справа №1.380.2019.003087
31 жовтня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представників позивача Антонюка І.Б., Назарко А.Р., представника відповідача Стецьків Н.І., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Мисливське господарство «Надбужжя» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування наказів.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мисливське господарство «Надбужжя» (далі - ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя», позивач) 14.06.2019 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ГУ ДФС у Львівській області, відповідач). Позивач, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 27.08.2019 (а.с. 113-122) просить суд визнати протиправними та скасувати накази «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» (код ЄДРПОУ 30947615) від 29.05.2019 №3247, від 30.07.2019 №4547, від 15.08.2019 №4836. Позивач вважає оскаржені накази такими, що видані з порушенням норм чинного законодавства. Станом на дату прийняття наказу №3247 про призначення планової перевірки платника податків (29.05.2019) підприємство відсутнє в річному плані-графіку перевірок на 2019 рік. Вже після звернення до суду з позовом було прийнято та оприлюднено на офіційному веб-сайті ДФС України (14.06.2019) рішення про зміну плану-графіка планових перевірок на 2019 рік шляхом внесення туди ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя». Платник податків стверджує, що контролюючий орган у поточному році не має повноважень коригувати сформований, затверджений та оприлюднений річний план-графік проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків. Звертає увагу на те, що відповідач систематично та свідомо порушує порядок призначення планової перевірки платника податків, оскільки навіть скоригований в червні 2019 року план перевірок передбачав проведення планової перевірки підприємства в червні, а не липні чи серпні 2019 року. При цьому контролюючий орган, призначаючи чергову планову перевірку, не дотримався методичних рекомендацій ДФС України та не скасував свої попередні «нереалізовані» накази, що спричинило ситуацію наявності трьох чинних наказів про призначення планової перевірки платника податків. Звертає увагу суду на те, що при обранні періоду, охопленого перевіркою, контролюючий орган вийшов за межі строків давності, встановлених статтею 102 ПК України. Тому накази від 30.07.2019 №4547 та від 15.08.2019 №4836 також є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою від 16.10.2019 суд замінив відповідача Головне управління ДФС у Львівській області на процесуального правонаступника - Головне управління ДПС у Львівській області.
Відповідач позов не визнає з підстав, викладених у відзивах на позовну заяву та заяву про збільшення позовних вимог (а.с.88-92, 134-142), просить суд відмовити в задоволенні позову ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» в повному обсязі. Представник відповідач зазначає, що при прийнятті наказів відповідач дотримався процедури їх прийняття; правомірно ініціював включення підприємства до плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2019 рік, оскільки платник податків за останні три роки не включався до плану-графіка перевірок та не перевірявся; а наявна оперативна інформація свідчить про можливе ухилення від сплати податків. Вказує, що коригування плану - графіка проведення перевірок передбачено Порядком формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №524 від 02.06.2015 та не заборонено нормами Податкового Кодексу України.
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:
ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» зареєстроване як юридична особа 08.06.2000 року з присвоєнням ідентифікаційного коду 30947615, є платником податків (а.с. 80-82).
ДФС України в грудні 2018 року затвердило план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік та оприлюднило його на офіційному веб-сайті (а.с. 17-50), ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» в цьому плані-графіку відсутнє.
ГУ ДФС у Львівській області листом № 2927/8/14.9-10 від 27.05.2019 скерувало Департаменту аудиту ДФС України проект коригувань плану-графіка проведення документальних планових перевірок у червні 2019 року. Згідно з цим проектом коригувань ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» слід включити до Плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків у червні 2019 року. Як підставу зазначено доповідну записку управління аудиту ГУ ДФС у Львівській області від 24.05.2019 № 303/14.9-17 про наявність оперативної інформації щодо можливого ухилення платника податків від оподаткування із високим і середнім ступенем ризику (а.с. 99-102).
29.05.2019 ГУ ДФС у Львівській області прийняло наказ №3247 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» (а.с. 93), відповідно до якого призначено проведення документальної планової виїзної перевірки ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» за період діяльності з 01.04.2016 по 31.03.2019 щодо дотримання податкового, валютного, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби; перевірка повинна розпочатися з 20.06.2019, тривалістю 10 робочих днів. Як правову підставу прийняття наказу зазначено пп. 20.1.4 п. 20.1 статті 20, пп.75.1.2 п.75.1 статті 75, статті 77, п. 82.1 статті 82 ПК України, а також затверджений ДФС України план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.
ГУ ДФС у Львівській області скерувало ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» повідомлення від 29.05.2019 №270 про проведення з 20.06.2019 документальної планової виїзної перевірки (а.с. 94). Копію цього повідомлення підприємство отримало 04.06.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 95).
Надалі посадові особи контролюючого органу склали акти №667/14.13/30947615 від 20.06.2019 та №668/14.13/30947615 від 21.06.2019 про неможливість проведення перевірки ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» (Львівська область, Золочівський район, село Сасів вул. Шкільна, буд. 10) у зв'язку з відсутністю посадових осіб за місцезнаходженням (а.с. 143, 144).
14.06.2019 на офіційному веб-сайті ДФС України оприлюднено скорегований (на червень 2019 року) План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, відповідно до котрого проведення документальної планової перевірки ТОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» заплановано на червень 2019 року (а.с. 51, 52-76).
Рішення про коригування плану-графіка проведення документальних перевірок на 2019 рік (серед іншого коригування полягало у внесенні до плану - графіку змін шляхом включення до переліку нового платника податків - ТОВ «Мисливське господарство «Надбужжя») прийняте в.о. голови ДФС України 12.06.2019 (а.с.111).
24.06.2019 начальник управління аудиту ГУ ДФС у Львівській області скерував запит оперативному управлінню ГУ ДФС у Львівській області про вжиття заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження посадових осіб ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» (а.с. 145-146, 147).
30.07.2019 ГУ ДФС у Львівській області прийняло наказ №4547 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя», яким призначено проведення документальної планової перевірки платника податків з 30.07.2019 тривалістю 10 календарних днів за період діяльності з 01.04.2016 по 31.03.2019 щодо дотримання податкового, валютного, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби. В пункті 3 цього наказу зазначено, що з огляду на те, що перевірку, призначену наказом ГУ ДФС у Львівській області №3247 від 29.05.2017 не розпочато у зв'язку з відсутністю посадових осіб підприємства за податковою адресою, цей наказ вважати таким, що нереалізований (а.с. 173).
Посадові особи контролюючого органу склали акти №840/14.13/30947615 від 30.07.2019 та №842/14.13/30947615 від 31.07.2019 про неможливість проведення перевірки ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» з огляду на відсутність посадових осіб ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» за податковою адресою (а.с. 150, 151). 31.07.2019 начальник управління аудиту ГУ ДФС у Львівській області скерував запит оперативному управлінню ГУ ДФС у Львівській області про вжиття заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження посадових осіб ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» (а.с. 152-153, 154).
15.08.2019 ГУ ДФС у Львівській області прийняло наказ №4836 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» (код ЄДРПОУ 30947615). Цим наказом призначено проведення документальної планової перевірки ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» з 28.08.2019 тривалістю 10 робочих днів. Означену перевірку призначено за період діяльності з 01.04.2016 по 31.03.2019 з метою дотримання податкового, валютного, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби. В пункту 3 цього наказу зазначено, що призначену наказами ГУ ДФС у Львівській області від 29.05.2019 №3247 та від 30.07.2019 №4547 перевірку ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» не розпочато у зв'язку з відсутністю посадових осіб підприємства за податковою адресою, тому ці накази слід вважати нереалізованими (а.с. 157).
ГУ ДФС у Львівській області скерувало ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» повідомлення №413 від 15.08.2019 про проведення з 28.08.2019 документальної планової виїзної перевірки (а.с. 159).
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до положень ст.ст. 61, 62 ПК України:
- податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
- податковий контроль здійснюється контролюючими органами в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом;
- податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (пп. 62.1.3).
Відповідно до підпункт 20.1.4. п. 20.1. статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Главою 8 ПК України визначені види перевірок контролюючих органів та порядок їх проведення. Відповідно до пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Порядок проведення документальних планових перевірок врегульовано статтею 77 ПК України.
Відповідно до пункту 77.1 статті 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
За визначенням, наведеним в підпункті 14.1.164 пункту 14.1 статті 14 ПК України план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.
Згідно з пунктом 77.2 статті 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац третій пункту 77.2 статті 77 ПК України).
Відповідно до статті 77 розділу ІІ ПК України наказом Міністерства фінансів України №524 від 02.06.2015 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - Порядок №524). Цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік).
Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку №524 річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ ПК України. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.
Згідно з пунктом 2 розділу І Порядку №524 формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку. Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).
Пунктами 3-4 розділу ІІІ Порядку №524 передбачено, що до плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів (пункт 3).
Структурні підрозділи ДФС надають Департаменту аудиту ДФС до 10 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися документальні планові перевірки, аргументовані пропозиції для врахування при формуванні плану-графіка перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об'єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення. Пропозиції структурних підрозділів ДФС направляються Департаментом аудиту ДФС до територіальних органів ДФС для використання при формуванні плану-графіка.
На рівні територіальних органів ДФС за даними інформаційних ресурсів ДФС та з інших джерел з урахуванням вимог пункту 2 цього розділу проводиться додатковий аналіз платників податків, які відібрані за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС та за пропозиціями структурних підрозділів ДФС, щодо їх належності до реального сектору економіки, а також визначаються ризикові контрагенти, у тому числі ті, які знаходяться на обліку в інших територіальних органах ДФС.
При включенні підприємств до плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальним органам ДФС необхідно встановити наявність структурних підрозділів, дочірніх підприємств, що входять до інфраструктури платників податків - головних підприємств, та направити їх переліки не пізніше 25 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, до відповідних територіальних органів ДФС, на обліку в яких знаходяться вказані підрозділи, для організації контрольно-перевірочних заходів, у тому числі шляхом включення їх до плану-графіка (коригування плану-графіка) у періоди, на які заплановані перевірки головних підприємств.
При відборі платника податків до плану-графіка відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Кодексу необхідним є врахування також вимог пункту 102.1 статті 102 розділу ІІ Кодексу в частині граничних термінів проведення перевірки та визначення податкового зобов'язання платника податків, вимог пункту 77.3 статті 77 розділу ІІ Кодексу в частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку на доходи фізичних осіб та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки (пункт 77.4. статті 77 ПК України).
Основні принципи здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності визначено у статті 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2017 № 877-V. Так, відповідно до цієї статі державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, зокрема, рівності прав і законних інтересів усіх суб'єктів господарювання; відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю).
Нормами статті 5 цього Закону визначено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При вирішенні цього спору суд враховує висновки Верховного Суду щодо застосування статті 77 ПК України та Порядку №524, викладені в постанові від 08.10.2019 у справі №826/11217/18:
« […] нормами статті 77 ПК не передбачено коригування (оновлення) вже оприлюдненого плану-графіка, як і не передбачено можливості формування місячних, квартальних чи інших різновидів планів-графіків перевірок щодо дотримання податкового законодавства та не встановлено строки для їх оприлюднення, не закріплено право контролюючого органу на коригування (оновлення) оприлюдненого плану-графіка перевірок.
Як вже зазначено, згідно з Порядком №524 план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового законодавства має бути річним; формування квартального плану-графіка передбачено тільки для проведення перевірок з питань державної митної справи.
Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що включення до затвердженого і оприлюдненого річного плану-графіка проведення перевірок в поточному році інших платників податків не відповідає нормам пункту 77.1 статті 77 ПК. Врегулювання порядку проведення податкових перевірок на рівні закону свідчить, що законодавцем це питання розуміється в контексті гарантій прав платників податків. Ці гарантії однорідні із загальними гарантіями захисту від необмеженого державного контролю. Так, відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Саме як уточнення, виправлення помилки стосовно вже включених до оприлюдненого відповідно до пункту 77.1 статті 77 ПК плану-графіка платників податків слід розуміти можливість оновлення річного плану-графіка у разі його коригування».
При вирішенні цього спору суд керується такими міркуваннями:
Тлумачення наведених вище приписів ст.ст. 20, 62, 75, 77 ПК України з метою їх застосування до спірних правовідносин дозволяє зробити висновок, що територіальний контролюючий орган має повноваження приймати рішення (наказ) про призначення планової перевірки платника податків в 2019 році лише за наявності визначеної законом (ПК України) передумови, а саме - включення ДФС України цього платника податків до плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2019 рік. При цьому план-графік документальних планових перевірок на 2019 рік повинен бути складений та оприлюднений на офіційному веб-сайті ДФС України до 25 грудня 2018 року.
Долучені до матеріалів справи докази підтверджують (а.с. 17-50), що ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» не було включено у сформований, затверджений та оприлюднений на офіційному веб-сайті ДФС України план-графік проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік. Відповідач цю обставину визнає.
Оскільки ГУ ДФС у Львівській області 29.05.2019 прийняло рішення про проведення планової документальної перевірки ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» за відсутності єдиної визначеної законом передумови для прийняття такого рішення, суд визнає наказ №3247 від 29.05.2019 очевидно протиправним, а ефективним способом судового захисту прав платника податків в цій ситуаціє вважає скасування цього правового акта індивідуальної дії. Судячи зі змісту наказів №4547 від 30.07.2019 та №4836 від 15.08.2019, такі є похідними і прийняті контролюючим органом з причини «нереалізованості» наказу №3247 від 29.05.2019, тому ці правові акти індивідуальної дії слід також скасувати.
Оцінюючи аргументи сторін щодо такої підстави для прийняття оскаржених наказів як включення ДФС України платника податків ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2019 року шляхом прийняття 12.06.2019 рішення про його коригування, а також оприлюднення 14.06.2019 «відкоригованого» плану (а.с. 51-76) суд керується такими міркуваннями:
- по-перше, станом на дату прийняття наказу №3247 (29.05.2019) ДФС України ще не прийняло рішення про коригування плану - графіку документальних планових перевірок на 2019 рік та не оприлюднило його на своєму сайті. Тому цей аргумент відповідача не заслуговує на увагу та жодним чином не пояснює підстав прийняття ним рішення про проведення планової документальної перевірки ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» 29.05.2019 (до згаданого «коригування»);
- по-друге, суд враховує згадані вище висновки Верховного Суду щодо застосування статті 77 ПК України та Порядку №524, оскільки повністю поділяє підходи суду касаційної інстанції з цього питання.
Так, загальні засади державного контролю відповідно до Закону №877-V базуються на принципах відкритості, прозорості, плановості й системності. Планові заходи державного контролю здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) у році, що передує плановому, а внесення змін до цих планів не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Проведення перевірок платників податків є одним із шляхів здійснення податкового контролю, при цьому для документальних планових перевірок ПК України передбачає завчасне формування, затвердження та оприлюднення ДФС України річного плану перевірок у році, що передує плановому. Ця вимога запроваджена з 01.01.2017 шляхом прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» 21 грудня 2016 року № 1797-VIII, а отже - законодавець запровадив цю вимогу для покращення інвестиційного клімату в Україні шляхом чіткої регламентації повноважень контролюючих органів для гарантування прав платників податків. В свою чергу норми статті 77 ПК України та Порядку №524 не наділяють контролюючий орган повноваженнями щодо коригування (оновлення) вже сформованого та оприлюдненого плану-графіка проведення документальних планових перевірок шляхом включення до нього нових платників податків.
З огляду на це суд дійшов висновку, що прийняття 12.06.2019 рішення про включення ТзОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» до затвердженого і оприлюдненого в 2018 році плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік не ґрунтується на нормах ПК України та не є законною підставою для призначення планової документальної перевірки цього платника податків.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що накази Головного управління ДФС у Львівській області «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТЗОВ «Мисливське господарство «Надбужжя» (код ЄДРПОУ - 30947615) від 29.05.2019 №3247, від 30.07.2019 №4547, від 15.08.2019 №4836 не відповідають критеріям законності, обґрунтованості, розумності та своєчасності, що визначені частиною другою статті 2 КАС України. Тому суд приймає рішення про скасування цих наказів як протиправних.
Оцінка інших аргументів сторін (щодо застосування статті 102 ПК України тощо) в світлі попередніх висновків суду щодо очевидної протиправності оскаржених рішень суб'єкта владних повноважнь є недоцільною та не впливає на рішення суду по суті спору.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України та враховуючи обґрунтованість позовних вимог суд стягує на користь позивача суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати накази Головного управління ДФС у Львівській області «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТЗОВ “Мисливське господарство «Надбужжя» (код ЄДРПОУ - 30947615) від 29.05.2019 №3247, від 30.07.2019 №4547, від 15.08.2019 №4836.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79003, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35, ідентифікаційний код 43143039) на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Мисливське господарство «Надбужжя» (80713, Львівська область, Золочівський район, село Сасів вул. Шкільна, буд. 10; ідентифікаційний код 30947615) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 5763 (п'ять тисяч сімсот шістдесят три) гривні 00 коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено і підписано 11.11.2019.
Суддя Москаль Р.М.