Рішення від 29.10.2019 по справі 917/733/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.10.19 Справа № 917/733/19

за позовною заявою Приватного акціонерного товариства “Гадячгаз” (37300, Полтавська обл., м.Гадяч, вул. Будька, 26 А, ідент. код 05524660)

до відповідача Харковецької сільської ради (37341, Полтавська обл., Гадяцький район, с. Харківці, ідент код. 21051409)

про стягнення 122297, 24 грн.

Суддя Іванко Лідія Андріївна

Секретар судового засідання Ісенко М.В.

Представники:

від позивача: Хоруженко С.В., ордер ПТ № 37 від 11.06.2019 року; Давиденко Ю.В., дов.№ 630/555/06 від 29.05.2019 року

від відповідача: Малініна К.М., дов. від 10.05.2019 року

Приватне акціонерне товариство "Гадячгаз" звернулося до господарського суду Полтавської області з позовною заявою (вх.№ 940/19 від 08.05.2019 року), в якій просить суд стягнути з Харковецької сільської ради 122297,24 грн. вартості необлікованого об"єму природного газу та суму судових витрат.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що його працівниками при перевірці споживача природного газу, що знаходиться за адресою: Полтавська область, Гадяцький район, с.Харківці, вул.Шкільна, 10 (приміщення ДНЗ "Зірочка" Харковецької сільської ради) виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціонований відбір природного газу, опалення приміщення кухні духовою шафою, про що складено Акт про порушення № 15 від 15.02.2019 року.

За результатами розгляду комісією ПАТ "Гадячгаз" акта про порушення № 15 від 05.02.2019 року, Харковецькій сільській раді нарахована та пред"явлена до сплати вартість необлікованого (донарахованого) об"єму природного газу в розмірі 122297,24 грн. Стягнення вказаної суми є предметом спору в даній справі.

Ухвалою господарського суду від 13.05.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 11.06.2019 року та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

10.06.2019 року на адресу суду надійшов відзив (вх.№ 5949) на позовну заяву, в якій відповідач заперечує проти її задоволення.

Так, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до Акту № 15 про виявлення порушень від 15.02.2019 року заступником голови правління-начальником СОГ Давиденко Ю.В. висунуто сумнів у правильній роботі встановленого за адресою: с. Харківці, вул. Шкільна, 10 лічильника газу типу Самгаз BK-G4, зав. № 2801941 з показами 0503846 куб.м з причини зриву або пошкодження пломб газорозподільного підприємства на лічильнику газу або патрубка лічильника. Проте, відповідач зауважує, що позивачем не повідомляється, де саме пошкоджено чи зірвано пломби, коли лічильник газу було опломбовано, у якому саме місці було встановлено пломби (відсутня схема встановлення такої пломби), номери встановлених пломб, що ставить під сумнів наявність опломбування та його пошкодження, а отже і підстави для демонтажу лічильника з метою перевірки.

При цьому, рішення комісії ПАТ "Гадячгаз" з розгляду актів про порушення та проведення експертизи ЗВТ та пломб, оформленого протоколом від 18.02.2019 року вважає неправомірним, оскільки, в порушення вимог п.9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС засідання проведено не в повному складі, за відсутності представників ДП "Полтавастандартметрологія" та сектору НКРЕКП у Полтавській області.

Разом з тим, зазначає, що в акті про порушення від 15.02.2019 року № 15 відсутні вихідні дані, що могли б використовуватися позивачем при розрахунку об"єму природного газу для опалення приміщення кухні духовою шафою, а саме: потужність обладнання, режим роботи.

Крім цього, відповідач вважає необгрунтованим вказаний в акті-розрахунку від 18.02.2019 року період порушення (з 16.08.2018 по 15.02.2019 року).

З огляду на викладені у відзиві заперечення, відповідач просить відмовити ПАТ"Гадячгаз" в задоволенні позовної заяви.

11.06.2019 року в судовому засіданні оголошено перерву до 25.06.2019 року.

Ухвалою господарського суду від 25.06.2019 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 13.08.2019 року.

26.06.2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№ 6614), в якій позивач не погоджується з запереченнями відповідача з огляду на наступне.

Щодо складеного Акту № 15 про демонтаж лічильника зазначає, що відповідачем не оскаржуються метричні показники лічильника природного газу типу Самгаз BK-G4, зав. №2801941, при цьому, зазначаються покази даного лічильника, що виявлені при перевірці комерційного ВОГ 15.02.2019 року та які відповідно на цю дату складали 0503846 куб.м.. Таким чином, на думку позивача, відповідачем підтверджується використання природного газу без укладеного договору на розподіл природного газу.

Згідно до пункту 6 глави 3 розділу І Кодексу ГРМ на підставі укладеного договору розподілу природного газу Оператор ГРМ присвоює споживачу (точці комерційного обліку), у тому числі побутовому споживачу, персональний ЕІС-код суб'єкта ринку природного газу та передає його Оператору ГТС для ідентифікації споживача в інформаційній платформі Оператора ГТС, у тому числі для цілей закріплення споживача в Реєстрі споживачів відповідного постачальника та здійснення оперативних заходів при запровадженні процедури зміни його постачальника.

У зв'язку з використанням природного газу без укладеного договору розподілу природного газу у відповідача відсутній персональний ЕІС-код суб'єкта ринку природного газу, який призначений для уніфікації та однозначної ідентифікації споживача.

З огляду на вимоги, зазначені в главі 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРМ), посилання відповідача на невірність та неправильність складання акту розрахунку необлікованого об'єму природного газу та рахунку на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу вважає безпідставними. Зазначає, що нормами Кодексу ГРМ передбачено донарахування за самим фактом виявленого порушення, в даному випадку використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу, і воно не ставиться у залежність від наявності або відсутності вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців (пункт 2 глави 4 розділ XI Кодексу ГРМ).

З Акту - розрахунку необлікованих об'ємів природного газу від 18.02.2019 року вбачається, що ПАТ “Гадячгаз” було змінено режим нарахування відповідачу відповідно до пункту 2 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, а саме за період з 16.08.2018р. по 15.02.2019р. та нараховано 10 574,4 м. куб. газу. Окрім того, номінальна потужність неопломбованого газоспоживаючого обладнання, використаного при перерахунку становило 1,2 куб м. на год., не опломбоване газове обладнання - плита газова “Електа” 2 шт.

Щодо твердження відповідача про неправомірність засідання комісії ПАТ“Гадячгаз” з розгляду актів про порушення та проведення експертизи ЗВТ та пломб, з посиланням на проведення його не в повному складі, за відсутності представників ДП “Полтавастандартметрологія” та сектору НКРЕКП в Полтавській області позивач зазначає, що вважає його необгрунтованим та таким, що не відповідає вимогам Кодексу ГРМ.

Аргументуючи свої заперечення позивач зазначає, що дане положення Кодексу ГРМ стосується лише проведення експертизи лічильників природного газу, а також суперечить пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, відповідно до якого Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Також, відповідно до абзацу першого пункту 3 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ визначено, що експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Кодексом газорозподільних систем також встановлено, що до складу комісії з проведення експертизи лічильників газу Оператора ГРМ можуть також бути включені й представники від метрологічної організації та територіального органу Регулятора, однак остаточний склад комісії затверджується наказом Оператора ГРМ, а відсутність таких представників, не може бути підставою для не проведення експертизи.

Згідно до пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення, в даному випадку відповідно до наказу від 07.02.2019 року.

Згідно до пункту 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому зазначає: дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України “Про судову експертизу”. Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб'єкта).

При цьому, позивач стверджує, що під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу відповідач не висловив вимоги щодо проведення експертизи ЗВТ суб'єктом судово-експертної діяльності, в зв'язку з чим, лічильник газу було направлено на проведення експертизи лабораторією ПАТ “Гадячгаз”.

09.07.2019 року від представника відповідача надійшли заперечення (вх.№ 7061), в яких позовну заяву ПАТ "Гадячгаз" вважає незаконною, безпідставною та необгрунтованою, в зв"язку з чим, просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Судове засідання, призначене на 13.08.2019 року не відбулось в зв"язку з перебуванням судді на лікарняному.

Ухвалою суду від 20.08.2019 року підготовче засідання у справі призначено на 05.09.2019 року.

Ухвалою суду від 05.09.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.09.2019 року.

Ухвалою суду від 26.09.2019 року судове засідання відкладено на 29.10.2019 року.

В судовому засіданні 29.10.2019 року представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні.

В судовому засіданні 29.10.2019 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, заслухавши пояснення представників сторін, суд, встановив:

Приватне акціонерне товариство “Гадячгаз” здійснює господарську діяльність з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території м. Гадяч та Гадяцького району Полтавської області, на підставі ліцензії № 295537 серії АЕ, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 16 квітня 2015 року.

15.02.2019 року працівниками ПАТ “Гадячгаз” при перевірці споживача природного газу, що знаходиться за адресою: Полтавська обл., Гадяцьки р-н., с. Харківці, вул. Шкільна, 10 (приміщення ДНЗ “Зірочка” Харковецької сільської ради) виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем та складено Акт про порушення № 15 від 15.02.2019 року, за підписами представників оператора ГРМ (ПАТ “Гадячгаз”) та представника споживача ОСОБА_1 .М.

Згідно пункту 2 Акту про порушення встановлено несанкціонований відбір природного газу, опалення приміщення кухні духовою шафою.

Також, було складено Акт № 15 про виявлені порушення від 15.02.2019р. та Акт № 15 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, відповідно до якого лічильник газу заводський номер: 2801941 був демонтований для проведення експертизи лабораторією ПАТ “Гадячгаз”, за адресою: м. Гадяч, вул. Будька, 26А.

Отже, 15.02.2019 року відповідно до Акту № 15 про порушення, в несанкціонованого споживача природного газу, що знаходиться за адресою: Полтавська обл., Гадяцький р-н., с. Харківці, вул. Шкільна, 10 (приміщення ДНЗ “Зірочка” Харковецької сільської ради) було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем.

18.02.2019 року комісією ПАТ “Гадячгаз” з розгляду актів про порушення та проведення експертизи ЗВТ та пломб, в присутності сільського голови Харковецької сільської ради Вакуленка С.В. було розглянуло Акт про порушення № 15 від 15.02.2019 року.

Комісія з розгляду актів про порушення та проведення експертизи ЗВТ задовольнила повністю Акт про порушення № 15 від 15 лютого 2019 року. Вирішено провести нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, відповідно до Кодексу газорозподільних систем та пред'явити до сплати вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Приватне акціонерне товариство “Гадячгаз” відповідно до вимог Кодексу ГРМ, на підставі задоволеного акту про порушення, листом № 335/307/03 від 19.03.2019 року направило на адресу Харковецької сільської ради рахунок № 690 з метою відшкодування необлікованих об'ємів природного газу на суму 122 297,24 грн. та копію акту розрахунку необлікованих об'ємів природного газу.

Станом на дату подання даного позову відповідач не оплатив надісланий позивачем рахунок. За даних обставин, позивач, вважаючи свої права на відшкодування завданих йому збитків, що полягають у несанкціонованому споживанні природного газу за відсутності укладеного договору розподілу природного газу, порушеними, звернувся до суду з позовом про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об"єму природного газу в розмірі 122297,24 грн.

Суд, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходить з наступного.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.

Суб'єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено права та обов'язки споживача. Так, відповідно до частини 2, 3 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний:

1) укласти договір про постачання природного газу;

2) забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів;

3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу;

4) забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу;

5) припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.

Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку природного газу.

Відповідно до п.п. 2, 10 п. 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу», правопорушенням на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; невиконання законних постанов, розпоряджень, наказів, рішень та приписів суб'єктів владних повноважень на ринку природного газу, а також створення перешкод для виконання службових обов'язків посадовими особами таких суб'єктів.

Пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем визначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Згідно пункту 1, 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ, суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498, в порядку, визначеному цим розділом.

Пунктом 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ визначено, що договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, в тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.

Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Так, 15.02.2019 року працівниками ПАТ “Гадячгаз” при перевірці споживача природного газу, що знаходиться за адресою: Полтавська обл., Гадяцьки р-н., с. Харківці, вул. Шкільна АДРЕСА_1 (приміщення ДНЗ “Зірочка” Харковецької сільської ради) виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем та складено Акт про порушення № 15 від 15.02.2019 року, за підписами представників оператора ГРМ (ПАТ “Гадячгаз”) та представника споживача ОСОБА_1 .М.

Згідно пункту 2 Акту про порушення встановлено несанкціонований відбір природного газу, опалення приміщення кухні духовою шафою.

Даний Акт про порушення було підписано представниками ПАТ “Гадячгаз” та представником споживача без зауважень.

18.02.2019 року комісією ПАТ “Гадячгаз” з розгляду актів про порушення та проведення експертизи ЗВТ та пломб, в присутності сільського голови Харковецької сільської ради ОСОБА_2 було розглянуто Акт про порушення № 15 від 15.02.2019 року, про що складено протокол № 15 від 18.02.2019 року.

Комісія ПАТ "Гадячгаз" з розгляду актів про порушення та проведення експертизи ЗВТ та пломб задовольнила повністю Акт про порушення № 15 від 15 лютого 2019 року. Вирішено провести нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, відповідно до Кодексу газорозподільних систем та пред'явити до сплати вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Згідно до п.п. 1,2 п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI Кодексу ГРМ. Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

При цьому, нормами Кодексу ГРМ передбачено донарахування за самим фактом виявленого порушення, в даному випадку, використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу, і воно не ставиться у залежність від наявності або відсутності вини споживача або несанкціонованого споживача у втручання в роботу ЗВТ, а перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців (пункт 2 глави 4 розділ XI Кодексу ГРМ).

З Акту - розрахунку необлікованих об'ємів природного газу від 18.02.2019 року вбачається, що ПАТ «Гадячгаз» нараховано 10 574,4 м. куб. газу за період з 16.08.2018р. по 15.02.2019р. Окрім того, номінальна потужність неопломбованого газоспоживаючого обладнання, використаного при перерахунку становило 1,2 куб м. на год., не опломбоване газове обладнання - плита газова «Електа» 2 шт.

В матеріалах справи відсутні докази визнання неправомірним рішення комісії про задоволення акта про порушення №15 від 15.02.2019 р., за результатами якого складений акт-розрахунок необлікованих об'ємів природного газу від 18.02.2019 року на суму 122297,24 грн.

Рекомендованим листом (вих.№ 335/307/03) позивач 19.03.2019 року направив відповідачу рахунок № 690 на оплату у 10-денний термін вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 122297,24 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Отже, строк виконання відповідачем зобов'язання по оплаті вартості донарахованого позивачем необлікованого об'єму природного газу є таким, що настав.

За приписами статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання.

Згідно зі ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Станом на час вирішення спору відповідач доказів оплати спірної суми вартості необліковного об"єму природного газу суду не надав, доводів позивача щодо факту встановленого ним несанкціонованого відбору природного газу належними та допустимими доказами не спростував. Об"єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу відповідачем в судовому порядку не оскаржувались. Доказів зворотнього матеріали справи не містять.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до ст.ст. 74, 77 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

На підставі ст. 86 Господарського процесуального України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача правомірними та обґрунтованими, у зв'язку з чим, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Крім цього, позивач просить стягнути з відповідача судові витрати. При розподілі судових витрат суд керується наступним.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Щодо відшкодування витрат, пов'язаних з правничою допомогою адвоката, суд зазначає наступне.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

За приписами ч. ч. 1, 2, 3 ст. 126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

У позовній заяві позивач вказував, що попередній розмір судових витрат складає 1921,00 грн. судового збору та очікує понесення витрат на правничу допомогу згідно Договору про надання правової допомоги № 4 від 21.01.2019 року.

В якості доказів понесених витрат на оплату послуг адвоката позивач надав суду:

- копію договору про надання правової допомоги № 4 від 21.01.2019 року, укладеного між позивачем та адвокатом Хоруженко С.Г. (далі - Договір);

- копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 1250 виданого ОСОБА_3 ;

- ордер ПТ № 37 від 11.06.2019 на надання правової допомоги позивачу у Господарському суді Полтавської області;

- акти прийняття-передачі наданих послуг, які підписані адвокатом ОСОБА_3 . та позивачем.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про те, що витрати на оплату професійної правничої допомоги в розмірі 1600,00 грн. підтверджені належними доказами та підлягають відшкодуванню відповідачем.

Керуючись статтями 232-233, 237-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Харковецької сільської ради (37341, Полтавська обл., Гадяцький район, с. Харківці, ідент код. 21051409) на користь Приватного акціонерного товариства «Гадячгаз» (37300, Полтавська обл., м.Гадяч, вул. Будька, 26 А, ідент. код 05524660) 122297,24 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об"єму природного газу, 1921,00 грн. витрат по сплаті судового збору, 1600,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Видати наказ з набранням рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.256 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення складено 08.11.2019 року

Суддя Іванко Л.А.