Рішення від 07.11.2019 по справі 580/2909/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2019 року справа № 580/2909/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові внести зміни до індивідуальних відомостей персональної облікової картки № 1168690370 застрахованої особи ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , шляхом зарахування на підставі даних отриманих територіальним органом Пенсійного фонду України згідно Протоколу №1 «Про обмін інформацією між Державною податковою службою України та Пенсійним фондом України», сплачених позивачем страхових внесків (фіксованого податку) в сумі 106 грн. 40 коп. за 19 місяців протягом 2004-2010 років;

- зобов'язати відповідача внести зміни до індивідуальних відомостей персональної облікової картки № 1168690370 застрахованої особи ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , шляхом зарахування на підставі даних отриманих територіальним органом Пенсійного фонду України згідно Протоколу №1 «Про обмін інформацією між Державною податковою службою України та Пенсійним фондом України», сплачених позивачем страхових внесків (фіксованого податку) в сумі 106 грн. 40 коп. за 19 місяців протягом 2004-2010 років.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 25.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у вказаній справі. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідач протиправно не вніс зміни до індивідуальних відомостей персональної облікової картки № 1168690370 застрахованої особи ОСОБА_1 , шляхом зарахування на підставі даних отриманих територіальним органом Пенсійного фонду України згідно Протоколу №1 сплачених позивачем страхових внесків (фіксованого податку) в сумі 106 грн. 40 коп. за 19 місяців протягом 2004-2010 років.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов, у якому зазначив, що відомості про нараховану заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) до реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться лише в електронній формі в автоматичному режимі на підставі звітності, що подається страхувальником до Пенсійного фонду України. Індивідуальні відомості про застраховану особу позивача форми ОК-5 не містять інформації щодо його страхових внесків за 2004-2010 роки, оскільки останнім відповідні звіти до органів Пенсійного фонду України не подавались, із заявами щодо здійснення перевірок поданих ним відомостей як суб'єктом підприємницької діяльності не звертався, тому на думку відповідача, відсутні правові підстави для задоволення позову.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 21.06.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив внести зміни до індивідуальних відомостей персональної облікової картки № 1168690370 застрахованої особи ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , шляхом зарахування на підставі даних отриманих територіальним органом Пенсійного фонду України згідно Протоколу №1 «Про обмін інформацією між Державною податковою службою України та Пенсійним фондом України», сплачених позивачем страхових внесків (фіксованого податку) в сумі 106 грн. 40 коп. за 19 місяців протягом 2004-2010 років.

Листом відповідача від 23.07.2019 №66016/06-02 позивача повідомлено, що відомості про нараховану заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) до реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться лише в електронній формі в автоматичному режимі на підставі звітності, що подається страхувальником до Пенсійного фонду України.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами суд зазначає, що відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Статтею 14-1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За змістом статті 1 цього Закону, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Пунктом 3 постанови правління Пенсійного фонду України №22-2 від 08.10.2010 року встановлено, що облік застрахованих осіб, звіти щодо сум нарахованих внесків та сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за періоди до 01 січня 2011 року ведуться відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року № 7-6 «Про затвердження Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 1000/9599, та постанови правління Пенсійного фонду України від 05 листопада 2009 року № 26-1 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за№ 1136/17152.

Відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за період до 01 січня 2010 року з типом форми корегуюча або скасовуюча подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платниками.

Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 16 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Частиною 3 розділу IV Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 №8-1 (далі - Положення №8-1) передбачено, що відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконаної влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством, у разі: ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків; неведення страхувальником бухгалтерського обліку чи відсутності в нього відповідних первинних документів; якщо сума страхових внесків, нарахована страхувальником, не підтверджується документами. Обчислення територіальними органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Згідно абз. 4, 5 ч. 5 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства. Відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, подаються безпосередньо зазначеними особами.

Таким чином, відомості про нараховану заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) до реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться лише в електронній формі в автоматичному режимі на підставі звітності, що подається страхувальником до Пенсійного фонду України.

Як встановлено судом із матеріалів справи, індивідуальні відомості форми ОК-5 про застраховану особу - ОСОБА_1 не містять інформації щодо його страхових внесків за 2004-2010 роки, оскільки останній, як фізична особа-підприємець, відповідні звіти до органів Пенсійного фонду України не подавав, із заявами щодо здійснення перевірок поданих ним відомостей як суб'єктом підприємницької діяльності до органів Пенсійного фонду України не звертався, тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача внести зміни до індивідуальних відомостей персональної облікової картки позивача, шляхом зарахування на підставі даних отриманих територіальним органом Пенсійного фонду України згідно Протоколу №1 «Про обмін інформацією між Державною податковою службою України та Пенсійним фондом України», сплачених позивачем страхових внесків (фіксованого податку) в сумі 106 грн. 40 коп. за 19 місяців протягом 2004-2010 років.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У зв'язку із вищенаведеним, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Враховуючи встановлені обставини справи та правові норми, керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позові відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш