Рішення від 24.09.2019 по справі 160/5493/19

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2019 року Справа № 160/5493/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОлійника В. М.

за участі секретаря судового засіданняМаксімова А.С.

за участі:

представника позивача представника відповідача Мерковича Б.В. Пономаренка О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом акціонерного товариства «Дніпропетровський завод прокатних валків» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-

ВСТАНОВИВ:

13 червня 2019 року акціонерне товариство «Дніпропетровський завод прокатних валків» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0006681401 від 01.03.2019 року повністю.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 21 січня 2019 року відповідачем була проведена перевірка позивача та згідно Акту перевірки №2178/04-36-14-01/187375 встановлені порушення п.288.1, п.288.3, п.288.4 ст.288 ПК України, що призвело до заниження податку із орендної плати за земельну ділянку з юридичних осіб на загальну суму 463 658,46 грн. за 2018 рік.

Підставою для зазначених висновків слугувало те, що на думку відповідача АТ ДЗПВ неправомірно нарахувала у 2018 році орендну плату за земельну ділянку з юридичних осіб на підставі рішення Дніпровської міської ради №8/30 від 21.02.2018 у розмірі 2,3% замість 3%.

Згодом відповідач виніс податкове повідомлення-рішення №0006681401 від 01.03.2019 (форма «Р») про збільшення суми грошового зобов'язання акціонерному товариству "Дніпропетровський завод прокатних валків" за платежем: орендна плата з юридичних осіб, код платежу 18010600, на п'ятсот сімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят три гривні 75 копійок (сума грошового зобов'язання за податковими зобов'язаннями збільшена на 463659 гривень, сума грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями 115 914,75 гривні).

Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення №0006681401 від 01.03.2019 є незаконним та необгрунтованим, а висновки Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо порушення позивачем Податкового кодексу України, викладені в Акті перевірки, не відповідають фактичним обставинам та не ґрунтуються на вимогах і положеннях чинного законодавства України у зв'язку з тим, що акціонерне товариство "Дніпропетровський завод прокатних валків" сплачує та коригує розмір орендної плати за землю на підставі договору оренди земельної ділянки від 08.11.2000 р., який був чинним у період, що перевірявся, згідно з п.3.1. якого - розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України, який для позивача з 01.03.2018 є не меншим розміру земельного податку й становить 2,3 відсотка нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення Дніпровської міської ради №8/30 від 21.02.2018.

Ухвалою суду від 18 червня 2019 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 02 вересня 2019 року вирішено подальший розгляд адміністративної справи №160/5493/19 за позовом акціонерного товариства «Дніпропетровський завод прокатних валків» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 24 вересня 2019 року о 09 годині 00 хвилин.

09 липня 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог у зв'язку з наступним.

У відповідності до ст. 206 Земельного Кодексу України від 25.10.2001 року №2768- ІІІ (далі Земельний кодекс) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. При цьому, згідно ч. 2 ст. 206 Земельного кодексу плата за землю справляється відповідно до закону, а з 01 січня 2011 року будь - які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року №2755 - VI (далі ПКУ), і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до ПК України та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Щодо твердження позивача про порушення строку винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, представник відповідача зазначив, що розгляд заперечень у відповідності до листа №17934/10/04-36-14-01-14 від 18.02.2019 р. відбувся 25.02.2019 р., письмова відповідь була складена та зареєстрована контролюючим органом під порядковим номером 21730/10/04-36-14-01 від 26.02.2019 р. та у відповідності до чеку про відправлення надіслана позивачеві 27.02.2019 р. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте 01.03.2019 р. Отже, податковим органом не було порушено строків винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що підтверджується відміткою поштової служби на конверті, котрий був наданий позивачем, та чеком про відправлення листа "Про результати розгляду заперечень до акту перевірки від 21.01.2019 р. №2178/04-36-14-01/187375", згідно з яким лист був направлений позивачеві 27.02.2019 року.

Щодо посилань позивача на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.2012 р., представник відповідача наголосив на тому, що у вказаному рішенні йдеться тільки про зміну нормативно грошової оцінки земельної ділянки у відповідності до ПК України, але не про зміну розміру орендної плати. Позивач міг змінити умови договору оренди землі за згодою сторін при його поновленні шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди землі у місячний строк в обов'язковому порядку, однак таким правом не скористався.

У відповідності до ч.2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного і комунального майна» якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Таким чином, позивач самовільно змінив умови автоматично поновленого договору у частині зміни розміру орендної плати з 3% до 2,3%.

Перевіркою повноти визначення орендної плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 01.10.2016 по 31.09.2018 встановлено його загальну суму 463 658,46 грн. за 2018 рік, а саме:

квітень 2018 року - 77 276,41 грн.;

травень 2018 року - 77 276,41 грн.;

червень 2018 року -77 276,41 грн.;

липень 2018 року - 77 276,41 грн.;

серпень 2018 року - 77 276,41 грн.;

вересень 2018 року - 77 276,41 грн.

Перевіркою встановлено, що ПАТ «ДЗПВ» у 2018 році було відкориговано орендну плату з юридичних осіб на підставі рішення Дніпровської міської ради №8/30 21/02/2018 від 01.03.2018 в частині зміни розміру орендної плати з 3% до 2,3%.

Так, підприємством ПАТ «Дніпропетровський завод прокатних валків» у 2018 році до контролюючого органу було подано наступні Декларації з орендної плати з юридичних осіб, а саме:

від 20.02.2018 р. №9026097465 відповідно задекларовано площу земельної ділянки 6,6765 га за нормативною грошовою оцінкою 11 223 989,29 (витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2018 р. 349/140218/03-07, нормативно грошова оцінка - 132 473 857,47 грн.) та застосовано розмір орендної плати 3%;

від 19.03.2018 р. №9048061170 відповідно задекларовано площу земельної ділянки 6,6765 га за нормативною грошовою оцінкою 18 790 232,36 (витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2018 р. 349/140218/03-07, нормативно грошова оцінка - 132 473 857,47 грн.) та застосовано розмір орендної плати 3%;

від 16.05.2018 р. №9094812600 відповідно задекларовано площу земельної ділянки 6,6765 га за нормативною грошовою оцінкою 19 979889,68 (витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2018 р. 349/140218/03-07, нормативно грошова оцінка - 132 473 857,47 грн.) та застосовано розмір орендної плати 2,3%.

В ході перевірки платником надано пояснення від 11.01.2019 року, згідно якого ставка 2,3% застосована на підставі Рішення міськради від 21.02.2018 р. № 8/30.

Нарахування орендної плати з земельного податку було регламентовано Договором оренди земельної ділянки від 08 лютого 2000 р. та відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. №161-ХІV (в редакції від 23.03.2017), у зв'язку з відсутністю протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, тобто Договір оренди земельної ділянки вважається поновленим з вересня 2015 року на наступні п'ятнадцять років.

Рішенням Дніпровської міської ради від 25.07.2018 року ПАТ «ДЗПВ» було зобов'язане:

у тримісячний строк з моменту прийняття цього рішення укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки;

здійснити нотаріальне посвідчення додаткової угоди про поновлення строку договору оренди земельної ділянки та провести державну реєстрацію прав за цією додатковою угодою відповідно до вимог чинного законодавства;

відзначити, що поновлення договору оренди землі здійснюється зміною істотних умов договору в частині розміру орендної плати, яка визначається відповідно до вимог чинного законодавства.

До перевірки було надано клопотання ПАТ «Дніпропетровський завод прокатних валків» від 04.09.2018 року в якому зазначено наступне:

"Прошу внести зміни до рішення міської ради від 25 липня 2018 року №336/34 «Про поновлення договору оренди земельної ділянки від 08.11.2000. Привести розмір орендної плати до вимог рішення міської ради від 21.02.2018 №8/30."

Тобто, на момент збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб контролюючий орган правомірно застосував дані договору оренди земельної ділянки від 08.11.2000, адже додаткова угода відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» укладена не була, отже, у відповідності до ч.2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного і комунального майна», якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Отже, відповідно до ст. 764 ЦК України якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

З аналізу наведених норм вбачається, що АТ «Дніпропетровський завод прокатних валків» без правовстановлюючих документів, а саме додаткової угоди, котру їх зобов'язала у тримісячний строк укласти міська рада рішенням від 25.07.2018 р. №336/34, не мало права до самовільного коригування орендної плати з юридичних осіб у 2018 році.

За результатами документальної планової виїзної перевірки ГУ ДФС у Дніпропетровській області складено Акт №2178/04-36-14-01/187375 від 21.01.2019 р.

На підставі вищезазначеної інформації контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 01.03.2019 року №0006681401 Форми «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за 2018 рік (за податковими зобов'язаннями 463 659 грн. та за штрафними санкціями 115 914,75 грн.) на загальну суму 579 573,75 грн.

Таким чином, ГУ ДФС у Дніпропетровській області під час винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяло у спосіб та в порядку, визначеному чинним законодавством України.

15 липня 2019 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначив про те, що за рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.2012 року у справі №19/5005/7421/2012 (набрало законної сили 05.03.2013) пункт 3.1. договору оренди був змінений та викладений у наступній редакції: «п.3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 1 438 126 грн. 44 коп., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом, і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту».

Таким чином, рішенням суду був змінений саме розмір річної орендної плати за земельну ділянку, а не нормативна грошова оцінка земельної ділянки, як безпідставно стверджує відповідач.

Також представник позивача наголосив, що умови договору оренди щодо розміру орендної плати були змінені рішенням суду (відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України та ч. 5 ст. 188 Господарського кодексу України) і не потребують укладання будь-яких додаткових угод, як це стверджує відповідач.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.

Представник відповідача просив відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимоги, підтримавши доводи викладені у відзиві.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Акціонерне товариство «Дніпропетровський завод прокатних валків» - позивач зареєстровано у Департаменті адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 06.01.1995 №12241200000003092. Взято на податковий облік у Державній податковій інспекції у АНД районі м. Дніпропетровська 06.01.1995 року за №8209. Станом на день підписання акту перевірки перебуває на обліку в ДПІ у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська. Податковий номер платника податків: 187375.

Місце знаходження позивача: Україна, Дніпропетровська область, м, Дніпро, вул. Яхненківська, буд.2; 49023.

Фактичне місцезнаходження позивача: Україна, 49023, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Яхненківська, буд.2 49023.

Так, в період з 29.11.2018 р. по 14.01.2019 р. була проведена документальна планова виїзна перевірка акціонерного товариства «Дніпропетровський завод прокатних валків» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2016 р. по 30.09.2018 р., валютного законодавства за період з 01.10.2016 р. по 30.09.2018 р., єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2016 р. по 30.09.2018 р. та складено акт №2178/04-36-14-01/187375 від 21 січня 2019 року.

Згідно висновків акту перевіркою встановлені:

порушення вимог п. 44.1, п.44.2 ст. 44, п.п.134.1.1 п. 134.1 ст.134, п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 811 648 грн., а саме:

4 кв. 2016 року у сумі 516 043 грн.,;

2017 рік у сумі 176 285 грн.;

3 кв. 2018 року у сумі 358 163 грн.

порушення вимог п.198.1, п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України та у зв'язку з наявним від'ємним значенням у деклараціях по податку на додану вартість за відповідний період встановлено заниження позитивного значення, що підлягає сплаті до державного бюджету загальною сумою ПДВ 496 000 грн., а саме:

жовтень 20106 року у сумі ПДВ 187 010грн.;

січень 2018 року у сумі ПДВ 83 717 грн.;

березень 2017 року у сумі ПДВ 99 941 грн.;

травень 2017 року у сумі ПДВ 125 332 грн.;

порушення вимог п.288.1, п.288.3, п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку із орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 463 658,46 грн. за 2018 рік, а саме у квітні 2018 року - 77 276,41 грн., травні 2018 року - 77 276,41 грн., червні 2018 року -77 276,41 грн., липні 2018 року - 77 276,41 грн., серпні 2018 року - 77 276,41 грн., вересні 2018 року - 77 276,41 грн.;

порушення п.103.2, п.103.4, п.103.10 ст.103, п.п.141.4.4 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України під час виплати нерезиденту ООО «Торговый Дом Днепротехсервис» (РФ) по Договору на транспортно-експедиційне обслуговування і організацію перевезень вантажів №48 від 04.03.2015 р. доходу, що призвело до заниження податку з доходів нерезидентів з джерелом їх походження з України на суму 11 192 грн.;

порушення п. 2.11, п. 19, п. 20 Положення №148 - проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів у сумі 4 426,01 грн.

Не погодившись із висновками, викладеними у акті перевірки, позивач направив до ГУ ДФС у Дніпропетровській області заперечення до Акту перевірки від 14.02.2019 р. №182/19.

25.02.2019 відбувся розгляд заперечень у податковому органі за участю представників позивача і Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, що підтверджується листом №17934/10/04-36-14-01-14 від 18.02.2019.

12.03.2019 позивач отримав відповідь №21730/10/04-36-14-01 від 26.02.2019 про результати розгляду заперечень до акту перевірки від 21.01.2019 р. №2178/04-36-14- 01/187375, відповідно до якої розглядом заперечення порушення викладені в Акті перевірки від 21.01.2019 р. №2178/04-36-14-01/187375 в частині придбання автотранспортних послуг у ФОП ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 » Головним управління ДФС у Дніпропетровській області були скасовані, в іншій частині - залишено без змін.

01 березня 2019 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0006681401 від 01.03.2019 р. (форма «Р»), згідно якого позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі п'ятсот сімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят три гривні 75 копійок (сума грошового зобов'язання за податковими зобов'язаннями збільшена на 463 659 гривень, сума грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями 115 914,75 гривні), у зв'язку із порушенням п.п.288.1, п.288.3, п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України та застосуванням штрафних (фінансових) санкцій на підставі абз.1 п.123.1 ст.123 ПК України.

Вказане податкове повідомлення-рішення позивач отримав 15 березня 2019 року.

22.03.2019 р. позивачем була направлена до Державної фіскальної служби України скарга №374/19 від 22.03.2019 р. на податкове повідомлення-рішення №0006681401 від 01.03.2019 року із вимогою про його скасування.

30.05.2019 р. позивачем було отримане рішення про результати розгляду скарги Державної фіскальної служби України №24149/6/99-99-11-06-01-25 від 27.05.2019 р. Відповідно до рішення про результати розгляду скарги Державна фіскальна служба України залишила без змін податкове повідомлення-рішення №0006681401 від 01.03.2019.

Як вбачається з матеріалів справи, приводом для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення було те, що, на думку відповідача, позивач у 2018 році без правовстановлюючих документів відкоригував орендну плату за землю з юридичних осіб на підставі рішення Дніпровської міської ради №8/30 від 21.02.2018 р. в частині зміни розміру орендної плати з 3% до 2,3%.

Відповідно, відповідачем була донарахована позивачу сума орендної плати, що складає різницю між 3% та 2,3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у загальному розмірі 463 659 грн. за 2018 рік, а саме: за квітень 2018 року - 77 276,41 грн., за травень 2018 року - 77 276,41 грн., за червень 2018 року - 77 276,41 грн., за липень 2018 року - 77 276,41 грн., за серпень 2018 року - 77 276,41 грн., за вересень 2018 року - 77 276,41 грн.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

08 листопада 2000 року між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради (орендодавець) та ВАТ "Дніпропетровський завод прокатних валків" (орендар), новими найменуваннями якого є публічне акціонерне товариство «Дніпропетровський завод прокатних валків» та акціонерне товариство «Дніпропетровський завод прокатних валків», був укладений та зареєстрований за №501 договір оренди земельної ділянки (надалі по тексту - договір оренди), відповідно до пунктів 1.1, 1.2 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 6,6765 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ , АНД район , вул. Комінтерну , 2 і зареєстрована в державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 63636001 згідно з планом земельної ділянки, що додається до договору оренди. Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 21.09.2000 року №2372.

Відповідно до п. 2.1 договору оренди земельна ділянка надається до 21.09.2015 року.

Пунктами 3.1. і 3.2. договору оренди було встановлено, що орендна плата виплачується у грошовій формі в розмірі 86 621,07 грн./рік, що становить 7 218,42 грн./міс і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту. Орендна плата сплачується щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.2012 року у справі №19/5005/7421/2012 (набрало законної сили 05.03.2013 відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.03.2013 р.) були внесені зміни до пункту 3.1. договору оренди шляхом викладення його в наступній редакції: «п.3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 1 438 126 грн. 44 коп., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом, і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту».

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998 (далі Закон № 161-XIV) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України «Про оренду землі»).

Статтею 15 Закону № 161-XIV визначені істотні умови договору оренди, серед яких є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Частиною 1 статті 23 Закону № 161-XIV визначено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Статтею 14 Закону № 161-XIV визначено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Згідно положень статті 21 Закону № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином, з наведеного вбачається, що розмір орендної плати за договором оренди визначений у точному розмірі, та може змінюватися у разі зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом.

Договір оренди був поновлений з 22.09.2015 р. на той самий строк (на 15 років) та на тих же умовах (розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України) у зв'язку з поданням позивачем до Дніпропетровської міської ради 30.07.2015 р. клопотання про поновлення договору оренди земельної ділянки (листа-повідомлення) №851/19 від 29.07.2015 р. з проектом додаткової угоди, продовженням користуванням земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди.

Таким чином, у період, що перевірявся, договір оренди земельної ділянки був чинним, та його умови щодо розміру орендної плати залишилися незмінними (у редакції рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.2012 року у справі №19/5005/7421/2012) - розмір орендної плати встановлюється у розмірі 1 438 126 грн. 44 коп., не є сталим та може змінюватись у разі зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом.

Щодо орендованої позивачем земельної ділянки була проведена нормативна грошова оцінка, що підтверджується Витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №49/140218/03-07 від 14.02.2018 р. Згідно з витягом цільове призначення земельної ділянки (КВЦПЗ): 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Відповідно до пункту 288.1 ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно з пунктом 288.4 ст. 288 ПК України - розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до пп.288.5.1. п.288.5, ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку:

- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Таким чином, ПК України встановлює лише верхню межу розміру земельного податку, а не мінімальний розмір земельного податку.

Пунктом 271.1.1 ст.271 ПК України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

За приписами статті 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).

При цьому, відповідно до п. 284.1, ст.284 ПК України ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території, встановлюють Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.

Таким чином, у зазначений у Акті перевірки період Податковий кодекс України встановлював мінімальний розмір орендної плати за землю, річна сума платежу якої не може бути меншим за розмір земельного податку, розмір якого, в свою чергу, встановлюється органами місцевого самоврядування (і не може бути більшим ніж 3 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки).

06.12.2017 року Дніпровською міською радою було прийняте рішення №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», відповідно до якого річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками певного цільового призначення для юридичних осіб для земель із цільовим призначенням 11.02. «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» складав 3 відсотка нормативної грошової оцінки.

Відповідно позивачем була надана відповідачу податкова декларація з плати за землю від 20.02.2018 р. №9026097465 (звітна), із зазначенням орендної плати у розмірі 3 відсотки нормативної грошової оцінки одиниці площі земельної ділянки - річна сума орендної плати була визначена у сумі 2 248 108,93 гривень (6,6765 га (площа земельної ділянки) * 11 223 989,29 грн. (нормативна грошова оцінка одиниці площі) * 3% (розмір орендної плати)).

19.03.2018 р. відповідачу була надана податкова декларація з плати за землю від 19.03.2018 р. №9048061170 (уточнююча) із коригуванням розміру орендної плати - річна сума орендної плати була визначена у сумі 3 763 589,59 гривень (6,6765 га (площа земельної ділянки) * 18 790 232,36 грн. (нормативна грошова оцінка одиниці площі) * 3% (розмір орендної плати)).

21.02.2018 року Дніпровською міською радою було прийняте рішення №8/30 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 р. №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», відповідно до Додатку 1 якого, як ставка земельного податку за користування земельними ділянками, так і річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками за видом цільового призначення земель за кодом 11.02. «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» складають 2,3 відсотка нормативної грошової оцінки. Зазначене рішення набрало чинності з першого числа місяця, який настає за датою його офіційного оприлюднення (пункт 2 рішення).

Рішення №8/30 було оприлюднене на офіційному веб-сайті Дніпровської міської ради 26.02.2018 р., відповідно до листа Дніпровської міської ради №3/15 - 193 від 04.04.2018 р.

Таким чином, з 01.03.2018 року єдиний розмір земельного податку та орендної плати на території міста Дніпро для земель із цільовим призначенням 11.02. становить 2,3 відсотка нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а не 3 відсотки, як зазначає відповідач у акті перевірки.

Відповідно з 01.03.2018 розмір орендної плати за землю для позивача визначений у договорі оренди (п.3.1. договору) й становить мінімальний розмір орендної плати, який не може бути меншим за розмір земельного податку, який становить 2,3 відсотка нормативної грошової оцінки земельної ділянки (згідно з рішенням Дніпровської міської ради №8/30 від 21.02.2018), та не потребує внесення будь-яких окремих змін до умов договору оренди.

Відповідна зміна розміру орендної плати була врахована позивачем у податковій декларації з плати за землю від 16.05.2018 р. №9094812600 (уточнююча), яка була надана відповідачу, відповідно до якої було задекларовано площу земельної ділянки 6,6765 га за нормативною грошовою оцінкою 19 979 889,68 гривень та застосовано розмір орендної плати 2,3% - річна сума орендної плати була визначена у сумі 3 068 101,87 гривень (6,6765 га (площа земельної ділянки) * 19 979 889,68 грн. (нормативна грошова оцінка одиниці площі) * 2,3% (розмір орендної плати)), й відповідно було зменшене щомісячне податкове зобов'язання з квітня по грудень 2018 року на 77 276,41 гривень.

Орендна плата за землю була сплачена позивачем у встановлені законодавством строки, що підтверджується платіжними дорученнями: №927 від 02.03.2018 р., №1411 від 30.03.2018 р., №1845 від 27.04.2018 р., №2279 від 30.05.2018 р., №2739 від 27.06.2018 р., №116 від 30.07.2018 р., №3236 від 30.07.2018 р., №3670 від 30.08.2018 р., №4105 від 28.09.2018 р., №4568 від 30.10.2018 р., №5055 від 30.11.2018 р., №5486 від 28.12.2018 р., №5833 від 30.01.2019 р.

Отже, висновки відповідача щодо того, що позивач без правовстановлюючих документів не мав права до коригування орендної плати з юридичних осіб у 2018 році є безпідставними, оскільки позивач сплачує та коригує розмір орендної плати за землю на підставі договору оренди земельної ділянки від 08.11.2000 р., який був чинним у період, що перевірявся, згідно з п.3.1. якого - розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України, який для позивача з 01.03.2018 є не меншим розміру земельного податку й становить 2,3 відсотка нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідно до рішення Дніпровської міської ради №8/30 від 21.02.2018.

Виходячи з вищенаведеного, у періоді, що перевірявся, позивачем із дотриманням вимог ПК України була відкоригована декларація та своєчасно й у повному обсязі сплачена орендна плата за договором оренди земельної ділянки від 08.11.2000 р., а висновки податкового органу про вчинення платником податків порушення податкового законодавства є безпідставними.

Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.

На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області понесені судові витрати у розмірі 8 693,61 грн.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0006681401 від 01.03.2019 року.

Присудити на користь акціонерного товариства "Дніпропетровський завод прокатних валків" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області понесені судові витрати у розмірі 8 693,61 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 04 жовтня 2019 року.

Суддя (підпис) Рішення не набрало законної сили 04 жовтня 2019 року. Суддя Згідно з оригіналом. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник