Постанова від 23.10.2019 по справі 1.380.2019.001463

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2019 рокуЛьвів№ 857/8156/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Гудима Л.Я., Ільчишин Н.В.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області,

на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2019 року (суддя - Коморний О.І., час ухвалення - 12:33, місце ухвалення - м.Львів, дата складання повного тексту - 26.06.2019 року),

в адміністративній справі №1.380.2019.001463 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕФЕ БЕТОН» до Головного управління ДФС у Львівській області,

про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

У березні 2019 року позивач ТзОВ «ЕФЕ БЕТОН» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ГУ ДФС у Львівській області, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив визнати протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення від 11.03.2019 р. №0019185212 про нарахування штрафу у розмірі 412000 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних за грудень 2018 року.

Відповідач ГУ ДФС у Львівській області позовних вимог не визнав, в суді першої інстанції подав відзив на адміністративний позов, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2019 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 11.03.2019 р. №0019185212.

З цим рішенням суду першої інстанції від 21.06.2019 року не погодився відповідач ГУ ДФС у Львівській області та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржене рішення суду прийняте з порушенням і неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що відповідачем проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації ТзОВ «ЕФЕ БЕТОН» податкових накладних в ЄРПН за період грудень 2018 року, про що складено акт №5/13-01-52-12/39216802 від 29.01.2019 року. Так, проведеною перевіркою було встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних №496 від 21.12.2018 року на суму ПДВ - 11000 грн., №495 від 21.12.2018 року на суму ПДВ - 4109000 грн..Таким чином, на підставі вказаних висновків акта перевірки відповідачем було правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.03.2019 року №0019185212 про застосування до позивача штрафу в розмірі 10% в загальній сумі 412000 грн.. Також вказує апелянт на те, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам податкового законодавства, що регулюють порядок та строки реєстрації податкових накладних в ЄРПН, та не в повній мірі з'ясовано обставини справи, внаслідок чого зроблено помилковий висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

За результатами апеляційного розгляду апелянт ГУ ДФС у Львівській області просить скасувати оскаржене рішення суду від 21.06.2019 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників справи та їх представників, які з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з врахуванням наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 29.01.2019 року відповідачем ГУ ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації позивачем ТзОВ «ЕФЕ БЕТОН» податкових накладних в ЄРПН за період грудень 2018 року, за результатами якої складено Акт №5/13-01-52-12/39216802 від 29.01.2019 року (а.с. 28-29).

У висновках цього Акту перевірки зазначено, що ТзОВ «ЕФЕ БЕТОН» порушено п.201.10 ст.201 ПК України, а саме: порушення термінів реєстрації податкових накладних №496 від 21.12.2018 року на суму податку на додану вартість 11000 грн., №495 від 21.12.2018 року на суму податку на додану вартість 4109000 грн..

На підставі вказаного вище Акта перевірки від 29.01.2019 р. відповідачем ГУ ДФС у Львівській області винесено відносно позивача податкове повідомлення-рішення від 11.03.2019 року №0019185212 про нарахування штрафу в розмірі 412000 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних за грудень 2018 р. (а.с. 9).

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог, а саме визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.03.2019 року, з врахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Згідно з п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до пп.75.1.1. п.75.1 ст.75 ПК України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах (абз.2 пп.75.1.1. п.75.1 ст.75 ПК України).

Відповідно до ст.76 ПК України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Єдиний реєстр податкових накладних, згідно пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (п.201.10 ст.201 ПК України).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (ч.14 п.201.10 ст.201 ПК України).

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст.201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог ст.192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штраф у в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Таким чином, законодавець передбачив можливість застосування до платника податків наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених ст.120-1 ПК України, лише за наявності його вини.

Податковим правопорушенням є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.109.1 ст.109 ПК України).

Судом першої інстанції також вірно враховано, що постановою КМУ №1246 від 29.12.2010 року (у редакції постанови від 21.02.2018 р. №204) затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

Так, згідно п.3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності) (п.10 Порядку).

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис»; «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (п.11 Порядку).

Пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки питань, перелік яких наведений у даному пункті.

Згідно пунктів 13, 14 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Судом першої інстанції також враховано Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затв. наказом Міністерства фінансів України №557 від 06.06.2017 року (надалі Порядок №557).

Так, згідно пунктів 4, 5, 6 розділу ІІ Порядку №557, після накладання ЕЦП автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв'язку до адресата протягом операційного дня. Автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів. Електронні документи, відправлені автором після закінчення строку, встановленого законодавством для подання аналогічних документів в паперовому вигляді, вважаються поданими з порушенням строків їх подання.

Відповідно до п.11 Порядку №557, перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня. У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується.

Отже, вказаним Порядком №557 чітко визначено обов'язок автора надсилати електронний документ адресату протягом операційного дня.

З матеріалів справи видно, що предметом камеральної перевірки, оформлених Актом №5/13-01-52-12/39216802 від 29.01.2019р. була перевірка граничних термінів реєстрації позивачем в ЄРПН податкових накладних: №496 від 21.12.2018 р. на суму податку на додану вартість - 11000 грн. та №495 від 21.12.2018 р. на суму податку на додану вартість - 4109000 грн..

Матеріалами справи, а саме технічними протоколами відправлення на реєстрацію податкових накладних та копіями квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄДРПН підтверджено, що податкові накладнівід 31.12.2018 р. №495 та №496 створено на базі програмного комплексу «М.Е.Doc» та відправлено на реєстрацію 15.01.2019 р. у проміжку часу з 18:32 год. до 18:38 год., однак з незалежних від позивача причин, квитанції направлені позивачеві лише після 08:00 год. 16.01.2019 року. У вказаних квитанціях зазначається про те, що податкові накладні доставлено до ДФС України та документи прийнято (а.с. 48-50, 51-53).

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про те, що позивач відправив податкові накладні на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений пунктом 201.10 ст.201 ПК України термін та в межах операційного дня, а саме до 20:00 год. 15.01.2019 року.

При цьому, суд першої інстанції вірно зазначив, що обов'язком платника податку є своєчасне, в операційний день, направлення податкових накладних до ЄРПН. Платник податку не несе відповідальності за роботу телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем та програм. Несвоєчасна доставка відправлення адресату з будь-яких причин виключає відповідальність платника податків, який свій обов'язок виконав своєчасно.

Також з цього приводу судом першої інстанції вірно враховано правову позицію висловлену Верховним Судом у постанові від 30.01.2018 р. (справа №815/2745/17) та у постанові від 30.01.2018 року (справа №816/390/17).

Таким чином, відповідачем неправомірно застосовано до позивача штраф, передбачений п.120-1.1ст.120-1 ПК України.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення №0019185212 р. від 11.03.2019 року є протиправним, а тому наявні підстави для його скасування.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржене рішення суду від 21.06.2019 року винесене з дотриманням норм матеріального права та процесуального права, а тому немає підстав для його скасування.

Керуючись ст.ст. 243 ч.3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області - залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2019 року в адміністративній справі №1.380.2019.001463 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕФЕ БЕТОН» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий: В. В. Гуляк

Судді: Л. Я. Гудим

Н. В. Ільчишин

Повний текст постанови складено 01.11.2019 року