Справа № 560/2873/19
Головуючий у 1-й інстанції: Михайлов О.О.
Суддя-доповідач: Капустинський М.М.
12 листопада 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Смілянця Е. С. Охрімчук І.Г.
за участю:
секретаря судового засідання: Довганюк В.В.,
представників апелянта, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватної спортивної підготовчо-міліцейської школи "Самсон-Право" на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року (м.Хмельницький) у справі за адміністративним позовом Приватної спортивної підготовчо-міліцейської школи "Самсон-Право" до Відокремленого підрозділу громадської організації "Всеукраїнська федерація військово-спортивних багатоборств" у Хмельницькій області, ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування регламенту, рішення, зведеного протоколу та зобов'язання утриматись від дій,
Приватна спортивна підготовчо-міліцейська школа "Самсон-Право" звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Відокремленого підрозділу громадської організації "Всеукраїнська федерація військово-спортивних багатоборств" у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , у якому просили:
- визнати протиправним та скасувати «Регламент про проведення відкритого чемпіонату Хмельницької області з військово-спортивних багатоборств, по розділу «Бойове двоборство», який 28.01.2019 року затверджено Відокремленим підрозділом громадської організації «Всеукраїнська федерація військово-спортивних багатоборств» у Хмельницькій області у 2018 році та 06.02.2019 року погоджено Управлінням молоді та спорту Хмельницької обласної державної адміністрації;
- визнати протиправним та скасувати рішення мандатної комісії про допуск/відмов у допуску до участі у змаганнях від 09.03.2019 року;
- визнати протиправним та скасувати «Зведений протокол відкритого чемпіонату Хмельницької області з військово-спортивного багатоборства, розділ «Бойове двоборство» (місце проведення: м. Хмельницький, ДЮСШ №3, Пилипчука, 41, Tip «Патріот», Курчатова, 90), дата проведення 09-10.2019 року), затверджений Відокремленим підрозділом громадської організації «Всеукраїнська федерація військово-спортивних багатоборств» у Хмельницькій області;
- зобов'язати Відокремлений підрозділ громадської організації «Всеукраїнська федерація військово-спортивних багатоборств» у Хмельницькій області утриматись від розробки та подання на затвердження до Управління молоді та спорту Хмельницької обласної державної адміністрації Регламенту (положення про змагання) з військово-спортивних багатоборств, по розділу «Бойове двоборство», з обов'язковою умовою про членство спортсменів у громадської організації «Всеукраїнська федерація військово-спортивних багатоборств», її відокремлених підрозділах або будь-яких громадських організацій цього спортивного спрямування та про наявність спортивних розрядів, коли це суперечить вимогам ЄСКУ або обмежує можливість спортсменів щодо забезпечення їм умов для виконання цих розрядів згідно Єдиної спортивної класифікації України;
- стягнути з відповідачів судові витрати у вигляді сплаченого судового збору:
- стягнути з відповідачів витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10000,00 грн. (десять тисячі гривень 00 копійок).
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року у відкритті провадження відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з огляду на таке.
Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства: цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до п.п.1,2 ч.1 ст.4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи; справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, в якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Згідно п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Вказані норми права встановлюють, що в порядку адміністративного судочинства захищаються права та інтереси осіб у сфері публічно-правових відносин. Публічно-правові відносини є складовою частиною правових відносин, які виникають у суспільстві.
Таким чином, до адміністративного суду з адміністративним позовом має право звернутись особа за захистом саме публічного права, свободи чи інтересу у сфері публічно-правових відносин.
Колегія суддів зазначає, що публічно-правовим спором в адміністративному судочинстві є не будь-який спір, у якому однією із сторін є орган публічної адміністрації, а лише той, що випливає із здійснення таким суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій щодо скаржника. Тобто, для наявності такого спору є обов'язковим наявність зв'язку між здійсненням органом влади покладених на нього владних управлінських функцій та порушення прав, свобод чи інтересів фізичної або юридичної особи внаслідок такої реалізації своїх функцій владним органом.
Так, в даному випадку відповідач - Відокремлений підрозділ громадської організації "Всеукраїнська федерація військово-спортивних багатоборств" у Хмельницькій області є структурним підрозділом громадської організації фізкультурно-спортивної спрямованості, яка згідно наказу №3531 Міністерства України у справах молоді, сім'ї та спорту 08.10.2010р. та наказу Міністерства молоді та спорту України №2385 від 18.07.2014р. має статус "Національної".
Відповідно до припису ст. 20 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" відповідач наділений правом забезпечувати розвиток відповідного виду спору, отримувати з державного бюджету на це фінансову підтримку.
Порядок організації та проведення відкритого чемпіонату передбачений чинним законодавством та визначає такий захід як офіційним, участь у якому відповідно до ст.3 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" може прийняти будь-яка особа. В позові Приватної спортивної підготовчо-міліцейської школи "Самсон-Право" засвідчується порушення зазначеного права учнів.
Таким чином, в даному випадку вимоги позивача мають на меті вирішити публічно-правовий спір, пов'язаний із неможливістю участі учнів Приватної спортивної підготовчо-міліцейської школи "Самсон-Право" у спортивному змаганні, який було проведено відповідачем, за ініціативою та підтримкою Управління молоді та спорту Хмельницької обласної державної адміністрації.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пункти 1,2 частини першої статті 3 КАС України адміністративною справою визначав переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (…)
Пунктом 1 ст.6 Конвенції передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим Господарського кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів; нормативно-правовий акт №2147-VIII від 03.10.2017">законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку та відмовив у відкритті провадження у цій справі.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.320 КАС України підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є неправильне застосування норм права чи порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушив норми процесуального права, що обумовлює задоволення апеляційної скарги, скасування ухвали суду першої інстанції та направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 320, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Приватної спортивної підготовчо-міліцейської школи "Самсон-Право" задовольнити.
Ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року у справі за адміністративним позовом Приватної спортивної підготовчо-міліцейської школи "Самсон-Право" до Відокремленого підрозділу громадської організації "Всеукраїнська федерація військово-спортивних багатоборств" у Хмельницькій області, ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування регламенту, рішення, зведеного протоколу та зобов'язання утриматись від дій скасувати.
Справу направити до Хмельницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Постанова суду складена в повному обсязі 13 листопада 2019 року.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Смілянець Е. С. Охрімчук І.Г.