Постанова від 27.08.2009 по справі 2а-770/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № < Внутрішній Номер справи >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27.08.2009 р. 12:40 № 2а-770/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., при секретарі судового засідання Бистрик О.С., за участю представників:

позивача -Краснящих Б.М.

відповідача -Мороза С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПриватного підприємства «Фенікс і К»

до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва

пропро визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01.08.2008 р. № 0003172340

На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 27 серпня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено та підписано 2 вересня 2009 року.

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Фенікс і К'звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01.08.2008 р. № 0003172340 до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 10.07.2008 р. Державна податкова адміністрація у Черкаській області провела перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки було встановлено порушення п. 1, 4 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій торгівлі, громадського харчування та послуг'від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР та складено акт № 020406 від 10.07.2008 р. На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003172340 від 1 серпня 2008 року на суму 5440 грн. 00 коп.

Позивач зазначає, що у відповідності до ст. 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій торгівлі, громадського харчування та послуг'від 06.07.1995р. № 265/95-ВР на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника. Позивач стверджує, що здійснював розрахункові операції в готівковій формі через зареєстрований, опломбований в установленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи РРО, з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, а саме через РРО DATECS MP-5000i, заводський № ДЮ09000411, фіскальний № 1007002112, взятий на облік Канівською ОДПІ 02.03.2007р., призначений для використання в залі гральних автоматів за адресою: м. Канів, вул. 206 Дивізії, 1, де і була проведена перевірка. Вищезазначений реєстратор розрахункових операцій зареєстрований в державному реєстрі РРО, сфера застосування -казино, зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів.

Заперечуючи проти позову, представник відповідача надав суду письмові пояснення та у судовому засіданні пояснив, що під час проведення перевірки та винесені оспорюваного рішення податковим органом було дотримано всіх норм чинного законодавства, при цьому зазначив, що внаслідок проведеної 10.07.2008 р. перевірки було встановлено порушення, а саме: у залі надавались послуги у сфері грального бізнесу на 15 гральних автоматах, підключених до електромережі, та в робочому стані. Всі гральні автомати обладнані купюроприймачами та в автоматичному режимі реєструють розрахункові операції за готівку, однак зазначені гральні автомати не зареєстровані належним чином та не переведені у фіскальний режим роботи. При здійсненні Позивачем надання послуг гри на гральному автоматі дана розрахункова операція повинна бути проведена через реєстратор розрахункових операцій одночасно із здійсненням розрахункової операції з обов'язковою видачею розрахункового документа не пізніше її завершення.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, співробітниками Державної податкової адміністрації у Черкаській області 10.07.2008 р. було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки складено акт № 020406 від 10.07.2008 р., в якому зафіксовано порушення п. 1, 4 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг'від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі -Закон № 265/95) із змінами та доповненнями.

На підставі акту перевірки відповідачем було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01.08.2008 р. № 0003172340, передбачених п. 2 ст. 17 Закону № 265/95.

Відповідно до п.п. 5.2.2. п. 5.2. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами'від 21 грудня 2000 року № 2181-III (далі -Закон № 2181-ІІІ) у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього. Остаточне рішення вищого (центрального) органу контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене у судовому порядку.

Скориставшись правом апеляційного оскарження рішень податкових органів, позивач надіслав Державній податковій інспекції у Дніпровському районі м. Києва скаргу від 11.08.2008р. № 77 на рішення ДПІ у Дніпровському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003172340 від 01.08.2008 р. Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києва прийняла рішення від 19.08.2008 р. № 17015/10/25-011 , яким залишила без розгляду скаргу від 11.08.2008 р. № 77.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач направив скаргу від 29.08.2008 року № 83, в якій просить скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Дніпровському районі м. Києва № 0003172340 від 01.08.2008 р. У рішенні від 16.10.2008 р. № 5122/10/25-214 про результати розгляду скарги Державна податкова адміністрація у м. Києві скасувала рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01.08.2008 р. № 0003172340 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340,00 грн. (за неопломбований реєстратор розрахункових операцій) та не задовольнила в іншій частині скаргу позивача від 29.08.2008 року № 83.

Після цього позивачем було направлено на адресу Державної податкової адміністрації України повторну скаргу від 27.10.2008 р. № 125 на рішення ДПІ у Дніпровському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003172340 від 01.08.2008 р. та на рішення про результати розгляду скарги ДПА у м. Києві № 5122/10/25-214 від 16.10.2008 р. У рішенні від 17.12.08 р. № 12446/6/25-0415 про результати розгляду скарги Державна податкова адміністрація України (далі -ДПА України) залишила без змін рішення ДПІ у Дніпровському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003172340 від 01.08.2008 р. з урахуванням рішення про результати розгляду скарги ДПА у м. Києві № 5122/10/25-214 від 16.10.2008 р., а скаргу позивача -без задоволення.

Таким чином, за результатами апеляційного оскарження сума штрафних санкцій склала 5100 грн. 00 коп. (5440 грн. 00 коп. -340 грн. 00 коп.), що була накладена на позивача за порушення п.1 ст. 3 Закону № 265/95.

Відповідно до ст. 2 Закону № 265/95, реєстратор розрахункових операцій -пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат і електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Даною статтею також надано визначення автомату з продажу товарів (послуг) -це РРО, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.

Згідно п. 1 Наказу Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства фінансів України від 18.04.2006 р. № 40/374 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження організації діяльності проведення азартних ігор і Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор», визначено, що: - гральний автомат -це механічне, електричне, електронне обладнання або пристрій, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично; - зал гральних автоматів -нежитлове приміщення, крім пересувної малої архітектурної форми, закрите від огляду ззовні, у якому для проведення азартних ігор використовуються тільки гральні автомати.

Відповідно до вищевикладеного, можна зробити висновок, що оскільки внесення ставки обліковується автоматом і ним же визначається розмір виграшу, то дана послуга надається саме гральним автоматом, а не залом гральних автоматів, як нежитловим приміщенням.

Відповідно до вимог п. 1, 2, 3 ст. 3 Закону № 265/95, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або із застосуванням у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до абз. 8 ст. 2 Закону № 265/95 автомат з продажу товарів (послуг), а саме гральний автомат є реєстратором розрахункових операцій, який в автоматичному режимі забезпечує облік кількості та вартості наданих послуг.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій'від 07.02.2001 р. № 121 (із змінами, внесеними Постановами КМ України від 29.01.2003 р. № 151, від 10.12.2003 р. № 1905, від 28.10.2004 р. № 1447, від 07.06.2006 р. № 803) (далі -Постанова Кабінету Міністрів України № 121) установлено терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з використанням гральних автоматів до 31.12.2006 р.

Виходячи із правового контексту вказаної вище Постанови Кабінету Міністрів України суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу шляхом надання послуг з використанням гральних автоматів зобов'язані з 1 січня 2007 року використовувати у своїй ліцензованій діяльності з надання послуг грального бізнесу гральні автомати з продажу послуг, які оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), в т.ч. тих, що вже задіяні у використанні.

Державна комісія з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом протокольним рішенням від 27.06.2002 р. № 13 встановила вимоги щодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами.

За таких обставин, виходячи з специфіки надання послуг у сфері грального бізнесу на гральних автоматах та враховуючи викладене, гральний автомат повинен бути оснащений належним РРО.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, позивач зобов'язаний був надавати послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій на індивідуальному гральному автоматі.

Відповідно до п. 4.4 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги)», затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 164, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

Згідно абзацу третього статті 2 Закону № 265/95, розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (надану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки -оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Відповідно до ст. 3 вищезазначеного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Визначений Законом порядок проведення розрахункових операцій позивачем не дотримується.

Отже, гральний автомат, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 121, повинен самостійно виконувати фіскальні функції, які, зокрема, полягають в обліку, накопиченні та відображенні даних щодо прийнятих та виданих (виграних) гравцями грошових замінників -жетонів та кредитів.

Щодо необхідної умови використання гральних автоматів із застосуванням РРО є, перш за все, обов'язкове включення їх (або окремих блоків автоматів, що входять до складу комп'ютерно-касових систем, які забезпечують переведення таких автоматів у фіскальний режим роботи) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій за процедурою, встановленою Положенням про зазначений Державний реєстр, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 р. № 1315, то вказана процедура здійснюється за поданням заявника (наприклад виробників або постачальників такої техніки, розробленої на замовлення операторів сфери грального бізнесу)

Взаємовідносини між підприємствами -виробниками реєстраторів розрахункових операцій і підприємствами -споживачами цієї продукції (в тому числі, з питань її придбання та комплектності поставки вказаної системи) регулюються Господарським кодексом України. Зокрема, відповідно до статті 270 Господарського кодексу України товари повинні поставлятися комплектно, відповідно до вимог стандартів, технічних умов або прейскурантів. Договором може бути передбачено поставку з додатковими до комплекту виробами (частинами) або без окремих, не потрібних покупцеві виробів (частин), що входять до комплекту. Якщо комплектність не визначено стандартами, технічними умовами або прейскурантами, вона в необхідних випадках може визначатися договором.

Таким чином, суб'єкти господарювання в сфері грального бізнесу, самостійно мали можливість звернутись до виробників та постачальників реєстраторів розрахункових операцій з метою виготовлення моделі реєстраторів розрахункових операцій (гральних автоматів) у відповідності до норм Закону і відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 1315 внести подання на внесення моделі до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Фіскалізація грального обладнання є основною передумовою для легалізації ринку гральних автоматів.

Обов'язок застосування гральних автоматів, які переведені у фіскальний режим роботи, є нормою закону, якою мають керуватися суб'єкти господарювання при здійсненні діяльності у сфері грального бізнесу.

Крім того, слід зазначити, що наказом ДПА України від 08.06.2007 р. № 341 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій» (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 р. № 430) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій внесено модель реєстратора розрахункових операцій «Фіскал», цільова сфера використання якого визначена в казино; торгівля та послуги гральних закладів. В наказі ДПА України від 10.09.2008 р. № 581, яким затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції, вказану модель «Фіскал'також включено до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій як «Портативні електроні контрольно-касові апарати'із вказаною вище сферою їх застосування.

Отже, із моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи «Фіскал'суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему.

Згідно з п. 2 ст. 17 Закону № 265/95 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.

Враховуюче викладене, застосування відповідачем суми штрафу в розмірі 5100 грн. 00 коп. за вказане порушення відповідає чинному законодавству.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, оцінивши наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Приватного підприємства «Фенікс і К'до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01.08.2008 року № 0003172340 відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Суддя Мазур А.С.