Рішення від 28.10.2019 по справі 340/2210/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/2210/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд

в складі головуючого судді Пасічника Ю.П.

за участю секретаря судового засідання Побочій О.В.

представника позивача Руденка Т.В.

представника відповідача Гламаздіна О.О.

розглянувши в режимі відеоконференції у за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "КІРОВОГРАДГАЗ" (вул. Арсенія Тарковського, 67, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 03365222) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (вул. Дегтярівська, 11-Г, м.Київ 119, 04119, код ЄДРПОУ 39440996) про скасування податкового рішення,-

ВСТАНОВИВ:

05.09.2019р. позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом про:

- визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.06.2019р. №0005004614 на суму 801487,15 грн.

Ухвалою суду від 09.09.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи в судовому засіданні призначено на 02.10.2019 року.

За клопотанням відповідача ухвалою від 26.09.2019 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження в режимі відеоконференції (а.с.29).

Ухвалою суду від 02.10.2019р. закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 28.10.2019р. (а.с.51).

28.10.2019р. в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення, складення повного тексту відкладено до 07.11.2019р. (а.с.89).

В обґрунтування своєї позиції та з урахуванням відповіді на відзив на позовну заяву (а.с.60-63) позивач вказав, що посадовими особами відповідача проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, про що складено акт №232/28-10-46-14-03365222 від 07.05.2019р., яким було встановлено порушення вимог п. 201.10. ст. 201 ПК України, в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних №1495 та №1499 на 1 день, №1502 на 4 дні.

У зв'язку з виявленими порушеннями відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 801487,15 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач вказує, що податкові накладні №1499 та №1502 від 31.03.2019р. не підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних оскільки виписані на «себе», а тому, в силу положень п. 120-1 ст. 120 ПК України не настає відповідальність за порушення термінів реєстрації, адже в даному випадку в податкових накладних постачальник і покупець є однією і тією ж особою, ніхто з контрагентів не зазнає шкоди через не включення сум ПДВ по податковому кредиту.

Щодо реєстрації податкової накладної №1495 від 27.03.2019р. позивач вказує, що направлення вказаної накладної здійснено в операційний день, тобто до закінчення 15 - ти денного строку визначеного п. 201.10 ст. 201 ПК України, а тому застосування штрафних санкцій в даному випадку є протиправним.

Вищевказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

01.10.2019р. відповідачем надано відзив на позов та 10.10.2019р. додаткові пояснення. Вимоги позову не визнаються з тих підстав, що нарахування штрафних санкцій здійснено на підставі повноважень та у спосіб визначені Податковим кодексом України, у зв'язку з порушенням граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених п. 201.10 ст. 201 ПК України (а.с.36-38,74,75).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з наступних підстав.

Згідно з окремими положеннями п.201.10. ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику ,є дата та час зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Пунктом 120-1.1 ст. 120-1 ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) (надалі - Порядок 1246) операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно пунктів 13, 14 Порядку 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Основні організаційно-правові засади обміну електронними документами з контролюючими органами визначено Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557 (надалі - Порядок 557).

Автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів (п. 5 Порядку 557).

У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.

Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення (п. 8, 9 Порядку 557).

Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня (п. 11 Порядку 557).

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 27.03.2019р. позивачем складено податкову накладну №1495 на отримувача (покупця) комунальне підприємство «Теплоенергетик» (а.с.66).

Згідно роздруківки скріншоту з електронного кабінету платника податків, позивача п справі, податкова накладна №1495 направлена до Єдиного реєстру податкових накладних 15.04.2019р. о 19год.59хв., тобто, в межах терміну та операційного часу визначеного п.201.10. ст.201 ПК України та п. 3 Порядку 1246.

Згідно квитанції №1 податкова накладна №1495 прийнята до Єдиного реєстру податкових накладних 16ю04.2019р. о 8год.00хв., що відповідає пунктам 9, 11 Порядку 557.

Таким чином, судом встановлено, що податкова накладна №1495 від 27.03.2019р. направлена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних в межах граничного терміну та в час визначені п.201.10. ст.201 ПК України та п. 3 Порядку 1246, а тому висновки відповідача про порушення термінів реєстрації вказаної податкової накладної є безпідставними.

Щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних №1499 та №1502 від 31.03.2019р. судом встановлено.

31.03.2019р. позивачем складено податкові накладні №1499 та №1502 (а.с.68,70).

Згідно реквізитів вказаних податкових накладних постачальником (продавцем) вказано відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кіровоградгаз», отримувачем (покупцем) відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кіровоградгаз».

Ліва верхня частина податкових накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" містить помітку "X" та зазначено причину « 15» (складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання), що відповідає п. 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307.

Згідно п. 188.1. ст. 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

-товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

-газу, який постачається для потреб населення.

В даному випадку позивач є постачальником, в т.ч., газу для потреб населення.

Таким чином, податкові накладні складені з урахуванням особливостей визначення бази оподаткування визначених п. 188.1. ст. 188 ПК України не видаються покупцю, а отже відсутня база для нарахування штрафу.

Спірні податкові накладні не підлягали наданню отримувачу (покупцю), а тому жоден з контрагентів позивача не зазнав і не міг зазнати шкоди через невключення сум ПДВ до податкового кредиту.

Система електронного адміністрування ПДВ, запроваджена в 2015 році як механізм запобігання зловживань шляхом незаконного відшкодування ПДВ з бюджету, не внесла кардинальних змін в загальні принципи стягування ПДВ, затверджені ПКУ. Норми Кодексу, що визначають коло платників ПДВ, об'єкт оподаткування, принципи формування податкових зобов'язань та податкового кредиту, залишилися незмінними.

Штраф запроваджувався з метою захисту бюджету та платників податків від зловживань та недобросовісних дій їх контрагентів, зокрема, мав дисциплінувати постачальника своєчасно реєструвати податкові накладні, щоб покупець мав законне право відобразити податковий кредит. При відсутності реєстрації (несвоєчасній реєстрації) податкових накладних, які не надаються покупцю державний бюджет жодним чином не зазнає негативних наслідків, оскільки згідно п.201.10 ПК України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів (послуг) податкових накладних в ЄРПН не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період, тобто не відбувається впливу на податковий облік платника податку чи його контрагентів, отже накладення штрафу за відсутність реєстрації (несвоєчасну реєстрацію) податкових накладних, які не надаються покупцю, зі стимулюючої функції перетворюється на каральну, оскільки за наведених обставин вбачається очевидним, що мету дисциплінувати постачальників - платників ПДВ не можна досягнути щодо податкових накладних, які не надаються покупцю.

Таким чином, суд не вбачає підстав для застосування штрафних санкцій до позивача за несвоєчасну реєстрацію чи нереєстрацію податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю).

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з урахуванням вимог, визначених ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06 червня 2019 року №0005004614 на загальну суму 810 487,15 грн.

Присудити на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "КІРОВОГРАДГАЗ" (код ЄДРПОУ 03365222) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 12157,31 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39440996).

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Повний тест рішення складено 01.11.2019р

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник