10 жовтня 2019 р. Справа № 480/1889/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника позивача Хальзєва ОСОБА_1 .І.,
представника відповідача Шаповал Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна фірма "Донгосппром" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що рішенням комісії ГУ ДФС у Донецькій області від 19.04.2018 позивача включено до переліку ризикових платників податку. Вважає таке рішення протиправним.
ТОВ “КФ “Донгоспром” створено у 2005 році. Основним видом його діяльності є сільськогосподарська діяльність у сфері рослинництва та тваринництва. Для цього підприємство має необхідні матеріальні ресурси, штат працівників. Також працівники залучаються за цивільними договорами. Реальність діяльності підприємства підтверджується належними документами. За період діяльності товариства органами податкової служби та/або органами ДФС не встановлено порушень в нарахуванні та сплаті податків.
ТОВ “КФ “Донгоспром” веде господарську діяльність, але віднесення його до категорії ризикових платників податків перешкоджає її здійсненню, уповільнює процес реєстрації податкових накладних в ЄРПН, оскільки така реєстрація здійснюється лише на підставі рішення комісії ДФС з питань розгляду скарг.
При проведенні реєстрації податкових накладних було отримано повідомлення про зупинення реєстрації у зв'язку з відповідністю позивача критеріям ризиковості платників податків. З травня 2018 року ТОВ “КФ “Донгоспром” не має можливості належним чином реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування, документи не приймаються ДФС України у зв'язку з відповідністю їх вимогам п.п.1.6 п. 1 “Критеріїв ризикованості платників податку”.
ДФС України наказом від 21.03.2018 № 144 затверджено Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків. Листом ДФС України від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 визначені критерії, за умови відповідності яким платника податків може бути віднесено до числа ризикових. Цей лист має ознаки регуляторного акту, прийнятий з порушенням порядку прийняття таких актів. Разом з тим, відповідно до повідомлення МЮ України листи є службовою кореспонденцією, не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і неповинні містити нових правових норм.
Рішення про внесення платника податків до переліку ризикових оформлюється протоколом та передбачає законодавчо встановлену процедуру його прийняття. Відсутні будь-які докази правомірності прийняття відповідачем 19.04.2019 рішення про внесення позивача до переліку ризикових платників податку, а тому це рішення підлягає скасуванню.
У зв'язку з перебуванням ТОВ “КФ “Донгоспром” на податковому обліку у ГУ ДФС, для належного та всебічного захисту порушених прав просить зобов'язати ГУ ДФС виключити позивача з переліку ризикових платників податку.
Відповідач 1 - ГУ ДФС у Сумській області у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що ДФС України на офіційному сайті оприлюднено критерії ризиковості платників податків у листі від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 з додатками, внесеними листами від 05.11.2018 та 31.10.2018. На виконання покладених законом повноважень Головні управління ДФС в областях та м. Києві, офіс великих платників постійно проводять моніторинг показників, визначених у наведених Критеріях. У випадку виявлення ознак ризиковості розгляд обставин проводиться Комісією Головних управлінь ДФС, якою приймається рішення про внесення такого платника до переліку ризикових платників. Якщо платник, якого внесено до переліку, перестав відповідати критеріям ризиковості за п.п. 1.1-1.5 Критеріїв, такого платника виключають з переліку у день отримання/виявлення відповідної інформації. У випадку внесення платника податків до переліку за ознаками відповідності п. 1.6 Критеріїв, виключення здійснюється за рішенням Комісії. Повідомлення платника про внесення до переліку та виключення з нього здійснюється у Електронному кабінеті такого платника. Позивача внесено до переліку за рішенням Комісії ГУ ДФС у Донецькій області за п. 1.6 Критеріїв у зв'язку з наявністю податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій.
Позивач звертався до ГУ ДФС у Сумській області з заявами про виключення з переліку ризикових платників. За результатами розгляду заяви Комісія ГУ ДФС у Сумській області не знайшла підстав для її задоволення та виключення позивача з переліку ризикових платників податків. Просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідач 2 - ГУ ДФС у Донецькій області у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що товариство перебувало на обліку з 03.08.2005 по 13.06.2016 та з 06.04.2017 по 31.07.2018. У переліку ризикових платників податку ГУ ДФС у Донецькій області позивач не значиться. Рішення про включення позивача до такого переліку приймалось у відповідності до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018. На момент прийняття рішення ТВО “КФ “Донгоспром” відповідало двом критеріям ризику: не подало звітність з податку на додану вартість за лютий-березень 2018 року; не подало звітність за 2017 рік.
Протоколом засідання Комісії зафіксовано результат її роботи і він є індивідуальним актом, що не впливає на права позивача. Ніякого негативного впливу на права ТОВ “КФ “Донгоспром” діями чи бездіяльністю ГУ ДФС У Донецькій області не заподіяно. Просить у задоволенні позову відмовити.
У зв'язку з проведення реорганізації органів ДФС України та початком роботи ДПС України та її територіальних підрозділів, ухвалою суду від 18.09.2019 проведено заміну відповідачів їх правонаступниками - ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДПС у Донецькій області відповідно.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав із зазначених підстав. Пояснив, що включення позивача до переліку ризикових платників податку було безпідставним та порушує права позивача, оскільки реєстрація податкових накладних значно ускладнюється. У кожному випадку така реєстрація проводиться лише за рішенням Комісії ДПС.
Представник відповідача 1 у судовому засіданні заперечення проти позову підтримав із зазначених підстав. Пояснив, що Порядком, затвердженим Постановою КМ України передбачено процедуру виключення платника з переліку ризикових платників. Позивач звертався з такою заявою, але за результатами розгляду її Комісією ГУ ДФС у Сумській області прийнято рішення про відсутність підстав для виключення позивача із переліку ризикових платників. Сам лише факт включення до такого переліку не порушує ніяких прав позивача, позивач не втратив можливості реєстрації податкових накладних. Протокол засідання Комісії, який оскаржує позивач. Не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України. Внесення позивача до переліку ризикових платників у інформаційних базах ДПС, які використовуються у процесі виконання контролюючим органом покладених на нього функцій, безпосередньо на права позивача не впливають.
Представник відповідача - 2 у судове засідання не з'явився, про причини не явки не повідомив.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. Судом встановлено, що ТОВ “КФ “Донгоспром” перебувало на обліку як платник податків у ГУ ДФС У Донецькій області по 31.07.2018. Рішенням Комісії ГУ ДФС у Донецькій області від 19.04.2018 до АІС “Податковий блок” внесено відомості про наявність інформації, що свідчить про ознаки здійснення ризикових операцій позивачем. За повідомленням відповідача 1 таке рішення було прийнято та оформлено протоколом від 19.04.2018 (т. 1 а.с. 17). На вимогу суду протокол та інші матеріали засідання Комісії від 19.04.2018 щодо позивача надані не були у зв'язку з їх вилученням в ході обшуку у кримінальному провадженні (т.2 а.с. 84-92). Разом з тим, відповідачами не заперечується факту прийняття такого рішення, оформлення його протоколом від 19.04.2018 та внесення відомостей щодо ТОВ “КФ “Донгоспром” до АІС “Податковий блок” в режимі “Журнал ризикових платників”.
Відповідно до ст. 201 п. 201.16 ПК України (в редакції на момент виникнення правовідносин) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. Такий порядок встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018 (далі Порядок). Цим порядком не встановлено критеріїв ризиковості платників податку та господарських операцій. Пунктом 10 Порядку критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну.
ДФС України листом від 21.03.2018 р. N 959/99-99-07-18 встановлені Критерії ризиковості платника податку. Підпунктом 1.6 п. 1 передбачено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Відповідно до ст. 71 п. 71.1 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Відповідно до с. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю. Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що - реалізує державну податкову та митну політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами. Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну, податкову та митну політику. Зібрана податкова інформація та результати. її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для сформування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Відповідно до ст. 19-1 ПК України контролюючі органи, серед іншого, організовують збір податкової інформації та внесення її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику; організовують інформаційно-аналітичного забезпечення та автоматизацію процесів адміністрування; використовують під час виконання своїх посадових (службових) обов'язків податкову інформацію з інформаційно-телекомунікаційних систем та інших джерел, отриману в порядку та спосіб, визначений цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що Комісією ГУ ДФС у Донецькій області прийнято рішення про внесення відомостей про позивача до системи АІС “Податковий блок” - режим “Журнал ризиковості платників” у зв'язку з відповідністю п. 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку за ознаками ризику "наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником".
АІС “Податковий блок” є електронною базою даних органів ДПС та використовується для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики. Як встановлено судом, відомості про прийняте рішення платнику окремо не повідомляються, а лише відображаються у його електронному кабінеті. При цьому сам лише факт внесення відомостей про позивача до переліку ризикових платників у службових базах даних органів ДПС не порушує прав позивача. Самим позивачем надано копії квитанцій про реєстрацію податкових накладних за рішенням Комісії ( т. 2 а.с. 45-52). Таким чином, внесення до електронної бази даних інформації є службовою діяльністю працівників органів ДПС України. Суд погоджується твердженням відповідачів, що такі дії, без прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної, не породжують правових наслідків для платників податків та не порушують їх права.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 27.08.2019 у справі №540/2077/18. На підставі ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд має враховувати висновки Верховного Суду, викладені у постановах.
За таких обставин, суд вважає, що рішення Комісії ГУ ДФС у Донецькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації про внесення ТОВ “КФ “Донгоспром” до переліку ризикових платників, викладене у формі протоколу засідання від 09.04.2018, не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні КАС України, не порушує прав позивача та скасуванню не підлягає.
Також не підлягає задоволенню і вимога про зобов'язання ГУ ДПС у Сумській області виключити позивача з переліку ризикових платників податку, оскільки вона є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Комісії.
Відповідно до ст. 139 КАС України у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрат, понесені позивачем, не підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Товариство з обмеженою відповідальністю "Комерційна фірма "Донгосппром" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДФС у Донецькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про внесення позивача до переліку ризикових платників від 19.04.2018; зобов'язання ГУ ДФС у Сумській області включити виключити товариство з переліку ризикових платників податків відмовити в зв'язку з необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Сумський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення виготовлено 25.10.2019.
Суддя О.В. Соп'яненко