Справа №2-а -230/2009р.
7 квітня 2009 року Харцизький міський суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Лутай A.M.
при секретарі - Сауніної С.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харцизьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення суми недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік, третя особа - Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, -
У лютому 2009 року позивач звернулася до суду із вказаним позовом, який мотивує тим, що 25 серпня 2007 року вона народила сина ОСОБА_2, у зв'язку з чим знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення сином трирічного віку. Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " вона має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка повинна виплачуватися в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Однак відповідач виплачує допомогу в меншому розмірі, ніж встановлено законодавством. У зв'язку з цим вона 7 жовтня 2008 року направила до відповідача заяву з проханням про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про сплату боргу, що утворився. Однак відповідач своїм листом від 21 жовтня 2008 року відмовив їй в перерахунку допомоги. Вважає вказані дії відповідача неправомірними, оскільки вони порушують її права та вимоги діючого законодавства. Просить визнати дії відповідача неправомірними та стягнути недоплачену суму щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі 838, 94грн.
Також позивач просить поновити їй строк звернення до суду з даним адміністративним позовом тому, що вона його пропустила з поважних причин, оскільки вона дізналася про порушення своїх прав тільки у вересні 2008 року. Крім того, вона має малолітню дитину та була весь час зайнята доглядом за дитиною.
Позивач, представник відповідача, а також представник третьої особи в судове засідання не з'явилися, надавши суду заяви з проханням розглянути справу у їх відсутність.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність позивача, представника відповідача та третьої особи, на підставі наявних у справі доказів.
Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, в яких просить відмовте позивачу в задоволенні позову з наступних підстав. ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН виконкому Харцизької міської ради із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку без урахування доходів сім'ї, як застрахованої в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. На підставі наданих документів (заяви та приказу про відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), протоколу про призначення допомоги їй була призначена вказана допомога з 15.10.2007р. по 25.08.2010р. на період: з 15.10.2007р. по 31.12.2007р. у в розмірі 130, 64грн.
На підставі наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 06.12.2006 року № 453 „Про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам від страхувальників та робочих фондів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності та його окремим органам труда та соціального захисту населення" функції по здійсненню виплат одноразової допомоги та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату вищевказаних видів допомоги в 2007 році передані УПСЗН (п.1 Постанови КМУ „Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" від 16.01.2007 року № 32).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України „Про деякі питання виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам" від 29.01.2007 року № 32 був затверджений Порядок передачи документів від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій непрацездатності та його підрозділів органам праці та соціального захисту населення для продовження виплат в 2007 році застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В зв'язку з передачею вказаних функцій був затверджений Порядок призначення та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування ( постанова КМУ від 11.01.2007 року № 13), яким Управління керувалось при призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Керуючись вищевказаним, на час звертання позивача при визначені розміру даного виду допомоги УПСЗН керувалось Законом України „Про державний бюджет України на 2007 рік" (а саме ст..ст. 56, 62), постановою КМУ „Про порядок призначення та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового соціального страхування" від 11.01.2007 року № 13, а саме: п.9, де чітко вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам призначається в розмірі, який дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу, але не менше 23 % вказаного прожиткового мінімуму", а також ст.. 13, 15 Закону України „Про державний бюджет України сім'ям з дітьми".
Крім того, частиною 2 ст.95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Також, згідно п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України к нормативно-правовим актам, які регулюють бюджетні відносини в Україні, відносяться нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі і у виконання Бюджетного кодексу, Закону України про Державний бюджет та інших законів України. Згідно ст. 22 Бюджетного кодексу України, УПСЗН є головним розпорядником бюджетних коштів, тобто УПСЗН неправомочне виплатити більш, ніж передбачено Законом про Державний бюджет на відповідний рік.
Згідно з Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007 рік, положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", а саме абз.З ч.2 ст.56 по встановленню розміру допомоги по догляду за дитиною до досягненням нею трирічного віку, який визначається як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, і середньомісячним сукупним доходом сім'ї із розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 90 гривень для незастрахованих осіб і не менш 23% прожиткового мінімуму , встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, в порядку, встановленому КМУ і призупинення на 2007 рік дії ст. 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням" по встановленню розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними. Однак ч.1 ст.62, а також абз.1 ч.2 ст.56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007рік" і п.9, 11 постанови КМУ від 11.01.07р. №13 у 2007 році були дійсними і їх ніхто не скасовував.
Таким чином, в даному випадку позивачу ОСОБА_1 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена і виплачувалася на підставі ч.1 ст.62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007рік" і постанови КМУ від 11.01.07року №13.
Вважає, що щомісячна державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік призначена та виплачена позивачу відповідно до діючого законодавства, тому просить відмовити в задоволені позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що позивач 25 серпня 2007 року народила сина ОСОБА_2, у зв'язку з чим УПСЗН виконкому Харцизької міської ради їй з 15.10.2007р. була призначена щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
З довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Харцизької міської ради вбачається, що позивач знаходиться на обліку в Харцизькому УПСЗН та їй була сплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку: за жовтень 2007 року - 74, 65грн., за листопад 2007 року - 140, 05грн., за грудень 2007 року - 144, 10грн.
7 жовтня 2008 року позивач звернулася до УПСЗН виконкому Харцизької міської ради з заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради своїм листом за №05і/4579 від 21 жовтня 2008 року відмовило позивачу в перерахунку допомоги.
Згідно ст.. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" позивач має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
Відповідно до ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" позивачу щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Згідно ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна виплачуватися в 2007р. у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.14 ст.71 вищевказаного Закону дію ч.1ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" на 2007 рік було зупинено.
Однак рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року (справа про соціальні гарантії) положення ст.. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" в частині встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та положення п.14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення дії ч. 1ст. 15 Закону України "Про допомогу сім'ям з дітьми" визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Положення ст.. 56 та п.14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007р.
На підставі викладеного, суд вважає дії відповідача щодо відмови перерахувати та виплатити позивачу щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років, як передбачено ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", неправомірними і не приймає до уваги відповідні доводи представника відповідача за вищевикладеними обставинами.
Відповідно до ст.62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі: з 1 жовтня - 470 грн.
З урахуванням отриманих позивачем сум щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною підлягає стягненню недоплата в сумі 838, 94грн., з наступного розрахунку:
з 15 жовтня 2007 року по 31 жовтня 2007 року - 470 грн. ( прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років) : 31 (дні місяця) х 17 днів- (дні отримання допомоги у жовтні 2007 року) = 257, 74грн. - 74, 65грн..-нарахована та виплачена допомога = 183, 09грн.;
• - за листопад 2007 року - (470 грн.-140 грн.05 коп.)=329 грн.95 коп.;
• - за грудень 2007 року - ( 470 грн.-144 грн. 10 коп.)= 325, 90 грн.
Недоплачені суми щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною підлягають стягненню на користь позивача з відповідача за рахунок державного бюджету, оскільки за
змістом ст.21 Бюджетного Кодексу України органи соціального захисту є розпорядниками бюджетних коштів, для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Кошти бюджету, які отримають фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, дії відповідача щодо відмови виплатити позивачу щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років, як передбачено ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", слід визнати неправомірними і стягнути з відповідача на користь позивача недоплачену суму щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною за період з 15.10.2007р. по 31.12.2007р. у сумі 838, 94грн.
Відповідно до вимог ст..99 ч.2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який , якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Стаття 100 ч.2 КАС України передбачає, що якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Суд вважає за необхідне поновити позивачу ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, оскільки він нею пропущений з поважних причин - позивач має малолітню дитину, ІНФОРМАЦІЯ_1, доглядом за якою вона була зайнята, про порушення своїх прав, за захистом яких вона звернулася до суду з даним позовом, позивачка дізналася у вересні 2008 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.22 Конституції України, ст.13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, ст.21 Бюджетного кодексу України, ст.2, 7, 17, 70, 71, 99, 100, 159-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно зі ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років, за період з 15 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилася в м.Харцизьк Донецької області, з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України недоплачену суму щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за за період з 15 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 838, 94грн.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня складання постанови суду в повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10 днів з дня складання постанови суду в повному обсязі без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.