Постанова від 12.11.2019 по справі 0740/951/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 рокуЛьвів№ 857/5843/19

Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Кузьмича С.М., Шавеля Р.М.

при секретарі судового засідання: Юник А.А.

за участі представника позивача: Полюк ОСОБА_1 Є.

представника відповідача: Тягур І.І., Петрова О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в м. Львові апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17.04.2019 року (рішення ухвалене о 11:36 хв. у м. Ужгороді судом у складі головуючого судді Плеханова З.Б., повне судове рішення виготовлено 02.05.2019р.) у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної казначейської служби України, Мукачівського управління Державної казначейської служби України Закарпатської області, Головного управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області, Головне управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної казначейської служби України, Мукачівського управління Державної казначейської служби України Закарпатської області , Головного управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області, Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області про стягнення з Державного бюджету України на користь фізичної особи підприємця ОСОБА_2 772 тис. 610 гривень 37 копійок.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що у встановлений законом спосіб, шляхом подання Мукачівській ОДПІ декларацій з податку на додану вартість за липень, серпень, вересень, жовтень 2015 позивач заявив до відшкодування на рахунок платника у банку, загалом 568907,00 грн. Однак, узгоджені у 2016 суми бюджетного відшкодування за липень, серпень, вересень, жовтень 2015 позивачу не повернуті, внаслідок чого підлягає стягненню з Державного бюджету України 568907,00 гривень. Позивач зазначає, що свій обов'язок податковий орган не виконав- не вніс до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування за декларацією за грудень 2015 року. Крім того, позивач вказує, що на момент подання позову Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, розміщений на офіційному веб-порталі ДФС України не містив інформації про внесення до вказаного реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування за деклараціями за липень, серпень, вересень, жовтень 2015 року. Також, підлягає стягненню пеня розміром 203703, 37грн. Відтак, всього підлягає стягненню з Державного бюджету України 772610,37 грн. На підставі чого, позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю. Просив позов задоволити.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 17.04.2019 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції оскаржив Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 . Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 подав до Мукачівської ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області податкові декларації з податку на додану вартість за липень, серпень, вересень, жовтень 2015 року , заявив до відшкодування на рахунок платника у банку, загалом 568907,00 грн. Разом із зазначеними податковими деклараціями позивач подав заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, в яких просив перерахувати визначені в деклараціях суми бюджетного відшкодування на відповідний банківський рахунок.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 807/191/16, яка залишена без змін ухвалою апеляційної інстанції визнано протиправними та скасовані податкові повідомлення - рішення від 23.11.2015 року , чим самим підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування за липень-серпень 2015 року.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 807/654/16 від 31.08.2016 року , яка залишена без змін апеляційною інстанцією 15.11.2016 року визнано протиправними та скасовані податкові повідомлення - рішення від 25.04.2015 року , чим самим підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування за вересень-жовтень 2016 року.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 876/658/15 від 24.11.2014 року позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 задоволено частково, зокрема, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ від 23.04.2014 року № 0006591703 за платежем податок на доходи фізичних осіб у розмірі 2243 830,50 грн. (яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 1 495887.00 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції розміром 747943,50 грн.), в частині суми 1 186 537,0 грн. (791 024,0 грн. основного платежу та 395 513,0 грн. штрафних санкцій). В решті вимог - відмовлено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2015 року у справі № 876/658/15 апеляційні скарги фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 та Мукачівської ОДПІ залишено без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 24.11.2014 року по справі № 807/1693/14 - без змін.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.02.2018 року у справі № 807/145/16 в задоволенні адміністративного позову (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) про зобов'язання Головного управління ДФС у Закарпатській області внести до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість заяви про повернення сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2014 року в розмірі 121 105,0 грн., за січень 2015 року в розмірі 155 505,0 грн. відмовлено, оскільки такі заяви наявні в Тимчасовому реєстрі заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Відтак, Закарпатським окружним адміністративним судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Закарпатській області належним чином здійснено всі необхідні дії, а саме внесені до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 01.02.2016 року, за якими станом на 01.01.2017 року суми ПДВ не відшкодовані, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2014 року в розмірі 121 105,0 грн., за січень 2015 року в розмірі 155 505,00 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Пунктом 200.1 ст.200 ПК України передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.7 статті 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки сум бюджетного відшкодування, визначених у пункті 200.11 цієї статті, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику подачку податкове повідомлення, в якому зазначається сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування у звітному (податковому) періоді, та зараховує таку суму заниження до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсипає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування, (пункту 200.14. статті 200 ПК України).

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно п.200.12. ст.200 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.

У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який протягом п'яти робочих днів з дня отримання такої заяви повинен її задовольнити.

Апеляційним судом встановлено, що у Мукачівської ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області були відсутні підстави для подання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновків із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, оскільки на дату узгодження сум податку на додану вартість, що підлягають бюджетному відшкодуванню у позивача був наявний податковий борг.

Відтак, відсутні правові підстави для нарахування пені у порядку встановленому п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України.

Законом України від 21.12.2016 №1797-УШ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі - Закон №1797-УІП) зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 23.03.2017 №1989-УПІ, змінено порядок здійснення бюджетного відшкодування, який наразі не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до підпункту 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України у чинній редакції формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

До такого Реєстру вносяться такі дані: 1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер; 2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання); 3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу; 5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування; 6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку; 8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); 9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; 10) дата складення та вручення платнику податків акта перевірки; 11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом; 12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується; 13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження; 14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження; 15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку; 16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.

Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат, зокрема з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення («г» пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України).

У випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

Згідно із пунктом 200.13 статті 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Пунктами 52 та 56 підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України, якими цей підрозділ був доповнений Законом №1797, визначено, що до 10 січня 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, зобов'язаний на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 цього Кодексу, в редакції, що діяла до 1 січня 2017 року, сформувати єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування у хронологічному порядку їх надходження.

Формування, ведення, бюджетне відшкодування та офіційне публікування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

До 01 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 01 лютого 2016 року, за якими станом на 01 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.

Закарпатським окружним адміністративним судом у справі № 807/145/16 встановлено, що Головним управлінням ДФС у Закарпатській області належним чином здійснено всі необхідні дії, а саме внесені до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 01.02.2016 року, за якими станом на 01.01.2017 року суми ПДВ не відшкодовані, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2014 року в розмірі 121 105,0 грн., за січень 2015 року в розмірі 155 505,0 грн.

Разом з тим, норми Податкового кодексу України не містять положень щодо права платників податку на додану вартість звертатися до суду з позовами про стягнення бюджетного відшкодування та не передбачають бюджетне відшкодування ПДВ у спосіб судового стягнення.

У Постанові Великої Палати ВСУ від 12.02.2019 року по справі № 826/7380/15 зроблено правовий висновок про ефективний спосіб захисту як безпосереднє стягнення бюджетної заборгованості із відшкодування ПДВ через казначейську службу, оскільки в даній справі предметом спору була бездіяльність інспекції щодо неподання до органу ДКС України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, яку позивач просив визнати протиправною.

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для відмови у задоволені адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17.04.2019 року у справі №0740/951/18 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.

На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. З. Улицький

судді С. М. Кузьмич

Р. М. Шавель

Повне судове рішення складено 13.11.2019р.