Рішення від 14.11.2019 по справі 826/14408/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

14 листопада 2019 року № 826/14408/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

до Публічного акціонерного товариства «Київенерго»

про стягнення штрафу у розмірі 170 000 грн.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, (далі також - позивач, НКРЕКП) з позовом до Публічного акціонерного товариства «Київенерго», код ЄДРПОУ 00131305 (далі також - відповідач, ПАТ «Київенерго»), в якому просила стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції») кошти на загальну суму 170 000 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не сплатив добровільно штраф, накладений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №471 від 04.04.2017 в сумі 85 000 грн. за ухилення від виконання іншої постанови НКРЕКП від 29.12.2016 №2453. У зв'язку з цим, позивачем відповідачу відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» відповідачу нарахована сума пені у розмірі 85 000 грн. Вказані суми штрафу та пені підлягають стягненню у судовому порядку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2017 відкрито провадження у справі №826/14408/17 за вказаним позовом НКРЕКП та дану справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідачем подано заперечення на позов, в яких відповідач позовні вимоги не визнав, та просив у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі. Свої заперечення проти позову відповідач мотивував наступним: постановою НКРЕКП від 29.12.2016 №2453 на ПАТ «Київенерго» було накладено штраф у розмірі 85 000 грн. та одночасно зобов'язано у термін до 01.02.2017 виконати певні дії. В подальшому НКРЕКП проведено позапланову виїзну перевірку з питання виконання п. 2 постановляючої частини постанови НКРЕКП від 29.12.2016 №2453, результати якої оформлено актом від 03.03.2017 №9. 04.04.2017 за наслідками розгляду такого акта позапланової перевірки НКРЕКП прийнято постанову за №471 «Про накладення штрафу на ПАТ «Київенерго» за ухилення від виконання рішення НКРЕКП та необхідність виконання постанови НКРЕКП від 29 грудня 2016 року №2453», якою на ПАТ «Київенерго» накладено штраф у сумі 85 000 грн. Між тим, не погоджуючись із правомірністю постанови НКРЕКП від 29.12.2016 №2453 у відповідній частині ПАТ «Київенерго» оскаржило таку постанову до Окружного адміністративного суду м. Києва, шляхом подання позовної заяви. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2017 у справі №826/1494/17 за позовом ПАТ «Київенерго» до НКРЕКП про визнання протиправною та скасування постанови в частині зупинено дію абз. 2 п. 2 резолютивної частини постанови НКРЕКП від 29.12.2016 №2453 до набрання законної сили судовим рішенням у зазначеній справі. Крім того, ПАТ «Київенерго» оскаржило в судовому порядку Постанову НКРЕКП від 04.04.2017 №471. За цим іншим позовом Окружним адміністративним судом ум. Києві відкрито провадження у справі №826/6167/17, розгляд якої наразі триває. У зв'язку з наведеним відповідач вважає, що сума штрафу, визначена у постанові від 04.04.2017 №471, а заявлені позивачем вимоги, - передчасними.

Крім того, 24.11.2017 представник відповідача подав до канцелярії суду клопотання, у якому просив суд зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням від 26.12.2017 у справі №826/6167/17.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2017 вищенаведене клопотання відповідача задоволено. Провадження у справі №826/14408/17 було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №826/6167/17.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.09.2019 провадження у справі №826/14408/17 було поновлено та розгляд даної справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

При цьому, заперечень проти розгляду вказаної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) до суду також не надійшло, з огляду на що, суд вказує про можливість розгляду даної справи за наявними у ній матеріалами у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи та прийняття рішення у справі по суті з огляду на наступне.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 04.04.2017 за №471 «Про накладення штрафу на ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» за ухилення від виконання рішення НКРЕКП та необхідність виконання постанови НКРЕКП від 29 грудня 2016 року №2453» накладено штраф у розмірі 85 000 грн. на Публічне акціонерне товариство «Київенерго» (код ЄДРПОУ 00131305) за ухилення від виконання вимог пункту 2 постановляючої частини постанови НКРЕКП від 29.12.2016 №2453 «Про накладення штрафу на ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, ухилення від виконання рішення НКРЕКП та необхідність усунення порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та Ліцензійних умов з передачі електричної енергії».

У пункті 1 такої Постанови від 04.04.2017 зазначено, що сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дні одержання копії рішення про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»). А пунктом 1 цієї ж Постанови відповідача було зобов'язано у термін до1 травня 2017 року виконати у повному обсязі вимоги п. 2 постанови НКРЕКП від 29.12.2016 №2453.

Як вбачається з наявних у справі матеріалів та не заперечується відповідачем, копію вказаної постанови від 04.04.2017 №471 надіслано поштою на адресу ПАТ «Київенерго», та цю постанову відповідач отримав 13.04.2017.

Враховуючи те, що відповідачем не було сплачено суму штрафу 85 000 грн., у термін зазначений в постанові від 04.04.2017 №471, НКРЕКП нарахувала ПАТ «Київенерго» пеню у сумі 85 000 грн. (період нарахування з 14.05.2017 по 11.12.2017), та звернулась до суду з даним позовом.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Частиною першою ст. 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VII (у редакції чинній станом на 04.04.2017) встановлено, що суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про електроенергетику», «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах..

Відповідно до ч. 2, 4 ст. 22 цього ж Закону, за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про електроенергетику», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».

За змістом норм ч. 5 ст. 22 зазначеного Закону суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач оскаржив до Окружного адміністративного суду міста Києва постанову НКРЕКП від 04.04.2017 №471.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.12.2018 у справі №826/6167/17, що за даними Єдиного державного реєстру судових рішень та автоматизованої систенми «Діловодство спеціалізованого суду» в порядку апеляційного провадження не переглядалось та набрало законної сили 21.01.2019, у задоволені позову Публічного акціонерного товариства «Київенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання протиправною та скасування постанови від 04.04.2017 №471 було відмовлено.

Як вбачається з тексту рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/6167/17, суд дійшов висновку про правомірність постанови НКРЕКП від 04.04.2017 №471.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Наведені обставини свідчать про те, що постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 04.04.2017 №471 була визнана у судовому порядку правомірною та залишена в силі, а тому є такою, що породжує для ПАТ «Київенерго» обов'язку щодо сплати штрафу в розмірі 85 000 грн. та, відповідно, зумовлює підстави для нарахування пені за прострочення сплати такого штрафу за вказаною постановою, і, як наслідок, - для стягнення зазначених коштів (сум штрафу і пені) з відповідача в судовому порядку.

Викладені відповідачем у тексі письмових заперечень аргументи не спростовують даних висновків суду. Зокрема, суд звертає увагу на необгрунтованість посилання ПАТ «Київенерго» на обставини оскарження ним в судовому порядку постанови НКРЕКП від 29.12.2016 №2453 «Про накладення штрафу на ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, ухилення від виконання рішення НКРЕКП та необхідність усунення порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та Ліцензійних умов з передачі електричної енергії» та зупинення ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2017 у справі №826/1494/17 дії такої постанови в частині. Так, зі змісту положень Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» не вбачається, що сам по собі факт оскарження суб'єктом господарювання рішення Регулятора (НКРЕКП) в судовому порядку зупиняє його дію. Натомість в даному випадку зупинення дії постанови НКРЕКП від 29.12.2016 №2453, невиконання якої саме й стало підставою для прийняття постанови від 04.04.2017 №471, відбулося вже після застосування НКРЕКП до ПАТ «Київенерго» санкції у вигляді штрафу 85 000 грн. Також по сьогоднішній день постанова НКРЕКП від 29.12.2016 №2453 в судовому порядку не скасована.

У силу ч.ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5 - 11, 12, 72 - 77, 90, 241-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, адреса: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19), задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Київенерго» (код ЄДРПОУ 00131305, адреса: 01001, м. Київ, пл. Івана Франка, 5) до Державного бюджету України (код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції») суму коштів у сумі 170 000 грн. (сто сімдесят тисяч гривень), з них штрафу в розмірі 85 000 грн. та пені на суму 85 000 грн.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням положень п. 15.5 ч. 1 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Суддя Т.О. Скочок