Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
місто Харків
11 листопада 2019 р. справа № 520/9664/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа Головне управління Національної поліції в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вичинити певні дії,-
встановив:
Позивач, ОСОБА_1 , у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, згідно додатково наданих оригіналів документів для перерахунку пенсії; 2) зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з урахуванням індексації; 3) зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 різницю з урахуванням сплачених сум пенсії.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що громадянин має право на перерахунок пенсії у зв'язку із неправильним обчисленням складових оплати праці при первісному призначенні пенсії, але відповідне письмове звернення до тероргану ПФУ протиправно залишено без задоволення.
Відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що відсутні умови для проведення перерахунку розміру призначеної пенсії.
Третя особа, Головне управління Національної поліції в Харківській області, з поданим позовом не погодився, в поясненнях по справі зазначило, що індексація не включена до складових грошового забезпечення поліцейських. Також вказано, що на суми індексації щомісячного грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу Національної поліції України єдиний внесок не нараховується.
Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
За матеріалами справи судом встановлено, що 15.05.2018 року наказом начальника ГУ НП в Харківській області №114 о/с ОСОБА_1 був звільнений з посади старшого оперуповноваженого ВКР Московського ВП ГУ НП в Харківській області.
Позивач знаходиться на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується копією посвідчення № НОМЕР_1 та протоколом призначення пенсії.
01.07.2019 р. позивач звернувся до владного суб'єкта з приводу перерахунку розміру первісно призначеної пенсії у зв'язку з невірним обчисленням базової величини для обрахунку пенсії, а саме у зв'язку з не включенням при призначені пенсії індексації грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік.
Судом з матеріалів справи з'ясовано, що назване звернення було оформлено листом.
Указана обставина не узгоджується з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402), далі за текстом - Порядок №3-1), де передбачено, що згадане звернення повинно бути оформлено письмовою заявою за формою 1.
За результатами розгляду зазначеного звернення громадянина владний суб'єкт надав відповідь листом від 14.08.2018 р. №31312Р-14, яким фактично надав роз'яснення з порушених питань нарахування пенсії у порядку Закону України "Про звернення громадян".
Перевіряючи відповідність закону вчиненого владним суб'єктом у даному випадку управлінського діяння, суд зазначає, що правовідносини з приводу соціального захисту громадянина шляхом одержання коштів як виплат за пенсією унормовані як приписами загальних норм права, до яких належать положення ст. 46 Конституції України, ст. 25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і спеціальних норм права, до яких у даному випадку відносяться положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На подальший розвиток положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Правлінням Пенсійного фонду України було прийнято Порядок №3-1 Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
Згідно п. 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Пунктом 17 Порядку №3-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Відповідно до п. 18 Порядку №3-1 рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Оскільки позивач до ГУ ПФУ області заявою належної форми за додатком 1 до Порядку №3-1 не звертався, то у владного суб'єкта не виник обов'язок розпочати процедуру вирішення питання про перерахунок первісно призначеного розміру пенсії.
Такий обов'язок виникає лише після одержання терорганом ПФУ від громадянина належно оформленого документа, а саме: заяви по формі за додатком 1 до Порядку №3-1.
Приєднаними до справи документами підтверджено, що одержавши звернення громадянина довільної форми, владний суб'єкт обрав правильний варіант реалізації владної управлінської функції, а саме: надання письмової відповіді з приводу порядку та складових елементів базової величини для обрахунку розміру пенсії у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Разом із тим, суд вважає необхідним зазначити з приводу тверджень відповідача щодо відсутності підстав виплачувати пенсію з урахуванням індексації грошового забезпечення, наступне.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 р. № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону № 2017-ІІІ).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Відповідно до ст. 1, 2 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону № 580 "Про Національну поліцію" грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до Закону України від 03 липня 1991 року № 1282 «Про індексацію грошових доходів населення».
Отже, суд звертає увагу, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
При цьому, індексація, котра за своєю правовою суттю є невід'ємно похідним платежем від основної виплати доходу (у даному випадку грошового забезпечення), а відтак об'єктивно не може змінити юридичної природи цього доходу, у силу ст.18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», ст.ст.1 і 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», постанов Верховного Суду від 03.04.2019р. по справі №638/9697/17 та від 17 квітня 2019 року № 461/453/16-а, підлягає включенню до структури грошового забезпечення у цілях обчислення первісного розміру пенсії.
Також, суд не вважає за можливе погодитись з вказаними у відповідні на звернення позивача, доводами владного суб'єкта про те, що перерахунок пенсії здійснюється тільки згідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Системно проаналізувавши положення наведених норм закону, суд доходить висновку, що у силу приписів загальних норм права (ст.ст. 84, 99 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст.ст. 44, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування") перерахунок розміру вже призначеної пенсії за загальним правилом відбувається за письмовою заявою самого пенсіонера. При цьому, заява особи є приводом для початку процедури вирішення питання про перерахунок пенсії, а подія збільшення розміру оплати праці за прирівняною посадою є фактичною підставою для проведення перерахунку пенсії.
На відміну від цього загального правила перерахунок розміру пенсій, призначених за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відбувається за спеціальною процедурою ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 р. №45; далі за текстом - Порядок №45), Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою правління ПФУ від 31.01.2007 р. №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за №135/13402), далі за текстом - Порядок №3-1) або за матеріалами повідомлень органів проходження публічної служби (органів видачі довідок про розмір грошового забезпечення), або за матеріалами власних особистих письмових заяв пенсіонерів. При цьому, і у даному випадку також діє раніше згадане судом правило, згідно з яким особиста заява особи (рівно як і надходження матеріалів від органу проходження служби) є приводом для початку процедури вирішення питання про перерахунок пенсії, а подія збільшення розміру оплати праці за прирівняною посадою є фактичною підставою для проведення перерахунку пенсії.
Тому суд звертає увагу владного суб'єкта, що невірне визначення розміру первісно призначеної пенсії у силу приписів ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не позбавляє пенсіонера права у будь-який час після виявлення такої події самостійно ініціювати процедуру виправлення допущеного недоліку за аналогією з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" шляхом подання до тероргану ПФУ особистої письмової заяви за формою згідно з Додатком 1 до Порядку №3-1.
При цьому, громадянин не позбавлений можливості приєднати до такого звернення будь-які документи (у тому числі і про справляння з одержаних під час проходження служби виплат єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), що у даному конкретному випадку позивачем зроблено не було.
Так, звертаючись до владного суб'єкта з приводу перерахунку пенсії, особа повинна підтвердити вказані ним підстави для перерахунку пенсії відповідними належними документами. Вказані документи повинні мати офіційний характер складання, з відповідними відомостями щодо органу, яким складено документ, прізвищем та ініціалами особи підписанта, відповідною печаткою.
Перевіривши матеріали справи, суд встановлено, що позивачем як до заяви довільної форми від 01.07.2019 року так і до суду, надані архівні відомості нарахування заробітної плати ОСОБА_1 за 2016, 2017, 2018 роки, які складені невідомим суб'єктом, не завіренні належним чином, за відсутністю дати їх складання, печатки суб'єкта, який склав вказані документи, що суперечить Вимогам до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003, затверджених наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 р. N 55.
Крім того, в архівній відомості за 2016 рік, відсутні данні щодо нарахування індексація до заробітної плати ОСОБА_1 за вказаний період.
Також, суд вважає необхідним вказати, що пенсію позивачу було розраховано Головним Управлінням на підставі Довідки про щомісячні види грошового забезпечення, що подається для призначенні пенсії відповідно до Закону України Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" наданої ГУНП в Харківській області від 21.05.2018 року № 79, в якій відсутні відомості щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.05.2016 по 30.04.2018 року.
Згідно положень Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1, органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Так, згідно абз.2 п. 1 вказаного Порядку від 30.01.2007 N 3-1, Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
З урахування вищевикладеного, суд приходить до висновків, що Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було здійснено розрахунок первісно призначеної пенсії позивача, на підставі наданих документів відповідним уповноваженим структурним підрозділом (ГУНП в Харківській області), в яких відсутня індексація грошового забезпечення позивача за період з 01.05.2016 по 30.04.2018 року.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновків, що позивач не позбавлений права після виявлення події невірного первісного розрахунку власної пенсії, самостійно ініціювати процедуру виправлення допущеного недоліку за аналогією з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" шляхом подання до тероргану ПФУ особистої письмової заяви за формою згідно з Додатком 1 до Порядку №3-1 та з відповідними належними документами на підтвердження вказаних в заяві обставин.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судовим розглядом виявлено, що при реалізації управлінської функції владний суб'єкт забезпечив дотримання вимог ч.2 ст.19 Конституції України, адже на звернення громадянина у довільній письмовій формі листа, з наданими додатками у вигляді документів складеними неналежним чином, надав письмову відповідь у порядку Закону України "Про розгляд звернень громадян".
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.
Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Суддя О.В.Старосєльцева