Постанова від 16.10.2019 по справі 1340/3848/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий суддя у першій інстанції : Сакалош В.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2019 рокуЛьвів№ 857/7648/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Бруновської Н.В.

суддів: Глушка І.В., Матковської З.М.

за участю секретаря судового засідання: Бедрій Х.П.

позивача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 травня 2019 року у справі № 1340/3848/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справи України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

27.08.2018р. позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання сформувати довідку № 91/10288 із новим розміром грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016р. з врахуванням постанови КМУ № 988 від 11.11.2015р.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2019р. позов задоволено. Суд зобов'язав Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України у Львівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016р. у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016р.

Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт Головне управління МВС України у Львівській області подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.

Апелянт просить суд, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2019р. скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 просив суд, апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи в порядку ст.126 КАС України, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ст.313 КАС України.

Згідно ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Головним управлінням МВС України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку №91-10288 від 21.03.2018р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу. (а.с. 17 )

Зокрема, у вказаній довідці №91-10288 від 21.03.2018р. зазначено, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р., Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р., Наказу МВС від 06.04.2016р. №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року за посадою оперуповноважений відділення карного розшуку на день звільнення зі служби, становить 6239,33 грн., в тому числі: посадовий оклад - 2400,00 грн.; оклад за спеціальним званням «майор» - 2000,00грн.; надбавка за стаж роботи (35%) - 1540,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) -240,00 грн.; премія (0,96%)-59,33грн.

Проте, ОСОБА_1 не погоджується із розмірами грошового забезпечення, зазначеними у довідці Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області №91-10288 від 21.03.2018р. для перерахунку його пенсій.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У 2015 році прийнято Закон України від 02 липня 2015 року № 580 «Про Національну поліцію», у п. 15 Прикінцевих та перехідних положень якого вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, виходячи зі змісту наведених правових норм, колегія суддів дійшла висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Водночас незважаючи на введення в дію нового Закону «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі що стосуються пенсій.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно абз.2 п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Станом на 01.01.2016 р. грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України N 988 від 11 листопада 2015 року.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988.

Як видно із матеріалів справи, складовими частинами грошового забезпечення на момент виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області у довідці про грошове забезпечення № 91-10288 від 21.03.2018 р. зазначено: посадовий оклад (2400 грн.), оклад за спеціальне звання (2000 грн.), надбавка за стаж служби 35 % (1540 грн.) , надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10 % - 240 грн. та премія 0,96% - 59,33 грн.). ( а.с. 17 )

З копії грошового атестату №50 від 19.03.1990 р. який знаходиться в матеріалах справи відображено види грошового забезпечення позивача зокрема: посадовий оклад - 160 рублів радянської грошової одиниці, оклад за спеціальне звання 140 рублів радянської грошової одиниці; одноразова матеріальна допомога 300 рублів радянської грошової одиниці. ( а.с. 18 )

При цьому, ОСОБА_1 вважає, що зазначені суми у відновленому співвідношенні радянського рубля до національної грошової одиниці мають значно більший розмір, ніж той, що визначений у довідці Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області № 91/10288 від 21.03.2018р., що не спростував апелянт.

Крім того, згідно з вказаною довідкою, до складу грошового забезпечення позивача не входить одноразова грошова допомога, що суперечить позиції Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15, відповідно до якої грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідач в порушення вимог п.п. 1 п. 1, п.п. 2 п.5, Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», не включив в довідку від 21.03.2018 р. -100% щомісячну надбавку до окладів за специфічні умови проходження служби в органах поліції, яка раніше станом на 01.01.2015р. вже була встановлена позивачу, що підтверджується довідкою Пенсійного фонду України від 07.08.2007р. про розрахунок пенсії по інвалідності по його пенсійній справі № 91/10288. (а.с. 24 )

Також, відповідач не включив в довідку від 21.03.2018р. премію в розмірі 57,4 % та 31% щомісячної надбавки до посадового окладу за оперативно-розшукову діяльність і інформаційне забезпечення яка була встановлена позивачу, що підтверджується довідкою № 91-10288 від 21.06.2012 р.

При цьому, в матеріалах справи відсутні письмові розрахунки відповідача, які свідчать про визначення середнього розміру премії, який необхідно вказати у довідці.

Покликаючись на положення п.п. 3 п. 5 Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яким встановлено доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час, ОСОБА_1 зазначає, що згідно з довідкою №91-10288 від 21.03.2018 р. до складу його грошового забезпечення не включено 35% щомісячної доплати до посадового окладу за відпрацьовані на службі 768 годин в нічний час (з 22.00 год. до 06.00 год. ранку) в якості відповідального по спеціальній установі приймальника-розподільника УВС Львівської області за період: з 26.03.1987р. - 14.03.1989р. включно згідно з наказом № 78 о/с від 30.03.1987 УВС Л/о про проходження служби на посаді заступника начальника по оперативній роботі спец.установи П/Р УВС Л/о, в якому позивач очолював самостійний режимно-секретний підрозділ внутрікамерної агентури у складі УВУ Львівської області, що не спростував апелянт. (а.с. 26 )

Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених в постанові від 12.12.2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18):

1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;

2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Проте, підготовлена Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідка №91-10288 від 21.03.2018 р. про розмір грошового забезпечення за посадою прирівняною до посади поліцейських для перерахунку розміру його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 у порушення вимог чинного законодавства України, не містить вищевказаних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які отримував позивач в період служби в органах внутрішніх справ.

За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, про наявність підстав для задоволення позову, оскільки відповідач Головне управління МВС України у Львівській області як суб'єкт владних повноважень діяв не у спосіб що визначені законами та Конституцією України, оскільки позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ за яким зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»,

Інші доводи які викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновки колегії суддів.

Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

ст. 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст.229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління МВС України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 травня 2019 року у справі № 1340/3848/18 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Суддя Н.В. Бруновська

Суддя І.В. Глушко

Суддя З.М. Матковська

Постанова складена в повному обсязі 28.10.2019р.

У зв'язку із перебуванням судді Глушка І.В. згідно наказу № 633-к/тм від 15.10.2019р. у відпустці в період з 25.10.2019р. по 30.10.2019р., постанова до Єдиного державного реєстру судових рішень надіслана - 31.10.2019р.