Рішення від 06.11.2019 по справі 361/956/19

Справа № 361/956/19

Провадження № 2/361/1757/19

06.11.2019

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

06 листопада 2019 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

судді - Сердинського В.С.

при секретарі - Мищенко С.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів,

установив:

Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області звернулося з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів.

Позивач зазначав, що в результаті проведеної державним соціальним інспектором Управління звірки повноти та достовірності інформації на призначення житлових субсидій, був виявлений факт надміру виплачених державних коштів за період з травня 2016 року по лютий 2018 року.

Відповідно до копій документів, доданих до позовної заяви, підтверджується, що 27.04.2015 р. до Управління звернулася ОСОБА_1 з заявою про призначення їй житлової субсидії.

На підставі поданої заяви та доданих документів їй, з урахуванням усіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 , була призначена житлова субсидія з квітня 2015 року по лютий 2018 року в порядку, встановленому відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.

Згідно п.3 Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад.

У результаті проведеної державним соціальним інспектором звірки повноти та достовірності інформації на призначення житлових субсидій було виявлено, що відповідач подав недостовірну інформацію про факт проживання за адресою іншої сім'ї, що складається з п'яти осіб, яка також звернулася до Управління за призначенням соціальних виплат.

Факт підтвердження оренди житла по АДРЕСА_1 зазначено в актах обстеження матеріально-побутових умов проживання внутрішньо переміщеної сім'ї ОСОБА_2 та засвідчено підписом орендаря та сусідів ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ) та ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 .

Відповідно до актів обстеження, сім'я ОСОБА_2 орендує дане житло з 17 квітня 2016 року та самостійно сплачують за комунальні послуги, на які, в свою чергу, ОСОБА_1 була нарахована субсидія.

Відповідач, при заповненні декларації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій» від 28.02.2015 р. №106 була повідомлена, що в разі подання нею в неповному обсязі, наданні недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані або фактично проживають у житловому приміщенні, їх доходи та витрати, їй буде припинено надання субсидії та повернуто надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Листом від 28.03.2018 р. № 01-12/2267 ОСОБА_1 було відправлено повідомлення про припинення надання та повернення неправомірно виплаченої житлової субсидії у розмірі 31149 грн. 02 коп. шляхом перерахування на рахунки управління, як передбачено п. 20 Положення.

Відповідач підписала договір про повернення коштів позивачу, але фактично відмовилася у добровільному порядку їх повертати.

Посилаючись на викладене, позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені державні кошти в сумі 31149 грн. 02 коп., щодо виплаченої субсидії за споживання: електроенергії на р/р НОМЕР_1 - 3380,54 грн.; природного газу на р/р НОМЕР_4 - 25613,95 грн.; водопостачання і водовідведення на р/р НОМЕР_5 - 2154,53 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн.

В судове засідання представник позивача Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області Фрунзе Т.В. не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, направила до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала, просила про їх задоволення в повному обсязі.

В судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином через оголошення на офіційному веб-сайті Броварського міськрайонного суду Київської області на офіційному веб-порталі «Судова влада України».

Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Судом встановлено, що 27 квітня 2015 року до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області звернулася відповідач ОСОБА_1 із заявою про призначення їй житлової субсидії (а.с.6).

Відповідно до довідки Броварського районного відділу Управління ДМС України в Київській області №1895 від 06 травня 2015 року, за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані: відповідач ОСОБА_1 - власник, ОСОБА_5 - чоловік, ОСОБА_6 - дочка, ОСОБА_7 - онук, ОСОБА_8 - онука (а.с.17).

На підставі поданої заяви та доданих документів відповідачу ОСОБА_1 , з урахуванням усіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 , була призначена житлова субсидія з квітня 2015 року по лютий 2018 року в порядку, встановленому відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення) (а.с.7-10).

Право на призначення субсидії мають сім'ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання з урахуванням пільг перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

Забезпечення соціального захисту малозабезпечених сімей в Україні в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги здійснюється шляхом надання родинам, які потребують державної соціальної допомоги у вигляді щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання.

Згідно п. 3 Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад.

Відповідно до актів обстеження матеріально-побутових умов проживання від 26.08.2016 р. та №118 від 12.02.2018 р., від 20.03.2018 р., встановлено, що субсидована житлова площа за адресою: АДРЕСА_1 , здається в найм. Фактично за вказаною адресою з 17 квітня 2016 року проживає внутрішньо переміщена сім'я ОСОБА_2 (а.с.11-14).

Згідно розрахунку від 15 березня 2018 року, розмір призначеної субсидії з травня 2016 року по лютий 2018 року становить: 2154,53 грн. - КП «Броваритепловодоенергія», 25613,95 грн. - ТОВ «Київоблгаз Збут», 3380,54 грн. - Броварський РЕМ. Загальна сума боргу становить 31149,02 грн. (а.с.15).

28 березня 2018 року Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області звернулося до відповідача ОСОБА_1 з повідомленням №01-12/2267 про припинення надання та повернення житлової субсидії та повернення безпідставно виплачених коштів в сумі 31149,02 грн. (а.с.18-19).

24 квітня 2018 року між позивачем Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області та відповідачем ОСОБА_1 було укладено договір №11 про повернення в 12-ти місячний термін з дня підписання договору коштів в розмірі 31149,02 грн. (а.с.20-21).

На момент звернення позивача з даним позовом до суду, надміру виплачені грошові кошти відповідачем не повернуто.

Згідно з п.14 Положенням, громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово- комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.

Відповідно до п.1 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 р. № 39/283/90/5 «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» зі змінами від 26.08.2014 р., повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: - виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

Відповідно до п. 20 вищезазначеного Положення, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, субсидія припиняється у випадку, коли під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї державним соціальним інспектором з'ясовано, що будь-хто із складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно, здає у найм (оренду) житлове приміщення (будинок) або його частину.

Згідно з частиною першою статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч.ч.1,5 ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно ч.ч.1,2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі та стягненню із відповідача надміру виплачених державних грошових коштів у розмірі 31149,02 грн.

Крім того, керуючись ст.141 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути із відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн.

Керуючись п. 2 Наказу від 29.12.1997р. № 39/283/90/5 «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», ст.ст. 1212, 1215, 1166 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 76, 80, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 282-283 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , на рахунки Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (МФО 820172, код ЄДРПОУ 13193637), надміру виплачені державні кошти в сумі 31149 (тридцять одна тисяча сто сорок дев'ять) грн. 02 коп. щодо виплаченої субсидії за споживання: - електроенергії на р/р НОМЕР_1 в розмірі 3380 (три тисячі триста вісімдесят) грн. 54 коп.; - природного газу на р/р НОМЕР_4 в розмірі 25613 (двадцять п'ять тисяч шістсот тринадцять) грн. 95 коп.; - водопостачання і водовідведення на р/р НОМЕР_5 в розмірі 2154 (дві тисячі сто п'ятдесят чотири) грн. 53 коп.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193637, р/р НОМЕР_3 ) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивачем рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя В. С. Сердинський