справа №1.380.2019.002892
22 жовтня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грень Н.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,
представника позивача Робейко А.А.,
представника відповідача Гавриляка Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Західінвестком» до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання неправомірними дій, -
10.06.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «Західінвестком» до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0009545212 від 04.02.2019 про застосування штрафних санкцій в розмірі 8176,86 грн;
- визнати неправомірними дії ДФС України щодо розгляду скарги ТОВ “Західінвестком” від 26.02.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що камеральною перевіркою своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2017 року встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість. В акті складеному за результатами перевірки зазначено, що податкові накладні № 746 від 26.10.2018, №1103 від 26.10.2018, №708 від 26.10.2018, №1058 від 26.10.2018, №626 від 26.10.2018, №1004 від 26.10.2018 - зареєстровані 16.11.2018 з затримкою в 1 день. Позивач вказує, що відповідно до витягів із Інформаційної бази «М.Е.Dос», податкові накладні № 746 від 26.10.2018, №1103 від 26.10.2018, №708 від 26.10.2018, №1058 від 26.10.2018, №626 від 26.10.2018, №1004 від 26.10.2018 на суму 13532,24 грн подані на реєстрацію о 19:58 год, тобто в межах операційного дня. Квитанція до кожної податкової накладної виписана 16.11.2018 о 19:17 год, в якій зазначено що «документ доставлений до центрального рівня о 8 год 00 хв 00 сек», тобто в час, коли починає працювати Реєстр податкових накладних. Позивач зауважив, що, «дата та час доставки документу» не є тотожним поняттям «дати та часу надання (відправки) податкової накладної на реєстрацію» і не може свідчити про несвоєчасність реєстрації платником податків податкових накладних в межах операційного дня. Таким чином, позивач вчинив усі необхідні дії для своєчасної реєстрації податкових накладних, а відтак в діях підприємства немає вини, яка притаманна для притягнення особи до фінансової відповідальності.
Відповідач позов не визнав, долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку ТзОВ «Західінвестком» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за жовтень 2018 року. Результати перевірки оформлені актом від 04.02.2019 № 231/13- 01-52-12/42039716. За наслідками перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, що полягає у несвоєчасній реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. На підставі акта перевірки від 04.02.2019 №231/13-01-52- 12/42039716. Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 04.02.2019 № 0009545212, про нарахування штрафних санкцій на загальну суму 8176 грн 86 коп, застосованих відповідно до ст. 1201 ПК України за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних. Відповідач вказав, що відповідно до абз. 9 п. 201.10 ст. 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Так, згідно з квитанціями наданими позивачем, документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 16.11.2018 о 08:00:00. Відповідно до квитанцій № 1, відповідь про прийняття податкових накладних від ДФС України надійшла того самого дня, а саме 16.11.2018 року о 19:17 год., в той час, як останнім днем реєстрації податкових накладних було 15.11.2018. Таким чином, відповідач вважає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення, винесене ГУ ДФС в Львівській області є правомірним.
Ухвалою судді від 18.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 10.09.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідачів 1 та 2 у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.
15.11.2018 позивач за допомогою програмного забезпечення «М.Е.Dос», використовуючи АС «Єдине вікно подання електронної звітності» надіслав на реєстрацію в ЄРПН до ДФС України наступні податкові накладні:
- №746 від 26.10.2018, реєстраційний номер документа: 9254591447, відправлено 15.11.2019 о 19:59 год.;
- №708 від 25.10.2018, реєстраційний номер документа: 9254591637 , відправлено 15.11.2019 о 19:59 год.;
- №626 від 23.10.2018, реєстраційний номер документа: 9254625236, відправлено 15.01.2019 о 19:59 год.;
- №1103 від 23.10.2018, реєстраційний номер документу: 9254593054 , відправлено 15.01.2019 о 19:59 год.
- №1058 від 22.10.2018, реєстраційний номер документу: 9254625183, відправлено 15.01.2019 о 19:59 год.
- №1004 від 20.10.2018, реєстраційний номер документу: 9254591294, відправлено 15.01.2019 о 19:59 год.
Відповідно до квитанцій від 16.11.2019, податкові накладні №746 від 26.10.2018, №708 від 25.10.2018, №626 від 23.10.2018, №626 від 23.10.2018, №1103 від 23.10.2018, №1058 від 22.10.2018, №1004 від 20.10.2018 доставлені до центрального рівня Державної податкової служби 16.11.2019 о 08:00 год.
Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку ТзОВ «Західінвестком» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за жовтень 2018 року.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 04.02.2019 № 231/13- 01-52-12/42039716.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, що полягає у несвоєчасній реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі акта перевірки від 04.02.2019 №231/13-01-52- 1242039716. Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 04.02.2019 № 0009545212 про нарахування штрафних санкцій на загальну суму 8176 грн. 86 коп, застосованих відповідно до ст. 120і ПК України за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
26.02.2019 ТОВ «Західінвестком», в порядку ст.56 Податкового кодексу України звернулось до ДФС України із скаргою про скасування № 0009545212 від 04.02.2019 про застосування штрафних санкцій в розмірі 8176,86 грн. за затримку реєстрації податкових накладних на яку, як стверджує позивач, не отримано Рішення ДФС України про результати розгляду скарги.
Не погоджуючись з рішенням контролюючого органу, вважаючи податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно п.75.1 ст.75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до ст.76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Згідно абз.2 п.76.3 ст.76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до п.86.2 ст.86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
За змістом п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Згідно з п.201.2 ст.201 ПК України форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до вимог п.1201.1 ст.1201 порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок №1246).
В п.1 Порядку №1246 зазначено, що цей Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).
Згідно п.3 Порядку №1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (п.11 Порядку №1246).
Відповідно до п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п.14 Порядку №1246).
Відповідно до п.15 Порядку №1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Відповідно до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України 06.06.2017 №557 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 №959/30827, операційний день - частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг; контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснює його автоматизовану перевірку. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.
Судом встановлено, що граничний термін реєстрації складених та відправлених позивачем до ДФС України податкових накладних: №746 від 26.10.2018, №708 від 25.10.2018, №626 від 23.10.2018, №626 від 23.10.2018, №1103 від 23.10.2018, №1058 від 22.10.2018, №1004 від 20.10.2018 є 15.11.2018 до 20-ої години 00 хвилин.
Згідно Інструкції про застосування комп'ютерної програми «М.Е.Dос» (модуль «Звітність») податкові накладні створюються в комп'ютерній програми « 1С бухгалтерія» і імпортуються в програму «М.Е.Dос» для їх перевірки, підписання та відправки на електронну адресу державної податкової служби.
В стовпці «Створено» вказується час та дата початку роботи над документом для його відправки на реєстрацію. Тобто, суд дійшов висновку, що зазначена в стовпці «Створено» дата - 15.11.2018 та час - 19:58 свідчить про те, що документ знаходиться в системі «М.Е.Doc» і відповідно до п. 7.2.1 та 7.2.2 Інструкції, здійснюється його перевірка та підписання. Після цього ставиться печатка юридичної особи. Для проставлення печатки застосовується сертифікат печатки, після чого натискається команда «Відправити» і звіт надсилається на поштову адресу Центрів обробки електронних звітів (п. 7.2.5)
Відповідно до п. 7.2.6 Інструкції, передбачено наявність «Протоколу роботи з документом», який містить всі записи про всі операції і події з документом із вказанням дати та часу їх здійснення.
Відповідно до долучених до матеріалів справи скріншотів податкових накладних з одночасним відображенням «Протоколу роботи з документом» по всіх вищевказаних податкових накладних, підписи і печатки проставлялися 15.11.2018 о 19:59.
Функція даного протоколу - «Очікується доставка» - свідчить про те, що податкові накладні відправлені, очікується доставка до податкового органу, про факт якої буде свідчити квитанції №1, яка надсилається платнику податків не пізніше наступного дня.
З урахуванням вказаного, суд дійшов висновку що долученими до матеріалів справи скріншотами податкових накладних з «Протоколом роботи з документом» підтверджується факт відправки податкових накладних № 746 від 26.10.2018, №1103 від 23.10.2018, №708 від 25.10.2018, №1058 від 22.10.2018, №626 від 23.10.2018, №1004 від 20.10.2018 - 15.11.2018 року, в межах операційного дня, тобто до 20-00 год., що підтверджує своєчасність здійснення ТОВ «Західінвестком» дій по реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Таким чином, оскільки затримка реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, висновок контролюючого органу про застосування штрафних санкцій за вказаний період є неправомірним, адже ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.01.2018 року по справі №804/5153/17, зазначено, що у разі вчинення платником податку з метою своєчасної реєстрації податкової накладної всіх необхідних дій, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, то в такому разі відсутні підстави для застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної.
Крім того, суд зазначає, що Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії», «Онер'їлдіз проти Туреччини», Megadat.com S.r.l. проти Молдови», «Москаль проти Польщі»).
На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії», «Тошкуце та інші проти Румунії») і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (рішення у справах «Онер'їлдіз проти Туреччини», «Беєлер проти Італії»).
З урахуванням вказаного, позовну вимогу про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області №0009545212 від 04.02.2019 про застосування штрафних санкцій в розмірі 8176,86 грн належить задовольнити.
Щодо позовної вимоги про визнання неправомірними дій ДФС України щодо розгляду скарги ТОВ «Західінвестком» від 26.02.2019, судом встановлено, що 26.02.2019 ТОВ «Західінвестком», в порядку ст.56 Податкового кодексу України звернулось до ДФС України із скаргою про скасування № 0009545212 від 04.02.2019 про застосування штрафних санкцій в розмірі 8176,86 грн. за затримку реєстрації податкових накладних, на яку, на яку, як стверджує позивач, не отримано Рішення ДФС України про результати розгляду скарги.
Судом встановлено, що скарга на податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 04.02.2019 була отримана ДФС України 05.03.2019 Вх. №8349/6.
22.03.2019 ДФС України прийнято рішення № 13768/6/99-99-11-06-01-25, яким продовжено строк розгляду скарги до 03.05.2019 року (включно).
25.04.2019 ДФС України прийнято рішення про результати розгляду скарги №19646/6/99-99-11-06-01-25, яким залишено без змін оскаржене податкове повідомлення-рвшення ГУ ДФС у Львівській області від 04.02.2019 № 0009545212, а скаргу ТзОВ «Західінвестком» без задоволення.
Таким чином, ДФС України прийнято Рішення про результати розгляду скарги з дотриманням процедури розгляду скарг платників податків, а тому у задоволенні позовної вимоги про визнання неправомірними дій ДФС України щодо розгляду скарги ТОВ “Західінвестком” від 26.02.2019 належить відмовити.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на зазначене та згідно зі ст.139 КАС України з Головного управління ДФС у Львівській області належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Західінвестком» судовий збір в пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області №0009545212 від 04.02.2019 про застосування штрафних санкцій в розмірі 8176,86 грн
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області місце знаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39462700 за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Західінвестком» місце знаходження: 79069, м. Львів, вул. Шевченка 327, код ЄДРПОУ 42039716 судовий збір в пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 31.10.2019.