Рішення від 05.11.2019 по справі 200/11283/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2019 р. Справа№200/11283/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови у призначення пенсії, скасування рішення про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію відповідно до ст..ст. 13, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням стажу роботи за списком № 1 з 19.06.1989 по 04.12.2003 та заробітної плати за період з 1991 по 1996 року, починаючи з 24.05.2019.

В обґрунтування вимог позивач зазначив протиправність неврахування відповідачем у складі пільгового стажу період його роботи в Макіївському виробничому об'єднанні по видобутку вугілля «Макіїввугілля» шахта імені В.М. Бажанова з 19.06.1989 по 04.12.2003. За змістом викладеного в позові відповідачем під час вирішення питання про призначення пенсії позивачу не враховано видані відокремленим підрозділом «Шахта імені В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» довідки про підтвердження пільгового стажу за Списком № 1 - № 389/100 від 19.12.2013, б/н від 19.12.2013, № 897 від 18.12.2013, накази № 21 від 16.01.1995 та № 444 від 28.04.2001, через знаходження підприємства - роботодавця на не підконтрольній українській владі території.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди визначив в наданому до суду відзиві. За змістом відзиву позивачу відмовлено в призначенні пенсії через відсутність документів, які підтверджують пільговий стаж роботи. Згідно відзиву позивачем до заяви про призначення пенсії не надано довідок, уточнюючих пільговий характер роботи.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.09.2019 позивачу відмовлено в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору та залишено позов без руху. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.10.2019 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 . Згідно з відомостями паспорту серії НОМЕР_2 зареєстрованим місцем проживання позивача є: АДРЕСА_1 . Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1427-5000116266 від 24.04.2019 фактичним місцем проживання позивача є: АДРЕСА_2 .

Рішенням від 15.05.2019, прийнятим за наслідком розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 06.05.2019, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком. Згідно викладеного в рішенні, позивач має загальний страховий стаж 27 років 6 місяців 22 дні, пільговий стаж відсутній. В рішенні зазначено, що до пільгового стажу не зараховано період роботи в Макіївському виробничому об'єднанні по видобутку вугілля «Макіївугілля» шахта імені В.М. Бажанова з 19.06.1989 по 04.12.2003 через ненадання довідок, підтверджуючих пільговий характер роботи позивача.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років при призначенні пенсії в період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року мають особи за наявності страхового стажу не менше 26 років (ч.2 пункту 1 статті 26 Закону України № 1058).

Частиною 1 статті 114 Закону України № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії визначений розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів спір, що виник між сторонами, стосується наявності підстав для врахування у складі спеціального страхового стажу періоду роботи позивача в Макіївському виробничому об'єднанні по видобутку вугілля «Макіївугілля» шахта імені В.М. Бажанова з 19.06.1989 по 04.12.2003.

Згідно положень Закону №1058 та Порядку № 637 основним документом підтверджуючим пільговий стаж є трудова книжка.

Трудова книжка позивача серії НОМЕР_3 містить наступні записи щодо роботи позивача в Макіївському виробничому об'єднанні по видобутку вугілля «Макіївугілля» шахта імені В.М. Бажанова:

19.06.1989 прийнятий на роботу електрослюсарем 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті на ділянку видобутку вугілля; очисного забою з повним підземним робочим днем (запис 3);

10.10.1990 переведений машиністом гірничих машин 6 розряду підземним з повним робочим днем в шахті;

22.02.1994 переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею;

04.12.2003 звільнений за власним бажанням.

За змістом оскаржуваного позивачем рішення про відмову в призначенні за віком на пільгових умовах, період роботи позивача в Макіївському виробничому об'єднанні по видобутку вугілля «Макіївугілля» шахта імені В.М. Бажанова не врахований відповідачем через відсутність довідок, уточнюючих пільговий характер роботи позивача.

Вимогами Порядку № 637 визначено, що трудовий стаж встановлюється на підставі інших, ніж трудова книжка, документів, лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Отже, наявність пільгової довідки не є безумовною вимогою для врахування певного періоду роботи до пільгового стажу, а має бути витребувана органами пенсійного фонду за неможливості підтвердження стажу роботи особи даними трудової книжки.

Враховуючи наведене та незазначення відповідачем в рішенні про відмову в призначенні пенсії підстав, за яких неможливо врахувати до пільгового стажу періоди роботи позивача з 19.06.1989 по 04.12.2003 в Макіївському виробничому об'єднанні по видобутку вугілля «Макіївугілля» шахта імені В.М. Бажанова, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про неможливість врахування до пільгового стажу наведеного періоду роботи позивача виключно з підстав відсутності довідки, що уточнює пільговий характер роботи.

Суд зазначає, що положеннями пункту 20 Порядку № 637 передбачено можливість врахування пільгового стажу на підставі інформації, наявної у відомостях про застраховану особу за формою ОК-5. Індивідуальні відомості про застраховану особу наявна інформація про спеціальний стаж позивача за 1999 -2003 роки, яка не враховувалася відповідачем під час вирішення питання про призначення пенсії позивачу.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на протиправне неприйняття відповідачем до уваги наданих ним довідок, підтверджуючих пільговий характер роботи, зокрема: довідки № 389/100 від 19.12.2013, б/н від 19.12.2013, № 897 від 18.12.2013, накази «Про підсумки атестації робочих місць» № 21 від 16.01.1995 та № 444 від 28.04.2001, оскільки в матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про їх надання позивачем. Згідно заяви позивача про призначення пенсії за віком, копія якої наявна в матеріалах справи, до заяви додані: довідка про присвоєння ІПН, паспорт, трудова книжка, військовий квиток, диплом про навчання та довідка про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи. Витребувані відповідачем документи, яких недостатньо для призначення пенсії позивач відмовився надавати, що підтверджується заявою від 06.05.2019, копія якої наявна в матеріалах справи (арк. справи 48).

Враховуючи встановлення судом в ході розгляду справи обставини, що свідчать про допущення відповідачем порушень під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним рішення відповідача б/н від 15.05.2019 про відмову в призначенні пенсії за віком. Оскільки право позивача на призначення пенсії за віком порушені рішенням органу пенсійного фонду, яким відмовлено позивачу в призначенні пенсії, скасування судом цього рішення є достатнім для захисту прав позивача, а тому вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо відмови призначити пенсію не підлягають задоволенню.

На підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача із врахуванням висновків суду, викладених цьому рішенні стосовно безпідставності неврахування індивідуальних відомостей про застраховану особу під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії.

Вимоги позивача про зобов'язання відповідача призначити пенсію не підлягають задоволенню, оскільки призначення пенсії входить до дискреційних повноважень органів пенсійного фонду України.

Таким чином, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню частково

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати, пов'язані із розглядом цієї справи, а отже сплачений позивачем судовий збір у сумі 768,40 грн. при зверненні до суду підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846 та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (85302, Донецька обл., м. Покровськ вул. Центральна, буд. 154, ідентифікаційний код - 42169323) про визнання рішення протиправним та скасування, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області від 15.05.2019 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Покровське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 06.05.2019 із врахуванням висновків суду викадених в цьому ршенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя А.С. Михайлик