Постанова від 31.10.2019 по справі 280/2279/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2019 року м. Дніпросправа № 280/2279/19

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 липня 2019 року (суддя Калашник Ю.В., повний текст складено 11.07.2019р.) у справі №280/2279/19 за позовом ОСОБА_1 до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні достроково пенсії за віком позивачу як учаснику бойових дій;

- зобов'язати відповідача достроково призначити пенсію за віком позивачу як учаснику бойових дій з 05.04.2016.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що реалізовуючи своє право на призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій, передбаченої Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, позивач неодноразово звертався до відповідача з відповідними заявами, на які відповідними листами у призначенні ОСОБА_1 достроково пенсійного забезпечення було відмовлено на підставі того, що останній не належить до переліку осіб котрі мають право на призначення пенсійного забезпечення достроково. Позивач зазначав, що він має право на достроковий вихід на пенсію, оскільки статус учасника бойових дій позивачу надавався саме у зв'язку із виконанням військового обов'язку та на підставі положень п.19 ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та цей статус підтверджений відповідними документами (посвідченням УБД та довідкою про безпосередню участь в АТО). У свою чергу, чинним законодавством передбачено, що не тільки військовослужбовці та резервісти мають право на призначення дострокової пенсії, а й ще особи, які мають статус учасника бойових дій, до того ж набутий при безпосередній участі в антитерористичній операції, відтак відмова відповідача у призначенні пенсії є необґрунтованою та незаконною.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 липня 2019 року у задоволенні позову відмовлено. Вирішуючи спірні відносини суд першої інстанції виходив з того, що аналіз Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” дає підстави для висновку про те, що правом на дострокове призначення пенсії за визначених умов, наділені не всі особи зі статусом учасника бойових дій, а тільки ті особи, які відносяться до числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України “Про статус

ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 20 ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Судом було встановлено, що позивач набув статус учасника бойових дій, як працівник, який перебував в зоні АТО, а не як військовослужбовець. З цих підстав суд вказав на те, що позивач не є військовослужбовцем, у нього відсутнє право на призначення пенси на підставі положень пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058-IV, оскільки праця позивача носить цивільний характер та не може прирівнюватись до праці осіб, визначених Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу”.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову. Апеляційна скарга фактично обґрунтована незгодою з висновками суду першої інстанції щодо відсутності у позивача права на дострокове призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій. З цього приводу позивач вказує на те, що п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прямо передбачено те, що особам з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» мають право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку за умови наявності необхідного страхового стажу. З цих підстав, вказуючи на те, що він набув статус учасника бойових дій на підставі пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», позивач вказує на незаконність висновків суду першої інстанції щодо відсутності у нього права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

У відзиві на апеляційну Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (правонаступник Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області) просить залишити рішення суду першої інстанції без змін з огляду на його законність і обґрунтованість. Фактично позиція відповідача полягає у тому, що оскільки позивач набув статус учасника бойових дій на підставі пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не перебуваючи на військовій службі, то він не має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Тобто, позиція відповідача полягає у тому, що за змістом Закону №1058 право на достроковий вихід на пенсію мають не особи зі статусом учасників бойових дій, а лише військовослужбовці - учасники бойових дій, а працівники, які перебували у трудових відносинах у період, коли велися бойові дії і брали участь в забезпеченні боєздатності військ, такого права не мають.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження з підстав передбачених п.2 ч.1 ст.311 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з таких підстав.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно трудової книжки НОМЕР_1 з 01.11.2014 працює в Центральній філії Державного підприємства “Український державний центр радіочастот” (а.с.12-13).

Страховий стаж позивача більше 25 років (41 рік 8 місяців 20 днів), що підтверджується розрахунком страхового стажу (а.с.55).

Згідно витягів з наказу №38 від 16.10.2014 до пункту дислокації відряджено ОСОБА_2 інженера територіальної групи РКП м. Бердянська (підстава посвідчення про відрядження № 217 від 30.09.2014 № 30-в) (а.с.18).

Згідно з витягом з наказу № 24 від 02.10.2014 вважається такими, що 02 жовтня 2014 року прибули до складу сил та засобів, які залучаються та беруть участь в Антитерористичній операції, з метою виконання службових (бойових) завдань нижчепойменовані співробітники Українського державного центру радіочастот, зокрема, ОСОБА_1 , інженер територіальної групи РКП м.Бердянська (а.с.17).

ОСОБА_1 , в період з 01.10.2014 по 17.10.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області що підтверджується довідкою № 8 від 27.11.2014 (а.с.21).

29.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії згідно чинного законодавства як учасника бойових дій за віком (а.с.31).

Листом від 15.02.2019 Бердянського ОУПФУ в Запорізькій області за вих. 27/І-4 у призначенні ОСОБА_1 достроково пенсійного забезпечення відмовлено на підставі того, що останній не належить до переліку осіб котрі мають прав на призначення пенсійного забезпечення достроково (а.с.32).

22.03.2019 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії згідно чинного законодавства як учасника бойових дій за віком, на яку листом від 09.04.2019 за вих. 113/І-4 у призначенні ОСОБА_1 достроково пенсійного забезпечення відмовлено на підставі того, що додані до звернення документи не підтверджують що позивач належить до переліку осіб, які мають прав на призначення пенсійного забезпечення достроково, у відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (а.с.33).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні дострокового пенсійного забезпечення за віком, позивач звернувся з даним позовом до суду.

За наслідками перегляду справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності у позивача права на призначення дострокової пенсії за віком з огляду на таке.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначенні дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону , а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Отже вказаною нормою право визначено вичерпне коло осіб, які мають право на дострокове призначення пенсії за віком.

До таких осіб, як правильно зазначав позивач, відносяться особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції на час встановлення позивачем статусу учасника бойових дій у 2015 році) учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Отже, як правильно зазначив суд першої інстанції, статус учасника бойових дій на підставі положень п.19 ч.6 вказаного Закону (до внесення змін Законом №2443-VІІІ від 22.05.2018р.), встановлювався не лише військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), а і іншим особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

В той же час, як зазначено вище, відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058 право на призначення дострокової пенсії мають лише особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Таким чином, з метою визначення особи права на призначення дострокової пенсії, в контексті спірних відносин, слід встановити те, що такій особі статус учасника бойових дій на підставі положень пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" надано як особі, із числа резервістів чи військовозобов'язаних.

Відповідно до ч. 9 ст.1 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу” № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ) громадяни України щодо військового обов'язку поділяються на відповідні категорії, у тому числі:

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Відповідно до ст. 2 Закону № 2232-ХІІ до видів військової служби належать, зокрема, строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу.

Статтею 4 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу та прийняття громадян України на військову службу за контрактом.

За змістом ст. 29 Закону № 2232-ХІІ військовозобов'язані призиваються на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори. Резервісти проходять підготовку та збори відповідно до програм у порядку, встановленому положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві. Про початок та закінчення зборів військовозобов'язаних та резервістів видається відповідний наказ командира військової частини.

Згідно із ст. 39 Закону № 2232-ХІІ що призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу у зв'язку з мобілізацією та звільнення з військової служби у зв'язку з демобілізацією проводяться в порядку, визначеному Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Таким чином, статус учасника бойових дій на підставі пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" може бути наданий лише особам, із числі, зокрема, військовозобов'язаних, які призвані на військову службу та які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Вказаний висновок є цілком логічним з огляду на те, що не будь-якому військовозобов'язаному може бути наданий статус учасника бойових дій, оскільки для встановлення такого статусу необхідною умовою є те, що військовозобов'язаний захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення. У свою чергу є логічним те, що з метою виконання таких умов військовозобов'язаний повинен бути призваний на військову службу згідно із ст. 39 Закону № 2232-ХІІ.

Отже аргументи позивача про те, що він має право на призначення дострокової пенсії як військовозобов'язаний, який будучи працівником Центральної філії Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» був залучений до виконання робіт із забезпечення оборони держави та який безпосередньо брав участь в АТО, забезпеченні її проведенні і захисті незалежності суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції, є безпідставними.

Таким чином, оскільки встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач набув статусу учасника бойових дій не як військовослужбовець (резервіст, військовозобов'язаний), а як працівник Центральної філії Державного підприємства «Український державний центр радіочастот», який був залучений до виконання робіт із забезпечення оборони держави під час проведення АТО, то суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності у позивача права на призначення дострокової пенсії за віком.

З цих підстав суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови про задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 липня 2019 року по справі №280/2279/19 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст..ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 01.11.2019р.

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк