Постанова від 12.11.2019 по справі 300/907/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 рокуЛьвів№ 857/7771/19

Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Кузьмича С.М., Шавеля Р.М.

при секретарі судового засідання: Юник А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.06.2019 року (рішення ухвалене у м. Івано-Франківську судом у складі головуючого судді Матуляка Я.П.) у справі за позовом спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області про скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін,-

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2019 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області про скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін за № 01-05/15 від 12.02.2019 року.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що відповідачем безпідставно проведено перевірку щодо одного суб'єкта господарювання СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" одним і тим самим органом державного нагляду (контролю) протягом планового періоду, за результатами якої на позивача протиправно накладено адміністративно-господарську санкцію у вигляді штрафу в розмірі 3400,00 грн. згідно оскаржуваного рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін за № 01-05/15 від 12.02.2019 року. Зазначив про відсутність підстав для здійснення заходів державного нагляду (контролю) щодо позивача за адресою Івано-Франківського аптечного складу, оскільки такий не є відокремленим підрозділом СП "Оптіма-Фарм, ЛТД", а використовується позивачем виключно в логістичних цілях. Просив позов задоволити.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.06.2019 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін за № 01-05/15 від 12.02.2019 року.

Рішення суду першої інстанції оскаржило Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що На виконання річного плану здійснення заходів державного (нагляду) контролю Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2019 рік, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 26.11.2018 року за № 964, на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області "Про направлення на проведення планового заходу державного нагляду (контролю)" від 24.01.2019 року за № 47, направлення за № 124 від 25.01.2019 року, повідомлення про проведення перевірки за № 1 від 14.01.2019 року, посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області у період з 28.01.2019 року по 08.02.2019 року проведено планову перевірку дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" за місцем провадження господарської діяльності по вул. Дудаєва, 10, м. Івано-Франківськ за період 01.01.2018 року по 01.01.2019 року, за результатами якої складено акт за № 1 від 08.02.2019 року.

Одночасно із повідомленням суб'єкта господарювання про проведення планової перевірки, 14.01.2019 року посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області сформовано вимогу про надання інформації за № 1, згідно якої у СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" витребовувались ряд документів згідно переліку, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю), а також повідомлено про відповідальність за надання недостовірних відомостей або створення перешкод у проведенні перевірки суб'єкта господарювання.

За результатами проведеної перевірки, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області встановлено порушення позивачем вимог абзацу 4 статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у зв'язку із ненаданням Івано-Франківським аптечним складом № 21 СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" станом на останній день планової перевірки 08.02.2019 року документів на вимогу від 14.01.2019 року, що створило перешкоди для виконання Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області покладених на нього функцій та унеможливило здійснення перевірки дотримання вимог щодо порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін .

Разом з тим, СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" 08.02.2019 року подано відповідачу пояснення щодо акта перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін за № 1 від 08.02.2019 року (а.с.27-28).

Проте, за результатами розгляду матеріалів планового заходу державного нагляду (контролю), відповідачем прийнято оскаржуване рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін за № 01-05/15 від 12.02.2019 року, яким на СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" накладено адміністративно-господарську санкцію у формі штрафу в розмірі 3400,00 грн. за порушення вимог законодавства про ціни та ціноутворення.

Частиною 2 ст. 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані, зокрема: повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом; не допускати здійснення заходів державного нагляду (контролю) та інших заходів, що не відповідають або не встановлені цим Законом; дотримуватися встановлених законом принципів, вимог та порядку здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року за № 667 затверджено Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Пунктом 1 Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 12.04.2017 № 209 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.05.2017 року за № 604/30472 передбачено, що Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане. Повноваження Головного управління поширюються на територію відповідної області, міста Києва.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Судовою колегією апеляційного суду встановлено, що на виконання Річного плану здійснення заходів державного (нагляду) контролю Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2019 рік, на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві від 28.01.2019 року за № 491, направлення на проведення заходу від 28.01.2019 року за № 373, повідомлення про проведення планової перевірки суб'єкта господарювання від 28.12.2018 року за № 689, посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві у період з 28.01.2019 року по 08.02.2019 року проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" за місцезнаходженням суб'єкта господарювання по вул. Кіквідзе, 18-А, м. Київ за період 02.01.2018 року по 28.01.2019 року, за результатами якої складено акт за № 491-10 від 08.02.2019 року.

Разом з тим, 10.01.2019 року посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві сформовано запит до СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" із вимогою підготувати належним чином завірені копії документів згідно переліку та інформацію з підтверджуючими матеріалами за період з 02.01.2018 по 28.01.2019 у відповідності до поставлених питань, а також повідомлено що ненадання даних (інформації) необхідної для здійснення перевірки є діями по створенню перешкод для виконання покладених функцій посадових осіб Головного управління.

04.02.2019 року позивачем надано Головному управлінню Держпродспоживслужби в м. Києві запитувану інформацію, що підтверджується актом приймання-передачі відомостей та документації, що становить комерційну та конфіденційну інформацію СП "Оптіма-Фарм, ЛТД".

Згодом, Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві встановлено порушення позивачем вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України за № 955 від 17.10.2008 року "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення", пункту 2 Порядку формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 333 від 25.03.2009 року "Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення", абзацу 6 частини 1 Порядку визначення розміру відшкодування вартості лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 152 від 17.03.2017 року "Про забезпечення доступності лікарських засобів", що є порушенням вимог пункту 8 частини 1 статті 1 Закону України "Про ціни і ціноутворення", внаслідок чого у СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" вилучено в дохід бюджету необґрунтовано одержану виручку в сумі - 15017,93 грн. та застосовано штраф у розмірі 100% необґрунтовано одержаної виручки - 15017,93 грн. згідно рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відтак, Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів через свої територіальні органи протягом планового періоду проведено два планові заходи державного нагляду (контролю) щодо СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" з предмету дотримання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, що є порушенням положень абзацу 4 частини 1 статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Законодавством регламентовано чітку та послідовну процедуру проведення планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) органами державного нагляду (контролю) та порядок оформлення їх результатів. Неухильне виконання вказаної процедури контролюючими органами є основною гарантією дотримання принципів державного нагляду (контролю) та забезпечення непорушності прав і законних інтересів суб'єктів господарювання, яких стосуються результати її проведення.

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.06.2019 року у справі №300/907/19 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.

На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. З. Улицький

судді С. М. Кузьмич

Р. М. Шавель

Повне судове рішення складено 13.11.2019р.