Справа № 359/8362/19
Провадження № 3/359/2984/2019
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
28 жовтня 2019 м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Кабанячий Ю.В., за участі захисника особи, яка притягається до відповідальності адміністративний матеріал - адвоката Суліми Д.В. розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Департаменту з питань запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-15 КУпАП,
по відношенню до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
З даних протоколу про адміністративне правопорушення серії 50-25/889 від 22.08.2019 слідує, що за результатами аналізу Звіту політичної партії «Народний фронт», про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2019 року поданого до Національного агентства 07.05.2019, встановлено, що у звіті Партії в таблиці 1.1 «Внески грошовими коштами на рахунки політичної партії від фізичних осіб» глави 1 розділу III Звіту Партії зазначено, що 22.02.2019 за розрахунковим документом № 10917728В на користь Партії надано грошовий внесок від ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 14 000,00 грн.; 25.02.2019 за розрахунковим документом № 11061488В на користь Партії надано грошовий внесок від ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 14 000,00 грн.; 26.02.2019 за розрахунковим документом № 11308928В на користь Партії надано грошовий внесок від ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 14 000,00 грн.; 27.02.2019 за розрахунковим документом № 11437378В на користь Партії надано грошовий внесок від ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 14 000,00 грн.; 28.02.2019 за розрахунковим документом № 11553418В на користь Партії надано грошовий внесок від ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 14 000,00 грн.; 01.03.2019 за розрахунковим документом № 11656318В на користь Партії надано грошовий внесок від ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 14 000,00 грн. При цьому за даними листа органів ДФС від 12.06.2019 станом на дати здійснення вказаних грошових внесків за ОСОБА_1 обліковується податковий борг станом у розмірі 34,32 грн. Такими своїми діями ОСОБА_1 порушив пункт 8 частини першої статті 15 Закону України «Про політичні парті в Україні», відповідно до якого не допускається здійснення внесків на підтримку політичної партії фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг, за що передбачена відповідальність за статтею 212-15 КУпАП.
В судовому засіданні захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвокат Суліма Д. просив провадження по справі закрити, в зв?язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 умислу на вчинення даного правопорушення, що є однією зі складових ознак правопорушення передбаченого ст.212-15 КУпАП. Крім того, зауважив, що протокол складався без належного повідомлення та участі особи, яка притягується до відповідальності, без можливості надання пояснень та зауважень до протоколу. З огляду на це просив провадження у справі закрити в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Суд, заслухавши захисника, вивчивши та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч.1,2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна ( умисна або необережна) дія чи бездіяльність, що посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Крім того, згідно ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суддя під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, а в даному випадку про адміністративне корупційне правопорушення, в числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» або, з огляду на час вчинення правопорушення чи розгляду в суді,Законом України «Про запобігання корупції»; чи є особа винною в його вчиненні, отже чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно із диспозицією статті 212-15 КУпАП передбачено відповідальність за порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму.
Пунктом 8 частини першої статті 15 Закону України «Про політичні партії» в Україні передбачено, що не допускається здійснення внесків на підтримку політичної партії фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.
При цьому, для кваліфікації діяння за ст.212-15 КУпАП необхідним, зокрема, є встановлення порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії.
Як вбачається з заперечень, поданих захисником, ОСОБА_1 здійснюючи внесок на підтримку ПП «Народний фронт», не знав, що у нього наявний податковий борг, а чинним законодавством не передбачено обов'язку громадянина перевіряти наявність чи відсутність в себе податкового боргу.
Суб'єктивна сторона правопорушень, пов'язаних з корупцією, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Умисною є форма вини, яка характеризується тим, що особа усвідомлює суспільну небезпечність свого діяння, передбачає можливість настання негативних наслідків та бажає настання таких наслідків (прямий умисел), або байдуже ставився до їх настання чи свідомо допускав їх настання (непрямий умисел).
Необережна форма вини характеризується тим, що особа не усвідомлює суспільну небезпечність свого діяння, не передбачає можливість настання негативних наслідків, хоча могла і повинна була усвідомлювати та передбачати - недбалість, або коли особа усвідомлює суспільну небезпечність свого діяння, передбачає можливість настання негативних наслідків, але легковажно розраховує на ненастання таких наслідків - самовпевненість.
Таким чином, для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.212-15 КУпАП, протокол та додані до нього матеріали мали мати докази того, що ОСОБА_1 усвідомлював суспільну небезпечність при наданні внесків на підтримку політичної партії, з наявним непогашеним податковим боргом, передбачав можливість настання негативних наслідків, та бажав настання таких наслідків (прямий умисел), або байдуже ставився до їх настання чи свідомо допускав їх настання.
Крім того, при вивчені даного протоколу було встановлено, що протокол в порушення вимог ст.256 КУпАП не був підписаний особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутні дані, що йому були роз'ясненні права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, а також в протоколі відсутні дані про те, що другий примірник протоколу йому було вручено під розписку, а тому суддя приходить до висновку про обґрунтованість доводів захисника про те, що протокол, про адміністративне правопорушення не може бути доказом у вказаній справі, оскільки він складений у порушення ст.ст.254,256 КУпАП.
Частиною 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) передбачено, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення». Відповідно до ч.2 ст.6 Конвенції «кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку».
Варто зазначити, що «кримінальним обвинуваченням» у розумінні Конвенції слід розглядати протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-15 КУпАП, санкція якої передбачає стягнення у вигляді накладення штрафу .
Крім того, аналіз положення частини третьої статті 62 Конституції України «обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом» дає підстави для висновку, що обвинувачення у вчиненні злочину (адміністративного правопорушення) не може бути обґрунтоване фактичними даними, одержаними в незаконний спосіб, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина; з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних; не уповноваженою на те особою тощо.
Статтею 62 Конституції України також передбачено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Оцінивши в сукупності надані докази, а також врахувавши встановлені в судовому засіданні обставини, суддя приходить до висновку про не доведеність вини ОСОБА_1 .
Таким чином, у суду відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, зважаючи на те, що достатніх доказів, які достовірно свідчать про наявність складу адміністративного правопорушення, визначеного ст. 212-15 КУпАП під час розгляду адміністративних матеріалів в суді - не здобуто, а ті, що надані в якості підтвердження суддя оцінює критично з наведених вище обставин.
За таких обставин та враховуючи зазначені норми Закону, суддя приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 212-15 КУпАП слід закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 7, 9,10, ст. 212-15, ст. ст. 245, 251, 254, 256, 266, 268, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 280, 283-285 КУпАП України,
Провадження щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ст.212-15 КУпАП, закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бориспільський міськрайонний суд на протязі десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя: Ю.В. Кабанячий
Постанова суду набрала законної сили ___________________