11 листопада 2019 року м. Кропивницький Справа №340/1737/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області про:
- визнання протиправною бездіяльності Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області щодо розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;
- зобов'язання Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що 03.07.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до Нечаївської сільської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2.0000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована: Нечаївська сільська рада, Компаніївський район, Кіровоградська область. Представник позивача вказує, що на час подання позову відповідь на вказану заяву не надана. Представник позивача зауважує, що проект землеустрою був розроблений за принципом «мовчазної згоди», оскільки в місячний термін заява позивача від 10.04.2019 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не була розглянута. Представник позивача вважає, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст.1861 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому заперечено щодо задоволення позову. Відповідач вказує, що 10.04.2019 р. до відповідача із заявою від імені позивача звернулася ОСОБА_2 , яка на підтвердження своїх повноважень надала копію довіреності від 25.06.2018 р., посвідченої приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Писаковською О.І., якою ОСОБА_3 , який діє від імені ОСОБА_1 на підставі довіреності, посвідченої 24.06.2018 р. приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Писаковською О.І ОСОБА_4 , уповноважив ОСОБА_2 представляти інтереси ОСОБА_1 в будь-яких установах, підприємствах, організаціях з питань, пов'язаних з оформленням земельної ділянки, виготовленням технічної документації, яка знаходиться на території Софіївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області. Відповідач зауважує, що ОСОБА_2 не мала права подавати відповідачу будь-які заяви, замовляти розроблення проекту відведення земельної ділянки та вимагати у відповідача його затвердження. Відповідач зазначив, що до винесення судом ухвали про відкриття провадження у справі, 23.07.2019 р. відбулася сесія Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області на якій прийнято рішення, яким відмовлено у задоволенні заяви позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га пасовища, на території Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області (а.с.79).
У додаткових поясненнях щодо позовних вимог відповідач вказав, що так як заяву від імені позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою подано особою, яка не мала права її подавати, то в цій ситуації неможливо стверджувати, що проект землеустрою був розроблений за принципом мовчазної згоди (а.с.129).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 р. позовну заяву ОСОБА_1 до Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - залишено без руху (а.с.18-19).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.1-2).
Ухвалою від 20.09.2019 р. занесеною до протоколу судового засідання відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду (а.с.140).
В судовому засіданні 20.09.2019 р. представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.136).
Відповідно до ухвали занесеної до протоколу судового засідання від 20.09.2019 р. (а.с.140) подальший розгляд справи проведено у порядку письмового провадження відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ОСОБА_2 як представник ОСОБА_1 звернулася до Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області із заявою від 03.07.2019 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га на території Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області (а.с.15, 28, 80). До заяви додано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки; витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку та копію довіреності (а.с.23, 29-67, 81-119).
Рішенням двадцять шостої сесії Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області від 23.07.2019 р. №310 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у власність ОСОБА_1 » відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею до 2,0000 га пасовища для ведення особистого селянського господарства на території Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, так як подані документи не відповідають вимогам Земельного кодексу України, Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», оскільки заява підписана неповноваженою особою та відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею до 2,0000 га пасовища для ведення особистого селянського господарства на території Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, оскільки заява з додатками про надання дозволу на його розробку (надана сільраді) не відповідає заяві з додатками, які додані до проекту та були підставою для його виготовлення, заява щодо виготовлення проекту землеустрою підписана неповноважною особою (а.с.120).
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
З огляду на ч.2 ст.116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
При цьому відповідно до змісту пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п.«б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Частиною 8 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.
З огляду на ч.9 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
З аналізу зазначених норм судом встановлено, що особа набуває права на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у випадку надання їй такого дозволу або у разі не розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою у місячний строк.
При цьому суд враховує, що затвердженню, в порядку ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, підлягає проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розроблений за наявності правових підстав визначених ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 як представник ОСОБА_1 звернулася до Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області із заявою від 02.04.2019 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га на території Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області (а.с.32, 88).
Листом від 13.05.2019 р.№02-23/150 Нечаївська сільська рада Компаніївського району Кіровоградської області на адвокатський запит ОСОБА_5 (а.с.34-35, 90) повідомила, зокрема, що заява ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на території Нечаївської сільської ради надійшла 10.04.2019 р. та буде розглянута на черговій сесії Нечаївської сільської ради (а.с.36, 91).
Листом від 30.05.2019 р. ОСОБА_2 як представник ОСОБА_1 повідомила голову Нечаївської сільської ради, що відповідно до ст.118 ЗКУ укладено договір на виконання проектно-вишукувальних робіт №52/19 від 21.05.2019 р. з ФОП ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою за адресою: Нечаївська сільська рада, Компаніївський район, Кіровоградська область (за межами населеного пункту), площею 2,0000 га (пасовище), для ведення особистого селянського господарства (а.с.38, 92).
ФОП ОСОБА_6 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) громадянину ОСОБА_1 загальною площею - 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: Кіровоградська область, Компаніївський район, Нечаївська сільська рада (за межами населеного пункту) відповідно до ст.118 Земельного кодексу України та на виконання договору №52/19 від 21.05.2019 р. (а.с.29-67, 85-119).
Тобто поданий на затвердження Нечаївській сільській раді Компаніївського району Кіровоградської області проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) громадянину ОСОБА_1 загальною площею - 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: Кіровоградська область, Компаніївський район. Нечаївська сільська рада (за межами населеного пункту) розроблено відповідно до абз.3 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України (за принципом «мовчазної згоди»), оскільки Нечаївською сільською радою Компаніївського району Кіровоградської області не розглянуто в місячний строк заяву представника ОСОБА_1 . ОСОБА_2 .
Разом з тим, суд враховує, що заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га на території Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області подана від імені ОСОБА_1 його представником ОСОБА_2 . При цьому на підтвердження повноважень представника надано копію довіреності від 25.06.2018 р., посвідченої приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Писаковською О.І. та зареєстрованою в реєстрі за №1026, якою ОСОБА_3 , який діє від імені ОСОБА_1 на підставі довіреності, посвідченої 24.06.2018 р. приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Писаковською О.І. за реєстровим №1017, уповноважив ОСОБА_2 представляти інтереси ОСОБА_1 в усіх без винятку установах, на підприємствах, в організаціях незалежно від їх форми власності та підпорядкування з питань, пов'язаних з оформленням земельної ділянки за ім'я ОСОБА_1 , виготовлення технічної документації, яка знаходиться на території Софіївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області (а.с.62-63, 81, 127).
Отже, за цією довіреністю представник Березовська І.А. в порядку передоручення має повноваження на виконання від імені ОСОБА_1 юридично значимих дій з питань, пов'язаних з оформленням земельної ділянки, яка знаходиться на території Софіївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області. Натомість така довіреність не наділяла ОСОБА_2 правом звернення до відповідача щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га на території Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області.
Оскільки заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га на території Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області від імені ОСОБА_1 подана не повноваженим суб'єктом, то не дотримання відповідачем строку встановленого абз.3 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України не спричинило виникнення права на замовлення розроблення такого проекту за принципом «мовчазної згоди», а тому й відсутні підстави для затвердження такого проекту.
Суд враховує, що на час відкриття провадження у даній справі заява ОСОБА_2 від імені ОСОБА_1 від 03.07.2019 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га на території Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області відповідачем розглянута, у її задоволенні відмовлено рішенням двадцять шостої сесії Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області від 23.07.2019 р. №310 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у власність ОСОБА_1 ».
При цьому суд зауважує, що відповідачем не дотримано строку розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою встановленого ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, однак сам по собі не своєчасний розгляд заяви не порушує прав позивача, зважаючи на відсутність у нього правових підстав для розроблення проекту землеустрою за принципом «мовчазної згоди» та затвердження такого проекту.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області щодо розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність; зобов'язання Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, задоволенню не підлягають.
Беручи до уваги, що у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Нечаївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області (с. Нечаївка, Компаніївський район, Кіровоградська область, вул. Яновського, 1 а, код ЄДРПОУ 04364779) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 11 листопада 2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт