справа№1.380.2019.004255
31 жовтня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грень Н.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,
представника позивача Шубака О.І.,
представника відповідачів Гавриляка Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом приватного підприємства «Маріам Агро» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
20.08.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов приватного підприємства «Маріам Агро» до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації №1179598/40907579 від 03.06.2019;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №13 від 30.03.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її надходження.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що 30.03.2019 позивачем складено та подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №13 від 30.03.2019, на загальну суму 171832,00 грн в тому числі ПДВ 28638,67 грн. Вказана податкова накладна складена за наслідками постачання товару позивачем ТОВ «КОМПЛЕКС АГРОМАРС», що оформлено видатковою накладною №13 від 30.03.2019.
Відповідно до Квитанції від 15.04.2019 реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки, ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
29.05.2019 позивачем надано до фіскального органу Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань реєстрація яких зупинена №13. До повідомлення надано пояснення та документи, що підтверджують придбання, продаж та оплату товару (договори, накладні, товарно-транспортні накладні, платіжні доручення, акти, довіреність, рахунки).
Згідно з Рішенням комісії про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1179598/40907579 від 03.06.2019, Комісією відмовлено в реєстрації податкової накладної №13 від 30.03.2019, з підстав: ненадання платником податку копій документів.
Позивач, не погодившись з рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної та подав на таке рішення скаргу до Державної фіскальної служби. До скарги позивач долучив документи, які підтверджують придбання та продаж товару, його перевезення та оплату.
Однак, рішенням Комісії з питань розгляду скарг №30831/40907579/2 від 14.06.2019 скаргу позивача залишено без задоволення
Позивач стверджує, що контролюючим органом грубо порушено норми підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки ним не зазначено у Квитанції конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкових накладних.
Окрім того, позивач вважає протиправним спірне рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної, оскільки в останньому не наведено обґрунтувань причин відмови в реєстрації податкових накладних.
Відповідач позов не визнав, долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що оскаржене рішення прийнято з дотриманням вимог постанови КМ України “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” № 1246 від 29.12.2010 та вимог постанови КМ України від 21.02.2018 №117 “Про затвердження в Єдиному реєстрі податкових накладних”, та ПК України, враховуючи надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відтак є обґрунтованим та прийнятим у відповідності до вимог законодавства.
Ухвалою судді від 21.08.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 17.10.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Судом у судовому засіданні замінено відповідачів у справі - Головне управління ДФС у Львівській області на Головне управління ДПС у Львівській області, Державну фіскальну службу України на Державну податкову службу України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши вступне слово сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
01.11.2018 між позивачем - приватним підприємством «Маріам Агро», та ТОВ «МАКСОФТ ГРУП» укладено договір поставки №01/11-2018.
Відповідно до умов договору ТОВ «МАКСОФТ ГРУП» передало, а позивач прийняв кукурудзу, згідно з видатковою накладною № 43 від 01.11.2018, в кількості 36,74 тон, вартістю 152544,48 грн в тому числі ПДВ 25424,08 грн (податкова накладна №227 від 01.11.2018).
Отриману позивачем від ТОВ «МАКСОФТ ГРУП» кукурудзу в кількості 36,74 тон на загальну суму 152544,48 грн залишено на зберіганні у ТОВ «МАКСОФТ ГРУП» відповідно до Акту приймання-зберігання зерна №01/11-2018 від 01.11.2018.
Сплата за отриманий товар здійснювалась шляхом переказу грошових коштів на рахунок ТОВ «МАКСОФТ ГРУП» відповідно до платіжного доручення № 718 від 19.12.2018, на суму 152544,48 грн.
Надалі, 30.03.2019, товар, який зберігався у ТОВ «МАКСОФТ ГРУП» був переданий ТОВ «МАРІАМ АГРО» шляхом здачі перевізнику, а саме згідно товарно-транспортної накладної №30/03/19 від 30.03.2019 (транспортний засіб: SCANIA, причіп НОМЕР_1 , вантажовідправник ТОВ «МАКСОФТ ГРУП», вантажоодержувач ПП «МАРІАМ АГРО», пункт навантаження: м. Черкаси, пункт розвантаження м. Бориспіль, вантаж: кукурудза масою 36,74 тонни).
Після навантаження товару на вантажівки ТОВ «МАРІАМ АГРО» переадресовано товар ТОВ «КОМПЛЕКС АГРОМАРС» та складено товарну-транспортну накладну №490737 від 30.03.2019 (транспортний засіб: SCANIA АІ6376НІ, причіп НОМЕР_1 , вантажовідправник ПП «МАРІАМ АГРО», вантажоодержувач ТОВ «КОМПЛЕКС АГРОМАРС», вантаж: кукурудза масою 36,74 тонни), яка передбачала обов'язок перевізника передати товар ТОВ «КОМПЛЕКС АГРОМАРС».
Перевезення здійснено ФОП ОСОБА_1 на підставі Договору заявки на перевезення вантажу по Україні №03/2019 від 20.03.2019.
Оплата за послуги перевезення здійснена 25.06.2019 згідно з платіжним дорученням №853.
Передача товару, на підставі договору поставки кукурудзи №172/2018/КАМ/О від 01.03.2018, від позивача до ТОВ «КОМПЛЕКС АГРОМАРС» підтверджується видатковою накладною №13 від 30.03.2019, в кількості 36,56 тонни (податкова накладна №13 від 30.03.2019), загальна сума 171832,00 грн в тому числі ПДВ 28638,67 грн.
30.03.2019 позивачем складено та подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №13 від 30.03.2019, на загальну суму 171832,00 в тому числі ПДВ 28638,67 грн.
Вказана податкова накладна складена за наслідками постачання товару позивачем ТОВ «КОМПЛЕКС АГРОМАРС», що оформлено видатковою накладною №13 від 30.03.2019.
Відповідно до отриманої Квитанції від 15.04.2019, податкову накладну прийнято, однак, реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
29.05.2019 позивачем направлено до ДФС України в електронному вигляді повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань реєстрація яких зупинена №13. До повідомлення долучено документи, що підтверджують придбання, продаж та оплату товару (договори, накладні, товарно-транспортні накладні, платіжні доручення, акти, довіреність, рахунки).
Згідно з Рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1179598/40907579 від 03.06.2019, Комісією відмовлено в реєстрації податкової накладної №13 від 30.03.2019, з підстав: ненадання платником податку копій документів.
Позивач, не погодившись з рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної подав Скаргу на таке рішення. До скарги позивач долучив документи, які підтверджують придбання та продаж товару, його перевезення та оплату.
Рішенням Комісії з питань розгляду скарг №30831/40907579/2 від 14.06.2019 скаргу позивача залишено без задоволення.
Позивач, не погодившись із такими діями і прийнятим рішенням відповідача, звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно з п. 201.16. ст. 201 ПК України (в редакції чинній на час спірних правовідносин), реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Згідно п.п. 201.16.1 п. 201.16. ст. 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно п.п. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті “в” підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно п.п. 201.16.3. п. 201.16. ст. 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Згідно п. 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 117, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно п. 13 цього ж Порядку, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно п. 14 цього ж Порядку, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Згідно п. 15 цього ж Порядку, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Згідно п 21 цього ж Порядку, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Згідно п. 22 цього ж Порядку, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Судом з прийнятого Комісією рішення встановлено, що останнє не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що причиною їх прийняття є: ненадання платником податку копій документів, первинні документи щодо постання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків, документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством Окрім того, у рішенні зазначено: документи, які не надано підкреслити.
Таким чином, судом встановлено, що в рішенні не зазначено, яких саме документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної.
Отже, судом не враховуються заперечення відповідача, оскільки в наявних у справі квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган не вказав конкретного переліку документів, які зобов'язаний надати платник податків та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК, позивач на власний розсуд надав документи, яких на його думку було достатньо для підтвердження реального здійснення господарської операції.
Відповідно до пункту 13 вищевказаного Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Системний аналіз вказаних норм права дає підстави стверджувати, що однією із підстав для прийняття комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього ж Порядку.
Водночас, підпункт 4 пункту 13 цього ж Порядку, містить вимоги до квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій зазначаються копії документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що контролюючий орган може прийняти рішення про відмову в реєстрації податкової накладної з підстав ненадання платником податку копій документів лише у тому випадку, якщо платник податків не надав конкретного документа, який був вказаний у квитанції.
Крім цього, суд зазначає, що із змісту квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН підставою для зупинення реєстрації податкової накладної позивача було те, що податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 критеріїв ризиковості платника податку.
Пунктом 10 Порядку №117 передбачено, що критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Державна фіскальна служба України листом від 21.03.2018 №959/99-99-07-18 визначила Критерії ризиковості платника податку.
Підпунктом 1.6 пункту 1 вказаного листа передбачено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа або засновник якого був посадовою особою або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 та абзацу першого п.49.2 і п.49.18 ст.49 ПК України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 та п.46.2 ст.46 Податкового кодексу України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
При цьому, Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.
Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.
Підпункт 1.6. пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку не визначає самостійні критерії ризиковості платника податків, а лише дає підстави комісіям головних управлінь ДФС обласного рівня винести відповідного платника податків на розгляд комісії, і лише за результатами проведення засідання Комісії - прийняти рішення про його віднесення до переліку ризикових суб'єктів господарювання.
Отже, податковий орган був зобов'язаний у Квитанції зазначити конкретний вид критерію, який встановлений підпунктом 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку, та відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до ризикових платників. Однак, таких відомостей Квитанція не містить.
Відповідно до пункту 15 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
На підтвердження реальності господарських операцій позивачем надано відповідачу вищевказані письмові пояснення та копії первинних документів. Відповідно до пункту 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідачем не вказано якому саме критерію ризикованості платника податку відповідав позивач, а також не зазначено документів, яких позивачем не було подано контролюючому органу на підтвердження реальності господарських операцій, тому суд дійшов висновку, що прийняті податковим органом рішення про відмову у реєстрації податкових накладних позивача не відповідають вимогам закону.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних. Оскаржене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що міститься, зокрема, у постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17.
Окрім того, суд вважає обґрунтованою позовну вимогу про зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати у день надходження в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні з огляду на наступне.
Згідно п. 201.16. ст. 201 ПК України (в редакції на час вирішення спору), реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 117, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Наведене в сукупності свідчить про наявність правових підстав для зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати у день надходження в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну.
Таким чином позовна вимога про зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №13 від 30.03.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її надходження підлягає задоволенню, оскільки позивачем виконано всі умови, визначені законом щодо такої реєстрації і вчинення такої дії не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати у вигляді судового збору, сплаченого позивачем.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації №1179598/40907579 від 03.06.2019
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №13 від 30.03.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її надходження.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 39462700 за рахунок бюджетних асигнувань на користь приватного підприємства «Маріам Агро» місцезнаходження: 82434, Львівська обл., Стрийський р-н с. Дуліби, вул. Шевченка, буд.133, код ЄДРПОУ 40907579 судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
Стягнути з Державної податкової служби України код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, за рахунок бюджетних асигнувань на користь приватного підприємства «Міріам Агро» місцезнаходження: 82434, Львівська обл., Стрийський р-н с. Дуліби, вул. Шевченка, буд.133 судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 11.11.2019.