Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
12 листопада 2019 р. № 520/9334/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області №0132965706 від 08.08.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення винесено з порушенням норм законодавства, яке регулює спірні правовідносини, тому підлягає скасуванню.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ним 23.09.2019, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
15.10.2019 Головним управлінням ДФС у Харківській області до канцелярії суду надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що при прийнятті та надсиланні рішення №0132965706 від 08.08.2019 відповідач діяв у спосіб та у відповідності до вимог законодавства, яке регулює спірні правовідносини та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що згідно даних інформаційної системи Головного управлінням ДФС у Харківській області «Податковий блок» ОСОБА_1 перебував на обліку як фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування (КВЕД - 19.20.0 - Виробництво галантерейних та дорожніх виробів зі шкіри та інших матеріалів) за період з 10.07.2007 по 31.05.2019.
Дата державної реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата взяття на облік - 17.08.2004.
31.05.2019 припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 . Однак, дані щодо зняття з обліку платника податків в АІС «Податковий блок» відсутні. Таким чином, станом на поточну дату, платник податків ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Київському управлінні Головного управління ДФС у Харківській області, як фізична особа, яка отримувала дохід від підприємницької діяльності.
Головним управлінням ДФС у Харківській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0132965706, яким зобов'язано позивача сплатити штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 10.02.2018 по 03.07.2019 у розмірі 4573,42 грн. та пеню в розмірі 6969,24 грн.
В інтегрованій картці платника податків ФОП ОСОБА_1 за кодом бюджетної класифікації « 71040000» (ЄСВ «за себе») обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску, яка виникла внаслідок несплати наступних нарахувань: нарахування єдиного внеску від 09.02.2018 - 8448,00 гривень (за 2017 рік); нарахування ЄВ від 19.04.2018, терм. сплати - 19.04.2018 - 2457,18 гривень (за 1 квартал 2018 року); нараховано ЄВ від 19.07.2018, терм. сплати 19.07.2018 - 2457,18 гривень ( за 2 квартал 2018 року); нараховано ЄВ від 19.10.2018, терм. сплати 19.10.2018 - 2457,18 гривень (за 3 квартал 2018 року); нараховано ЄВ від 19.01.2019, терм. сплати 19.01.2019 - 2457,18 гривень (за 4 квартал 2018 року). За 2019 рік: нараховано ЄВ від 19.04.2019, терм. сплати 19.04.2019 - 2754,18 гривень (за 1 квартал 2019 року).
Відтак, станом на 31.05.2019 обліковується заборгованість зі сплати в розмірі 21030,90 грн. 05.06.2019 позивачем сплачено суму недоїмки у розмірі 18276,72 грн. Вказана сума зарахована в погашення частини боргу зі сплати єдиного внеску. Сума недоїмки склала 2754,18 грн.
01.07.2019 ОСОБА_1 подано «ліквідаційний» звіт до контролюючого органу за основним місцем обліку, звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за Формою № Д5 (річна). Дата реєстрації звіту в реєстрі застрахованих осіб 01.07.2019.
У вказаному звіті ОСОБА_1 самостійно визначив суму нарахованого єдиного внеску за січень-травень 2019 року у сумі 4590,30 гривень. З урахуванням вказаної суми розмір боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску склав 4590,30 гривень. 03.07.2019 зараховано 4600 гривень. Сума переплати станом на 31.07.2019 складала 9,70 грн.
З урахуванням того, що ОСОБА_1 порушив строки сплати єдиного соціального внеску, контролюючим органом прийнято рішення про застосування штрафної санкції та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
08.08.2019 відповідачем винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0122965706, яким зобов'язано позивача сплатити штрафну санкцію та пеню з ЄСВ в сумі 11542,66 грн.
Позивач вважає рішення Головного управлінням ДФС у Харківській області незаконним та звернувся до суду з даним позовом.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами, а також порядок, строки подання звіту до фіскальних органів та його форму визначає та встановлює Закон України від 08.07.2010 №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464-VІ) та Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом № 435 від 14.04.2015 із змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 11.04.2016 № 441 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 63.2 ст. 63 Податкового кодексу України взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VІ, платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати. обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно ч. 12 ст. 9 Закону №2464-VІ, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Так, платниками єдиного внеску, як зазначено у п. 4 частини першої ст. 4 цього Закону, є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування. Базу нарахування єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців на загальній системі оподаткування, обліку та звітності встановлено п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VІ. Відтак, базою нарахування єдиного внеску є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
З 01.01.2017 відповідно до Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» набрали чинності зміни, зокрема, в порядку нарахування, обчислення єдиного внеску.
Так, згідно з абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VІ, у разі, якщо платник єдиного внеску, визначений п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), не отримав дохід (прибуток) у звітному роді або окремому місяці звітного року, він зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої ним Законом. При цьомусума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VІ, мінімальний страховий внесок - це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VІ, максимальна база величини нарахування єдиного внеску - це максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти п'яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.
Таким чином, з 01.01.2017 базу нарахування єдиного внеску зобов'язані визначати платники, вказані у п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-VІ, як і ті, які не отримують дохід (прибуток) від провадження підприємницькоїдіяльності.
З 01 січня 2018 року Законом України від 03.10.2017 року №2148-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у п. 2 частини 1 ст. 7 Закону №2464-VІ для бази нарахування єдиного внеску змінено період (рік на квартал).
Єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки, визначеної ст. 7 Закону бази нарахування єдиного внеску (ч. 5 ст. 8 Закону №2464-VІ).
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2017 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі - 3200,00 гривень.
У 2017 році, за який здійснено нарахування, мінімальний місячний розмір страхового внеску складав 704 гривні, в той час як річний - 8448 грн.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VІ, платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Порядок обчислення і сплати єдиного внеску визначено ст. 9 Закону №2464-VІ. Згідно абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону №2464-VІ фізичні особи - підприємці зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Таким чином граничними термінами сплати ЄСВ є: за І квартал - до 20 квітня, за II квартал - до 20 липня, за ІІІ квартал - до 20 жовтня, за IV квартал - до 20 січня звітного року.
З 31.05.2019 припинено підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 Однак, дані щодо зняття з обліку платника податків в АІС «Податковий блок» відсутні. Таким чином, станом на поточну дату, платник податків ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Київському управлінні Головного управління ДФС у Харківській області, як фізична особа, яка отримувала дохід від підприємницької діяльності.
Згідно розділу XI Порядку №1588 підставою для зняття ФОП як платника податків з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням.
Дата зняття з обліку ФОП відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Дані про зняття з обліку ФОП передаються контролюючим органом за основним місцем обліку такого платника податків до ЄДР із зазначенням: дати та номера запису про зняття з обліку, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків знято з обліку.
Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності Фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як Фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності
Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, повинна закрити усірахунки, відкриті у фінансових установах.
Відповідно пп. 10, 11 розділу III Порядку №435, звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності платниками ЄСВ ФОП, в тому числі ФОП - платниками єдиного податку подається протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Згідно пп. 1 п. 13 розд. IV Інструкції № 449, останнім періодом, за який необхідно обчислити та сплатити ЄСВ, буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення. Сплачується ЄСВ протягом 10 календарних днів після граничного строку подання Звіту із зазначенням типу форми «ліквідаційна».
Зняття з обліку ФОП - платників ЄСВ здійснюється контролюючими органами на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку (ст. 5 Закону №2464-VІ). Такі перевірки проводяться у порядку, встановленому Податковим Кодексом України.
Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України № 449 від 20.04.2015, а саме: розділом VII цієї Інструкції «Фінансові санкції» передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно ч. 1 ст. 25 Закону №2464-VІ, одночасно на сумунедоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суминедоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно ч. 13 ст. 25 Закону №2464-VІ, нарахування пені, передбаченої ним законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування), включно.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Рішення контролюючогооргану є виконавчим документом.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати ЄСВ, стягуються в тому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати ЄСВ, який визначено розділом VI Інструкції №449.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою такої недоїмки. Строкдавності щодо нарахування, застосування та стягнення сумнедоїмки, штрафів та нарахованої пені з ЄСВ не застосовується.
Таким чином Головне управління ДФС у Харківській області при прийнятті рішення №0132965706 від 08.08.2019 діяло у спосіб та у відповідності до вимог чинного законодавства.
Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 14, 243-246, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 39599198) про скасування рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Панов