Рішення від 31.10.2019 по справі 440/3277/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3277/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисака С.В.,

представника позивача - адвоката Жолонко О.В.,

представника відповідачів за довіреністю - Новоселецької І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3277/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромисловий комплекс Докучаєвські чорноземи" до Головного управління ДФС у Полтавській області , Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

30 серпня 2019 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропромисловий комплекс Докучаєвські чорноземи" (надалі - ТОВ "АПК Докучаєвські чорноземи", Товариство) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача форми "Н" від 20.05.2019 №0010355312, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у сумі 211987,76 грн за затримку реєстрації податкових накладних на 1 день.

В обґрунтування позовних вимог заявник вказує на обставини порушення його прав як добросовісного платника податків через безпідставне, як на його думку, нарахування штрафу за затримку реєстрації податкових накладних, що сталося внаслідок неналежного адміністрування Державною фіскальною службою України сервісу електронного адміністрування податку на додану вартість (надалі - СЕА ПДВ), в той час як товариство своєчасно надсилало усі податкові накладні для їх реєстрації.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

У наданому суду відзиві на позов від 23.10.2019 представник ГУ ДФС у Полтавській області посилається на результати камеральної перевірки з питання своєчасності реєстрації податкових накладних, якою встановлено факти несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН) за період з 01.03.2018 по 30.04.2018 та з 01.10.2018 по 30.11.2018, у зв'язку з чим до Товариства застосовано штрафні санкції. При цьому представник зазначає, що відповідно до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 06.06.2017 №557, у разі, якщо платнику протягом встановленого строку після відправки податкової накладної не надійшла перша квитанція, яка засвідчує факт отримання ДФС податкової накладної, така податкова накладна вважається не одержаною ДФС та такою, яка не зареєстрована в ЄДПН (а.с. 81-82).

Згідно з відповіддю на відзив від 25.10.2019, позивач наполягає на тому, що Державною фіскальною службою України здійснено неналежне адміністрування СЕА ПДВ, оскільки платнику не було забезпечено своєчасний розрахунок реєстраційного ліміту протягом дня 15.11.2018 та створено штучні перепони для своєчасної реєстрації Товариством податкових накладних. При цьому вказує, що Порядок, на який посилається відповідач, є підзаконним нормативно-правовим актом, який до того ж не відповідає нормам Конституції України та Податковому кодексу України (а.с. 94-96).

У судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечувала.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи суд з'ясував, що юридична особа ТОВ "АПК Докучаєвські чорноземи" (код ЄДРПОУ 37845209, Полтавська область, Карлівський район, м. Карлівка, вул. Великотирнівська, 51) зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 11.11.2011 за №1 565 102 0000 000504 (а.с. 11-17). Товариство перебуває на податковому обліку з 14.11.2011, зареєстроване платником ПДВ 01.02.2015 (а.с. 105), основним видом діяльності якого за КВЕД є: 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві.

15.04.2019 посадовою особою ГУ ДФС у Полтавській області була проведена камеральна перевірка ТОВ "АПК Докучаєвські чорноземи" з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН за період з 01.03.2018 по 30.04.2018 та з 01.10.2018 по 30.11.2018, результати якої викладено в акті перевірки №18603/16-31-53-12-16/37845209 (а.с. 104-108).

Актом перевірки зафіксовано факти реєстрації позивачем податкових накладних в ЄРПН по взаємовідносинах з контрагентом-покупцем ТОВ ім. ОСОБА_1 Фисуна з порушенням строків, зокрема:

- податкова накладна від 30.03.2018 №334 на суму ПДВ 90 211,00 грн зареєстрована 16.04.2018 (граничний термін реєстрації в ЄРПН 15.04.2018);

- податкова накладна від 31.10.2018 №348 на суму ПДВ 363 000,00 грн зареєстрована 16.11.2018 (граничний термін реєстрації в ЄРПН 15.11.2018);

- податкова накладна від 29.10.2018 №349 на суму ПДВ 583 333,33 грн зареєстрована 16.11.2018 (граничний термін реєстрації в ЄРПН 15.11.2018);

- податкова накладна від 29.10.2018 №350 на суму 583 333,33 грн зареєстрована 16.11.2018 (граничний термін реєстрації в ЄРПН 15.11.2018);

- податкова накладна від 29.10.2018 №351 на суму ПДВ 500 000,00 грн зареєстрована 16.11.2018 (граничний термін реєстрації в ЄРПН 15.11.2018).

За висновком перевірки ТОВ "АПК Докучаєвські чорноземи" порушено приписи п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН:

- за березень 2018 року на суму ПДВ - 90 211,00 грн, в т.ч. до 15 календарних днів - на суму ПДВ 90 211,00 грн,

- за жовтень 2018 року на суму ПДВ - 2 029 666,66 грн, в т.ч. до 15 календарних днів - на суму ПДВ 2 029 666,66 грн.

Не погодившись із висновком перевірки, позивач подав до ГУ ДФС у Полтавській області свої заперечення до акта (а.с. 109-113).

16.05.2019 ГУ ДФС у Полтавській області своїм листом за №21892/10/16-31-12-01-34 надало відповідь на заперечення, якою порушення викладені в акті визнано правомірними, а акт перевірки таким, що відповідає вимогам чинного законодавства (а.с. 114-117).

На підставі висновків даного акту ГУ ДФС у Полтавській області було сформовано податкове повідомлення-рішення від 20.05.2019 №0010355312, яким до ТОВ "АПК Докучаєвські чорноземи" за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 2 119 877,66 грн застосовано штраф у розмірі 10% від суми прострочення в розмірі 211 987,76 грн (а.с. 19).

Позивач оскаржив податкове повідомлення - рішення в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України.

За наслідками розгляду скарги рішенням Державної фіскальної служби України від 29.07.2019 №36010/6/99-99-11-06-01-25 податкове повідомлення-рішення від 20.05.2019 №0010355312 залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 117-125).

Позивач, не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (надалі - ПК України).

У відповідності до положень статті 1201 ПК України (в редакції, чинній на час реєстрації податкових накладних) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Відповідно до п. 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (надалі - Порядок №1246).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день - частина дня, протягом якого здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Пунктами 10, 11 Порядку 16.11.2018 передбачено, що після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Після складення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Закону України "Про електронний цифровий підпис" та Порядку обміну електронним документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунок коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки питань, перелік яких наведено у даному пункті.

Відповідно до п. 13, п. 14 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Так, в ході судового розгляду даної справи суд встановив, що позивач виконав усі, покладені на нього, як на платника податків, обов'язки щодо направлення податкових накладних для їх реєстрації в ЄРПН.

Зокрема, 15.04.2018 за допомогою програмного забезпечення "M.E.Doc" о 18:43 позивачем було відправлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 30.03.2018 №334 на загальну суму 541 266,00 грн, в т.ч. ПДВ 90 211,00 грн (а.с. 59-60).

Згідно з даними, відображеними в системі надсилання та реєстрації податкових накладних, вищевказана накладна була відправлена Товариством в межах операційного дня 15.04.2018 (завірений документ "Властивості документа", який містить інформацію з "M.E.Doc" про всі етапи проходження документу із зазначенням хронології усіх дій).

Однак, підтвердження факту реєстрації ДФС України даної податкової накладної позивач отримав лише наступного дня, про що свідчить Квитанція про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН від 16.04.2018 №9069270787 (а.с. 61).

Тож незважаючи на обставини дотримання позивачем термінів надіслання податкової накладної для її реєстрації, квитанція про прийняття для реєстрації в ЄРПН була сформована лише 16.04.2018, тобто з пропуском на 1 день.

Аналогічно, позивач направляв для реєстрації до ЄРПН 15.11.2018 податкові накладні від 29.10.2018 №351, №350, №349 та від 31.10.2018 №348, про що свідчать відповідні повідомлення ДФС (а.с. 62-75).

На питання суду, чому позивач направляв податкові накладні в останній день граничного строку для їх реєстрації, представник пояснив, що на електронному рахунку СЕА ПДВ у ТОВ "АПК Докучаєвські чорноземи" було недостатньою сума реєстраційного ліміту, на яку Товариство має право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, у зв'язку з чим до завершення відповідного операційного дня Товариством вживалися заходи з метою перевірки фактів реєстрації податкових накладних, за якими позивач є покупцем.

Дійсно, відповідно до п. 2001.3 ст. 2001 ПК України, платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (УНакл), обчислену за такою формулою:

УНакл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ.

Тобто, позивач не міг збільшувати свій податковий кредит до моменту виникнення у нього податкового зобов'язання з ПДВ у співмірних розмірах

У зв'язку з цим позивач вважає, що внаслідок неналежного адміністрування Державною фіскальною службою України СЕА ПДВ в частині незабезпечення Товариству своєчасного розрахунку реєстраційного ліміту протягом 15.11.2018, фактично створювались штучні перепони для реєстрації ТОВ "АПК Докучаєвські чорноземи" податкових накладних, за якими позивач формував власний податковий кредит, як продавець, зокрема у взаємовідносинах з ПП "Бізон-тех 2006", ТОВ "АПК "Чорноземи Зіньківщини".

З вищевикладених причин ТОВ "АПК Докучаєвські чорноземи" за допомогою програмного забезпечення "M.E.Doc" 15.11.2018 о 20:00 було відправлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні №349 від 29.10.2018 на загальну суму 3 500 000,00 грн, в т.ч. ПДВ 583 333,33 грн, №350 на загальну суму 3 500 000,00 грн, в т.ч. ПДВ 583 333,33 грн, №351 від 29.10.2018 на загальну суму 3 000 000,00 грн, в т.ч. ПДВ 500 000,00 грн, яка відправлена на реєстрацію 15.11.2018 о 20:03, а податкова накладна від 31.10.2018 №348 на загальну суму 2178000,00 грн, в т.ч. ПДВ 1 815 000,00 грн відправлена 15.11.2018 о 20:04.

Підтвердженням факту реєстрації 16.11.2018 Державною фіскальною службою України даних податкових накладних є Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН.

З огляду на встановлені обставини справи суд приходить до висновку про те, що позивач вчинив усі залежні від нього дії у встановлений ПК України строк та спосіб для реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Проте реєстрація спірних податкових накладних з порушенням встановленого строку відбулася з незалежних від платника податків причин, що виключає відповідальність такого платника за несвоєчасну їх реєстрацію, як і можливість застосування за це штрафних санкцій.

Доводи представника відповідачів про те, що нормами Податкового кодексу України не передбачено підстав для звільнення платників ПДВ від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних суд відхиляє з огляду на наступне.

Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України, податковим правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Таким чином, податкове правопорушення, як і правопорушення будь-яке, має суб'єктивну сторону, яка характеризується наявністю умислу на порушення норм закону або їх умисне невиконання за наявності відповідного обов'язку.

Встановлені судом обставини свідчать на користь висновку про відсутність у поведінці позивача складу податкового правопорушення.

Враховуючи цей факт слід також визнати й відсутність підстав для застосування відповідних штрафних санкцій до такого платника.

За таких обставин суд визнає позов обґрунтованим у зв'язку з чим задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тож сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 3180,00 грн підлягає стягненню з ГУ ДФС у Полтавській області.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромисловий комплекс Докучаєвські чорноземи" (вул. Великотирнівська, 51, м. Карлівка, Полтавська область, 39500, код ЄДРПОУ 37845209) до Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639), Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Полтавській області від 20.05.2019 №0010355312.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромисловий комплекс Докучаєвські чорноземи" (вул. Великотирнівська, 51, м. Карлівка, Полтавська область, 39500, код ЄДРПОУ 37845209) судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 3 180 (три тисячі сто вісімдесят) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення складений 05.11.2019.

Суддя Є.Б. Супрун