Іменем України
08 листопада 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4366/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просив:
-скасувати рішення Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 22.03.2019 № 1121/02-2-17к про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
-зобов'язати Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 14.03.2019 та зарахувати до пільгового стажу період роботи з 03.01.1996 по 21.03.2000 (а.с.3-8).
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що рішенням Рубіжанським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду Луганської області від 22 березня 2019 року за №1121/02-2-17к, яке позивач отримала 05.04.2019, їй було відмовлено у призначені пенсії.
Підставою для відмови стало не зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 03.01.1996 про 21.03.2000 в Шахтопрохідницькому управлінні №4 «Тресту Луганськшахтопрохідка», яке знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. Новосьолова, 2 «а», оскільки неможливо здійснити перевірку достовірності інформації, наведеної в довідці про стаж роботи від 16.01.2019 № 68 з причин знаходження архівів підприємств, що їх видали на території непідконтрольній українській владі.
Позивач зазначив, що разом із трудовою книжкою нею було також надано відповідні довідки.
Крім того, вказує, що всі відповідні записи, які дають право позивачу на оформлення пільгової пенсії, в трудовій книжці наявні, тому відповідач повинен був призначити пенсію з 09.10.2018.
На підставі викладеного, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги не визнав, до відділу діловодства та обліку звернення громадян 06.11.2019 надав відзив на позовну заяву від 30.10.2019 №19178/07, в якому зазначив наступне (а.с.110-116).
14.03.2019 позивач звернувся до Кремінського відділу обслуговування громадян Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV. Заяву та документи прийнято 14.03.2019. Під час звернення за призначенням пенсії позивач надала відповідачу необхідні документи, однак оригінал трудової книжки не надала. У зв'язку з відсутності трудової книжки заяву розглянуто на підставі наданих позивачем документів.
Відповідно до розрахунку стажу загальний стаж позивача складає 30 років 04 місяці 28 днів, пільговий стаж складає 09 років 04 місяці 00 днів за списком № 2.
Рішенням відповідача від 22.03.2019 № 1121/02-2-17к відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону № 1058-ІV. Прийняте рішення обґрунтовано відсутністю необхідного пільгового стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2.
До пільгового стажу не зараховано періоди роботи у Шахтопрохідницькому управлінні № 4 «Тресту Луганськшахтопрохідка» з 03.01.1996 по 21.03.2000 через відсутність можливості проведення перевірки наданих позивачем: довідки про пільговий характер роботи від 24.11.2013 № 11/175, довідки про заробітну плату від 24.11.2013 № 11/174, наказ від 28.08.1998 № 98, виданих ПАТ «Трест Луганськшахтопрохідка» щодо обґрунтованості їх видачі та достовірності поданих відомостей про позивача, оскільки вказане підприємство знаходиться за адресою: вул. Новосьолова, 2 «а», м. Луганськ.
Відповідно до Переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085, м. Луганськ знаходяться на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у тому числі органи Пенсійного фонду України. З урахуванням зазначеного відповідач не мав можливості виконати вимоги п. 3 ст. 44 Закону № 1058-ІV, ч. 1 ст. 101 Закону № 1788 та п.п. 3 пункту 4.2 Порядку № 22-1 щодо перевірки обґрунтованості видачі довідки про пільговий характер роботи від 24.11.2013 № 11/175, довідки про заробітну плату від 24.11.2013 № 11/174, наказ від 28.08.1998 № 98, виданих ПАТ «Трест Луганськшахтопрохідка». Таким чином, зазначений вище період роботи не враховано ні до загального стажу, ні до пільгового стажу, що з огляду на приписи п.п. 2 п. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV є недостатнім для призначення пенсії на пільгових умовах, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Враховуючи викладене, відповідач зазначає, що у позивача недостатньо документально підтвердженого пільгового стажу, а тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою від 09.10.2019 відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.1).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 14.10.1996 Лисичанським МВ УМВС України у Луганській області, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.19-10,11).
14.03.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив призначити пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, надав відповідні документи, а саме документи про стаж №№9,196,39,22,7,8/02-12 (а.с.117).
22.03.2019 за №1121/02-2-17к відповідачем винесено рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Загальний страховий стаж становить 30 років 04 місяці 28 днів.
Через відсутність можливості проведення перевірки факту пільгової роботи ОСОБА_1 з 03.01.1996 по 21.03.2000 у Шахтопрохідницькому управлінні №4 «Тресту Луганськшахтопрохідка», яке знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул . Новосьолова, 2 «а», зазначений вище період роботи не враховано ні до загального, ні до пільгового стажу (а.с.54-55).
Дослідженням копії трудової книжки позивача АТ-ІІІ №4016708 судом встановлено, що в ній наявні такі записи:
-з 01.09.1982 по 15.07.1985 навчалась в СПТУ №55 м.Привілля» (диплом № НОМЕР_3 );
-з 23.07.1985 прийнята на завод монтажником (наказ №102-к від 23.07.1985);
-з 05.02.1986 переведена у відділення 42 (наказ №19к від 05.02.1986);
-з 01.08.1987 присвоєно 3 розряд контролера (Р61-200787);
-з 01.08.1988 установлено посаду контролера 3 розряду (наказ №487М від 22.07.1988);
-з 01.01.1993 переведена контролером 3 розряду (наказ №191 від 05.02.1993);
-з 28.09.1995 звільнена за власним бажанням (наказ №111к від 28.09.1995);
-з 11.10.1995 прийнята в Шахтопрохіднницькому управлінні №4 «Тресту Луганськшахтопрохідка» (наказ №174к від 11.10.1995);
-з 03.01.1996 переведена на посаду стволової зайнятої на поверхні в Шахтопрохідницькому управлінні №4 «Трест Луганськшахтопрохідка» (наказ від 03.01.96 року №1к);
-з 21.03.2000 звільнена за ст.38 КЗпП України за власним бажанням;
-з 13.04.2000 призначена допомога по безробіттю (наказ від 13.04.2000 року №5732);
-з 17.01.2001 припинено виплату допомоги по безробіттю (Наказ №928 від 17.01.2001);
-з 18.01.2001 прийнята на посаду молодшої палатної сестри психіатричного відділення Лисичанської психіатричної лікарні №4 (наказ від 18.01.2000 року №8);
-з 03.04.2001 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах Список №2 (наказ №35 від 03.04.2001);
-з 13.08.2001 звільнена за ст.38 КЗпП України (у зв'язку зі зміною місця проживання) (Наказ №66 від 13.08.2001);
-з 10.09.2001 прийнята на посаду робочої виробничої бані ДВАТ Шахта «Білицька» Державної холдингової компанії «Добропіллявугілля» (наказ №111-к від 10.09.2001);
-01.04.2003 ДВАТ Шахта «Білицька» Державної холдингової компанії «Добропіллявугілля» реорганізовано у відокремлений підрозділ «Шахта Білицька» ДП «Добропіллявугілля» (Наказ №2 від 01.04.2003);
-з 01.01.2005 відокремлений підрозділ «Шахта Білицька» ДП «Добропіллявугілля» реорганізовано та створено відокремлений підрозділ «Шахта Білицька» Добропільського територіального управління державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (Наказ №27 від 22.12.2004);
-з 06.06.2005 ВП «Шахта «Білицька» приєднано до складу ДП «Добропіллявугілля» шляхом виділення із складу ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» (Наказ №237 від 26.05.2005);
-з 18.08.2008 звільнена за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (Наказ №97к від 18.08.2008 року);
-з 21.01.2010 прийнята на посаду учня гірника. ВП «Шахта ім.Г.Г.Капустіна» ВАТ «Лисичанськвугілля» (Наказ №18к від 21.01.2010);
-14.10.2009 на підставі Наказу №940 від 14.10.2009 «Про атестацію робочих місць підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за Списком №2, розділ 1, підрозділ 1;
-з 04.02.2010 переведена учнем машиніста конвеєра (Наказ №38к від 04.02.2010);
-з 14.04.2010 присвоєно другий розряд машиніста (Наказ №122к від 14.04.2010).
-з 10.10.2014 на підставі Наказу №1240 від 10.10.2014 «Про атестацію робочих місць підтверджено право на пільгову пенсію за Списком №2, розділ 1, підрозділ 1 (а.с.23-35).
- з 01.10.2016 переведена машиністом конвеєра третього розряду;
-з 18.11.2016 переведена машиністом конвеєра другого розряду;
-07.11.2017 переведена машиністом конвеєра третього розряду (а.с.23-35).
Також, в матеріалах справи наявні наступні документи, що враховуються при призначенні пенсії:
-довідка про заробітну плату для обчислення пенсії №11/173 від 24.11.2013 Публічного Акціонерного Товариства «Трест Луганськшахтопроходка» (а.с.126);
-довідка про заробітну плату для обчислення пенсії №11/174 від 24.11.2013. Публічного Акціонерного Товариства «Трест Луганськшахтопроходка» (а.с.128);
-довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №11/175 від 24.11.2013 Публічного Акціонерного Товариства «Трест Луганськшахтопроходка» (Зворотній бік а.с.125);
-наказ №98 від 25.08.1998 «Про атестацію робочих місць за умовами праці» Публічного Акціонерного Товариства «Трест Луганськшахтопроходка» (а.с.127);
-додаток №1 до Наказу №98 від 25.08.1998, де у п.1.3. зазначено посаду «Стволові, зайняті на поверхні», розділ №1, код 2010100а-18850 (зворотній бік а.с.126);
-довідка №8/02-12 від 26.02.2019 з Лисичанського міського центру зайнятості (а.с.36);
-довідка №10 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана Відокремленим підрозділом «Шахта ім.Г.Г. Капустіна» ПАТ «Лисичанськвугілля» (а.с.37);
-виписка з Наказу №1418 від 27.12.2004 про проведення атестації робочих місць (а.с.38);
-виписка з наказу №940 від 14.10.2009 про проведення атестації робочих місць (а.с.39);
-виписка з наказу №1240 від 10.10.2014 про проведення атестації робочих місць (а.с.40);
-повідомлення Головного управління праці та соціального захисту населення від 29.08.2005 №11/3774-33 про підтвердження того, що атестація проведена у відповідності до Методичних рекомендацій затверджених Постановою КМУ №41 від 01.09.1992 (а.с.41);
-повідомлення Головного управління праці та соціального захисту населення про підтвердження того, що атестація робочих місць за Наказом №940 від 14.10.2009, проведена у відповідності до Методичних рекомендацій затверджених Постановою КМУ №41 від 01.09.1992 (а.с.42);
-повідомлення Головного управління праці та соціального захисту населення про підтвердження того, що атестація робочих місць за Наказом №1240 від 10.10.2014, проведена у відповідності до Методичних рекомендацій затверджених Постановою КМУ №41 від 01.09.1992 (а.с.43);
-довідка про перейменування шахти «Привольнянська-Північна» та ПАТ «Лисичанськвугілля» (а.с.44);
-довідка №67 про те, що позивач працює на ВП «шахті ім. Г.Г. Капустіна» з 21.01.2010 по теперішній час (а.с.45);
-витяг з Державного реєстру актів цивільного стану (а.с.46);
-свідоцтво про народження дитини (а.с.47);
-довідка з ДТЄК №7 від 16.01.2019 (а.с.48);
-довідка №9 від 17.01.2019 з Привільського заводу «Електроприлад» (а.с.49);
-довідка про перейменування організації п/я 409 у Харківський приборобудівний завод ХПЗ ім.Т.Г. Шевченко (а.с.50);
-архівна довідка №22 від 18.02.2019, видана ДПТНЗ «Привільський Професійний ліцей» (а.с.51).
Крім того, в матеріалах справи наявні індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 за період з 1998 по 2018 роки (а.с.122-125).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, відзив та пояснення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
-заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
-заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
-органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.п.2 п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно зі статтею 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів про призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи в трудовій книжці та в тих випадках, коли такий пільговий стаж виник до 21 серпня 1992 року. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці.
При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Дослідженням трудової книжки позивача встановлено, що у ній наявні всі необхідні записи щодо періоду роботи позивача з 03.01.1996 по 21.03.2000 в Шахтопрохідницькому управлінні №4 «Тресту Луганськшахтопрохідка», яке знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. Новосьолова, 2 «а» (а.с.26).
Записи у трудовій книжці проведено у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.
Крім того, позивачем надані уточнюючі довідки підприємств, що також підтверджують його роботу за спірний період з 03.01.1996 по 21.03.2000 в Шахтопрохідницькому управлінні №4 «Тресту Луганськшахтопрохідка», а саме довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №11/173 від 24.11.2013 Публічного Акціонерного Товариства «Трест Луганськшахтопроходка» (а.с.126); довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №11/174 від 24.11.2013. Публічного Акціонерного Товариства «Трест Луганськшахтопроходка» (а.с.128); довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №11/175 від 24.11.2013 Публічного Акціонерного Товариства «Трест Луганськшахтопроходка» (Зворотній бік а.с.125); наказ №98 від 25.08.1998 «Про атестацію робочих місць за умовами праці» Публічного Акціонерного Товариства «Трест Луганськшахтопроходка» (а.с.127); додаток №1 до Наказу №98 від 25.08.1998, де у п.1.3. зазначено посаду «Стволові, зайняті на поверхні», розділ №1, код 2010100а-18850 (зворотній бік а.с.126).
Отже, позивач надав повний пакет документів, який необхідно для зарахування періоду роботи з 03.01.1996 по 21.03.2000 в Шахтопрохідницькому управлінні №4 «Тресту Луганськшахтопрохідка» як до загального, так і до спеціального стажу, що у сукупності надає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Щодо твердження відповідача про те, що зарахувати періоди роботи у Шахтопрохідницькому управлінні №4 «Тресту Луганськшахтопрохідка» з 03.01.1996 по 21.03.2000 неможливо через відсутність можливості проведення зустрічної перевірки обґрунтованості зазначених вище довідок, оскільки підприємство знаходиться у м.Луганськ, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи довідки №11/173 від 24.11.2013, №11/174 від 24.11.2013 та №11/175 від 24.11.2013, видані Публічним Акціонерним Товариством «Трест Луганськшахтопроходка» в 2013 році та станом на дату видачі довідок здійснювало свою діяльність згідно чинного законодавства України. Отже, ці довідки не викликають сумніву в їх достовірності та мають всю вичерпну інформацію необхідну для призначення пенсії на пільгових умовах.
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 07.02.2008, пункт 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19.10.2004, пункт 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13.01.2011, пункт 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30.10.2014 тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Щодо проведення зустрічної перевірки обґрунтованості зазначених довідок, оскільки підприємство знаходиться у м.Луганськ, суд зазначає, що позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.
Відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
У зв'язку з чим суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у державі, не зарахування періодів роботи позивача у Шахтопрохідницькому управлінні №4 «Тресту Луганськшахтопрохідка» з 03.01.1996 по 21.03.2000, лише з тих підстав, що вищевказане підприємство знаходиться у м.Луганськ, яке розташоване на непідконтрольній українській владі території, є таким, що перешкоджають фізичній особі у реалізації його права на отримання пенсії. А відмова відповідача у призначенні пенсії на пільгових умовах не є пропорційною меті, якої намагався досягти відповідач цією відмовою та така відмова порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем прийнято рішення від 22.03.2019 за №1121/02-2-17к про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" протиправно, відповідно вказане рішення підлягає скасуванню.
Щодо доводів відповідача, що позивачем не було надано оригіналу трудової книжки, суд звертає увагу, що як вбачається з трудової книжки позивач є особою, яка працює, у ВП «Шахта ім.Г.Г. Капустіна» Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», що підтверджується засвідченням копії старшого інспектора відділу Кадрів Бурлуцької С. Вказані обставини підтверджуються тим, що оригінал трудової книжки знаходиться у ВП «Шахта ім.Г.Г. Капустіна» Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», а тому позивач фактично не мав можливості надати оригінал трудової книжки відповідачу.
Таким чином, позивач надав відповідачу інші документи, які видані за місцем роботи у спірний період.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 14.03.2019 та зарахувати до пільгового стажу період роботи з 03.01.1996 по 21.03.2000, суд зазначає наступне.
З практики Європейського суду слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень Пенсійного органу на прийняття рішення, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 березня 2019 року, зареєстровану за № 1991, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн (а.с.2).
Оскільки рішення прийнято на користь позивача, то судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Викладені з цього приводу заперечення відповідача суд вважає неприйнятними, оскільки відшкодування понесених судових витрат не ставиться в залежність наявності або відсутності на це коштів у сторони, з якої присуджується таке відшкодування.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 22 березня 2019 року №1121/02-2-17к про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (93009, Луганська область, м.Рубіжне, вул.Студентська, буд.35А, код ЄДРПОУ 41245565) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) від 14 березня 2019 року, зареєстровану за № 1991, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (93009, Луганська область, м.Рубіжне, вул.Студентська, буд.35А, код ЄДРПОУ 41245565) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова