Постанова від 17.09.2009 по справі 2а-1931/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17.09.2009 р. № 2а-1931/09/2670

15:05

За позовомУправління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області

доВідкритого акціонерного товариства комерційний банк «Надра»

простягнення штрафу в сумі 1008,40 грн.

Суддя: Кротюк О.В.

Секретар судового засідання: Гончаров В.В.

Обставини справи:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області з вимогами про стягнення штрафу за несвоєчасне зарахування сум пенсійних виплат на банківські рахунки пенсіонерів у розмірі 1008,40 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибув, заявив клопотання про розгляд справи без його участі. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем в порушення умов договору та Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, перераховано суми пенсійних виплат не наступного операційного дня, що стало підставою для застосування штрафних санкцій. В зв'язку з тим, що відповідач не сплатив суму штрафу у встановлені строки, відповідач просить стягнути її за рішенням суду.

Відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю, оскільки суми пенсійних виплат зараховано на рахунки одержувачів -пенсіонерів наступного дня, що підтверджено меморіальними ордерами, тому позивачем застосовано штрафні санкції безпідставно та неупереджено. Отже заявлена сума штрафу не підлягає стягненню.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

встановив:

22.12.2005 між позивачем та відповідачем укладено договір, умовами якого передбачено, що Банк зобов'язується забезпечити через свої установи, зокрема, зарахування сум пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки одержувачів у містах протягом доби з дня нарахування коштів від органів Фонду і Управління, а у філіях, розташованих в сільській місцевості, - протягом трьох банківських днів.

Умовами додаткової угоди від 05.06.2006 до договору від 22.12.2005 абзац шостий параграфу 3 статті 3 Розділу ІІ викладено у наступній редакції: зарахування сум пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки одержувачів не пізніше наступного операційного дня після надходження коштів від органів Фонду і управління.

Актом перевірки своєчасності зарахування сум пенсійних виплат одержувачам на пенсійні рахунки Свердловського відділення № 4 філії ВАТ КБ «Надра'ЛРУ Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області № 8 від 15.02.2007 встановлено, що має місце несвоєчасне зарахування сум пенсійних виплат на банківські рахунки пенсіонерів, а саме: Управління ПФУ в м.Свердловську 19.07.2006 в сумі 957,01 грн. і 19.09.2006 в сумі 1008,40 грн. було здійснено фінансування пенсій за липень і вересень 2006 року на особові рахунки пенсіонерів на рахунок Свердловського відділення № 4 філії ВАТ КБ «Надра». При цьому, Актом встановлено, що перша сума зарахована 21.07.2006, а друга -22.09.2006, тобто порушені умови договору, а також пункту 11 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за яке параграфом 1 ст. 6 розділу ІІІ договору № 3 від 22.12.2005 та п. 11 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'передбачена відповідальність у виді штрафу у розмірі своєчасно не зарахованих сум пенсійних виплат: у сумі 1965,41 грн.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області про накладення штрафу за несвоєчасне зарахування сум пенсійних виплат на банківські рахунки пенсіонерів № 5 від 02.04.2007 на підставі параграфу 1 ст. 6 розділу ІІІ договору № 3 від 22.12.2005 та п. 11 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'за несвоєчасне зарахування сум пенсійних виплат на банківські рахунки пенсіонерів накладено штраф на Свердловське відділення № 4 філії ВАТ КБ «Надра'у розмірі своєчасно не зарахованих сум пенсійних виплат у сумі 1008,40 грн.

Крім того, за результатом розгляду справи судом встановлено, що 19.09.2006 Фондом здійснено фінансування пенсії за вересень 2006 року в сумі 1008,10 з перерахування цієї суми на рахунок № НОМЕР_1 Свердловського відділення № 4 філії ВАТ КБ «Надра'для подальшого зарахування сум пенсій на особисті рахунки пенсіонерів. Зазначена сума поступила на рахунок Банку, яку ВАТ КБ «Надра'зарахував на особисті рахунки 20.09.2006. При цьому, в зв'язку із зміною програмного забезпечення Банку, згідно з яким грошові суми, що перераховуються Банку, повинні проходити через транзитний рахунок, грошова сума 1008,40 грн. була зарахована на особисті рахунки пенсіонерів з транзитного рахунку Банку. 22.09.2006 дебіторська заборгованість, що створилась на транзитному рахунку була списана в зазначеній сумі. Викладене підтверджено матеріалами справи, а саме: списання спірної суми підтверджено меморіальними ордерами № iss_134 від 20.09.2006 на суму 284,69 грн. та № iss_294 від 20.09.2006 на суму 723,71 грн.

Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог на підставі слідуючого.

Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. N 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за N 377/8976 , розроблена відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Національного банку України (далі - Національний банк).

Пунктом 2.19. Інструкції № 22 передбачено, що розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, банк виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного операційного дня.

При цьому, Інструкцією № 22 визначено, що меморіальний ордер - розрахунковий документ, який складається за ініціативою банку для оформлення операцій щодо списання коштів з рахунку платника і внутрішньобанківських операцій відповідно до Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" та нормативно-правових актів Національного банку.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'від 9 липня 2003 року N 1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 11 Закону № 1058 передбачено, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду чи Накопичувального фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на організації, у тому числі банки, які здійснюють виплату і доставку пенсій, накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не повернених сум пенсійних виплат.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України (№254к/96-ВР від 28.06.1996р.) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, оскільки позивачем необґрунтовано винесено рішення від 02.04.2007, яким застосовано до відповідача штраф, стягнення якого є предметом заявленого спору. Адже, банком відповідна сума була зарахована у встановлені законодавством строки. Проте, зарахування відбулося за рахунок банку з транзитного рахунку (дебет НОМЕР_2, кредит НОМЕР_3). При цьому, дебіторська заборгованість була погашена 22.09.2006 з рахунку НОМЕР_1 , на якому обліковуються кошти для пенсійних виплат, на транзитний рахунок банку НОМЕР_2 з якого були вже виплачені кошти пенсіонерам, що підтверджено меморіальними ордерами, долученими до матеріалів справи.

Отже, за результатом розгляду справи, суд дійшов висновку, що не підлягає стягненню заявлена сума штрафу, так як відповідачем в межах строку, встановленого як договором, так й Інструкцією, здійснено зарахування сум пенсійних виплат. Адже, 19.09.2006 Фондом здійснено фінансування пенсій за вересень 2006 року, які зараховано згідно меморіальних ордерів наступного дня -20.09.2006. Тобто відсутні факти порушень строків зарахування сум пенсійних виплат.

З огляду на те, що відповідачем не порушено умови договору від 22.12.2005 та Інструкції № 22, позивачем безпідставно застосовано до відповідача частину 11 статті 106 Закону № 1058, суд дійшов висновку, що до відповідача необґрунтовано застосовано штраф. За таких обставин, позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки позивач здійснив зарахування сум пенсійних виплат на рахунки одержувача відповідно до умов договору та законодавства про безготівкові розрахунки в національній валюті.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.В. Кротюк

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -28.09.2009.