Постанова від 10.03.2009 по справі 2а-12617/09

Справа № 2а-12617/09

Категория 6.14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«10» березня 2009 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі: Судді Качуріної Л.С.

при секретарі Лемба А.В.,

в присутності сторін: представник прокурора: Анушкевич О.І.

представника позивача: Лапіна Н.В. відповідач - не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Заступника прокурора Старобільського району в інтересах держави в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області відокремленого підрозділу „Держенергонагляд у Донбаському регіоні", Міністерства палива та енергетики України до Титарівської сільської ради Луганської області про стягнення суми штрафу в розмірі 170 грн., -

ВСТАНОВИВ:

18.12.2008 року до Луганського окружного адміністративного суду звернувся Заступник прокурора Старобільського району в інтересах держави в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області відокремленого підрозділу „Держенергонагляд у Донбаському регіоні", Міністерства палива та енергетики України до Титарівської сільської ради Луганської області про стягнення суми штрафу в розмірі 170 грн.

Позивач в обгрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р., та діє у складі державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" та його структурних підрозділів.

Відповідно до п. 1.2 Статуту ДП НЕК „Укренерго" воно засновано на державній власності та підпорядковується Мінпаливенерго відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 № 598/2000.

Головною метою діяльності ДП НЕК „Укренерго" є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій у країні (абзаци 1-4 пункту 2.1 Статуту), до основних напрямків діяльності віднесено здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" та Положення (пп. 2.2.16 п. 2.2. Статуту).

За результатами акту обстеження ДІЕНРСЕТЕ Титарівської сільської ради 08.11.2007 року було винесено припис ЛЦ 181 № 140 про усунення встановлених порушень та надання до 10.12.2007 року інформації про виконання припису в цілому, але вимоги припису не були виконані.

У зв'язку з цим, 22.02.2008 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду було складено акт ЛЦ 182 № 11, яким встановлено невиконання Титарівською сільською радою вимог припису ЛЦ 181 № 140 від 08.11.2007 року, чим було порушено вимоги ст. 26 ЗУ «Про електроенергетику»

Відомостей про виконання припису не надходило. Дії Титарівської сільської ради підпадають під ознаку - ухилення від виконання припису. У зв'язку з цим 13.05.2008 року начальником інспекції Держенергонагляду у Луганській області у відношенні Титарівської сільської ради була винесена постанова ЛЦ 182 № 11 про накладання штрафу про порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 170 грн. Доказів виконання постанови не було. Штраф позивачем не сплачено. У в'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 170 грн.

У судовому засіданні представник позивача та представник прокурора підтримали позовні вимоги, дали пояснення згідно позову, просили суд їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення.

Суд заслухавши пояснення представника прокуратури, представника позивача, вивчивши письмові матеріали справи та дослідивши докази, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що Відповідно до п. 1.2 Статуту ДП НЕК „Укренерго" воно засновано на державній власності та підпорядковується Мінпаливенерго відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 № 598/2000.

Головною метою діяльності ДП НЕК „Укренерго" є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій у країні (абзаци 1-4 пункту 2.1 Статуту), до основних напрямків діяльності віднесено здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" та Положення (пп. 2.2.16 п. 2.2. Статуту).

Згідно до акту обстеження дотримання законодавства про електроенергетику Титарівської сільської ради 08.11.2007 року було винесено припис ЛЦ 181 № 140 про усунення встановлених порушень та надання до 10.12.2007 року інформації про виконання припису в цілому.

До 10.12.2007 року Титарівська сільська рада не виконала вимоги припису і не подала інформацію про виконання припису ЛЦ 181 № 140 від 08.11.2007 року.

У зв'язку з цим 22.02.2008 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду було складено акт ЛЦ 182 № 11, яким встановлено невиконання Титарівською сільською радою вимог припису ЛЦ 181 № 140 від 08.11.2007 року в частині п. 1, 2, чим було порушено вимоги ст. 26 ЗУ «Про електроенергію».

Відомостей про виконання припису ЛЦ 181 № 140 до ДІЕНРСЕТЕ не надходило, доказів, що підтверджують його виконання надано не було. Дії Титарівської сільської ради підпадають під ознаки правопорушення в енергетиці, відповідальність за які передбачені абз.3 ч.3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» - ухилення від виконання припису.

13.05.2008 року начальником Інспекції Деренергонагляду у Луганській області у відношенні Титарівської сільської ради була винесена постанова ЛЦ 182 № 11 про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 170 грн.

Копії платіжних документів, що підтверджують виконання постанови позивачу не надходило.

Статтею 5 Закону України «Про енергозбереження» від 1 липня 1994 року № 74/94-ВР (далі Закон № 74/94-ВР) визначено, що суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюється проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.

Пунктом 3 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження передбачено, що Державна інспекція з енергозбереження в межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження. Здійснює у межах своєї компетенції контроль за додержанням норм законодавства у сфері енергозбереження, узагальнює практику його застосування та розробляє пропозиції щодо вдосконалення цього законодавства, виконує інші регулятивні та дозвільно-реєстраційні функції щодо фізичних та юридичних осіб, що випливають з покладених на Інспекцію завдань.

Пунктом 4 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження встановлено, що Інспекція наділена правом складати протоколи, акти перевірок та видавати обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушення норм законодавства у сфері енергозбереження під час видобування, виробництва, транспортування, зберігання та споживання паливно-енергетичних ресурсів.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про енергозбереження» Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці.

Пунктом 3 ч.3 ст. 27 Закону України «Про енергозбереження» встановлено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області утворено з метою приведення у відповідність до «Положення про Державну інспекцію з енергозбереження», затвердженого Постановою КМУ від 29 червня 2000 року № 1039 та на підставі Положення, затвердженого наказом № 44 від 28.03.2007 року Державної інспекції з енергозбереження.

Законом України «Про джерела фінансування органів державної влади» від 30.06.1999 року визначено, що грошові стягнення за правопорушення в повному обсязі зараховуються до Державного бюджету України (п.2 ст. 4). Тому ненадходження сум штрафів спричиняє шкоду держбюджету та інтересам держави.

Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику згідно з постановою ЛЦ 182 № 11, у розмірі 170, 00 грн., на користь Державного бюджету відповідають чинному законодавству України, документально обгрунтовані, підтверджені матеріалами справи і підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Заступника прокурора Старобільського району в інтересах держави в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області відокремленого підрозділу „Держенергонагляд у Донбаському регіоні", Міністерства палива та енергетики України до Титарівської сільської ради Луганської області про стягнення суми штрафу в розмірі 170 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Титарівської сільської ради Луганської області, і.к. 04337564, юридична адреса: 92750, Луганська обл., Старобільський р-н, с Титарівка, р/р 35419001001665 УДК у Луганській області, МФО 804013, на користь Державного бюджету України п/р 31114106700331 в ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафу у розмірі 170 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 15 березня 2009 року.