Постанова від 23.03.2009 по справі 2а-96/2009

Справа № 2а-96/2009

Старобешівський районний суд Донецької області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2009 року смт. Старобешеве

Старобешівський районний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Сазонової М. Г., при секретарі Гончаровій Н.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації Старобешівського району Донецької області про стягнення недоотриманої допомоги за 2007-2008 роки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання вчинити певні дії, за участі позивачки та представника відповідача за довіреністю -ОСОБА_3,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду із зазначеною вище позовною заявою до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації Старобешівського району Донецької області про зобов'язання призначити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з серпня 2007 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дитини до 6 років та стягнути з відповідача цю недоотриману суму у розмірі з серпня 2007 року по грудень 2007 року у розмірі 1648, 63 грн. та за період з червня 2008 по грудень 2008 року - 2820, 30 грн., а й отже визнати дії відповідача протиправними. Позивачка обґрунтувала свої вимоги наступним, а саме зазначила у позовній заяві, що відповідно до ст. 1 ч. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти мають право на державну допомогу; відповідно до ст. 15 цього Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку до 6 років. На її звернення щодо приведення виплат у відповідність із Законом, відповідач своїм листом від 04.02.2009 року посилаючись на ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» їй відмовив та зазначив, що витрати які виникли внаслідок Рішення Конституційного суду не враховані законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів». Також позивачка просила поновити їй строк для звернення в адміністративний суд за захистом порушеного права посилаючись, на його поважність з мотивів, що про порушення своїх прав вона дізналась лише 04.02.2009 року з засобів масової інформації.

У судовому засіданні суду першої інстанції позивачка свої позовні вимоги підтримала з мотивів, що зазначені вище. Просила суд поновити їй строк для звернення із відповідним позовом до суду, зазначивши, що вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок дитячої допомоги та згідно відповіді від 04.02.2009 року на її письмове звернення відповідач зазначив, що будь-яких порушень при нарахуванні їй допомоги немає, тому строк для звернення до суду просить рахувати з дня отримання письмової відповіді з якої вона й зрозуміла, що має місце порушення закону.

Представник відповідача позов не визнав, просив у позові відмовити оскільки строк звернення до адміністративного суду минув та зазначив, що ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» встановлено, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50%

прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованої особи та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку встановленому Кабінетом міністрів України. Пунктом 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців але не менше 130 гривень, отже будь-які права позивачки не порушувались та вона отримала допомогу у відповідності до Закону.

Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Оберіг».

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України строк звернення до адміністративного суду встановлюється цим кодексом або іншими Законами. Зазначена норма належить до інституту позовної давності. Відповідно до ч.2 ст. 100 КАС України, якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку встановленому цим Кодексом. Тому, суд вважає, що із урахуванням завдань адміністративного судочинства, що визначені у статті 2 КАС України, та якими є захист прав, свобод та інтересів у тому числі, фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства. А також, що письмову відповідь, у якій викладено обґрунтування механізму нарахування допомоги, позивачка отримала лише 04.02.2009 року, тому суд вважає за необхідне визнати причину пропущеного строку звернення до суду поважною та розглянути справу по суті.

ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про народження, виданого виконкомом Комсомольської міської ради Старобешівського району 06 березня 2007 року серії І-НО № 115976, запис акту 26 /арк. справи 15/.

Надалі позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок та сплату недоотриманих коштів, які відповідач повинен був їй сплатити у зв'язку з отриманих нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за 2007-2008 рік.

Відповіддю начальника управління від 04.02.2009 року (а.с. 7) позивачу було відмовлено з огляду на те, що кошти на доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьох років з державного бюджету не виділялись, фінансове забезпечення відсутнє.

З листа управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації Донецької області від 04.02.2009 року вбачається, що позивачка отримала допомогу у розмірі: липень 2007 року - 129, 03 грн., серпень 2007 року - 129, 03 грн., вересень 2007 року - 138, 06 грн., жовтень 2007 року - 136, 13грн., листопад 2007 року - 140, 05 грн., грудень 2007 року - 144, 10. (усього, починаючи з серпня 2007 рік - 687, 37 грн.), січень 2008 року - 144, 10 грн., лютий 2008 року - 144, 10 грн., березень 2008 року - 144, 10 грн., квітень 2008 року - 144, 10 грн., травень 2008 року - 144, 10 грн., червень 2008 року - 144, 10 грн., липень 2008 року - 144, 10 грн., серпень 2008 року - 144, 10 грн., вересень 2008 року -144, 10 грн., жовтень 2008 року - 144, 10 грн., листопад 2008 року - 144, 10. Усього за 2008 рік -1729, 20 грн. /арк.спр.7/.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного Закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12 ) та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" ( 2240-14 ) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах:

допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 3 Конституції України, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У зв'язку з цим, Рішенням Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 9 липня 2007р. визнано такими, що не відповідають Конституції України ( 254к/96-ВР ) (є неконституційними), такі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16):

- абзацу третього частини другої статті 56 ( 489-16 ) щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.

З урахуванням викладеного, сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік в межах заявлених позовних вимог, тобто з серпня 2007 року по грудень 2007 року складає 1648 грн. 63 коп., виходячи з наступного розрахунку:

За серпень (463-129, 03) =333 грн. 97 коп.

За вересень (463 - 138, 06) = 324 грн. 94коп.

за жовтень (470 - 136, 13) = 333 грн. 87 коп.

за листопад (470 -140, 05) = 329 грн. 95 коп.

за грудень (470 -144, 10) = 325 грн. 90 коп.

Загальна сума складає - 1648 грн. 63 коп.

Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів, проте судом першої інстанції в резолютивній частині постанови не вказано про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Надалі встановлено, що позивач отримувала допомогу по догляду за дитиною в 2008 році в розмірі 144 грн. 10 коп. щомісячно.

В 2008 році порядок виплати та розмір допомоги по догляду за дитиною є іншим.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року знову внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності. У той час, як визнання неконституційними законів України є виключною компетенцією Конституційного Суду України. Тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, що судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Судовий збір відповідно до підпункту "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито" та підпункту 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства складає 0, 2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто 3 грн. 40 коп.

Отже, суд присуджує на користь ОСОБА_1 з місцевого бюджету Старобешівської селищної ради витрати по судовому збору частково у розмірі 1 грн. 70 коп.

Керуючись статтями 24, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації Старобешівського району Донецької області про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації Старобешівського району Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною за період з 1 серпня 2007 року до 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації Старобешівського району Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною у розмірі -1648 грн. 63 коп. 3а період з 01 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету Старобешівської селищної ради на користь ОСОБА_1 витрати по судовому збору в розмірі 1 грн. 70 коп.

Постанову суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду через Старобешівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.