2a-2012/09
24 квітня 2009 р. м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі:
головуючого судді - Микуляк П.П.,
при секретарі - Медвідь К.І.,
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2 ПФУ в м. Ужгород Закарпатської області - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в місті Ужгород, справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області про зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії, -
ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з позовною заявою до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області про зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії, мотивуючи її тим, що 17.09.2001 р. йому була призначена пенсія по вислузі років в органах прокуратури України. Відповідності до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної ) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно довідки його заробітна плата з 01.02.2008 р. склала 13125, 71 грн., відповідно розмір пенсії повинен становити суму 11813, 14 грн.
Враховуючи зазначені положення, він у відповідності з вимогами вказаного Закону, у лютому 2009 року звернувся до УПФУ в м. Ужгород Закарпатської області про проведення перерахунку призначеної пенсії згідно до нарахованої заробітної плати. Однак, таку виплату проведено не було, оскільки Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік" та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.07 на 2008 рік зупинено дію окремих положень законів, кодексів та інших нормативно-правових актів України, зокрема, частину 14 статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру" доповнила реченням такого змісту: „Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти тисяч гривень на місяць".
У зв'язку з чим, станом на 01.02.2009 року виникла заборгованість по виплаті йому пенсії на загальну суму 19944, 54 грн., а тому він просить суд зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області здійснювати виплату призначеної йому пенсії відповідно до положень ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" та згідно до наданих довідок про заробітну плату, зобов'язати відповідача виплатити заборговану йому пенсію в сумі 19944, 54 грн. згідно наданого розрахунку.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просив суд їх задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні та пояснив, що управлінням ПФУ в м. Ужгород Закарпатській
області нарахування та виплата пенсії позивачу проводиться з дотриманням вимог чинного пенсійного законодавства, в розмірі передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Посилання позивача ОСОБА_1 на рішення Конституційного Суду України від 22, 05.2008 року вважає не вірним, оскільки таке рішення не має зворотної сили.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до висновку, що позовна заява є обгрунтованою і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 17 вересня 2001 року ОСОБА_1 призначено пенсію по вислузі років в органах прокуратури України, що стверджується посвідченням серії AAA № 524617 виданим 02.11.2001 р.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.
З матеріалів справи вбачається, що у лютому 2009 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області про проведення перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до нарахованої заробітної плати, яка згідно довідки прокуратури Закарпатської області № 90-18ф від 28.02.2008 р. станом на 01.02.2008 складала 13125, 71 грн.
З розрахунку виплати пенсії ОСОБА_1 слідує, що заборгованість по виплаті пенсії позивача за період з 01.03.2008 р. по 01.02.2009 р. складає 19944, 54 грн. (сума нарахованої пенсії 129944, 54 грн. - сума фактично виплаченої пенсії 110000 грн.).
В свої запереченнях представник відповідача зазначає, що у зв'язку з внесенням Верховною Радою України нормами Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. доповнень в частину 14 статті 50 - 1 Закону України „Про прокуратуру" пенсії та підвищення, передбачені цим Законом України здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" і їх максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) призначених (перерахованих) не може перевищувати десяти тисяч гривень на місяць.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 р. у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України та 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано
, такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення етапі 67 розділу 1, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34 підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 ( у тому числі стосовно доповнень до Закону України „Про прокуратуру) розділу 11 „Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту З розділу 111 „Прикінцеві положення" Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
При цьому, Конституційним Судом України визначено, що закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. Зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті 6, частині другій статгі 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України.
Дане рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними та є обов'язковим до виконання на території України.
Відповідно до судової практики Європейського суду з прав людини, яка згідно ч.2 ст. 8 КАС України та ч. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" застосовується судами, зокрема рішення Європейського суду при розгляді справи "Кечко проти України", суд не прийняв до уваги аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань. У випадках, коли з набуттям чинності певним законом, його норма припиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується законом, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.
Таким чином, положення ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 10 - рп від 22.05.2008 р. залишаються чинними в редакції, яка діяла до прийняття Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Керуючись ст. ст. 19, 21, 22 Конституції України, ст. ст. 17, 99, 158, 159, 160, 163, 185, 186 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області здійснювати виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" та згідно до наданих довідок про заробітну плату.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборговану пенсію за період з 01.03.2008 р. по 01.02.2009 р. в сумі 19944, 54 грн. згідно наданого розрахунку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду подаєтьйся протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.