вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
"12" листопада 2019 р. Справа № 480/4353/19
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О. розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача Мазурової Катерини Дмитрівни про повернення судового збору у справі № 480/4353/19 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_2 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Битицької сільської ради Сумського району Сумської області, викладену у листі від 06.09.2019 р. №4-12933-6262/21-19;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_2 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Битицької сільської ради Сумського району Сумської області.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року позовну заяву було залишено без руху, оскільки на підтвердження сплати судового збору за подання позовної заяви до суду, до позовної заяви було додано квитанцію від 26.10.2019 року (№ квитанції не можливо встановити через погану якість документа), відповідно до якої судовий збір сплачено Мазуровою Катериною Дмитрівною (представник позивача), а не особою, яка звернулася до суду, тобто ОСОБА_2 , що не узгоджується з вимогами ст. 2 Закону України "Про судовий збір". При цьому в матеріалах позовної заяви міститься договір про надання правової допомоги та представництво інтересів в суді, укладений між ОСОБА_2 та Мазуровою Катериною Дмитрієвною , в якому відсутні повноваження щодо сплати судового збору Мазуровою Катериною Дмитрієвною від імені ОСОБА_2 за подання позовної заяви до суду.
В даній ухвалі судом було роз'яснено, що позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання доказів сплати судового збору саме ОСОБА_2 за подання до суду позовної заяви.
На виконання зазначеної ухвали, представником позивача 08.11.2019 року було надано суду квитанцію про сплату судового збору ОСОБА_2 від 07.11.2019 року № 0.0.1515868204.1, у зв'язку з чим ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
Разом з тим 07.11.2019 року представником позивача Мазуровою Катериною Дмитрієвою подано заяву про повернення судового збору у справі № 480/4353/19, в якій вона просить повернути надлишково сплачений судовий збір в розмірі 1 536,80 грн. сплачений 26 жовтня 2019 року Мазуровою Катериною Дмитрівною за подачу позовної заяви від імені ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру України в Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії.
Розглянувши заяву Мазурової Катерини Дмитрієвни про повернення судового збору, дослідивши матеріали справи, суд відмовляє в задоволенні даної заяви, виходячи з наступного.
За приписами ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Законом України "Про судовий збір" визначено правові засади справляння судового збору, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати.
За приписами ч. 1-2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Отже сплачений судовий збір повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду у разі, зокрема внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, в розмірі переплаченої суми.
При цьому відповідно до статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Тобто платниками судового збору є саме особи, які звертаються до суду з позовною заявою.
З заяви про повернення судового збору, суд вбачає, що Мазурова Катерина Дмитрієвна просить повернути їй надлишково сплачений судовий збір в розмірі 1 536,80 грн., сплачений нею 26.10.2019 року за подачу позовної заяви від імені ОСОБА_2 . При цьому судом встановлено, що Мазурова Катерина Дмитрієвна не є стороною по справі, а є лише представником позивача. З даним позовом до суду звернувся саме ОСОБА_2 .
З огляду на звернення до суду особи із заявою про повернення судового збору, яка не є стороною у даній справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для повернення судового збору з Державного бюджету України Мазуровій Катерині Дмитрівні .
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) визначено Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787).
Положеннями п. 3 Порядку № 787 встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень відкритих в органах казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).
Таким чином суд зазначає, що для повернення помилково сплаченого судового збору платник повинен звернутись до відповідного органу Державної казначейської служби України за місцем помилково зарахованого платежу.
Керуючись ст.7 Закону України "Про судовий збір", статтями 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви Мазурової Катерини Дмитрієвни про повернення судового збору - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя В.О. Павлічек