Постанова від 11.11.2019 по справі 756/14134/19

11.11.2019 Справа № 756/14134/19

Справа пр. №3/756/6341/19

ун. №756/14134/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2019 року Оболонський районний суд м. Києва у складі судді Андрейчука Т.В., розглянувши за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , справу про адміністративне правопорушення за ст. 212-21 КУпАП, матеріали якої надійшли з Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання якого зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , не працює, -

ВСТАНОВИВ:

24 жовтня 2019 року до Оболонського районного суду м. Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення №50-25/1033, складений 03 жовтня 2019 року головним спеціалістом відділу роботи із політичними партіями, що отримують державне фінансування на статутну діяльність Департаменту з питань запобігання політичній корупції Семенюк О.С. стосовно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП.

25 жовтня 2019 року справа про адміністративне правопорушення була передана судді Андрейчуку Т.В. та призначено судове засідання на 11 год 30 хв 29 жовтня 2019 року.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 277-2 КУпАП, повістка про виклик у судове засідання мала бути вручена ОСОБА_1 не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, відтак, судове засідання могло бути призначене суддею не раніше 29 жовтня 2019 року.

У протоколі про адміністративне правопорушення від 25 жовтня 2019 року №50-25/1033 зазначено, що ОСОБА_1 , будучи розпорядником поточного рахунку виборчого фонду кандидата в народні депутати України, у порушення вимог абз. 5 ч. 6 ст. 49 Закону України "Про вибори народних депутатів України", не подав до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №150 остаточний фінансовий звіт про надходження і використання коштів виборчого фонду кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №150 ОСОБА_1

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що 10 жовтня 2019 року він отримав протокол про адміністративне правопорушення від 03 жовтня 2019 року №50-25/1033, згідно з яким йому інкриміновано порушення ст. 212-21 КУпАП у зв'язку з порушенням встановленого законом порядку подання фінансового звіту і використання коштів виборчого фонду. ОСОБА_1 вказав, що позачергові вибори народних депутатів відбувались 21 липня 2019 року, тобто останнім днем для подачі до окружної виборчої комісії остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді) було 29 липня 2019 року. Також ОСОБА_1 пояснив суду, що 27 липня 2019 року він виїхав за межі території України та не мав можливості подати остаточний звіт.

Більш того, ОСОБА_1 зазначив, що з 04 липня 2019 року, тобто з моменту відкриття рахунку не здійснювалось використання грошових коштів, а отже, подання остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду, яке не здійснювалося, було лише формальним та одразу ж після повернення на територію України ним було подано остаточний звіт, про що є відповідна відмітка Центральної виборчої комісії.

Враховуючи викладене ОСОБА_1 стверджував, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені посилання на належні та допустимі докази, які б свідчили про доведеність його вини у вчиненні адміністративного правопорушення. Крім того, ОСОБА_1 вказав, що строк притягнення його до адміністративної відповідальності закінчився. Відтак, ОСОБА_1 просив суд закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУПаП, а також у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є розпорядником коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №150 ОСОБА_1 .

За приписами абз. 5 ч. 6 ст. 49 Закону України "Про вибори народних депутатів України" розпорядник коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі зобов'язаний не пізніш як на сьомий день після дня голосування подати до партії, яка висунула відповідного кандидата у депутати (крім випадку, якщо кандидата висунуто шляхом самовисування), та окружної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Листом від 29 липня 2019 року №150-22 окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОВО №150 м. Горішні Плавні повідомила Національне агентство з питань запобігання корупції, що кандидат в депутати в одномандатному виборчому окрузі №150 ОСОБА_1 станом на 24 год 00 хв 28 липня 2019 року остаточний фінансовий звіт до ОВК не надав.

Згідно з п. 4.3 розділу 4 Порядку складання фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів політичних партій, кандидати в народні депутати України від яких зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, та кандидатів у народні депутати України в одномандатних виборчих округах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року №1010, фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (проміжний і остаточний) подається розпорядником коштів поточного рахунку за формою №4 "Звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № __" (додаток 7 до постанови Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року № 1010) (далі - форма № 4).

До форми № 4 додається розшифровка, яка є її невід'ємною частиною (додаток 8 до постанови Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року № 1010), та пояснювальна записка.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи розпорядником коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата в народні депутати України, зобов'язаний був до 29 липня 2019 року подати до окружної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Проте усупереч зазначеним положенням законодавства у термін до 29 липня 2019 року ОСОБА_1 не подав остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду. Такий звіт був поданий ОСОБА_1 лише 11 вересня 2019 року.

Ст. 212-21 КУпАП встановлено відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Відповідно до положень ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За правилами ст. ст. 10, 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Склад правопорушення за ст. 212-21 КУпАП є формальним, оскільки обов'язковим елементом об'єктивної сторони є умисна дія - умисне неподання у передбачений законодавством строк фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду. Тому орган, уповноважений на складання протоколу про адміністративне правопорушення, зобов'язаний довести суду наявність в діях особи, що притягується до адміністративної відповідальності за вчинення цього адміністративного правопорушення, умислу на неподання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду.

КУпАП визначає, що адміністративне правопорушення за своїми суб'єктивними властивостями - діяння чи бездіяльність, вчинені з певною ціллю і з певних мотивів. Ці органічно зв'язані між собою, взаємозалежні форми психічної активності створюють зміст суб'єктивної сторони правопорушення. Вина це є психічне ставлення особи в формі умислу або необережності до своїх дій і їх наслідків. Вина - це обов'язкова умова адміністративної відповідальності.

Умисел - це відношення пізнавальної можливості і волі суб'єкта до вчиненого ним діяння. Його обов'язкові елементи, це повне усвідомлення протиправності скоєного діяння в його юридичних і соціально-побутових особливостях, передбачення антигромадських результатів свого діяння (бездіяльності), бажання або усвідомлене допущення настання вказаних наслідків. Відсутність умислу і необережності засвідчують про випадок - такому збігу життєвих обставин, при яких особа не усвідомлювала і не могла усвідомлювати властивостей вчиненого або не передбачала і не могла передбачати наслідків вчиненого діяння. Випадок і вина - це категорії взаємовиключні, а тому вчинення діяння або бездіяльності випадково не є умовою адміністративної відповідальності.

Судом не встановлено причин, які б об'єктивно унеможливили своєчасне подання ОСОБА_1 остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Зважаючи на викладене, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1 , будучи розпорядником коштів поточного рахунку виборчого фонду кандидата в народні депутати України, усупереч вимогам абз. 5 ч. 6 ст. 49 Закону України "Про вибори народних депутатів України", порушив встановлений законом порядок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду. Указані обставини підтверджуються даними протоколу про адміністративне правопорушення від 03 жовтня 2019 року №50-25/1033, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, копією листа окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОВО №150 м. Горішні Плавні від 29 липня 2019 року №150-22.

Вказані дії ОСОБА_1 суд кваліфікує як адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

Ч. 3 ст. 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених ст. ст. 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Особами, які уповноважені складати протоколи у справах про адміністративні правопорушення за ст. 212-21 КУпАП, є посадові особи Національного агентства з питань запобігання корупції.

Днем вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є 29 липня 2019 року, а днем виявлення - 30 липня 2019 року, оскільки у цей день уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції було отримано лист окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №150 про факт неподання ОСОБА_1 фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду. Отже, саме 30 липня 2019 року органом, уповноваженим на оформлення протоколів у справах про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 212-21 КУпАП, виявлено факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного проступку, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 був скерований до суду 25 жовтня 2019 року, тобто за п'ять днів до спливу трьох місяців з дня виявлення адміністративного проступку.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 277-2 КУпАП, повістка про виклик у судове засідання мала бути вручена ОСОБА_1 не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, відтак, судове засідання могло бути призначене суддею не раніше 29 жовтня 2019 року.

Враховуючи вищевикладене, судове засідання було призначене на 11 год 30 хв 29 жовтня 2019 року. Проте ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, оскільки повістка про його виклик в судове засідання, яке було призначене на 29 жовтня 2019 року, не була заздалегідь вручена ОСОБА_1 .

З огляду на зазначене розгляд справи було відкладено на 09 год 30 хв 08 листопада 2019 року, оскільки у суду були відсутні відомості стосовно того, що ОСОБА_1 отримав повістку про виклик у судове засідання на 11 год 30 хв 29 жовтня 2019 року.

З огляду на те, що внаслідок дій працівників Національного агентства з питань запобігання корупції, які призвели до несвоєчасного надіслання до суду справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, суддя не мав можливості розглянути указану справу в межах тримісячного строку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

За приписами п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Позаяк на момент розгляду справи строк накладення адміністративного стягнення закінчився, провадження у справі стосовно ОСОБА_1 підлягає закриттю.

Керуючись ст. ст. 33, 38, ст. 212-21, 247 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва.

Постанову може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, при застосуванні заходів примусового впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Т.В. Андрейчук