Рішення від 29.10.2019 по справі 923/568/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2019 року Справа № 923/568/19

Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В., за участю секретаря судових засідань Зуденко Є.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Першого заступника керівника Іллічівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (м. Одеса),

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Скарабєй" (м. Херсон),

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Державного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт" (м. Чорноморськ Одеської області),

про стягнення 198 957 грн. 13 коп.,

за участю прокурора - Волкова Н.М., посвідчення № 046508 від 29.03.17р.;

за участю представників:

позивача - Кулініч В.О., представник,

відповідача - не прибув,

третьої особи - не прибув.

Перший заступник керівника Іллічівської місцевої прокуратури 09.07.19 звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області у якій просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Скарабей» до Державного бюджету України заборгованість по орендній платі у розмірі 109 661,20 грн. та пеню у розмірі 89 295,93 грн.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.07.2019 року, справу розподілено судді Закуріну М.К.

Ухвалою суду від 15.07.2019 року вещезазначену позовну заяву залишено без руху, з метою усунення недоліків, а саме: надати суду розрахунок пені, який відповідає розрахунку основного боргу.

На виконання ухвали суду від 15.07.2019 року перший заступник Іллічівської місцевої прокуратури надіслав до суду заяву від № 16-9564-19 вих від 29.07.2019 року щодо усунення недоліків які зазначені в ухвалі суду від 15.07.2019 року.

У зв'язку з перебуванням судді Закуріна М.К. у відпустці та необхідністю вирішення питання щодо подальшого руху позовної заяви, призначено повторний атоматизований розподіл судової справи між суддями. Цим розподілом справу розподілено судді Гридасову Ю.В.

Ухвалою суду від 07.08.19 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи у підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження, з викликом сторін, призначено на 14 годину 30 хвилин 27.08.19 р.

Розгляд справи у підготовчому засіданні відкладався з 27.08.19 до 14 години 30 хвилин 19.09.19, відповідна ухвала суду занесена до протоколу підготовчого судового засідання від 27.08.19.

За клопотанням Позивача судом, в порядку процесуального правонаступництва, протокуольною ухвалою 19.09.19 здійснено заміну первісного Позивача його правонаступником - Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях.

Ухвалою у справі, яка занесена до протоколу підготовчого судового засідання від 19.09.19, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні 08.10.19 о 10 годині 00 хвилин.

Розгляд справи у судовому засіданні відкладався з 08.10.19 до 10 години 00 хвилин 29.10.19, відповідна ухвала суду занесена до протоколу судового засідання від 08.10.19.

У судовому засіданні 29.10.19 проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Перший заступник керівника Іллічівської місцевої прокуратури у позовній заяві посилається на наступні обставини:

враховуючи термін дії укладеного 21.10.2013 між РВ ФДМ України по Одеській області та ТОВ «Скарабей» договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, зі змінами, який закінчився 21.10.2017 та повернення орендованого майна за актом приймання-передавання яке відбулося 09.11.2018, Відповідачем залишилась не сплачена орендна плата за період з 12.06.2018 по 09.11.2018;

в порушення взятих на себе зобов'язань, ТОВ «Скарабей» не перераховується орендна плата у встановленому розмірі, у зв'язку з чим, заборгованість перед Орендодавцем станом на 11.04.2019 становить 109 661, 20 грн. основного боргу з орендної плати та пеня у розмірі 89 295,93 грн., а всього 198 957,13 грн.

Прокурор під час судового розгляду справи по суті (у вступному та заключному слові) підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.

Представник позивача під час судового розгляду справи по суті (у вступному та заключному слові) підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, повідомлена про час, дату і місце проведення засідання господарського суду належним чином, відповідно до ст. ст. 120, 242 Господарського процесуального кодексу України, шляхом направлення ухвал суду рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку (ухвали суду отримані Третьою особою 12.08.19 та 04.09.19 що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, аркуші справи 55, 90), не скористався своїм правом на участь у вирішенні спору, про причини неявки господарський суд не повідомив.

Відповідач, повідомлений про час, дату і місце проведення засідання господарського суду належним чином, відповідно до ст. ст. 120, 242 Господарського процесуального кодексу України, шляхом направлення ухвал суду рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку (ухвали суду отримані Відповідачем 28.08.19 та 02.10.19, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, аркуші справи 53, 94), не скористався своїм правом на участь у вирішенні спору, про причини неявки господарський суд не повідомив. Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк, без поважних причин, відповідач не надав.

Відповідно до положень частини 9 статті 165 ГПК України: "У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами."

Першим заступником керівника Іллічівської місцевої прокуратури під час судового розгляду справи подані наступні заяви (по суті справи та з процесуальних питань):

09.07.19 позов;

06.08.19 заява про усунення недоліків позовної заяви).

Позивачем під час судового розгляду справи подані наступні заяви (по суті справи та з процесуальних питань):

03.09.19 заява про розгляд справи за відсутності представника позивача;

05.09.19 письмове клопотання про здійснення процесуального правонаступництва.

Відповідачем під час судового розгляду справи подані наступні заяви (по суті справи та з процесуальних питань): не подавались.

Третьою особою під час судового розгляду справи подані наступні заяви (по суті справи та з процесуальних питань): не подавались.

Заслухавши вступне та заключне слово представників учасників справи, з'ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог, дослідивши в судовому засіданні докази, якими вони обґрунтовуються, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 за №3-рп99, «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор або його заступник у кожному випадку самостійно визначає, в чому саме полягає порушення інтересів держави в конкретних правовідносинах, які підлягають вирішенню в судовому порядку.

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте, держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й у діяльності приватних підприємств, товариств.

Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та ін.) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності України, гарантування її державної, економічної безпеки, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання.

Відповідно до пункту 1 резолютивної частини вищезазначеного рішення Конституційного суду України, прокурори та їх заступники подають позовні заяви саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ, організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини зазначеного рішення Конституційного суду України, під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у т.ч. корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 зазначеного Закону до основних завдань Фонду державного майна України належить реалізація державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Закону України «Про Фонд державного майна України» у сфері оренди державного майна Фонд виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності та здійснює контроль за надходженням до Державного бюджету України плати за оренду державного майна.

Відповідно до п. 1 Положення «Про регіональне відділення Фонду державного майна України», затвердженого наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012 №678, регіональне відділення Фонду державного майна України (далі - регіональне відділення) утворюється в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і є територіальним органом Фонду державного майна України (далі - Фонд), що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, оцінки, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління.

Прокурор може представляти інтереси держави у таких випадках:

- якщо захист цих інтересів не здійснює, або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження;

- у разі відсутності такого органу.

У даному випадку, орган, до компетенції якого віднесені повноваження щодо захисту державних майнових інтересів - регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області - неналежним чином здійснює свої повноваження.

Відповідно до листа - відповіді Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області № 10-06-01671 від 11.04.2019 на запит Іллічівської місцевої прокуратури, на рахунку регіонального відділення відсутні кошти для сплати судового збору, а вся робота по стягненню заборгованості зводиться до листування з боржником. Таким чином, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області неналежно здійснює захист інтересів держави в частині стягнення заборгованості з орендної плати.

21.10.2013 між РВ ФДМ України по Одеській області (надаля за текстом рішення - Орендодавець) та ТОВ «Скарабей» (надалі за текстом рішення - Відповідач, Орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності (надалі за текстом рішення - Договір) за умовами якого Орендодавець - РВ ФДМ України по Одеській області - передав, а Орендар - ТОВ «Скарабей» прийняло у строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення адміністративно-побутової будівлі 5-го терміналу порту (інв. №12705, реєстрований №01125672.2.РАЯИКЖ1244) площею 142,0 кв.м, за адресою: Одеська обл., м. Іллічівськ (Чорноморськ), с. Бурлача Балка, вул. Північна, 4, що обліковується на балансі Державного підприємства «Іллічівський морський торговельний порт» (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, що була проведена ФОП Лемза І ОСОБА_1 . і станом на 31.07.2013 становить 726 490,0 грн.

Відповідно до умов п. 1.2 Договору майно передається в оренду з метою: розміщення торгівельного об'єкту, що здійснює продаж непродовольчих товарів, алкогольних та тютюнових виробів (25,0 кв.м.); розміщення складських приміщень (82,0 кв.м.); та розміщення торгівельного об'єкту з продажу продовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи (35,0 кв.м.).

Факт передачі майна підтверджується Актом приймання - передачі державного нерухомого майна від 21.10.2013.

Відповідно до умов п. 3.1. Договору визначено, що орендна плата становить без урахування ПДВ 8 297, 85 гривень (вісім тисячі двісті дев'яносто сім гривень вісімдесят п'ять копійок).

Пунктом 10.1. Договору передбачено, що його укладено строком на один рік, з 21.10.2013 до 21.10.2014 включно.

Відповідно до умов п. 5.1. Договору орендар зобов'язується використовувати орендоване Майно відповідно до мети його використання (згідно п. 1.2) та умов цього Договору.

Договором від 03.11.2014 внесено зміни до Договору оренди від 21.10.2013, та п. 10.1 доповнено реченням такого змісту: «Продовжити термін дії цього договору до 21.10.2015 включно».

Договором від 10.12.2015 про внесення змін до договору оренди від 21.10.2013 продовжено термін дії договору до 21.10.2016 включно.

Договором від 12.09.2017 РВ ФДМ України по Одеській області та ТОВ «Скарабей» внесено зміни до договору оренди від 21.10.2013 якими п. 1.1 договору викладено в наступній редакції: «Орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення адміністративно- побутової будівлі 5-го терміналу порту (інв. №12705, реєстрований №01125672.2.РАЯИЮК1244) площею 142,0 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Іллічівськ (Чорноморськ), с. Бурлача Балка, вул. Північна, 4, що обліковується на балансі Державного підприємства «Іллічівський морський торговельний порт» (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, що була проведена ФОП ОСОБА_2 . станом на 30.09.2016 і становить 1 810 801,0 грн.».

Пунктом 3.1 договору визначено орендну плату, без урахування ПДВ, за базовий місяць розрахунку вересень 2016 року: 20 828,46 грн.

Відповідно до умов п. 10.1 Договору термін його дії продовжено до 21.10.2017 включно.

Відповідно до Акту приймання-передачі державного нерухомого майна від 12.09.2017 Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення адміністративно-побутової будівлі 5-го терміналу порту площею 142,0 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Іллічівськ (Чорноморськ), АДРЕСА_1 Бурлача АДРЕСА_2 , вул. Північна, 4, вартість якого станом на 30.09.2016 становить 1 810 801,0 грн.

Відповідно до листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області № 11-05-05325 від 27.10.2017 термін дії договору оренди з ТОВ «Скарабей» сплинув 21.10.2017 та на новий термін продовжено не було. Цим же листом на адресу ТОВ «Скарабей» направлено примірники Акту приймання - передачі (повернення) з вимогою про необхідність термінового повернення майна Балансоутримувачу.

Відповідно до листа Регіонального відділення Фонда державного майна України по Одеській області № 10-06-01671 від 11.04.2019 майно, яке було предметом оренди, ТОВ «Скарабей» було повернуто Балансоутримувачу 09.11.2018.

Пунктом 3.5 Договору визначено, що орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та умов п. 5.3. Договору Орендар зобов'язався своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату, але в порушення вищевказаних вимог орендна плата сплачувалася Орендарем не своєчасно та не в повному обсязі.

Пунктом 3.11 Договору визначено, що у разі припинення (розірвання) договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою у повному обсязі, якщо така виникла, ураховуючи санкції, до державного бюджету та Балансоутримувачу.

Відповідно до п. 7 ст. 180 ГК України, ч. 4 ст. 631 ЦК України закінчення строку дії договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.

Оскільки термін дії Договору закінчився 21.10.2017, а повернення орендованого майна за актом приймання-передавання відбулось 09.11.2018 (дата складання Акта повернення майна із оренди), залишилась не сплаченою орендна плата за період з 12.06.2018 по 09.11.2018.

Заборгованість Орендаря з орендної плати за період з 12.06.2018 по 09.11.2018 становить 109 661,20 грн., що підтверджується відповідним розрахунком - звітом про стан надходження коштів до бюджету у термін від 12.06.2018 по 09.11.2018, складеним начальником відділу оренди державного майна РВ ФДМУ по Одеській області щодо загального боргу орендаря ТОВ «Скарабей» за оренду нежитлових приміщень адміністративно-побутової будівлі 5-го терміналу порту площею 142,0 кв.м.

Одним із видів господарських санкцій згідно з частиною другою статей 217, 230 ГК України є господарські санкції, до яких віднесено штраф та пеня.

Розмір штрафних санкцій відповідно до частини четвертої статті 231 ГК України встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі.

Відповідно до умов п. 3.6. Договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.5 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Відповідно до ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 549 Цивільного кодексу України, Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», Відповідачу нарахована пеня за несвоєчасне внесення орендної плати. Станом на 11.04.2019 розмір пені, за розрахунком Позивача, становить 89 295,93 грн.

Таким чином, в порушення взятих на себе зобов'язань, ТОВ «Скарабей» прострочено виконання грошового зобов'язання щодо сплати орендної плати у встановленому розмірі у зв'язку з чим заборгованість перед Орендодавцем, станом на 11.04.2019, становить 109661,20грн. основного боргу та 89295,93грн. пені, всього 198 957,13грн.

Аргументи, наведені Першим заступником керівника Іллічівської місцевої прокуратури та Позивачем, щодо наявності підстав для задоволення позову приймаються судом, оскільки відповідають фактичним обставинам справи, умовам укладеного сторонами Договору та вимогам законодавства.

Частиною 1, 3 ст.283 ГК України, ст. 759 ЦК України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. Орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Відповідно до п.п.1, 2 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», за користування об'єктом оренди, орендар вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Статтею 286 ГК України передбачено, що орендна плата це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Статтею 638 ЦК України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір є укладеним з моменту підписання сторонами тексту договору.

Відповідно до положень ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.

Відповідно до ст. 547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.

Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Відповідно до ч. 1 ст. 548 ЦК України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України: "неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання".

Відповідно до частини 2 статті 551 ЦК України: "якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства".

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до вимог частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 6 ст.. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань": «платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін».

Відповідно до ст. 3 вказаного Закону: «розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня».

Відповідно до положень частин 1 та 3 ст. 74, 76 - 79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З'ясувавши викладені обставини, дослідивши в судовому засіданні подані докази, оцінивши аргументи учасників справи, суд дійшов висновку, що права Позивача, за захистом яких Перший заступник керівника Іллічівської місцевої прокуратури звернувся до господарського суду Херсонської області були порушені Відповідачем, тому заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У даному випадку судові витрати покладаються на Відповідача повністю.

З урахуванням викладених обставин та норм права, керуючись ст. 233, 236 - 238, 240, 241, 256, 257, підпунктами 17.1, 17.5. підпункту 17, пункту 1 розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Скарабєй" (адреса місцезнаходження: 73025, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Горького, буд. 29, офіс 1; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: 31652932) до Державного бюджету України (УК у м. Одесі/ Суворовський р-н/22080300, код отримувача (ЄДРПОУ) 38016923, банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО ГУДКСУ 929011, номер рахунку 31114094700009, ККД 22080300) заборгованість по орендній платі у розмірі 109661грн.20коп. та пеню у розмірі 89295грн.93коп. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Скарабєй" (адреса місцезнаходження: 73025, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Горького, буд. 29, офіс 1; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: 31652932) на користь прокуратури Одеської області (на розрахунковий рахунок №35213085000564 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 03528552, юридична та поштова адреса: 65026 м. Одеса вул. Пушкінська, 3, тел. 731-98-00, неприбуткова організація) 2984грн.36коп. витрат по сплаті судового збору. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення, через місцевий суд, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності новою редакцією Господарського процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Дата складання повного рішення 04 листопада 2019 р.

Суддя Ю.В. Гридасов