Постанова від 06.11.2019 по справі 826/14235/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/14235/18 Суддя першої інстанції: Васильченко І.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача - Горяйнова А.М.,

суддів - Кучми А.Ю. та Файдюка В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 червня 2019 року, яке ухвалене в порядку в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення відсотку грошового забезпечення з 90% до 70% при обчисленні основного розміру пенсії; неврахування розміру додаткового грошового забезпечення у ході перерахунку пенсії; та відтермінування виплат пенсії у 2018 та 2019 роках у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити новий перерахунок та виплату з 01 січня 2018 року пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 90% грошового забезпечення, виходячи з розміру посадового окладу 9731грн 82 коп., окладу за військове звання 1550 грн 00 коп., процентної надбавки за вислугу років 5640 грн 91 коп., із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію, загальною сумою, в повному обсязі, щомісячно - без відтермінування виплат і без обмеження максимальним розміром.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 червня 2019 року вказаний адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення ОСОБА_1 відсотку грошового забезпечення з 90% до 70% у ході перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити новий перерахунок та виплату з 01 січня 2018 року пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 90% грошового забезпечення.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, сторони подали апеляційні скарги.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ухвалою суду від 14 серпня 2019 року було залишено без руху, а ухвалою суду від 11 вересня 2019 року - повернуто скаржнику.

За апеляційною скаргою ОСОБА_1 відкрито апеляційне провадження та призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.

Позивач просить скасувати оскаржуване рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти нову постанову про задоволення позову в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції неповно встановив обставини справи та неправильно застосував норми матеріального права. Скаржник вказує на те, що відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, які підлягають перерахунку у зв'язку зі збільшенням посадового окладу. Також позивач вважає, що має право на отримання пенсії з 01 січня 2018 року у повному розмірі, визначеному після здійснення її перерахунку, без відтермінування виплати та без обмеження максимального розміру.

Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві подало відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначило, що здійснює перерахунок пенсії на основі довідки уповноваженого органу та не наділене правом самостійно визначати розмір грошового забезпечення військовослужбовця. Також відповідач посилається на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виплата пенсії з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії буде здійснюватися з 01 березня 2018 року.

Також у відзиві на апеляційну скаргу містилося клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням суду у зразковій справі № 240/5401/18.

У відповідності до ч. 1 ст. 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.

Згідно з рішення Верховного Суду від 04 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, однією з обставин зразкової справи, яка обумовлює типове застосування норм матеріального права, є предметом спору, який полягає у зміні відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року.

Позовна вимога ОСОБА_1 щодо зменшення відсотку грошового забезпечення з 90% до 70% у ході перерахунку пенсії була задоволена рішенням суду від 24 червня 2019 року. Судове рішення у цій частині не є предметом апеляційного перегляду, адже апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві була повернута ухвалою суду від 11 вересня 2019 року.

Крім того, відзив на апеляційну скаргу разом з клопотанням про зупинення провадження у справі надійшов до суду 21 жовтня 2019 року, а рішення суду у зразковій справі № 240/5401/18 набрало законної сили 16 жовтня 2019 року.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку про те, що клопотання про зупинення провадження у справі не підлягає задоволенню.

Також до суду надійшли пояснення позивача, у яких він додатково зазначив, що вважає незаконними посилання суду першої інстанції на постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», оскільки вона була скасована в судовому порядку.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї та письмових пояснень позивача, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 червня 2019 року - скасувати в частині відмови в задоволенні вимог щодо виплати пенсії без застосування відтермінування та без обмеження її максимального розміру виходячи із наступного.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено та сторонами справи не заперечується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену у відповідності до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Розрахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії був здійснений з урахуванням: посадового окладу; окладу за військовим званням; процентної надбавки за вислугу років (40%); наукового ступеня кандидата наук (15%); надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%); доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі (20 %); надбавки за особливо важливі завдання (48%); надбавки за службу в підрозділі «К» (боротьба з корупцією) (45 %); премія (10%).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та на підставі довідки фінансово-економічного управління Служби безпеки України про розмір грошового забезпечення, Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві провело перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року.

Після здійснення перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 розрахований із грошового забезпечення, яке включає: посадовий оклад - 9731 грн 82 коп., оклад за військовим званням - 1550 грн 00 коп. та процентну надбавку за вислугу років (50%) - 5640 грн 91 коп.

Також відповідачем було встановлено такий порядок виплати підвищення до пенсії: у період з 01 січня по 31 грудня 2018 року - 50 % щомісячно; у період з 01 січня по 31 грудня 2019 року - 75 % щомісячно; з 01 січня 2020 року - 100 % щомісячно.

ОСОБА_1 16 серпня 2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року, включивши до грошового забезпечення всі надбавки та доплати, які були встановлені на час виходу на пенсію, а також про виплату пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення.

Листом від 30 серпня 2018 року № 68187/02/Р-6100 Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомило позивача про те, що здійснений перерахунок пенсії відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Не погоджуючись із зазначеними діями Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні частини позовних вимог ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що надбавки і доплати, про врахування яких просить позивач, не були включені Службою безпеки України до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої на ім'я ОСОБА_1 .

Суд першої інстанції також не погодився з доводами позивача щодо протиправності відтермінування виплат пенсії у 2018 та у 2019 роках, оскільки такі дії вчиняються на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Колегія суддів не в повній мірі погоджується із зазначеними висновками суду першої інстанції з таких підстав.

Відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, а саме - 01 квітня 2018 року (далі - Порядок), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Зазначений Порядок вказує на те, що Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві правомірно здійснило перерахунок пенсії позивача виходячи із даних про розмір його грошового забезпечення, зазначених у довідці фінансово-економічного управління Служби безпеки України.

Доводи ОСОБА_1 про те, що відповідач був зобов'язаний врахувати також додаткові види грошового забезпечення у розмірах, зазначених у раніше виданих довідках про грошове забезпечення, колегія суддів вважає необґрунтованими.

Як раніше зазначалося, відповідно до п. 5 Порядку під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У свою чергу моментом виникнення права на перерахунок пенсії, згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців був підвищений з 01 січня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2017 року № 1041 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704».

Здійснюючи перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, відповідач керується довідками, які містять відомості про розмір грошового забезпечення саме станом на 01 січня 2018 року.

За таких обставин відповідач позбавлений можливості враховувати наявні в пенсійній справі ОСОБА_1 довідки, які були видані до 01 січня 2018 року.

У свою чергу позивач, у випадку незгоди з діями фінансово-економічного управління Служби безпеки України щодо не включення до довідки деяких складових його грошового забезпечення, не позбавлений можливості оскаржити в судовому порядку дії саме вказаного органу.

Також колегія суддів звертає увагу на те, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо перерахунку пенсії чітко визначені Порядком.

Відповідно до п. 5 Порядку повноваження Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області обмежені виключно направленням до органів, уповноважених видавати довідки про розмір грошового забезпечення, списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

Обов'язковою передумовою для направлення таких списків є надходження повідомлення від Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Отже, Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві не наділене повноваженнями самостійно витребувати нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Відтак, рішення суду від 24 червня 2019 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо врахування окремих додаткових видів грошового забезпечення під час перерахунку пенсії є законним і обґрунтованим.

У додатково наданих письмових поясненнях ОСОБА_1 вказує на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» були визнані протиправними та нечинними. У зв'язку з цим позивач вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи неправомірно керувався зазначеним нормативно-правовим актом.

Надаючи оцінку зазначеним доводам, колегія суддів враховує, що наслідки визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним визначені у ст. 265 КАС України.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, положення п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» втратили чинність з 05 березня 2019 року.

У межах справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 суд першої інстанції надавав оцінку діям Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року.

Враховуючи, що спірні правовідносини виникли до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, колегія судів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції при вирішенні адміністративного позову ОСОБА_1 правомірно керувався постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Разом з тим, колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції щодо правомірності дій Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо поетапної виплати підвищення до пенсії, оскільки він не знайшов свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

Відповідачем було встановлено такий порядок виплати підвищення до пенсії: у період з 01 січня по 31 грудня 2018 року - 50 % щомісячно; у період з 01 січня по 31 грудня 2019 року - 75 % щомісячно; з 01 січня 2020 року - 100 % щомісячно.

Встановлюючи такий порядок виплати пенсії у новому розмірі, Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві керувалося п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).

Зазначена норма права передбачає, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 01 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 01 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

У свою чергу п. 1 вказаної Постанови зобов'язував перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Суд першої інстанції зазначив, що дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії за рахунок виплати 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок проведено на виконання Постанови № 103, що кореспондується з приписами ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Колегія суддів прийшла до висновку про те, що п. 2 Постанови № 103 не відповідає акту вищої юридичної сили, а саме - ст.ст. 51, 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з ч. 3 ст. 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Так, положеннями ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 вказаного Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Зазначені норми права чітко встановлюють строк для проведення перерахунку пенсії та передбачають, що він здійснюється саме з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. У разі порушення такого строку з вини певних органів, перерахунок пенсії провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначивши строк для проведення перерахунку пенсії, встановила також додаткові гарантії, спрямовані на дотримання такого строку.

Як раніше зазначалося, моментом виникнення права на перерахунок пенсії, згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців був підвищений з 01 січня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2017 року № 1041 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704», яка набула чинності з 01 березня 2018 року.

Відтак, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 лютого 2018 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Загальний порядок виплати пенсій визначений у ст. 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з ч. 3 ст. 52 зазначеного Закону виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Вказана норма права встановлює обов'язок виплачувати пенсію в загальному розмірі не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Відповідно, починаючи з лютого 2018 року позивач має право на отримання пенсії у повному розмірі, який був визначений за результатами проведеного перерахунку.

Натомість порядок виплати пенсії, який встановлений Постановою № 103, суперечить зазначеним нормам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Посилання відповідача на те, що приписами ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови виплати пенсії, колегія суддів вважає необґрунтованими. Зазначена норма Закону надає Кабінету Міністрів України повноваження визначати умови та порядок саме перерахунку пенсії, а не умови та порядок її виплати.

Так, положення п.п. 1, 2 Постанови № 103 хоч і встановлюють обов'язок здійснити перерахунок пенсії та виплачувати її з 01 січня 2018 року (а не з 01 лютого 2018 року, як це передбачено законом), проте запроваджений ними порядок фактичної виплати коштів призводить до того, що пенсіонер буде отримувати пенсію у належному розмірі лише з 01 січня 2020 року, тобто через майже через два роки після виникнення у нього відповідного права.

Протягом січня 2018 року - грудня 2019 року пенсіонеру буде виплачуватися лише частина суми пенсії, на яку він має право. Така частина буде складатися із пенсії у розмірі, що існував до 01 січня 2018 року та коштів, що становить 50-75 % від суми, на яку підвищено розмір пенсії після здійснення її перерахунку.

Зазначений висновком ґрунтується на змісті норм п.п. 1, 2 Постанови № 103 та підтверджується розрахунком пенсії за вислугу років від 15 серпня 2018 року.

У вказаному розрахунку зазначено, що внаслідок здійснення перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 збільшується на 3317 грн 77 коп. Виплата перерахованої пенсії здійснюватиметься поетапно починаючи з січня 2018 року у таких розмірах:

- з 01 січня по 31 грудня 2018 року - щомісячно 50 % від підвищення: 1658 грн 89 коп. (3317 грн 77 коп. х 50 %);

- з 01 січня по 31 грудня 2019 року - щомісячно 75 % від підвищення: 2488 грн 33 коп. (3317 грн 77 коп. х 75 %);

- з 01 січня 2020 року - щомісячно 100 % підвищення: 3317 грн 77 коп.

Також колегія суддів приймає до уваги, що Постанова № 103 не передбачає виплату у майбутньому різниці між розміром пенсії, визначеним за результатами перерахунку з 01 січня 2018 року та розміром пенсії, який фактично виплачується протягом січня 2018 року - грудня 2019 року.

Крім того колегія суддів враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» були визнані протиправними та нечинними.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку про те, що вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві виплатити пенсію з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року підлягає задоволенню, однак не з 01 січня 2018 року, а з 01 лютого 2018 року.

ОСОБА_1 має право на виплату пенсії у повному розмірі з дня проведення її перерахунку, без відтермінування, передбаченого п. 2 Постанови № 103.

Також колегія суддів вважає, що позивач має право на перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року без обмеження максимальним розміром.

Обмеження максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», були встановлені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Згідно вказаного Закону статтю 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було доповнено новою частиною 7, яка передбачала, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 зазначені зміни були визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Вказаним рішенням також передбачено, що положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином з 20 грудня 2016 року застосування обмеження максимального розміру пенсії є незаконним.

Колегія суддів враховує, що апеляційна скарга містить також інші доводи, які полягають у тому, що мотивувальна частина рішення суду від 24 червня 2019 року є незрозумілою для позивача та відповідає змісту інших судових рішень у справах, які перебували у провадженні цього ж судді.

Під час апеляційного розгляду справи колегія суддів враховує підхід Верховного Суду до оцінки аргументів (доводів) сторін, викладений в постанові від 05 липня 2019 року у справі № 815/1938/16. За змістом вказаного судового рішення суду може вважатися обґрунтованим, якщо воно містить достатню оцінку тих доводів, які мають значення для правильного вирішення спору. У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, Верховний Суд звертав увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Надавши оцінку аргументам позивача у зазначених межах, колегія суддів приходить до висновку про те, що доводи апеляційної скарги лише частково спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в рішенні від 24 червня 2019 року та є підставою для його зміни.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказав, проте помилково застосував п. 2 Постанови № 103. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 червня 2019 року - скасувати в частині відмови в задоволенні вимог щодо виплати пенсії без застосування відтермінування та без обмеження її максимального розміру.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 316, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 червня 2019 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог, які стосуються виплати пенсії з урахуванням п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та обмеження максимального розміру - скасувати та прийняти в цій частині нову постанову про часткове задоволення позову:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 01 січня 2018 року 50 % суми підвищення пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії без застосування п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та без обмеження максимального розміру.

В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 червня 2019 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач А.М. Горяйнов

Судді А.Ю. Кучма

В.В. Файдюк