П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
04 листопада 2019 р. м. ОдесаСправа № 1540/3624/18
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бітов А.І., суддів: Ступакової І.Г. , Лук'янчук О.В. , розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДФС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2018 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАВЕКАСТРОЙ" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2018 року адміністративний позов ТОВ "НАВЕКАСТРОЙ" задоволено.
15 листопада 2018 року на зазначене рішення ГУ ДФС в Одеській області подано апеляційну скаргу.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2018 року апеляційна скарга була залишена без руху, оскільки вона не відповідала вимогам ст. 296 КАС України, а саме: при зверненні до суду з апеляційною скаргою апелянтом не сплачений судовий збір, та надано апелянту строк для усунення недоліків апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання даної ухвали.
11 грудня 2018 року до П'ятого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання ГУ ДФС в Одеській області про продовження строків на усунення недоліків апеляційної скарги.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2018 року продовжено ГУ ДФС в Одеській області, встановлений ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2018 року строк усунення недоліків апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання даної ухвали, та роз'яснено, що у разі не виконання вимог даної ухвали, відповідно до ст. 298 КАС України, апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2019 року повернуто апеляційну скаргу ГУ ДФС в Одеській області, у звязку із не усуненням недоліків апеляційної скарги.
02 жовтня 2019 року ГУ ДФС в Одеській області повторно подано апеляційну скаргу на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2018 року разом із клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року залишено апеляційну скаргу без руху з наданням апелянту строку для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом сплати судового збору та надання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції із зазначенням інших підстав для поновлення строку.
На виконання вищезазначаної ухвали, 30 жовтня 2019 року від ГУ ДФС в Одеській області надійшло клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням аналогічних підстав для поновлення строку, що і в клопотанні, яке було подано разом з апеляційною скаргою.
Перевіривши доводи, зазначені в клопотанні про поновлення строку на апеляційне оскарження, суд апеляційної інстанції вважає, що останнє не підлягає задоволенню, оскільки питання про визнання поважними даних підстав для поновлення строку на апеляційне оскарження вже було вирішено ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року.
Також апелянтом заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Розглянувши вищезазначене клопотання, судова колегія приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Зміст цієї статті передбачає право суду, а не обов'язок, на свій розсуд відстрочити, розстрочити, зменшити або звільнити від сплати судового збору.
Порядок відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регламентовано ст. 8 Закону України "Про судовий збір", приписи якої не містять підстав та умов для звільнення суб'єктів владних повноважень від сплати судового збору, зменшення його розміру, відстрочення або розстрочення.
З урахуванням наведеного та беручи до уваги, що особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору, судова колегія вважає, що обставини, пов'язані з фінансуванням установ чи організацій з державного бюджету, відсутністю в ньому коштів, призначених для сплати судового збору тощо, не є підставою для відстрочення ГУ ДФС в Одеській області сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Таким чином, суд приходить до висновку, що викладені ГУ ДФС в Одеській області у клопотанні про відстрочення сплати судового збору обставини не можуть бути підставою для його задоволення в силу положень ст. 8 Закону України "Про судовий збір".
При цьому, однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
Рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Враховуючи, що судом апеляційної інстанції забезпечено право ГУ ДФС в Одеській області на апеляційне оскарження рішення шляхом продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги, у апелянта було достатньо часу для виконання вимог ухвали про залишення без руху апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що відповідачем не було дотримано приписів ст. 45 КАС України щодо недопустимості зловживання процесуальними правами.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Згідно поштового повідомлення, ГУ ДФС в Одеській області отримано копію ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року про залишення апеляційної скарги без руху 23 жовтня 2019 року.
У встановлений термін вказані в ухвалі недоліки не усунуті, заявником не подано до суду докази на підтвердження поважності причин пропуску строку апеляційного оскарження.
Підсумовуючи наведене та керуючись приписами КАС України, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті апеляційного провадження.
Керуючись п.4 ч. 1 ст. 299, ст.ст. 325, 329 КАС України, суд -
Відмовити Головному управлінню ДФС в Одеській області в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Відмовити Головному управлінню ДФС в Одеській області в задоволенні клопотання пропоновлення строку на апеляційне оскарження.
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДФС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2018 року.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 04 листопада 2019 року.
Суддя-доповідач Бітов А.І.
Судді Ступакова І.Г. Лук'янчук О.В.