Постанова від 29.10.2019 по справі 160/3058/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2019 року м. Дніпросправа № 160/3058/19

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,

за участю секретаря судового засідання Іотової А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 травня 2019 р. (суддя Озерянська С.І.) в адміністративній справі №160/3058/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет" до Офісу великих платників податків ДФС, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет" звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001784619, прийняте 25.03.2019 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби, яким застосовано суму штрафних санкцій (фінансових) санкцій у розмірі 221840,80 грн. за порушення пункту 53 розділу У "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148 із змінами та доповненнями. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав про помилковість висновків, викладених в акті фактичної перевірки, щодо перевищення ліміту готівки в касі. Готівка у сумі 110 920,04 грн., яка була у касі позивача 01.07.2018, не вважалась понадлімітною, оскільки надійшла до каси у вихідний день - 01.07.2018 та була здана до обслуговуючих банків наступного робочого дня банку, що узгоджується із частиною 1 пункту 54 Положення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 травня 2019 р., ухваленим за результатами розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржене рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, відмовивши ТОВ «АТБ-маркет» у задоволенні позову. Апелянт вказує на те, що 01 липня 2018 р. ліміт залишку готівки в касі позивача вважався нульовим, оскільки наказів про встановлення ліміту залишку готівки, зокрема на 01 липня 2018 р., не приймалось. Згідно наданої копії аркушу касової книги за 01 липня 2018 р., залишок готівкової виручки, яка знаходилась з касі підприємства на кінець робочого дня, складала 110 920,04 грн., і ця сума є понадлімітною.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, оскаржене рішення суду першої інстанції без змін, як законне та обгрунтоване.

У судовому засіданні представник скаржника підтримав вимоги та доводи апеляційної скарги. Представник позивача вказав на те, що на підприємстві до 02.07.2018 діяв наказ № 1/Л, яким встановлено ліміт залишку готівкових коштів в касі, який на день перевірки не було перевищено.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини:

У період з 20.02.2019 по 01.03.2019 на підставі наказу від 15.02.2019 №317 службовими особами Головного управління ДФС у Миколаївській області проведено фактичну перевірку магазину ТОВ “АТБ-Маркет”, розташованого за адресою: пр. Героїв України, 91/1, Центральний район, м. Миколаїв, з питання дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, виробництва та обігу підакцизних товарів. За результатами перевірки було складено Акт від 01.03.2019 №0052/14/29/14/30487219. На підставі Акту перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 25.03.2019 № 0001784619, яким позивачу на підставі абзацу 2 статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” нараховано штрафні санкції в сумі 221 840,08 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність спірного податкового повідомлення-рішення.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне:

Відповідно до підпункту 16 пункту 3 розділу I Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 року № 148 (далі - Положення), ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) - це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.

Згідно з пунктом 4 розділу ІІ Положення, суб'єкти господарювання, які відкрили поточні рахунки в банках і зберігають на цих рахунках свої кошти, здійснюють розрахунки за своїми грошовими зобов'язаннями, що виникають у господарських відносинах, у безготівковій формі, а також у готівковій формі з дотриманням обмежень та в порядку, установленому законодавством України.

Пунктами 14, 15 розділу ІІ Положення встановлено, що установа/підприємство, що здійснює операції з готівкою в національній валюті, ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) установлює, виходячи з потреби прискорення обігу готівки та своєчасного її надходження до кас банків. Установи/підприємства мають право тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують самостійно встановлений ними ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує самостійно встановлений ліміт каси, здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи установ/підприємств мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або банку чи небанківської фінансової установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичних осіб.

Так, відповідно до пункту 50 розділу ІІІ Положення, установа, підприємство, небанківська фінансова установа на підставі цього Положення та з урахуванням особливостей роботи зобов'язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси установи, підприємства, небанківської фінансової установи та їх відокремлених підрозділів. У розрахунку враховується строк здавання установою, підприємством, небанківською фінансовою установою готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Ліміт каси установи, підприємства, небанківські фінансові установи встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника установи, підприємства, небанківської фінансової установи або уповноваженої ним особи.

Установа, підприємство, небанківська фінансова установа затверджує внутрішніми документами установлений ліміт каси. Для відокремлених підрозділів ліміт каси установлюється і доводиться до їх відома відповідним внутрішнім документом установи, підприємства - юридичної особи, небанківської фінансової установи.

Таким чином, ліміт каси встановлюється та затверджується відповідним рішенням керівника установи, підприємства, небанківської фінансової установи або уповноваженої ним особи.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом Генерального директора ТОВ “АТБ-Маркет” від 04.01.2016 року № 1/Л встановлено ліміт залишку готівки в касі магазину розташованого за адресою: пр. Героїв Сталінграду (Героїв України), 91/1 м. Миколаїв, у сумі 176 927,15 грн.

Контролюючий орган стверджує, що станом на день перевірки (01.07.2018) термін дії зазначеного наказу закінчився, тому ліміт залишку готівки в касі позивача вважався нульовим.

Проте, як правильно встановлено судом першої інстанції, зміст наказу № 1/Л не містить вказівку на термін його дії. Відтак, останній діяв до моменту видання нового наказу № 12/Л від 02.07.2018.

Відповідно до абзацу 3 пункту 49 розділу ІІІ Положення № 148, установа/підприємство, яка/яке в окремі дні не має перевищення ліміту каси, має право в ці дні не здавати в установлені строки готівку.

Статтею 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Оскільки на кінець дня - 01 липня 2018 р. у касі магазину розташованого за адресою: пр. Героїв України, 91/1 м. Миколаїв перебувала готівка у сумі 110 920,04 грн., що не перевищує ліміт по даному магазину, встановлений наказом від 04.01.2016 № 1/Л, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про відсутність підстав для застосування штрафних санкцій, передбачених Указом Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”.

Крім того, готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона надійшла до кас підприємств у вихідні та святкові дні та здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків наступного робочого дня банку та підприємства або видана для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного робочого дня на потреби, пов'язані з діяльністю підприємства (п. 54 Положення № 148).

Суд першої інстанції встановив, що готівкові кошти, що надійшли у вихідний день 01.07.2018 у розмірі 110 920, 04 грн., були інкасовані наступного робочого дня 02.07.2018 року, що також виключає відповідальність позивача.

Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги правильність висновків суду першої інстанції, викладених в оскарженому рішенні, не спростовують, тому не можуть бути підставами для його скасування.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 травня 2019 р. в адміністративній справі №160/3058/19 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили 29 жовтня 2019 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий

суддя Т.С. Прокопчук