справа № 1.380.2019.000469
04 листопада 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Кулик С.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Лавровича О.В. ,
представників відповідачів Михайловича А.О., Сабірова Р.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, Національної поліції України про визнання незаконними наказу, рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (надалі - ГУ НП у Львівській області, відповідач 1), Національної поліції України (надалі - НП України, відповідач 2), в якому, згідно з уточненими позовними вимогами просив:
- визнати незаконним наказ ГУ НП у Львівській області № 219 по о/с від 16.03.2017 в частині присвоєння спеціального звання;
- визнати незаконним рішення (бездіяльність) Національної поліції України щодо не поновлення спеціального звання;
- зобов'язати Національну поліцію України присвоїти ОСОБА_1 звання майор поліції та виплатити грошові кошти за спеціальний оклад непоновленого спеціального звання (різницю між окладом рядового та майора) за період з 16.03.2017 по даний час.
Ухвалою від 01.02.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Ухвалою від 12.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
04.03.2019 ГУ НП у Львівській області поданий відзив на позовну заяву ОСОБА_1 (арк. справи 55-56).
15.03.2019 до суду надійшов відзив Національної поліції України на позовну заяву ОСОБА_1 (арк. справи 76-82).
25.03.2019 у підготовчому засіданні суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.06.2019 скасовано ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 про залишення без розгляду позовної заяви у справі № 1.380.2019.000469 та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції. Справа надійшла до Львівського окружного адміністративного суду 11.07.2019.
Згідно з ухвалою суду від 15.07.2019 прийнято до провадження адміністративну справу № 1.380.2019.000469.
05.09.2019 у підготовчому засіданні позивач подав клопотання про витребування доказів (арк. справи 164). Одночасно позивач подав заяву про уточнення позовних вимог (арк. справи 168), згідно з якої уточнив позовні вимоги, а саме пункт 4 позовної заяви просить викласти у такій редакції:
- зобов'язати НП України присвоїти ОСОБА_1 звання майор поліції та зобов'язати ГУ НП у Львівській області виплатити грошові кошти за спеціальний оклад не поновленого спеціального звання (різницю між окладом рядового та майора) за період з 16.03.2017 по даний час;
- в п. 1, 2 позовних вимог уточнити дату наказу: наказ № 219 по о/с від 16.03.2017 ГУ НП у Львівській області.
05.09.2019 у підготовчому засіданні суд постановив ухвалу з питань проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
05.09.2019 суд постановив ухвалу про витребування доказів у ГУ НП у Львівській області.
20.09.2019 до суду від ГУ НП у Львівській області надійшли витребувані судом докази.
Ухвалою суду від 23.09.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач при обґрунтуванні позовних вимог зазначає, що до 06.11.2015 працював на посаді начальника сектора кримінальної міліції в справах дітей Червоноградського міського відділу ГУ МВС у Львівській області. 06.11.2015 такий звільнений з ОВС у зв'язку з скороченням штату. Зазначає, що на момент зі служби в міліції мав спеціальне звання «майор міліції». В подальшому, за результатами конкурсу був призначений на посаду ДОП Червоноградського ВП ГУ НП у Львівській області з спеціальним званням «рядовий поліції» (наказ № 219 по о/с). На думку Позивача, присвоєння йому спеціального звання «рядового», а не «майора» суперечить Закону України «Про Національну поліцію». У зв'язку з цим, вважає наказ в частині присвоєння спеціального звання та рішення Національної поліції України щодо непоновлення спеціального звання протиправними.
Відповідач 1 - ГУ НП у Львівській області подав суду відзив на позовну заяву (арк. справи 55-56). Зазначив, що порядок та умови проходження служби в органах поліції, присвоєння первинних спеціальних звань врегульовані Законом України «Про Національну поліцію» та Порядком присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2016 №177 (далі - Порядок №177). Зазначив, що відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 177 первинні спеціальні звання середнього складу поліції присвоюються особам, уперше прийнятим на службу в поліцію, які не мають військових звань офіцерського складу запасу або спеціальних звань середнього складу інших органів державної влади з призначенням на посаду, після закінчення курсів первинної професійної підготовки (спеціалізації) та оголошуються наказом по особовому складу. Первинні спеціальні звання поліції присвоюються особам, уперше прийнятим або переведеним на службу в поліцію з інших органів державної влади, з наявним військовим або іншим спеціальним званням у порядку переатестування, після закінчення курсів первинної професійної підготовки (спеціалізації). На виконання вказівки Національної поліції України (лист №1053/01/12-2018 від 26.01.2018) працівники поліції (які проходили службу в міліції та були прийняті на службу в установленому законом порядку) визначено проходження стажування, тривалістю не менше трьох місяців на посадах в органах та підрозділах ГУ НП в Донецькій та Луганській областях, відповідно до тих, які вони обіймають за основним місцем служби, згідно з вимогами Положення про організацію післядипломної освіти працівників Національної поліції, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 24.12.2015 №1625, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.01.2016 за №76/28206. Враховуючи викладене, вважає позовні вимоги безпідставними та просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Відповідач 2 - Національна поліція України подала відзив (арк. справи 76-82). Зазначив, що 14.03.2018 на адресу Національної поліції України надходили документи для присвоєння первинного спеціального звання ОСОБА_1 , які за результатами їх перевірки та розгляду 12.04.2018 були поверненні до ГУ НП у Львівській області на доопрацювання для усунення недоліків у зв'язку з відсутністю копії довідки про проходження первинної професійної підготовки та невідповідністю вимогам пункту 4 розділу ІІ Порядку № 177. Повторно матеріали для присвоєння спеціального звання не надходили. Враховуючи наведене, вимога ОСОБА_1 до Національної поліції України є безпідставною, оскільки Національна поліція України не приймала рішення про відмову у присвоєні спеціального звання, а обґрунтовано повернула матеріали на доопрацювання. Враховуючи наведене, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
В судовому засіданні Позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю, просили позов задовольнити.
Представники Відповідачів проти позовних вимог заперечили, просили у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення Позивача, представника позивача та представників відповідачів, дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Відповідно до наказу ГУ МВС у Львівській області від 06.11.2015 № 868о/с «По особовому складу» майора міліції ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України за ст. 64 «г» (через скорочення штатів) (арк. справи 18).
Згідно з наказом ГУ НП у Львівській області від 16.03.2017 № 219 о/с «По особовому складу» призначено ОСОБА_1 , який прибув по заяві, на посаду дільничного офіцера поліції сектору превенції Червоноградського відділу поліції ГУ НП, присвоївши йому спеціальне звання «рядовий поліції» з 16.03.2017 (арк. справи 21).
16.03.2017 Позивачу видане службове посвідчення, у якому зазначено спеціальне звання «рядовий поліції» (арк. справи 12).
В подальшому Позивача було направлено для проходження первинної професійної підготовки поліцейських до ДУ «Волинський навчальний центр підготовки поліцейських».
18.07.2017 наказом ДУ «Волинський навчальний центр підготовки поліцейських» від 18.07.2017 №40 о/с ОСОБА_1 відраховано за фактом проходження первинної професійної підготовки зі складу слухачів.
03.12.2018 Позивач звертався із рапортом до начальника ГУ НП у Львівській області про присвоєння йому спеціального звання - майор поліції.
28.12.2018 ГУНП у Львівській області надало відповідь № Рп - 3352/05/13/3-2018 про результати розгляду рапорта від 03.12.2018, у якій зазначено, що спеціальне звання «майор поліції» буде присвоєно після направлення для проходження стажування до ГУНП у Донецькій та Луганській областях.
При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Спірні правовідносини у вказаній справі регулюються Законом України «Про Національну поліцію» та Порядком присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2016 №177 (далі - Порядок №177).
Види спеціальних звань поліцейських визначені у статті 80 Закону України «Про Національну поліцію».
Так, відповідно до вказаної статті установлюються такі спеціальні звання поліцейських: 1) спеціальні звання молодшого складу: рядовий поліції; капрал поліції; сержант поліції; старший сержант поліції; 2) спеціальні звання середнього складу: молодший лейтенант поліції; лейтенант поліції; старший лейтенант поліції; капітан поліції; майор поліції; підполковник поліції; полковник поліції; 3) спеціальні звання вищого складу поліції: генерал поліції третього рангу; генерал поліції другого рангу; генерал поліції першого рангу.
Відповідно до частини 1 статті 81 Закону України «Про Національну поліцію» первинні звання молодшого складу поліції присвоюються керівниками органів поліції, керівниками навчальних закладів, які здійснюють підготовку поліцейських, та науково-дослідних установ поліції, які приймають рішення про прийняття на службу в поліції, одночасно з рішенням про прийняття на службу та призначення на посаду.
Частиною другою цієї статті передбачено, що первинні спеціальні звання середнього складу поліції присвоює керівник поліції в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до частини 4 статті 81 Закону України «Про Національну поліцію» громадянам, уперше прийнятим на службу в поліції, присвоюється звання рядового поліції, якщо відсутні визначені цим Законом підстави для присвоєння іншого спеціального звання.
Згідно з частиною 8 цієї статті громадяни, які були звільнені зі служби в поліції, під час повторного прийняття на службу присвоюється спеціальне звання поліції, яке вони мали на момент звільнення.
Відповідно до статей 81-85 Закону України «Про Національну поліцію» та з метою визначення порядку присвоєння спеціальних звань поліції, подання матеріалів для їх присвоєння, а також позбавлення спеціальних звань, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2016 № 177 затверджено Порядок присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань (далі - Порядок № 177).
Так, відповідно до пункту 1 Розділу І цього Порядку № 177, визначено умови присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань, перелік необхідних для цього документів та строки їх подання.
Аналізуючи наведені норми законодавства та фактичні обставини справи, суд дійшов таких висновків.
Щодо позовної вимоги «визнати незаконним наказ № 219 по о/с від 16.03.2017 ГУ НП у Львівській області в частині присвоєння спеціального звання», суд зазначає таке.
Позивач наголошував, що на момент звільнення з міліції, у зв'язку з скороченням, мав спеціальне звання - майор міліції.
Тому, при обґрунтуванні вказаної вимоги покликався на пункт 12 Перехідних та Прикінцевих положень та частину 7 статті 81 Закону України «Про Національну поліцію».
Так, відповідно до пункту 12 Перехідних та Прикінцевих положень Закону України «Про Національну поліцію», працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань, зокрема, майор міліції - майор поліції.
Частиною 7 статті 81 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що військовослужбовцям та громадянам, які мають військові або спеціальні звання, класні чини, під час прийняття на службу в поліції присвоюються первинні спеціальні звання поліції, відповідні наявним у них військовим або спеціальним званням, класним чинам, у порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
Проаналізувавши наведене, суд зазначає, що вказана частина 7 статті 81 цього Закону, регулює присвоєння первинних спеціальних звань поліції, що є відповідними наявним у них військовим або спеціальним званням.
Водночас, суд звертає увагу, що спеціальне звання - майор міліції, яке було у Позивача станом на момент звільнення з міліції, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 80 Закону України «Про Національну поліцію» належить до спеціальних звань середнього складу.
Як уже зазначалося раніше, відповідно до частини 2 статті 81 Закону України «Про Національну поліцію» первинні спеціальні звання середнього складу поліції присвоює керівник поліції в Порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку №177, первинні спеціальні звання середнього складу поліції присвоюються особам, уперше прийнятим на службу в поліцію, які не мають військових звань офіцерського складу запасу або спеціальних звань середнього складу інших органів державної влади з призначенням на посаду, після закінчення курсів первинної професійної підготовки (спеціалізації) та оголошуються наказом по особовому складу.
Пунктом 3 Розділу І цього Порядку передбачено, що первинні спеціальні звання поліції присвоюються особам, уперше прийнятим або переведеним на службу в поліцію з інших органів державної влади, з наявним військовим або іншим спеціальним званням у порядку переатестування, після закінчення курсів первинної професійної підготовки (спеціалізації).
Відповідно до частини 5 Розділу І Порядку № 177, первинні спеціальні звання особам, зазначеним у пунктах 2, 3 цього розділу, присвоює Голова Національної поліції України.
Згідно з пунктом 1 Розділу ІІ Порядку №177 визначено, що для присвоєння спеціального звання "полковник поліції", а також первинних спеціальних звань середнього складу поліції, чергових спеціальних звань, за сукупністю строків перебування в спеціальному званні, у порядку переатестування, зарахування на службу в поліції до Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України надсилається подання про присвоєння спеціального звання поліції.
Таким чином, передумовою для присвоєння спеціального звання середнього складу особі, яка вперше прийнята на службу в поліцію, є закінчення курсів первинної професійної підготовки (спеціалізації).
З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 у період з 20.03.2017 по 18.07.2017 проходив первинну професійну підготовку у державній установі «Волинський навчальний центр підготовки поліцейських» (арк. справи 19).
Відповідно до пункту 1 наказу №40 о/с від 18.07.2017 «по особовому складу» відрахований за фактом успішного проходження курсів первинної професійної підготовки з 18.07.2017.
Згідно з пунктом 2 цього наказу, за сумлінне виконання обов'язків, активну участь у діяльності навчального закладу, наполегливість та досягнення високих результатів у навчанні нагороджений почесною грамотою (арк. справи 20).
Отже, лише з 18.07.2017, а саме після проходження Позивачем курсів первинної професійної підготовки, відповідно до пункту 1 Розділу ІІ Порядку №177 були підстави для звернення із поданням про присвоєння ОСОБА_1 спеціального звання середнього складу, до яких належить звання - майор поліції.
Таким чином, суд встановив, що правових підстав для присвоєння Позивачу спеціального звання середнього складу - «майор поліції» на момент прийняття його до поліції, а саме станом на 16.03.2017 не було.
У зв'язку з цим, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні вимоги Позивача щодо визнання незаконним наказу № 219 по о/с від 16.03.2017 ГУ НП у Львівській області в частині присвоєння спеціального звання, з огляду на її необґрунтованість.
Щодо вимоги «визнати незаконним рішення (бездіяльність) Національної поліції України щодо непоновлення спеціального звання», суд зазначає таке.
Суд встановив, що 14.03.2018 до Національної поліції України від ГУ НП у Львівській області надходили матеріали для присвоєння первинного спеціального звання ОСОБА_1 .
В матеріалах справи міститься подання від 02.03.2018 про присвоєння ОСОБА_1 спеціального звання поліції «майор поліції» (арк. справи 182).
Як видно з листа Національної поліції України від 11.04.2018 №1854/12/1/3/01-2018 (арк. справи 181) вищевказані матеріали були повернуті на адресу управління кадрового забезпечення ГУНП у Львівській області для доопрацювання.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для повернення матеріалів була відсутність довідки про проходження Позивачем первинної професійної підготовки, наявність якої передбачена пунктом 4 розділу ІІ Порядку № 177.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість вимоги Позивача щодо визнання незаконним рішення Національної поліції України щодо непоновлення спеціального звання, оскільки Національна поліція України рішення по суті звернення про призначення ОСОБА_1 спеціального звання середнього складу не приймала, а лише повернула матеріали на доопрацювання.
Крім того, суд звертає увагу, що Позивачем не обґрунтовано в чому полягала бездіяльність Національної поліції України щодо непоновлення Позивачу спеціального звання.
Як уже зазначалося, підставою для присвоєння первинних спеціальних звань середнього складу поліції, чергових спеціальних звань є скерування до Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України подання про присвоєння спеціального звання поліції.
Представник Національної поліції України зазначав, що після повернення неналежно оформлених матеріалів, повторно до Національної поліції України матеріали про присвоєння ОСОБА_1 спеціального звання «майор поліції» не надходили.
Отже, без скерування належно оформленого подання та долучення необхідних документів до Національної поліції України відсутні підстави для призначення Позивачу спеціального звання середнього складу - «майор поліції».
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання Національну поліцію України присвоїти таке звання.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні вказаних позовних вимог повністю.
Суд також відмовляє у задоволенні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання ГУ НП у Львівській області виплатити грошові кошти за спеціальний оклад непоновленого спеціального звання (різницю між окладом рядового та майора) за період з 16.03.2017 по даний час, оскільки така є похідною від попередніх позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За результатами розгляду справи, суд встановив відсутність правових підстав для присвоєння Позивачу спеціального звання середнього складу - «майор поліції» на момент прийняття його до поліції 16.03.2017, оскільки таке право він набув після проходження стажування в ДУ «Волинський навчальний центр підготовки поліцейських».
Крім того, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні вимоги про визнання незаконним рішення Національної поліції України щодо непоновлення спеціального звання, адже рішення по суті подання не виносилося, оскільки документи були повернуті в ГУ НП у Львівській області для доопрацювання.
Водночас, суд звертає увагу на те, що Позивачем не оскаржуються дії чи бездіяльність ГУ НП у Львівській області щодо підготовки документів для присвоєння йому спеціального звання «майор поліції».
Враховуючи наведене, відсутні підстави для задоволення решти вимог, оскільки такі є похідними від попередніх.
Тому, враховуючи межі позовних вимог та обраний Позивачем спосіб захисту порушеного права, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, Національної поліції України про визнання незаконними наказу, рішення та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до положень статті 139 КАС України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні адміністративного ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, Національної поліції України про визнання незаконними наказу, рішення та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне рішення складено та підписано 08.11.2019.
Суддя Мричко Н.І.