце з подальшим приєднанням (врізки) до зовнішніх інженерних мереж на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257, що стало причиною припинення водопостачання 20, 21 та 22.09.2019 року на половину території села Трояндове Лиманського району Одеської області - скасувати.
Справу за позовом ОСОБА_1 до Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в частині вимог про визнання протиправною бездіяльність Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо відсутності контролю та встановлення законності дій осіб по перенесенню центрального водогону з земельної ділянки площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 в інше місце з подальшим приєднанням (врізки) до зовнішніх інженерних мереж на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257, що стало причиною припинення водопостачання 20, 21 та 22.09.2019 року на половину території села Трояндове Лиманського району Одеської області - направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в частині вимог про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, та зобов'язання вчинити певні дії - змінити, доповнивши її мотивувальну частину висновками суду, що наведені апеляційним судом у цій постанові, щодо підстав закриття провадження у справі в частині заявлених вимог про зобов'язання Трояндівську сільську раду Лиманського району Одеської області привести об'єкт самочинного будівництва, розташований на земельній ділянці площею 0,2186 га за кадастровим номером 5122782200:02:001:0257 за адресою: АДРЕСА_1 , на території Трояндівської сільської ради Лиманського АДРЕСА_3 Одеської області до попереднього стану згідно з договором дарування за реєстровим номером 227 від 30.05.2019 року.
В іншій частині ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Судове рішення складено у повному обсязі 14.11.2019 р.
Суддя-доповідач: Л.П. Шеметенко
Суддя: Л.В. Стас
Суддя: І.О. Турецька