Рішення від 31.10.2019 по справі 1.380.2019.001196

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001196

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2019 року зал судових засідань №11

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулик А.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Тронки О.В.,

представника позивача Павліш Я.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

15.03.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Міністерства внутрішніх справ України код ЄДРПОУ 00032684, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10 (далі - відповідач; МВС України), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність МВС України в особі комісії МВС з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни;

- зобов'язати МВС України в особі комісії МВС з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни розглянути документи стосовно надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Ухвалою від 20.03.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 06.05.2019 суд залучив третю особу, яка не залучає самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (далі - третя особа).

Ухвалою від 06.05.2019 суд продовжив строки підготовчого провадження у справі.

Ухвалою від 24.06.2019 суд витребував від відповідача докази.

Ухвалою від 31.07.2019 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивача у липні 2014 відряджено в м.Дніпропетровськ до ГУМВС України у Дніпропетровській області і Харківську область до місць дислокації особового складу ГУМВС України у Львівській області, а тому для надання статусу учасника бойових дій мали б застосовуватись вимоги Порядку №413 в первинній редакції, а саме від 20.08.2014. Позивач вважає дії відповідача неправомірними, оскільки всі можливі документи стосовно надання йому статусу учасника бойових дій, подані позивачем до комісії МВС з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (далі - Комісія).

21.05.2019 представник відповідача подала відзив на позовну заяву, в якому вказала, що МВС України та Комісія не володіє інформацією щодо відрядження позивача до районів проведення антитерористичної операції з метою виконання завдань, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом». Крім цього, МВС України та Комісія не має жодних документів, що б були підставою для їх розгляду на засіданні Комісії з питання надання позивача статусу учасника бойових дій. Також зазначила, що чинне законодавство розмежовує повноваження МВС України та Комісії. Так, повноваження щодо надання особі статусу учасника бойових дій виконує Комісія, яка діє при МВС України на правах дорадчого органу. Прийняття відповідного рішення за наслідками розгляду поданих документів належить до дискреційних повноважень Комісії.

27.05.2019 представник позивача подала відповідь на відзив, в якій зазначила, що позивач надав всі наявні у нього документи щодо його відрядження до районів проведення антитерористичної операції в період її проведення з метою не лише виконання службових обов'язків, а й завдань, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом». Відповідач скерував заяву позивача до територіального органу, який не уповноважений на прийняття відповідних рішень щодо надання чи відмови у наданні статусу учасника бойових дій.

Третя особа пояснень щодо позовної заяви не надала.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Просила суд позов задовольнити повністю.

Відповідач та третя особа явку представника в судове засідання не забезпечили, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, заяв про розгляд справи без участі їх представників до суду не надходило.

Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

09.10.2018 позивач звернувся із заявою до Комісії про надання йому учасника бойових дій. До вказаної заяви долучив, зокрема, довідку від 07.09.2018 №Рп-2211/05/13/3-2018, яка видана головою ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у Львівській області про те, що на виконання вимог службової телеграми МВС України від 08.07.2014 №13989/Чб та з метою забезпечення майном працівників Головного управління, які відряджені у підпорядкування начальника ГУМВС України у Харківській області, а також для виконання завдань, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом», та несення служби з охорони громадського порядку в районах проведення АТО, з метою належного забезпечення правопорядку на території обслуговування ГУМВС України у Харківській області позивача відряджено терміном на 5 діб, з 09 до 13 липня 2014 року, в м. Дніпропетровськ до ГУМВС України у Дніпропетровській області і Харківську область до місць дислокації особового складу ГУМВС України у Львівській області для отримання-передачі майна. Також долучив копію посвідчення про відрядження №174 його в м. Харків - Дніпропетровськ строком на 5 днів з 09.07.2014 до 13.07.2014.

16.11.2018 Департамент персоналу, організаційної, освітньої та наукової діяльності МВС листом №22/7-М-2244 «Про направлення звернення» повідомив позивача, що за результатами опрацювання виявлено, що долучені до заяви документи не відповідають вимогам пункту 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413(далі - Порядок №413). Копію звернення позивача надіслано Ліквідаційній комісії ГУМВС України у Львівській області для підготовки відповідно до Порядку і листів МВС України документів стосовно останнього для направлення їх до комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни.

07.12.2018 Головне управління МВС України у Львівській області листом №14-421/05/13/3-2018 «Про розгляд звернення» повідомило позивача, що звернення позивача, подане в МВС України з приводу отримання статусу учасника бойових дій, розглянуто в межах компетенції ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у Львівській області. Документи, долучені до заяви не відповідають вимогам пункту 4 Порядку №413. Також зазначено, що з метою підготовки документів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413, просили надати докази щодо безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції.

21.12.2018 Штаб Антитерористичного центру при Службі безпеки України листом №33/7-М-1658/138 повідомив позивача, що клопотання від суб'єкта боротьби з тероризмом про залучення позивача до Штабу АТЦ при СБУ не надходило, наказ керівника АТЦ при СБУ не видавався. Виконання своїх службових обов'язків, хоча і в районі проведення АТО, але не пов'язаних із заходами з протидії терористичної діяльності, які координуються ОШУ АТО, не може бути підставою для такого залучення.

27.12.2018 Департамент персоналу, організаційної, освітньої та наукової діяльності МВС листом №22/7-М-2648 «Про розгляд звернення» повідомив позивача, що у Департаменті персоналу, організації освітньої та наукової діяльності за дорученням голови Комісії, у межах компетенції розглянуто звернення позивача щодо надання статусу учасника бойових дій. Згідно з пунктом 8 Порядку у разі неподання командиром (начальником) до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи можуть самостійно їх подати до комісії.

09.01.2019 Головне управління МВС України у Львівській області листом №14-594/0п/05/13/3-2019 «Про розгляд звернення» повідомило позивача, що в ГУМВС України у Львівській області відсутні накази керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника антитерористичного центру при СБУ про залучення Вас до проведення антитерористичної операції. Зазначено, що з метою надання довідки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413, необхідно надати накази керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення позивача до проведення антитерористичної операції, що містять достатні докази про безпосередню участь позивача у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

19.02.2019 Департамент персоналу, організаційної, освітньої та наукової діяльності МВС листом №22/7-М-279 «Про розгляд звернення» повідомив позивача, які докази необхідно надати для отримання статусу учасника бойових дій.

Вважаючи протиправною бездіяльність МВС України в особі Комісії щодо вирішення питання про надання йому статусу учасника бойових дій, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з п.19 ч.1 ст.6 ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому вказаного пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі - Порядок №413).

Згідно з абз. 2 п. 2 вказаного Порядку статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Відповідно до п. 4 Порядку №413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Положеннями п. 5 Порядку №413 рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС (далі - комісія); міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.

Тобто прийняття рішення з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій віднесено, зокрема, до повноважень Комісії МВС.

Наказом МВС України від 21.12.2015 №1600 утворено комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, а також затверджено склад такої Комісії.

Відповідно до пункту 6 Порядку №413 для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 вказаного Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 вказаного Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.

Пунктом 8 Порядку №413 встановлено, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 вказаного Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Відповідно до п.2 розділу І Положення про комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (чинне на час існування спірних правовідносин), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.08.2016 № 868 (далі - Положення №868) комісія Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (далі - Комісія) утворюється в апараті МВС наказом МВС з метою реалізації заходів, пов'язаних із наданням статусу учасника бойових дій, учасника війни працівникам МВС.

Основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання працівникам МВС статусу учасника бойових дій, розгляд питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до пунктів 6 і 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (п.1 розділу ІІ Положення №868).

Пунктом 2 розділу ІІ Положення №868 передбачено, що з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія має право, зокрема:

- вивчати довідки, документи та інші докази, надіслані керівниками структурних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України та керівниками територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, іншими особами, визначеними чинним законодавством (далі - керівники підрозділів), чи подані особисто;

- повертати документи керівникам підрозділів для подальшого доопрацювання;

- приймати рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій, учасника війни.

Комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, учасника війни в місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) (п.4 розділу ІІ Положення №868).

Як встановив суд, позивач 09.10.2018 звернувся до Комісії про надання йому учасника бойових дій.

16.11.2018 Департамент персоналу, організаційної, освітньої та наукової діяльності МВС листом №22/7-М-2244 «Про направлення звернення» надіслав звернення позивача до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області.

Подальші обставини, викладені у листах від 27.12.2018, 19.02.2019 Департаменту персоналу, організаційної, освітньої та наукової діяльності та листах Головного управління МВС України у Львівській області від 07.12.2018, 09.01.2019, свідчать про розгляд такого звернення та неприйняття рішення з підстав відсутності необхідних документів.

Суд зазначає, що ні Департамент персоналу, організаційної, освітньої та наукової діяльності МВС, ні Головне управління МВС України у Львівській області в особі ліквідаційної комісії не уповноважені вивчати документи та приймати рішення щодо надання працівникам МВС України статусу учасника бойових дій, оскільки це, згідно з п.2 розділу ІІ Положення №868, віднесено до повноважень Комісії.

В свою чергу, відповідач не надав доказів, які б підтверджували прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача про надання йому статусу учасника бойових дій.

Щодо заперечень відповідача про те, що повноваження щодо надання особі статусу учасника бойових дій виконує Комісія, яка діє при МВС України на правах дорадчого органу, а прийняття відповідного рішення за наслідками розгляду поданих документів належить до дискреційних повноважень Комісії, то суд зазначає таке.

Відповідач не довів належними, достовірними та допустимими доказами, що Комісія є юридичною особою, а отже суд вважає, що така не має адміністративно-процесуальної правосуб'єктності.

Таким чином, суд погоджується з доводами позивача, що саме МВС України в особі Комісії допустило бездіяльність щодо вирішення питання про надання позивачу статусу учасника бойових дій.

З врахуванням викладеного суд дійшов висновку, що Міністерство внутрішніх справ України в особі комісії Міністерства внутрішніх справ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни допустило бездіяльність щодо розгляду документів стосовно надання позивачу статусу учасника бойових дій відповідно до поданої ним заяви від 09.10.2018.

З метою ефективного захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі комісії Міністерства внутрішніх справ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни розглянути документи щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій відповідно до поданої ним заяви від 09.10.2018.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 1536,8 грн, сплачений відповідно до квитанції №10 від 12.03.2019.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України в особі комісії Міністерства внутрішніх справ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни щодо розгляду документів стосовно надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій відповідно до поданої ним заяви від 09.10.2018.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі комісії Міністерства внутрішніх справ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни розглянути документи стосовно надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій відповідно до поданої ним заяви від 09.10.2018.

Стягнути з Міністерства внутрішніх справ України код ЄДРПОУ 00032684, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 судовий збір в розмірі 1536 (одна тисяча п'ятсот тридцять шість) 80 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 11.11.2019.

Суддя А.Г. Гулик